For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Wrestling

Basford Division II Regional Rankings

Ranked On: 2/22/2011
Ranked By: Basford Rankings

Teams: East Region 1

1. Newberry
2. Gannon
3. Pitt Johnstown
4. North Carolina-Pembroke
5. Mercyhurst
6. Kutztown
7. East Stroudsburg
8. West Liberty
9. Seton Hill
10. American International
11. Anderson
12. Shippensburg
13. Ohio Valley


Individual:

125:
1. Russell Weakley, Sr. North Carolina-Pembroke
2. Connor McDonald, Jr. Newberry
3. Jose Matos, So. Gannon
4. Kenny Trumbetta, Jr. Seton Hill
5. Chris Kochinsky, Jr. Shippensburg
6. David Fogle, Fr. Pitt Johnstown

133:
1. Ryan Link, So. Pitt Johnstown
2. Austin Williams, So. Kutztown
3. BJ Young, Jr. Newberry
4. Timdarrius Thurston, So. North Carolina-Pembroke
5. Aaron Smith, Jr. American International
6. John Fleming, Sr. Gannon

141:
1. AJ Milanak, Sr. Gannon
2. Deral Brown, So. Newberry
3. Tyquan Easton, Fr. North Carolina-Pembroke
4. Dallas Evans, Jr. Seton Hill
5. David Cawley, Fr. Pitt Johnstown
6. Adam Hluschak, Jr. East Stroudsburg

149:
1. John Paukovits, Sr. Kutztown
2. Ethan Swope, Sr. Gannon
3. Brendon Parker-Risk, Jr. North Carolina-Pembroke
4. Nathan Link, Jr. Pitt Johnstown
5. Shane Foster, Fr. Mercyhurst
6. Seiji Borja, Fr. Newberry

157:
1. Sean Byrnes, Jr. Newberry
2. Jordan Shields, So. Mercyhurst
3. Seth Phalen, Sr. West Liberty
4. Marshall Giovannini, Jr. American International
5. Zach Lundgren, Jr. Pitt Johnstown
6. Sam Brehm, So. Gannon

165:
1. Mike Williams, So. North Carolina-Pembroke
2. Zach McKendree, Sr. Gannon
3. Ronnie Tetrault, Jr. American International
4. Gary Lantz, Fr. Pitt Johnstown
5. Jarrod Shaw, Jr. West Liberty
6. Blake Ridenour, So. Newberry

174:
1. Tony Petrella, Sr. Gannon
2. Tim Darling, Jr. Kutztown
3. Josh Whitlock, Sr. Newberry
4. Steve Makin, Sr. Pitt Johnstown
5. Jeff Jacobs, Sr. East Stroudsburg
6. Matt Littleton, So. West Liberty

184:
1. Bryant Blanton, Sr. Newberry
2. AJ Brentzel, Jr. Pitt Johnstown
3. Eric Fulmer, Jr. Mercyhurst
4. Seth Csaszar, So. Kutztown
5. Brandon McKeown, Fr. East Stroudsburg
6. Dan Matthews, Jr. Seton Hill

197:
1. Karl Reed, Jr. Newberry
2. Mitch Knapp, Sr. West Liberty
3. Shane Nolan, Jr. North Carolina-Pembroke
4. Ed Ebewo, Sr. East Stroudsburg
5. Michael Pollard, Fr. Mercyhurst
6. Keith Dahlheimer, So. Shippensburg

285:
1. JD Ramsey, Jr. West Liberty
2. Jake Elkins, Jr. Newberry
3. Chris Dempsey, Sr. Pitt Johnstown
4. Fred Hale, Jr. Mercyhurst
5. Dan Estricher, So. Shippensburg
6. Justin Grant, So. Kutztown

Teams: Midwest Region 2

1. Nebraska-Omaha
2. Central Oklahoma
3. Ashland
4. Findlay
5. King
6. Central Missouri
7. Limestone
8. Belmont Abby
9. Lake Erie
10. Ouachita Baptist
11. Truman State
12. Tiffin
13. St. Andrews Presbyterian


Individual:

125:
1. Ben Sergant, Fr. Findlay
2. Dan Mandara, Jr. Ashland
3. Josh Keszler, Fr. Nebraska-Omaha
4. Shane Summerlin, Jr. Belmont Abbey
5. Ryan Banning, So. Truman State
6. Seth Hutchinson, Fr. Ouachita Baptist

133:
1. Mike Magaha, So. LC
2. Tritson Graham, So. UCO
3. Cody Gillenwater, Sr. UCM
4. Scott Meyer, Jr. ASH
5. Trent Cox, Fr. UNO
6. Chris Andrews, Jr. UF

141:
1. Mario Morgan, Sr. Nebraska-Omaha
2. Ky Corley, So. Central Oklahoma
3. Kyle Kanaga, Sr. Ashland
4. Ryan Maus, Fr. Truman State
5. Marcus Walker, Sr. Central Missouri
6. Matt Hall, Sr. Limestone

149:
1. Esai Dominguez, Jr. Nebraska-Omaha
2. Colton Schmitz, So. Truman State
3. Austin Standage, So. Central Oklahoma
4. Dan Genetin, So. Ashland
5. Jeremy Espinoza, Jr. Findlay
6. Nick Stella, Fr. King

157:
1. George Ivanov, So. Nebraska-Omaha
2. Cory Dauphin, Fr. Central Oklahoma
3. Marc Hoff, Jr. Ashland
4. Adam Walters, Fr. Findlay
5. Scott Neumann, Jr. Central Missouri
6. Appolon Jean-Paul, Sr. Belmont Abbey

165:
1. Micheal Lybarger, Jr. Findlay
2. Brandon Kelly, Sr. Ashland
3. Jake Varilek, So. Belmont Abbey
4. Derrick Adkins, So. Central Oklahoma
5. Nate Sigman, Jr. Nebraska-Omaha
6. Patrick Spano, So. King

174:
1. Ryan Pankoke, Sr. Nebraska-Omaha
2. Josh Linden, Fr. Lake Erie
3. Ryan Thatcher, So. Ashland
4. Mason True, So. Findlay
5. Kelly Henderson, So. Central Oklahoma
6. John Forbes, Jr. King

184:
1. Aaron Denson, Sr. Nebraska-Omaha
2. Tanner Keck, So. Central Oklahoma
3. Casey Bradley, Sr. Limestone
4. Brandon Tressler, So. King
5. Ashton Brown, Sr. Findlay
6. Zach Hayes, So. Truman State

197:
1. Matt Baker, So. Nebraska-Omaha
2. Jarrett Edison, Jr. Central Oklahoma
3. Frank Morgan, Jr. King
4. Alek Hughes, So. Tiffin
5. Daniel Stevenson, Sr. Findlay
6. Doug Thompson, Sr. Central Missouri

285:
1. Jacob Southwick, Jr. Ashland
2. Brandon Hayes, Jr. Central Missouri
3. Taylor Escamilla, Jr. Nebraska-Omaha
4. Matt Clum, Jr. Findlay
5. Cody Dauphin, Jr. Central Oklahoma
6. Tarek Alaruri, So. Limestone

Teams: North Region 3

1. Augustana
2. St. Cloud State
3. Upper Iowa
4. Minnesota Mankato
5. Wisconsin Parkside
6. Minnesota Moorhead
7. Northern State
8. Southwest Minnesota State
9. Indianapolis
10. Mary
11. Newman


Individual:

125:
1. Trevor Franklin, So. Upper Iowa
2. Cory Ulmer, Jr. Minnesota State-Moorhead
3. Andy Forstner, Sr. Minnesota State-Mankato
4. Corbin Surat Northern State
5. Al Meger, Sr. Augustana
6. Alex Johns, So. Indianapolis

133:
1. Jason Jeremiason, Jr. Augustana
2. Kyle Pedretti, Jr. Upper Iowa
3. Cody Zimmerman, Sr. Wisconsin-Parkside
4. Eric Ellington, Jr. St Cloud State
5. Justin Reinsma, Fr. Southwest Minnesota State
6. Evan Forde, Sr. Minnesota State-Moorhead

141:
1. Jay Sherer, Sr. Augustana
2. Gabe Suarez, Sr. St. Cloud State
3. Matt Irwin, Sr. Indianapolis
4. Benton Crow, Jr. Northern State
5. Brady Schneeberger, Sr. Minnesota State-Moorhead
6. Robby Fisher, So. Minnesota State-Mankato

149:
1. Nick Walpole, Jr. Indianapolis
2. Nate Herda, So. Augustana
3. Jacob D Horn, Jr. St. Cloud State
4. Mitch Arnold, Jr. Newman
5. Jesse Westphal, Sr. Minnesota State-Mankato
6. Demond Carter, Sr. Southwest Minnesota State

157:
1. John Sundgren, Sr. St. Cloud State
2. Marcus Edgington, Jr. Augustana
3. Dillon Bera, So. Wisconsin-Parkside
4. Winston Robbins, Jr. Upper Iowa
5. Tel Todd, Jr. Minnesota-Mankato
6. Tallen Wald, Sr. Minnesota-Moorhead

165:
1. Tad Merritt, Jr. St. Cloud State
2. Matt Gille, Jr. Wisconsin-Parkside
3. Gavin Nelson, Sr. Augustana
4. Brendon Eichmann, Fr. Minnesota State-Mankato
5. Bryce Lumzy, Jr. Upper Iowa
6. Taylor Nagel, Jr. Mary

174:
1. Luke Rynish, Jr. Wisconsin-Parkside
2. Ben Becker, Sr. Minnesota-Mankato
3. Carl Serck, Jr. Augustana
4. Mark Mueller, Sr. Upper Iowa
5. Shamus O'Grady, So. St. Cloud State
6. Trent Sovde, Jr. Minnesota State-Moorhead

184:
1. Cale Cornemann, Sr. Northern State
2. Aaron Norgren, Jr. Minnesota State-Mankato
3. Mitch Schultz, So. Upper Iowa
4. Brady Anderson, So. Mary
5. CD Johnson, Sr. Southwest Minnesota State
6. Mic Berg, Fr. St. Cloud State

197:
1. Ty Copsey, Sr. Augustana
2. Luke Munkelwitz, Jr. St. Cloud State
3. Pat Mahan, Jr. Minnesota State-Mankato
4. Carl Broghammer, Fr. Upper Iowa
5. Curtis Hines, Sr. Wisconsin-Parkside
6. Brent Forsheim, So. Northern State

285:
1. Jacob Kahnke, So. St. Cloud State
2. Matt Meuleners, So. Northern State
3. Zach Rosel, Jr. Upper Iowa
4. Jon Swart, Sr. Minnesota State-Moorhead
5. Brian Rodas, Jr. Southwest Minnesota State
6. Lance Peters, Sr. Augustana

Teams: REGION 4

1. Nebraska Kearney
2. Grand Canyon
3. Western State
4. Adams State
5. San Francisco State
6. Fort Hays State
7. Chadron State
8. Colorado State-Pueblo
9. Mesa State
10. Colorado-Mines
11. New Mexico Highlands


Individual:

125:
1. Kyle O'Brien, Sr. Western State
2. Josh Smith, So. Nebraska-Kearney
3. Madison Gambrell, So. Grand Canyon
4. Pierre Bondoc, Sr. San Francisco State
5. Lyle Evans, Sr. Colorado State-Pueblo
6. Clay Flot, Fr. Mesa State

133:
1. Todd Wilcox, Sr. Grand Canyon
2. Aldon Isenberg, Jr. Fort Hays State
3. Jesse Cruz, Jr. Western State
4. Alec Chanthapatheth, Fr. Nebraska-Kearney
5. Chad Lousberg, Jr. Colorado-Mines
6. Corey Johnson, Fr. Adams State

141:
1. Naveed Bagheri, Jr. San Francisco State
2. Kenny Jordan, Jr. Adams State
3. Dalton Jensen, Jr. Nebraska-Kearney
4. Andre Harrison, Sr. Fort Hays State
5. Jimmy Savala, Sr. Chadron State
6. Kyle Wilson, So. Grand Canyon

149:
1. TJ Hepburn, Jr. Nebraska-Kearney
2. Josh Hensley, Jr. Adams State
3. Matt Thomas, So. San Francisco State
4. Mitchell Means, Fr. Fort Hays State
5. Jesse Snyder, Jr. Colorado-Mines
6. Trevor Donarski, So. Mesa State

157:
1. Justin Morris, Sr. Western State
2. Justin Samora, Fr. Adams State
3. Jon Gappmaier, So. Mesa State
4. Islam Abtov. Nebraska-Kearney
5. Jamie Sheets, Jr. Colorado-Mines
6. Teddy Bristol, Jr. Grand Canyon

165:
1. Joey Wilson, Jr. Nebraska-Kearney
2. Isaiah Jimenez, So. San Francisco State
3. Travis Budke, Jr. Fort Hays State
4. Jordan Larsen, Jr. Colorado-Mines
5. Justin Grant, Sr. Colorado State-Pueblo
6. Dylan Granard, Fr. Mesa State

174:
1. Victor Carazo, Jr. Grand Canyon
2. Gene Choi, Sr. San Francisco State
3. Trent Zempel, Sr. Chadron State
4. Drew Comito, So. Nebraska-Kearney
5. Trevor Grant, Fr. Colorado State-Pueblo
6. Mark Mabry, Jr. Adams State

184:
1. Charlie Pipher, Sr. Western State
2. Ryan Becerra, Sr. Grand Canyon
3. Ross Brunkhardt, So. Nebraska-Kearney
4. Tyler Gonzales, Sr. Fort Hays State
5. Zach Jimenez, So. San Francisco State
6. Adam Carey, So. Colorado State-Pueblo

197:
1. Donavon McMahill, Sr. Western State
2. Luke McPeek, Jr. Adams State
3. Eli Arizmendez, Sr. Grand Canyon
4. Christian Flavin, So. Nebraska-Kearney
5. Chris Leak, So. Chadron State
6. Shane Miller, Sr. Mesa State

285:
1. Charlie Alexander, Sr. Western State
2. Ben Hohensee, Sr. Nebraska-Kearney
3. Sam Udell, Sr. Chadron State
4. Justin Glenn, Jr. Fort Hays State
5. Patrick Carey, Jr. Colorado State-Pueblo
6. Peter Anguiano, Fr. Grand Canyon