USA Wrestling

Basford Division II Regional Rankings

Ranked On: 11/23/2010
Ranked By: Basford Rankings

Teams: East Region 1

1. Newberry
2. Pitt Johnstown
3. West Liberty
4. East Stroudsburg
5. Gannon
6. Kutztown
7. Mercyhurst
8. Shippensburg
9. North Carolina-Pembroke
10. Seton Hill
11. Anderson
12. American International
13. Ohio Valley


Individual:

125:
1. Connor McDonald, Jr. Newberry
2. Jose Matos, So. Gannon
3. Kenny Trumbetta, Jr. Seton Hill
4. Russell Weakley, Sr. North Carolina-Pembroke
5. David Fogle, Fr. Pitt Johnstown
6. Chris Kochinsky, Jr. Shippensburg

133:
1. BJ Young, Jr. Newberry
2. Austin Williams, So. Kutztown
3. Ryan Link, So. Pitt Johnstown
4. Michael Baxter, Jr. Mercyhurst
5. Aaron Smith, Jr. American International
6. John Fleming, Sr. Gannon

141:
1. AJ Milanak, Sr. Gannon
2. Adam Hluschak, Jr. East Stroudsburg
3. Dallas Evans, Jr. Seton Hill
4. Deral Brown, So. Newberry
5. David Cawley, Fr. Pitt Johnstown
6. Chris Hoffman, So. American International

149:
1. John Paukovits, Jr. Kutztown
2. Brian Leggett, Sr. West Liberty
3. Dale Debacco, Sr. Newberry
4. Kenny Stank, Fr. Shippensburg
5. Nathan Link, Jr. Pitt Johnstown
6. Dan Telhada, Fr. Anderson

157:
1. Sean Byrnes, Jr. Newberry
2. Brock Parker, So. East Stroudsburg
3. Marshall Giovannini, Jr. American International
4. Jordan Shields, So. Mercyhurst
5. Seth Phalen, Sr. West Liberty
6. Keith Ryan, So. Pitt Johnstown

165:
1. Josh Shields, Sr. Mercyhurst
2. Mike Williams, So. North Carolina-Pembroke
3. Zach McKendree, Sr. Gannon
4. Curtis Chenoweth, Sr. Newberry
5. Thad Frick, Jr. East Stroudsburg
6. Gary Lantz, Fr. Pitt Johnstown

174:
1. Tony Petrella, Sr. Gannon
2. Tim Darling, Jr. Kutztown
3. Josh Whitlock, Sr. Newberry
4. Steve Makin, Sr. Pitt Johnstown
5. Jeff Jacobs, Sr. East Stroudsburg
6. Matt Littleton, So. West Liberty

184:
1. Bryant Blanton, Sr. Newberry
2. Keith Dahlheimer, So. Shippensburg
3. AJ Brentzel, Jr. Pitt Johnstown
4. Eric Fulmer, Jr. Mercyhurst
5. Logan Downes, Sr. Seton Hill
6. Dusty Hill, So. West Liberty

197:
1. Mitch Knapp, Sr. West Liberty
2. Shane Nolan, Jr. North Carolina-Pembroke
3. Zach Anderson, Jr. Newberry
4. Ed Ebewo, Sr. East Stroudsburg
5. Jon Moore, So. Pitt Johnstown
6. Zio Oulette, Fr. Anderson

285:
1. Chris Dempsey, Sr. Pitt Johnstown
2. Stefan Tighe, Sr. Gannon
3. JD Ramsey, Jr. West Liberty
4. Jake Elkins, Jr. Newberry
5. Kevin Bolinsky, Jr. Kutztown
6. Nathan Sharp, Sr. Mercyhurst

Teams: Midwest Region 2

1. Nebraska-Omaha
2. Central Oklahoma
3. Findlay
4. Ashland
5. Limestone
6. King
7. Central Missouri
8. Belmont Abbey
9. Lake Erie
10. St. Andrews Presbyterian
11. Truman State
12. Tiffin
13. Ouachita Baptist


Individual:

125:
1. Brandon Davis, Sr. Ashland
2. Ben Sergant, Fr. Findlay
3. Josh Keszler. Nebraska-Omaha
4. Christian Reed, So. Tiffin
5. Shane Summerlin, Jr. Belmont Abbey
6. Ryan Lowery, Fr. King

133:
1. Mike Magaha, So. Limestone
2. Trison Graham, So. Central Oklahoma
3. Yasiim Bribieseca, Jr. Nebraska-Omaha
4. Jan Ulinski, Jr. Findlay
5. John Erickson, Jr. King
6. Dan Mandara, Jr. Ashland

141:
1. Mario Morgan, Sr. Nebraska-Omaha
2. Josh Falk, Sr. Findlay
3. Shad Rissler, Sr. King
4. Kyle Kanaga, Sr. Ashland
5. Ky Corley, So. Central Oklahoma
6. Sam Delpra, Jr. Lake Erie

149:
1. Esai Dominguez, Jr. Nebraska-Omaha
2. Jeremy Espinoza, Jr. Findlay
3. Austin Standage, So. Central Oklahoma
4. Theran Goodale, Jr. Limestone
5. Dan Genetin, So. Ashland
6. Nick Stella, So. King

157:
1. George Ivanov, So. Nebraska-Omaha
2. Ed Jackson, Jr. Central Oklahoma
3. Adam Walters, Fr. Findlay
4. Phil Ramirez, So. King
5. Jake Howe, Fr. Ashland
6. Appolon Jean-Paul, Sr. Belmont Abbey

165:
1. Derrick Adkins, So. Central Oklahoma
2. Jake Varilek, So. Belmont Abbey
3. Micheal Lybarger, Jr. Findlay
4. Tommie Graszl, Sr. Ashland
5. Nathan Sigman, Jr. Nebraska-Omaha
6. Chase Chavers, Jr. Central Missouri

174:
1. Ryan Pankoke, Sr. Nebraska-Omaha
2. Mason True, So. Findlay
3. Brandon Kelly, Sr. Ashland
4. Dakota Moore, Jr. King
5. Bryce Sopko, Jr. Limestone
6. Adam Phillips, Sr. Belmont Abbey

184:
1. Aaron Denson, Sr. Nebraska-Omaha
2. Tanner Keck, So. Central Oklahoma
3. Phil Witt, So. Central Missouri
4. Brandon Tressler, So. King
5. Casey Bradley, Sr. Limestone
6. Zach Hayes, So. Truman State

197:
1. Jarrett Edison, Jr. Central Oklahoma
2. Frank Morgan, Jr. King
3. Matt Baker, So. Nebraska-Omaha
4. Daniel Stevenson, Sr. Findlay
5. Alex Hughes, So. Tiffin
6. Doug Thompson, Sr. Central Missouri

285:
1. Elijah Madison, So. Nebraska-Omaha
2. Brandon Hayes, Jr. Central Missouri
3. Matt Clum, Jr. Findlay
4. Jacob Southwick, Jr. Ashland
5. Randy Tonche, Jr. Central Oklahoma
6. Tarek Alaruri, Jr. Limestone

Teams: North Region 3

1. Augustana
2. St. Cloud State
3. MSU Mankato
4. Upper Iowa
5. Wisconsin Parkside
6. Southwest Minnesota State
7. Indianapolis
8. MSU Moorhead
9. Northern State
10. Newman
11. Mary


Individual:

125:
1. Andy Forstner, Sr. MSU-Mankato
2. Alex Johns, So. Indianapolis
3. Trevor Franklin, So. Upper Iowa
4. Al Meger, Sr. Augustana
5. Cory Ulmer, Jr. MSU-Moorhead
6. Corbin Surat Northern State

133:
1. Kyle Pedretti, Jr. Upper Iowa
2. Eric Ellington, Jr. St Cloud State
3. Cody Zimmerman, Sr. Wisconsin Parkside
4. Blake Fisher, Jr. Newman
5. AJ Jennings, So. Southwest Minnesota State
6. Evan Forde, Sr. MSU-Moorhead

141:
1. Jay Sherer, Sr. Augustana
2. Gabe Suarez, Sr. St. Cloud State
3. Matt Irwin, Sr. Indianapolis
4. Brady Schneeberger, Sr. MSU-Moorhead
5. Brent Fisher, Jr. Newman
6. David Albrecht, Jr. Southwest Minnesota State

149:
1. Nate Herda, So. Augustana
2. Derek Bomstad, MSU-Moorhead
3. Mitch Arnold, Jr. Newman
4. Nick Walpole, Jr. Indianapolis
5. Demond Carter, Jr. Southwest Minnesota State
6. Jacob Horn, So. St. Cloud State

157:
1. Marcus Edgington, Jr. Augustana
2. Dillon Bera, So. Wisconsin Parkside
3. John Sundgren, Sr. St. Cloud State
4. Tel Todd MSU-Mankato
5. Bryce Givens, Jr. Indianapolis
6. Tallen Wald, Sr. MSU-Moorhead

165:
1. Tad Merritt, Jr. St. Cloud State
2. Matt Gille, Jr. Wisconsin Parkside
3. Gavin Nelson, Sr. Augustana
4. Taylor Nagel, Jr. Mary
5. Wade Gobin, So. Upper Iowa
6. Donnie Bowden, Sr. Northern State

174:
1. Luke Rynish, Jr. Wisconsin Parkside
2. Shamus O'Grady, So. St. Cloud State
3. Ben Becker, Sr. MSU-Mankato
4. Carl Serck, Jr. Augustana
5. Zach Coates, Fr. Southwest Minnesota
6. Mark Mueller, Sr. Upper Iowa

184:
1. Aaron Norgren, Jr. MSU-Mankato
2. Brady Anderson, So. Mary
3. Mic Berg, Fr. St. Cloud State
4. CD Johnson, Sr. Southwest Minnesota State
5. Mitch Schultz, So. Upper Iowa
6. Cale Cornemann, Sr. Northern State

197:
1. Ty Copsey, Sr. Augustana
2. Pat Mahan, Jr. MSU-Mankato
3. Luke Munkelwitz, Jr. St. Cloud State
4. Malcolm Briggs, So. Wisconsin Parkside
5. Brent Forsheim, So. Northern State
6. Carl Broghammer, Fr. Upper Iowa

285:
1. Jacob Kahnke, So. St. Cloud State
2. Matt Meuleners, So. Northern State
3. Brian Rodas, Jr. Southwest Minnesota State
4. Lance Peters, Sr. Augustana
5. Aaron Cramer, Jr. Upper Iowa
6. Kriss McCleary, So. Mary

Teams: REGION 4

1. Western State
2. Nebraska Kearney
3. Grand Canyon
4. San Francisco State
5. Fort Hays State
6. Adams State
7. Colorado State-Pueblo
8. Chadron State
9. Colorado-Mines
10. Mesa State
11. New Mexico Highlands


Individual:

125:
1. Kyle O'Brien, Sr. Western State
2. Treven Delaune, So. Colorado State-Pueblo
3. Madison Gambrell, So. Grand Canyon
4. Josh Smith, So. Nebraska-Kearney
5. Collin Hase, So. Fort Hays State
6. Pierre Bondoc, Sr. San Francisco State

133:
1. Todd Wilcox, Sr. Grand Canyon
2. Aldon Isenberg, Jr. Fort Hays State
3. Chad Lousberg, Jr. Colorado-Mines
4. Dustin Stodola, So. Chadron State
5. Cody Cole, So. Western State
6. Tyler Nelson, So. Mesa State

141:
1. Andre Harrison, Sr. Fort Hays State
2. Dalton Jensen, Jr. Nebraska-Kearney
3. Naveed Bagheri, Jr. San Francisco State
4. Josh Hensley, Jr. Adams State
5. Jimmy Savala, Sr. Chadron State
6. Jesse Cruz, Jr. Western State

149:
1. Jose Navarro, Jr. Grand Canyon
2. Jared Hatley, So. Nebraska-Kearney
3. Matt Thomas, So. San Francisco State
4. Daniel Kelly, So. Adams State
5. Jesse Snyder, Jr. Colorado-Mines
6. Justin Keys, Jr. Western State

157:
1. TJ Hepburn, Jr. Nebraska-Kearney
2. Teddy Bristol, Jr. Grand Canyon
3. Mikah Kadera, Jr. Chadron State
4. Josh Nolan, Sr. San Francisco State
5. Levi Jutila, So. Colorado State-Pueblo
6. Justin Morris, Sr. Western State

165:
1. Joey Wilson, Jr. Nebraska-Kearney
2. Justin Grant, Sr. Colorado State-Pueblo
3. Zack Frazier, Jr. Western State
4. Mike Fucci, Jr. Grand Canyon
5. Jordan Larsen, Jr. Colorado-Mines
6. Travis Budke, Jr. Fort Hays State

174:
1. Victor Carazo, Jr. Grand Canyon
2. Skye Wells, Sr. Western State
3. Gene Choi, Sr. San Francisco State
4. Chance Rencountre, Sr. Fort Hays State
5. Brock Smith, Jr. Nebraska-Kearney
6. Brandon Sheldon, So. Colorado-Mines

184:
1. Charlie Pipher, Sr. Western State
2. Ryan Becerra, Sr. Grand Canyon
3. Tyler Gonzales, Sr. Fort Hays State
4. Zach Jimenez, So. San Francisco State
5. Chris Leak, So. Chadron State
6. Adam Carey, So. Colorado State-Pueblo

197:
1. Donavin McMahill, Sr. Western State
2. Luke McPeek, Jr. Adams State
3. Celic Bell, Jr. Grand Canyon
4. Christian Flavin, So. Nebraska-Kearney
5. Shane Miller, Sr. Mesa State
6. Tony Chavarria, Jr. Colorado State--Pueblo

285:
1. Charlie Alexander, Sr. Western State
2. Patrick Carey, Jr. Colorado State-Pueblo
3. Ben Hohensee, Sr. Nebraska-Kearney
4. Peter Anguiano, Fr. Grand Canyon
5. Sam Udell, Sr. Chadron State
6. Justin Glenn, Jr. Fort Hays State