For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Wrestling

Division II North Region Rankings

Ranked On: 1/5/2010
Ranked By: Northern Sun Intercollegiate Conference

NCAA SUper Region #3 Rankings (1/5/10)
1 Augustana (S.D.) 59
2 St. Cloud State 58
3 Upper Iowa 53
4 Minnesota State 43
5 MSU Moorhead 13
6 Northern State 6
7 U-Mary 4
8 SMSU 3
Points were assigned from the top 5 individuals in each of the ten weight classes using the following point system:
1st = 10, 2nd = 7, 3rd = 4, 4th = 2 , 5th = 1.

125 lbs
1 Andy Forstner, Jr, MSU 8-7 record all D 1 losses
2 Tyler Mumbulo, UIU 8-3 2x AA, 3X qualifier
3 Al Meger, Jr, Augie 9-5 record 09 Natioanal Qualifier
4 Corey Ulmer, So,MSUM 13-4 record ,3 top 4 fininshes
5 Jimmy Marx, Sr, NSU 3-3 record
6 Trent Harold, FR, SCSU 6-7 record
7 AJ Jenniges, RFr, SMSU 8-5 record
8 Matt Garcia, JR, U-Mary 6th in cobber, 4th in Dragon Open

133 lbs
1 Kyle Pedretti,So,UIU 13-3 record current Ranked #6
2 Laramie Shaffer, SR, Augie ISU Transfer
3 Robby Fisher,FR. MSU 16-7 rec win vs #12 Elijah Nacita Bakersfield
4 Evan Forde, Jr, MSUM 12-4 rec,Cobber Champion
5 Shane McQuade, FR SCSU 9-5 Record 2nd Husky, 2nd Cobber
6 Robert Morris, RFR, SMSU 6-4 record
7 Tanner Beaman, Fr, U-Mary 3-4 record
8 Jacob Buterous, Sr, NSU 3-6 record

141
1 Jay Sherer, Jr, Augie 14-3 record, Current Ranked #2
2 Gabe Suarez, Jr, SCSU 8-2 record 2 x Natioanal Qualifier
3 JR Baker, Jr, UIU 6-6 Current win over #1 Locket in DII
4 David Albrecht, SMSU 1-1 record,09 National Qualifier
5 Brady Schneeberger, MSUM 11-6 record 4th Bison, 2nd Cobber,
6 Jesse Westphal, RFR, MSU 10-8 record
7 Landon DellaSilva, So, U-Mary 5th in Region 2009
8 Benton Crow, So, NSU 2-3 record

149
1 Jacob Roberts, SR, SCSU 6-5 record, Nat Qaul, Reg Runner-Up
2 Travis Elg, SR, MSU 3 x region champ NCAA All American
3 Derek Stolarzyk, SO, UIU 10-4 Flash Open Champ
4 Derek Bomstad, Jr, MSUM 6-5 record,
5 Nate Herda, RFr, Augie 10-6 record
6 Bradan Schunk, SR, SMSU 6-4 record
7 Beau Voegeli, Fr, NSU 4-4 record
8 Shawn Sneva, Sr, U-Mary

157
1 John Sundgren, Jr, SCSU 7-2 record 1st cobber open, 08 AA
2 Marcus Edgington, Augie 14-3 record, 1st DWU; beat Wald twice
3 Justin Turek, MSU 9-6 record, beat # 2 Danny Grater
4 Justin Decker, JR, UIU 10-4 IA Transfer
5 Tallen Wald, Jr, MSUM 9-6 record, 2nd cobber open
6 Demond Carter, Jr, SMSU 9-7 record
7 Collin Engelhardt, So, U-Mary 5th in Dragon Open
8 Ryan Larsen, NSU 0-2

165
1 Travis Eggers, Sr, UIU 8-3 record, 2nd at Augie currently ranked #2
2 Tad Merritt, RSo, SCSU 16-2 record 09 AA 3rd, Current Ranked #3
3 Gavin Nelson, Jr, Augie 7-0 1st DWU
4 Donnie Bowden, NSU 6-2 4th at Dak, 4th at Bison
5 Tel Todd, RSo, MSU 11-9 record
6 Taylor Nagel, Rso, U-Mary 5th Bison open, 3rd cobber open
7 Tyler Kivel, MSUM 4-1 record
8 Logan McAlpin, SMSU 3-6 record, 6th bison open

174
1 Mtich Norton, Sr, UIU 4-2 record currently rank #3
2 Ben Becker, Jr, MSU 10-8 record, 09 national Qualifier
3 Carl Serk, SO,Augie, 10-5 record
4 Shamus O’Grady, SCSU 7-7 record, 5th Husky open
5 William Fate, Fr, SMSU 11-4 record 6th at Bison
6 Phillip Downs, NSU 2-2 record
7 Jake McLean, Fr.MSUM
8 Jordan Henderson, Jr, U-Mary

184
1 Nick Henning, So, Augie National Qualifier, ranked 5th nationally
2 Derek Skala, Jr, SCSU 12-6 record, 09 AA 7th, Beat #8 Ross
3 Mitchell Schultz, Fr, UIU 13-1 record Has won 3 tournaments
4 Cole Cornemann, NSU 2-0 record 2x national qualifier
5 Aaron Norgren, So, MSU 2-4 record,09 National Qualifier
6 CD Johnson, SMSU 7-5 3rd at Auggie open
7 Brady Anderson, Fr, U-Mary 4th in Dragon Open
8 Roger Sirek,FR, MSUM 2-10 record

197
1 Ty Copsey, Jr, Augie 6-1 2x AA, Current ranked #2
2 Lucas Munkelwitz, Rso, SCSU 15-3 record Currently Ranked #6
3 Dusty Vliem, Sr, U-Mary 14-1 record, Cobber & Husky Champ
4 Nick Shandri, SR, UIU 9-7 Won Flash open
5 Taylor Yliniemi, Fr, Moorhead 9-6, 3rd at dak, 3rd at Cobber,
6 Matt Meuleners, RFR, NSU 9-3 5th Bison, Dak, Bison open
7 Todd Klemz, RFr, SMSU 2-6 record
8 Derrick Jacobs, MSU 0-0 record

285
1 Brady Wilson, Sr, MSU 13-4 rec, 4th at Iowa State & Omaha Open
2 Jacob Kahnke, RFr, SCSU 13-2 rec, 1st cobber open,3rd Husky open
3 Tim Johnson, Sr, Moorhead 10-4 record
4 Lance Peters, Jr, Austana 10-5 record 09 National Qualifier
5 Jared Little, Sr, NSU 7-4 record, 2nd at dak, 6th at the Bison
6 Arron Cramer, So, UIU 11-6 record, 2nd at Auggie
7 Carter Ash, So, SMSU 6-6 record
8 Jordan Stenson, U-Mary