For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Wrestling

USA Wrestling
NWCA Division II Coaches Association Individual Rankings

Ranked On: 11/23/2009
Ranked By: NWCA Division II Coaches Association

125 Pounds
1. Arsenia Barksdale, Adams State (Colo.)
2. Tommy Edgmon, Fort Hays State (Kan.)
3. Matt Oliver, Newberry (S.C.)
4. Andy Forstner, Minnesota State
5. Russell Weakley, North Carolina-Pembroke
6. Cody Zimmerman, Wisconsin-Parkside
7. Matt Rein, Nebraska-Omaha
8. Chris Sheets, Kutztown (Pa.)

133 Pounds
1. Shane Valko, Pittsburgh-Johnstown (Pa.)
2. Cody Garcia, Nebraska-Omaha
3. Naveed Bagheri, San Francisco State (Calif.)
4. Joey Morrison, Nebraska-Kearney
5. Scott Berens, Central Oklahoma
6. Trevor Franklin, Upper Iowa
7. Rhett Breed, Mesa State (Colo.)
8. Nick Wykoff, West Liberty (W.Va.)

141 Pounds
1. Adam Whetsone, Pittsburgh-Johnstown (Pa.)
2. Ben Lockett, San Francisco State (Calif.)
3. Jay Sherer, Augustana (S.D.)
4. Cory Bloodgood, Central Missouri
5. Steven Baker, Upper Iowa
6. Jimmy Savala, Chadron State (Neb.)
7. Jeremy Parker, Limestone (S.C.)
8. Matt Irwin, Indianapolis (Ind.)

149 Pounds
1. Esai Dominguez, Nebraska-Omaha
2. Craig Becker, Wisconsin-Parkside
3. Mitch Smith, West Liberty (W.Va.)
4. Kevin McElhaney, Gannon (Pa.)
5. William Forrest, Central Missouir
6. Joey Deaguero, Adams State (Colo.)
7. Colby Robinson, Central Oklahoma
8. Jacob Robets, St. Cloud State (Minn.)

157 Pounds
1. Travis Eggers, Upper Iowa
2. Andy Lamancusa, Mercyhurst (Pa.)
3. Danny Grater, Fort Hay State (Kan.)
4. Denis Ryzhov, Central Missouri
5. Ryan Etherton, Nebraska-Kearney
6. Noomis Jones, Adams State (Colo.)
7. Travis Elg, Minnesota State
8. John Sundgren, St. Cloud State (Minn.)


165 Pounds
1. Josh Shields, Mercyhurst (Pa.)
2. Tad Merritt, St. Cloud State (Minn.)
3. Taylor May, Nebraska-Kearney
4. Kyle Keane, Pittsburgh-Johnstown (Pa.)
5. Justin Shannon, Findlay (Ohio)
6. Skye Wells, Western State (Colo.)
7. Jordan Larson, Colorado School of Mines
8. Gavin Nelson, Augustana (S.D.)

174 Pounds
1. Aaron Denson, Nebraska-Omaha
2. Mitch Norton, Upper Iowa
3. Derek Skala, St. Cloud State (Minn.)
4. Chris Barrick, Shippensburg (Pa.)
5. J.J. Davis, North Carolina-Pembroke
6. Jarret Hall, Minnesota State-Moorhead
7. Luke Rynish, Wisconsin-Parkside
8. Ben Becker, Minnesota State

184 Pounds
1. Kyle Sand, Adams State (Colo.)
2. Bryant Blanton, Newberry (S.C.)
3. Austin Boehm, Nebraska-Omaha
4. Lucas Haag, Wisconsin-Parkside
5. Nick Henning, Augustana (S.D.)
6. Patrick Walsh, Pittsburgh-Johnstown (Pa.)
7. Derek Ross, Nebraska-Kearney
8. Charlie Pipher, Western State (Colo.)

197 Pounds
1. Keeno Griffin, Newberry (S.C.)
2. Jacob Marrs, Nebraska-Omaha
3. Luke McPeek, New Mexico Highlands
4. Ty Copsey, Augustana (S.D.)
5. Donavan McMahill, Western State (Colo.)
6. Pat Mahan, Minnesota State
7. Mitch Knapp, West Liberty (W.Va.)
8. Lucas Munkelwitz, St. Cloud State (Minn.)

285 Pounds
1. Dustin Finn, Central Oklahoma
2. Brady Wilson, Minnesota State-Mankato
3. Charlie Alexander, Western State (Colo.)
4. Nail McGrath, Gannon (Pa.)
5. Steve Franklin, San Francisco State (Calif.)
6. Chris Dempsey, Pittsburgh-Johnstown (Pa.)
7. Elijah Madison, Nebraska-Omaha
8. Jesse Boggs, New Mexico Highlands