USA Wrestling

Seeds for six weight classes set for U.S. World Team Trials in Madison, Wis. on Sunday

By USA Wrestling | May 31, 2014, 5:52 p.m. (ET)
The final six weight classes to be contested at the U.S. World Team Trials have weighed in and received their seeds for the second day of competition on Sunday, June 1 at the Alliant Energy Center in Madison, Wis.

The three men’s freestyle weight classes which have weighed in are 65 kg/143 lbs., 74 kg/163 lbs. and 86 kg/189 lbs.

The three women’s freestyle weight classes which have weighed in are 53 kg/116.5 lbs., 63 kg/138.75 lbs. and 75 kg/165 lbs.

In all six weight classes, the 2014 U.S. Open champion in the weight class will sit out and go directly to the best-of-three championship series.

Among the stars on the mat on Saturday are 2012 Olympic champion and two-time World champion Jordan Burroughs, 2012 Olympic bronze medalist Coleman Scott in men’s freestyle and World champions Elena Pirozhkova and Adeline Gray, as well as 2008 Olympic bronze medalist Randi Miller.

Men’s freestyle seeds for Sunday

65 kg/143 lbs.
Final Wrestle-off Qualifier

2014 U.S. Open champion - Brent Metcalf, Iowa City, IA (NYAC/Hawkeye WC)
Trials Tournament Seeds
1. Kellen Russell, Ann Arbor, Mich. (NYAC/Cliff Keen WC)
2. Reece Humphrey, Columbus, OH (NYAC/Ohio RTC)
3. Frank Molinaro, South Plainfield, N.J. (Nittany Lion WC)
4. Jordan Oliver, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC)
5. Nick Dardanes, Oak Park, Ill. (Minnesota Storm)
6. Coleman Scott, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC)
7. Jason Chamberlain, Lincoln, Neb. (Titan Mercury WC)
8. Nicholas Fanthorpe, State College, Pa. (Nittany Lion WC)

74 kg/163 lbs.
Final Wrestle-off Qualifier

2014 U.S. Open champion - Jordan Burroughs, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids/Nebraska Wrestling TC)
Trials Tournament Seeds
1. David Taylor, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
2. Andrew Howe, Cedar Lake, Ind. (New York AC)
3. Tyler Caldwell, Stillwater, Okla. (Sunkist Kids)
4. Moza Fay, Colorado Springs, Colo. (Army WCAP)
5. Quinton Godley, Raleigh, N.C. (Wolfpack WC)
6. Lucas Smith, Wheeling, Ill. (Central Michigan RTC)

86 kg/189 lbs.
Final Wrestle-off Qualifier

2014 U.S. Open champion - Keith Gavin, Columbus, Ohio (Titan Mercury WC/Ohio RTC)
Trials Tournament Seeds
1. Clayton Foster, Laramie, Wyo (GRIT Athletics/Wyoming RTC)
2. Edward Ruth, Harrisburg, Pa. (Nittany Lion WC)
3. Phillip Keddy, Iowa City, Iowa (Titan Mercury WC)
4. Jon Reader, Ames, Iowa (Sunkist Kids/OTC)
5. Chris Perry, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC/Cowboy WC)
6. Quentin Wright, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
7. Robert Hamlin, Bethlehem, Pa. (Lehigh Valley Athletic Club)
8. Enock Francois, New Windsor, N.Y. (New York AC)
9. Austin Trotman, Boone, N.C. (Titan Mercury WC/AppState RTC)
10. Patrick Downey, Oviedo, Fla. (NYAC)

Women’s freestyle seeds for Sunday

53 kg/116.5 lbs.
Final Wrestle-off Qualifier 

2014 U.S. Open champion - Whitney Conder, Colorado Springs, Colo. (Army (WCAP)
Trials Tournament Qualifiers
1. Katherine Fulp-Allen, Colorado Springs, Colo. (NYAC)
2. Jessica Medina, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
3. Carlene Sluberski, Fredonia, N.Y. (NYAC)
4. Haley Augello, Lockport, Ill. (NYAC/King Univ.)
5. Amy Fearnside, Morgan Hill, Calif. (Titan Mercury WC)
6. Samantha Klingel, Kregesville, Pa. (King University)
7. Laura Anderson, Indio, Calif. (Valdez Wrestling Academy)
8. Shelby Morrison, Amarillo, Texas (OKCU Gator RTC)

63 kg/138.75 lbs.
Final Wrestle-off Qualifier

2014 U.S. Open champion - Elena Pirozhkova, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC)
Trials Tournament Qualifiers
1. Erin Clodgo, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
2. Leigh Provisor, Colorado Springs, Colo. (Army WCAP)
3. Amanda Hendey, San Gabriel, Calif. (Titan Mercury WC/King Univ)
4. Jennifer Page, Orangevale, Calif. (Titan Mercury WC)
5. Jenna Burkert, Colorado Springs, Colo. (NYAC)
6. Olivia Seppinni, Sacramento, Calif. (McKendree University)
7. Shai Mason, Gardena, Calif. (Titan Mercury WC/Jamestown University)
8. Lauren Louivie, Williamsburg, Ky. (Univ of the Cumberlands)

75 kg/165 lbs.
Final Wrestle-off Qualifier

2014 U.S. Open champion - Jackie Cataline, Alhambra, Calif. (Titan Mercury WC)
Trials Tournament Qualifiers
1. Adeline Gray, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Iris Smith, Colorado Springs, Colo. (Army WCAP)
3. Randi Miller, Colorado Springs, Colo. (Army WCAP)
4. Victoria Francis, Litchfield, Ill. (Titan Mercury WC/Lindenwood Univ.)
5. Mary Westman, Cattaraugus, N.Y. (Jamestown Wrestling)
6. Kerri Bumpers, Hampton, Va. (King University)
7. Sherese Thomas, Grand Prairie, Texas (Gator OKCU RTC)
8. Lorrie Ramos, Bristol, Tenn. (Titan Mercury WC/King Univ.)
9. Heather O’Connor, Napa, Calif. (Gator OKCU RTC)

Comments