USA Wrestling

May 10 Perrelli, Chamberlain, Byers among freestyle champs at Northern Plains Senior Regional in Iowa

By Gary Abbott USA Wrestling | May 10, 2014, 7:07 p.m. (ET)
Photos of Frank Perrelli of Titan Mercury WC competing at the 2014 Dave Schultz Memorial International by John Sachs, Tech-Fall.com. Perrelli was among the Northern Plains freestyle champions.

WATERLOO, Iowa – A number of nationally ranked freestyle talents won titles in the “Last Chance Qualifier” for the World Team Trials, the Northern Plains Senior Regionals on Saturday.

Former Cornell star and U.S. Open runner-up Frank Perrelli (Ithaca, N.Y./Titan Mercury WC) scored an impressive 12-2 technical fall in the finals over Clayton Rush (Cedar Rapids, Iowa/Coe).

At 65 kg/143 lbs., former Boise State star and two-time Junior World Team member Jason Chamberlain (Lincoln, Neb./Titan Mercury WC) controlled veteran Brett Robbins (Cedar Falls, Iowa/panther wrestling club), 8-1 in the finals.

Past Oklahoma State star Cayle Byers (Stillwater, Okla./Titan Mercury Wrestling Club) edged past American NCAA runner-up Ryan Flores (Norman, Okla./Sooner WC), 6-5 in the final at 97 kg/213 lbs.

Neither Perrelli, Chamberlain nor Byers had previously qualified for the World Team Trials this year.

Champions qualified to compete in the 2014 U.S. World Team Trials in freestyle in Madison, Wis., May 31-June 2.

Some of the nation’s top young talents also successfully won titles on Saturday.

2012 FILA Junior World silver medalist Patrick Downey (Oviedo, Fla./NYAC) scored a technical fall over Bruce Toal (Sidney, Ohio/Sidney), 11-1 in the 86 kg/189 lbs. finals.

Three-time NAIA champion for Grand View, Eric Thompson (Des Moines, Iowa/Viking WC), won a six-athlete roundrobin at 125 kg/275 lbs. Included was a 15-5 technical fall over Blaize Cabell (Independence, Iowa/panther wrestling club) who competes for Northern Iowa.

In a battle of teammates from the Missouri Wrestling Foundation, Missouri star Zachary Synon (Columbia, Mo. (Missouri WF) stopped Cole Baumgartner (Sycamore, Ill./Missouri WF), 6-1 in the final at 61 kg/132 lbs.

Other individual champions were Vladyslav Dombrovskiy (Rocklin, Calif./WCAP) at 70 kg/154 lbs. and Lucas Smith (Wheeling, Ill./Central Michigan RTC) at 74 kg/163 lbs.

Five women’s freestyle champions were crowned, four uncontested. At 53 kg, Xandria Ford of MWC Wrestling Academy pinned Lynzie Doll of Limestone College two times to claim the gold medal.

NORTHERN PLAINS SENIOR REGIONALS
At Waterloo, Iowa, May 10

Men’s freestyle results


57 kg/125.5 lbs.
1st Place Match - Frank Perrelli, Ithaca, N.Y. (Titan Mercury Wrestling Club) won by tech fall over Clayton Rush Cedar Rapids, Iowa (Coe) (TF 12-2)
3rd Place Match - Cruse Aarhus, Cedar Falls, Iowa (panther wrestling club) won by tech fall over Alfredo Varela (HG-WCAP) (TF 12-0)

61 kg/132 lbs.
1st Place Match - Zachary Synon, Columbia, Mo. (Missouri Wrestling Foundation) won by decision over Cole Baumgartner, Sycamore, Ill. (Missouri Wrestling Foundation) (Dec 6-1)
3rd Place Match - Sharkey Slyter (KANSAS CITY T.C.) won by tech fall over Jacob Grant (Viking Wrestling Club) (TF 10-0)

65 kg/143 lbs.
1st Place Match - Jason Chamberlain, Lincoln, Neb. (Titan Mercury Wrestling Club) won by decision over Brett Robbins, Cedar Falls, Iowa (panther wrestling club) (Dec 8-1)
3rd Place Match - Anthony Deangelo (Missouri Wrestling Foundation) won by tech fall over Matt Collum (Xtreme Training) (TF 16-6)

70 kg/154 lbs.
1st Place Match - Vladyslav Dombrovskiy, Rocklin, Calif. (WCAP) won by decision over Kevin Tao, Norman, Okla. (Sooner WC) (Dec 10-8)
3rd Place Match - Quinton Haynes (Viking Wrestling Club) won by decision over Leroy Barnes (Missouri Wrestling Foundation) (Dec 10-7)

74 kg/163 lbs.
1st Place Match - Lucas Smith, Wheeling, Ill. (Central Michigan RTC) won by tech fall over Sean Havlovic, Aberdeen, S.D. (Legends of Gold) (TF 10-0)
3rd Place Match - Jordan Rinken (Peacock Mat Club) won by fall over Victor Hughes (KPWC) (Fall 3:00)

86 kg/189 lbs.
1st Place Match - Patrick Downey, Oviedo, Fla. (NYAC) won by tech fall over Bruce Toal, Sidney, Ohio (Sidney) (TF 11-1)
3rd Place Match - Justin Koethe (Viking Wrestling Club) won by fall over Joshua Kohler (Minnesota Storm) (Fall 0:26)

97 kg/213 lbs.
1st Place Match - Cayle Byers, Stillwater, Okla. (Titan Mercury Wrestling Club) won by decision over Ryan Flores, Norman, Okla. (Sooner WC) (Dec 6-5)
3rd Place Match - Chadwick Hanke, Corvallis, Ore. (Titan Mercury Wrestling Club) won by tech fall over Octavius Bellamy (Chicago Gold Rush) (TF 12-1)

125 kg/264.5 lbs.
1st Place - Eric Thompson, Des Moines, Iowa (Viking Wrestling Club)
2nd Place - Blaize Cabell, Independence, Iowa (panther wrestling club)
3rd Place - Justin Heberlie of Missouri Wrestling Foundation
4th Place - Jahsua Marsh of MWC wrestling Academy
5th Place - Logan Hopp of Peacock Mat Club
6th Place - Courtney Freeman of Jonesboro
Round 1 - Blaize Cabell (panther wrestling club) won by tech fall over Courtney Freeman (Jonesboro) (TF 14-2)
Round 1 - Eric Thompson (Viking Wrestling Club) won by tech fall over Logan Hopp (Peacock Mat Club) (TF 11-0)
Round 1 - Justin Heberlie (Missouri Wrestling Foundation) won by tech fall over Jahsua Marsh (MWC wrestling Academy) (TF 13-2)
Round 2 - Jahsua Marsh (MWC wrestling Academy) won by tech fall over Courtney Freeman (Jonesboro) (TF 10-0)
Round 2 - Justin Heberlie (Missouri Wrestling Foundation) won by tech fall over Logan Hopp (Peacock Mat Club) (TF 11-0)
Round 2 - Eric Thompson (Viking Wrestling Club) won by tech fall over Blaize Cabell (panther wrestling club) (TF 15-5)
Round 3 - Justin Heberlie (Missouri Wrestling Foundation) won by decision over Courtney Freeman (Jonesboro) (Dec 9-8)
Round 3 - Blaize Cabell (panther wrestling club) won by decision over Logan Hopp (Peacock Mat Club) (Dec 4-2)
Round 3 - Eric Thompson (Viking Wrestling Club) won by tech fall over Jahsua Marsh (MWC wrestling Academy) (TF 11-0)
Round 4 - Eric Thompson (Viking Wrestling Club) won by tech fall over Courtney Freeman (Jonesboro) (TF 10-0)
Round 4 - Jahsua Marsh (MWC wrestling Academy) won by tech fall over Logan Hopp (Peacock Mat Club) (TF 12-2)
Round 4 - Blaize Cabell (panther wrestling club) won by decision over Justin Heberlie (Missouri Wrestling Foundation) (Dec 4-0)
Round 5 - Logan Hopp (Peacock Mat Club) won by decision over Courtney Freeman (Jonesboro) (Dec 4-3)
Round 5 - Eric Thompson (Viking Wrestling Club) won by tech fall over Justin Heberlie (Missouri Wrestling Foundation) (TF 12-2)
Round 5 - Blaize Cabell (panther wrestling club) won by tech fall over Jahsua Marsh (MWC wrestling Academy) (TF 12-2)

Women`s Freestyle

48 kg

1st Place - Allene Somera of unattached

53 kg
1st Place - Xandria Ford of MWC wrestling Academy
2nd Place - Lynzie Doll of Limestone College
Round 1 - Xandria Ford (MWC wrestling Academy) won by fall over Lynzie Doll (Limestine College) (Fall 0:57)
Round 2 - Xandria Ford (MWC wrestling Academy) won by fall over Lynzie Doll (Limestine College) (Fall 2:50)

55 kg
1st Place - Vergillia Amaya of MWC wrestling Academy

63 kg
1st Place - Lauren Louivie of Univ of Cumberland

69 kg
1st Place - Cristta Hartinger of MWC wrestling Academy
Comments