Four top stars repeat as champions at Girls Junior Folkstyle Nationals in Oklahoma City

By Gary Abbott USA Wrestling | March 30, 2014, 1:17 a.m. (ET)
Photos of four-time USA Wrestling Girls Junior Folkstyle Nationals champion Kayla Miracle of Indiana courtesy of Geri Bruggink.

OKLAHOMA CITY, Okla. – Four returning champions won gold medals with outstanding performances at the USA Wrestling Girls Junior Folkstyle Nationals held in Oklahoma City, Okla. on Saturday.

Winning her fourth career USA Wrestling Girls Junior Folkstyle Nationals title was Kayla Miracle of Team Indiana, who scored a 17-2 technical fall of Aimee Wright of Team Arkansas in the 130 pound finals. Miracle was a champion at 121 pounds last year.

Scoring her third straight USA Wrestling Girls Junior Folkstyle National title was Oklahoma’s Becka Leathers of Ironman WC, who edged Wisconsin star Jessika Rottier of Pulaski, 2-0 in the 139 pound finals. Leathers won her title at 130 pounds last season. A junior, Leathers is eligible to return next year to seek a fourth title.

There were two repeat champions from last year who won this event for the second straight year, Jasmine Bailey of Team Iowa at 125 pounds and Kenya Spencer of Michigan Women’s Wrestling at 159 pounds.

Bailey pinned Alyssa Gonzalez of Benicia Wrestling in 3:10 in the finals. Last season, Bailey was the 112 pound champion.

Spencer stopped Abigail Flores of the Warriors WC in the finals, 8-1. Last season, Spencer won at 148 pounds. Spencer was also a Cadet National Folkstyle champion on Friday, giving her a double title at this year’s event.

Another double titlist was crowned at 105 pounds, when South Dakota star Ronna Heaton of Legends of Gold beat Harmonie Roberts of Team California, 11-6. Heaton was also a Cadet Folkstyle Nationals champion on Friday.

There were co-champions at 97 pounds, as twins Marina and Regina Doi of Titan Mercury WC in California reached the finals. According to USA Wrestling age-group rules, siblings can choose to be co-champions if they reach the finals against each other. The Doi sisters were Cadet World medalists for the USA last summer.

Other individual champions were:
• Theresa Rankin of Michigan Womens Wrestling at 112
• Maddy Tung of the Titan Mercury Wrestling Club at 117
• Dominique Parrish of Scotts Valley High School at 121
• Rachel Watters (Team Iowa) at 148
• Kendall Reusing of Titan Mercury Wrestling Club at 172
• Lakiyah Wagoner (Team California at 198

The Girls Folkstyle Nationals conclude on Sunday with the Schoolgirl and Kids divisions.

USA WRESTLING GIRLS FOLKSTYLE NATIONALS
At Oklahoma City, Okla., March 29

Junior results

97
Co-Champions - Marina Doi of Titan Mercury Wrestling Club and Regina Doi of Titan Mercury Wrestling Club
True 2nd - Marina Doi of Titan Mercury Wrestling Club dec. Becca Forsyth (Virginia Womens Wrestling), 15-6
3rd - Becca Forsyth (Virginia Womens Wrestling) won by decision over Sophia Stahl (Michigan Womens Wrestling) (Dec 5-2)
5th - Mckayla Campbell (Shore Things) won by fall over Ge`Nae Sampract (Team Illinois) (Fall 5:04)
7th - Naomi Chavez (Caprock High School) won by decision over Alexzandra Vasquez (Duran Wrestling) (Dec 10-3)

105
1st - Ronna Heaton (Legends of Gold) won by decision over Harmonie Roberts (Team California) (Dec 11-6)
True 2nd - Sariyah Jones (Stockton Elite Wrestling Club) won by fall over Harmonie Roberts (Team California) (Fall 1:44)
3rd - Sariyah Jones (Stockton Elite Wrestling Club) won by fall over Devyn Johnson (Minnesota) (Fall 3:54)
5th - Ali Hernandez (NWO) won by decision over Gabriela Lembcke (Without Limits Wrestling) (Dec 13-7)
7th - Charlotte Fowler (Without Limits Wrestling) won by decision over Alexus Nalls (Virginia Womens Wrestling) (Dec 5-1)

112
1st - Theresa Rankin (Michigan Womens Wrestling) won by fall over Cierra Foster (Team Real LIfe) (Fall 0:00)
True 2nd - Cierra Foster (Team Real LIfe) won by fall over Emily Pinson (Team Georgia) (Fall 0:57)
3rd Place Match
3rd Place Match - Emily Pinson (Team Georgia) won by decision over Bobbi Navarrete (Dallas Dynamite) (Dec 6-1)
5th Place Match
5th Place Match - Jennifer Juarez (Beat the Streets NYC) won by fall over Brittany Bates (Louisiana North Stars) (Fall 4:40)
7th Place Match
7th Place Match - Harriet Symington (Whitman HS) won by decision over Sierra Blasone (Trained by SILVESTRI) (Dec 9-3)

117
1st - Maddy Tung (Titan Mercury Wrestling Club) won by fall over Gabrielle Garcia (Titan Mercury Wrestling Club) (Fall 2:33)
True 2nd - Gabrielle Garcia (Titan Mercury Wrestling Club) won by fall over Ashley Munoz (Team California) (Fall 3:45)
3rd - Ashley Munoz (Team California) won by decision over Kayla Mesar (BROWNS SUMMIT) (Dec 4-3)
5th - Kira Gillin (Maryland) won by fall over Kitana Diediker (Team Kansas) (Fall 4:39)
7th - Kassidy Block (Wisconsin Wrestling Team) won by decision over Susie Fozo (Garret Wrestling Club) (Dec 4-1)

121
1st - Dominique Parrish (Scotts Valley High School) won by decision over Ricki Liang (Team California) (Dec 7-2)
True 2nd - Ricki Liang (Team California) won by fall over Cara Romeike (Coppell Wrestling) (Fall 1:13)
3rd - Cara Romeike (Coppell Wrestling) won by decision over Julia Ernst (Washington WC) (Dec 7-2)
5th - Shiann Regalado (Harvester Take Down) won in overtime over Alyssa Greenleaf (Virginia Womens Wrestling) (OT 5-2)
7th - Tomneka Ames (Team Tejanas) won by forfeit over Jordan Smith (Bushland High) (FF)

125
1st - Jasmine Bailey (Trojan Wrestling Club) won by fall over Alyssa Gonzalez (Benicia Wrestling) (Fall 3:10)
3rd - Lenee Figliola (Virginia Womens Wrestling) won by major decision over Hailey Valleskey (Wisconsin Wrestling Team) (Maj 14-2)
5th - Jackie Quintana (Team California) won by decision over Daniela Flores (Hanks Wrestling) (Dec 6-0)
7th - Daishea Jaime (Team California) won by fall over Carissa Lowe (Northeast Kansas Stingerz) (Fall 4:12)

130
1st - Kayla Miracle (Team Indiana) won by tech fall over Aimee Wright (Team Arkansas) (TF 17-2)
True 2nd - Monica Samaniego (Team California) won by decision over Aimee Wright (Team Arkansas) (Dec 6-2)
3rd - Monica Samaniego (Team California) won by decision over Brianna Holcomb (Hanks Wrestling) (Dec 4-2)
5th - Shelly Avelino (Benicia Wrestling) won by fall over Brianna Regardiz (Mission Valley WC) (Fall 1:35)
7th - Samantha Ouye-Gonzalez (Beat the Streets NYC) won by decision over Kaylee Halsey (No Mercy WC) (Dec 12-10)

139
1st - Becka Leathers (Ironman Wrestling) won by decision over Jessika Rottier (Pulaski) (Dec 2-0)
True 2nd - Jessika Rottier (Pulaski) won by decision over Emily Fuller (Michigan Womens Wrestling) (Dec 6-5)
3rd - Emily Fuller (Michigan Womens Wrestling) won by fall over Erika Mihalca (Minute Man Wrestling Club of P) (Fall 3:43)
5th - Jasmine Ivey (Lathrop) won by decision over Erica Sotelo (Albany) (Dec 6-5)
7th - Hannah Jewell (Michigan Womens Wrestling) won by major decision over Morgan Becker (Team Illinois) (Maj 10-0)

148
1st - Rachel Watters (Team Iowa) won by decision over Katerina Lobsinger (CYC/ Wrestling Prep) (Dec 8-6)
True 2nd - Katerina Lobsinger (CYC/ Wrestling Prep) won by fall over Desiree Giamarusti (Team Illinois) (Fall 2:49)
3rd - Desiree Giamarusti (Team Illinois) won by decision over Ilania Keju (Klein Oak High) (Dec 3-0)
5th - Hannah Gladden (East Alabama WC) won by fall over Maeda Feliciano (Virginia Womens Wrestling) (Fall 3:25)
7th - Brenda Perez (Team California) won by fall over Hannah Del Angel (Team Tejanas) (Fall 5:40)

159
1st - Kenya Spencer (Michigan Womens Wrestling) won by decision over Abigail Flores (Warriors WC) (Dec 8-1)
3rd - Andrea Sennett (Team Illinois) won by fall over Alana Quackenbush (Lake Mills HS) (Fall 1:22)
5th - Angelica Ochoa (Team California) won by decision over Ana Colo¬n (Hanks Wrestling) (Dec 4-1)
7th - Audrey Bucher (KENOSHA) won by fall over Gabriela Hunter (Team Kansas) (Fall 3:02)

172
1st - Kendall Reusing (Titan Mercury Wrestling Club) won by fall over Destane Garrick (Beat the Streets NYC) (Fall 5:20)
True 2nd Place - Destane Garrick (Beat the Streets NYC) won by decision over Clarc Walker (Coyote Wrestling Club) (Dec 14-10)
3rd - Clarc Walker (Coyote Wrestling Club) won by decision over Courteney Tompkins (Team California) (Dec 5-3)
5th - Kaitlyn Hill (Michigan Womens Wrestling) won by fall over Taylor Rosario (Without Limits Wrestling) (Fall 0:47)
7th - Nicola Newton (The Forge) won by fall over Alyssa Cantu (Team California) (Fall 2:22)

198
1st - Lakiyah Wagoner (Team California) won by fall over Rosemarie Donaldson (Attack Wrestling) (Fall 1:30)
True 2nd - Brandy Lowe (St. Marys Wrestling Club) won by fall over Rosemarie Donaldson (Attack Wrestling) (Fall 0:50)
3rd - Brandy Lowe (St. Marys Wrestling Club) won by fall over Jesse Grubbs (Azle Wrestling Club) (Fall 1:22)
5th - Jacky Quinones (arroyo) won by decision over Torey Barrett (Team California) (Dec 5-0)
7th - Celeste Hernandez (Mission Valley WC) won by decision over Teshell Elverton (Team Illinois) (Dec 6-5)
Comments