Ramos, Beebe, Bradley win gold medals at Canada Cup

By Gary Abbott USA Wrestling | July 05, 2014, 10:44 p.m. (ET)
Tony Ramos, shown at the 2014 World Team Trials, won the 57 kg gold at Canada Cup, his first international event in three years. Photo by Tony Rotundo – Wrestlers Are Warriors.

GUELPH, Ontario, Canada – Three U.S. men’s freestyle wrestlers claimed individual gold medals at the Canada Cup on Saturday.

U.S. champions were Tony Ramos (Iowa City, Iowa/Titan Mercury WC/Hawkeye WC) at 57 kg/125.5 lbs., Connor Beebe (Western Springs, Ill./Chicago RTC) at 61 kg/134 lbs. and Dom Bradley (Columbia, Mo./Sunkist Kids/Missouri WF) at 125 kg/275 lbs.

Ramos, who is a member of the 2014 U.S. World Team, won four matches on the way to the gold, defeating Canadian Dillon Williams of Team Impac in the finals by technical fall, 11-0. His closest bout was in the second round, a 2-1 decision over veteran German star Marcel Ewald.

Ramos, a 2014 NCAA champion for Iowa, competed in his first international event since the 2011 Junior World Cup in Germany.

Beebe finished 3-0, with two technical falls and a disqualification win. In the finals, he stopped Canadian Luke Butt of the Brock WC, 13-0.

Bradley, who was second at the 2014 U.S. World Team Trials, went 3-0 for the day. In the finals, he stopped Amar Dhesi of Canada, 10-8. His opening match was a 5-3 win over tough German heavyweight Nick Matuhin.

Placing third at 70 kg/154 lbs. was Jason Welch (Evanston, Ill./Wrestling Prep/Chicago RTC), who beat Canadian Tyler Rowe of the Brock WC by technical fall in the bronze-medal bout, 10-0. His only loss came in the second round to Canadian Olympian Haislan Garcia, 6-6 by criteria.

A women’s freestyle division was also held, with no American entries.

CANADA CUP
At Guelph, Canada, July 5

Men’s medalists


57 kg/125.5 lbs.
Gold – Tony Ramos (USA)
Silver – Dillion Williams (Team Impac)
Bronze – Erkin Tadzhimetov (Uzbekistan)

61 kg/134 lbs.
Gold – Connor Beebe (Chicago RTC)
Silver – Luke Butt (Brock WC)
Bronze – Marc Magano (BCWA)

65 kg/143 lbs.
Gold – Martin Daum (Germany)
Silver – Cruiz Manning (Guelph)
Bronze – Tim Muller (Germany)

70 kg/154 lbs.
Gold – Haislan Garcia (Canada)
Silver – Ryan Lue (Guelph)
Bronze – Jason Welch (Chicago RTC)

74 kg/163 lbs.
Gold – Georg Harth (Germany)
Silver – Andriy Shyyka (Germany)
Bronze – Muzaffar Abdurakhmanov (Uzbekistan)

86 kg/189 lbs.
Gold – Jordie Steen (Canada)
Silver – Tagziev Tamerlan (Canada)
Bronze – Alex Brown (NCWC)

97 kg/213 lbs.
Gold – William Harth (Germany)
Silver – Manjot Sandhu (BCWA)
Bronze – Gennadij Cudinovic (Germany)

125 kg/275 lbs.
Gold – Dom Bradley (Canada)
Silver – Amar Dhesi (BCWA)
Bronze – Nick Matuhin (Germany)

U.S. freestyle performances


57 kg/125.5 lbs. – Tony Ramos, Iowa City, Iowa (Titan Mercury WC/Hawkeye WC), 1st
WIN Sam Jagas (Brock WC), tech. fall 10-0
WIN Marcel Ewald (Germany), 2-1
WIN Steven Takahashi (Canada), 6-1
WIN Dillon Williams (Team Impac), tech. fall 11-0

61 kg/134 lbs. – Connor Beebe, Western Springs, Ill. (Chicago RTC), 1st
WIN Drew Sinclair (Hamilton), tech. fall 10-0
WIN Alexander Semisorow (Germany), disqualification
WIN Luke Butt (Brock WC), tech. fall 13-0

65 kg/143 lbs. - Antonio Martinez, Springfield, Mass. (Nieves), 5th
LOSS Cruiz Manning (Guelph), tech. fall 0-10
WIN Andrew Carr (Kingston WC), 6-0
LOSS Tim Muller (Germany), tech. fall 0-10
WIN Kim Yong-Uk (Korea), 6-6

70 kg/154 lbs. - Jason Welch, Evanston, Ill. (Wrestling Prep/Chicago RTC), 3rd
WIN Ben Sayah (Sayah SF), tech. fall 12-2
LOSS Haislan Garcia (Canada), 6-6
WIN Saman Sepehripour (BCWA), tech fall 12-0
WIN Tyler Rowe (Brock WC), tech. fall 10-0

125 kg/275 lbs. – Dom Bradley, Columbia, Mo. (Sunkist Kids/Missouri WF), 1st
WIN Nick Matuhin (Germany), 5-3
WIN Gurjot Kooner (Canada), tech. fall 11-1
WIN Amar Dhesi (Canada), 10-8

Women’s medalists


48 kg/105.5 lbs.
Gold – Jessica MacDonald (Canada)
Silver – Carolina Castillo (Colombia)
Bronze – Miyu Yamamoto (Team Impac)

53 kg
Gold – Brittanee Laverdure (Canada)
Silver – Brianne Barry (Canada)
Bronze – Liisa Wainman (Brock WC)

55 kg/121 lbs.
Gold – Jillian Gallays (Canada)
Silver – Erica D’Angelo (Hamilton)
Bronze – Amber Maschke (Canada)

58 kg
Gold – Sandra Roa (Colombia)
Silver – Justine Bouchard (Canada)
Bronze – Jazmyne Barker (Canada)

60 kg
Gold – Alexa Momy (London)
Silver – Cholena Horne (Bears)

63 kg/138.75 lbs.
Gold – Jackeline Renteria (Colombia)
Silver – Tempitope Ogunjimi (Canada)
Bronze – Breanne Graham (Canada)

67 kg/147.5 lbs.
Gold – Olivia Dibacco (Brock WC)
Silver – Lorena Ellis (Canada)
Bronze – Hilary Goble (Canada)

75 kg/165 lbs.
Gold – Veronica Keefe (Montreal)
Silver – Taylor Follensbee (Saskatoon)

Comments