For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Wrestling

Draws set for U.S. freestylers for day one at Yasar Dogu International in Turkey

By Gary Abbott USA Wrestling | Feb. 14, 2014, 6:53 p.m. (ET)
ISTANBUL, Turkey – Olympic champions Jordan Burroughs and Jake Varner have weighed in and received their draws at the Yasar Dogu International, which begins on Saturday.

Burroughs, the 2012 Olympic champion and two-time World Champion, brings a 67-match win streak into the competition at 74 kg/163 lbs. His first opponent is veteran Rashid Kurbanov of Uzbekistan.

Varner, who also won gold at the 2012 Olympic Games, opens with Faruk Akkoyun of Turkey. Varner has not competed in a year.

Nine U.S. wrestlers have weighed in and received their draws for Saturday.

The Turkish Wrestling Federation has indicated that it will webcast the Yasar Dogo on its website:
http://www.tgf.gov.tr/

(Fans who want to have the website translated into English should use Google Translate or similar online website).

YASAR DOGU INTERNATIONAL
At Istanbul, Turkey

57 kg/125.5 lbs. draw

1 Evgeni Gabyshev (Russia)
2 Ramil Rejabov (Turkmenistan)
3 Yahya Cankayev (Turkey)
4 Nebi Uzun (Turkey)
5 Ali Karabaga (Turkey)
6 Samat Nadtyrbek Uulu (Kyrgyzstan)
7 Zyia Bolyak (Turkey)
8 Ahmet Peker (Turkey)
9 Yuki Takahashi (Japan)
10 Batbold Nomin (Mongolia)
11 Sam Hazewinkel (USA)
12 Angel Escobedo (USA)
13 Hector Cruz Encarnacion (Puerto Rico)
14 Cheolli Methlouthi (Tunisia)
15 Maben Parlar (Turkey)
16 Mark McKnight (USA)
17 Endenebat Kenkhbayaar (Mongolia)
18 Ali Suleyman (Turkey)
19 Michail Ivanov (Russia)
20 Morishita Fumitaka (Japan)
21 Andrew Hochstrasser (USA)
22 Yeldos Abizenov (Kazakhstan)
23 Sezar Akgun (Turkey)
24 Bendi Atabayev (Turkmenistan)
25 Yassar Aliyev (Azerbaijan)
26 Vladimir Flegontov (Russia)
27 Berdalh Primbayev (Kazakhstan)
28 Gudi Ozbekhan (Turkey)
29 Aibe Aitbekov (Kyrgyzstan)
30 Senzar Muammer (Turkey)

65 kg/143 lbs. draw
1 Magomed Magomedmuslu (Azerbaijan)
2 Boris Novachkov (Bulgaria)
3 Batmag Bachulun (Mongolia)
4 Ersin Getin (Turkey)
5 Ghani Mahir (Tunisia)
6 Daichi Takantani (Japan)
7 Mustafa Kaya (Turkey)
8 Tomatsuga Ishida (Japan)
9 Servet Coskun (Turkey)
10 Jason Chamberlain (USA)
11 Agan Mustafaev (Azerbaijan)
12 Sebahattin Kukaya (Turkey)
13 Oraz Kilkov(Turkmenistan)
14 Batsuch Sanceg (Mongolia)
15 Frank Chimizo (Italy)
16 Azat Mirkhimov (Kyrgyzstan)
17 Demir Muhammet (Turkey)
18 Mandak Ganzorik (Mongolia)

74 kg/163 lbs. draw
1 Abylan Bursultanov (Kazakhstan)
2 Besik Veselovski (Macedonia)
3 Ali Ozturk (Turkey)
4 Batuhan Femircin (Turkey)
5 Didar Bayramov (Turkmenistan)
6 Nick Marable (USA)
7 Ismail Bulut (Turkey)
8 Khabib Batyrov (Russia)
9 Rashid Kurbanov (Uzbekistan)
10 Jordan Burroughs (USA)
11 Musa Burbuz (Turkey)
12 Unubat Purevjav (Mongolia)
13 Ender Coskun (Turkey)
14 Morteza Rezaie Galem (Iran)
15 Pedro Soto (Puerto Rico)
16 Amkhbayar Batchuluun (Mongolia)
17 Remzi Gazi Mehmed (Bulgaria)
18 Nurdaz Kokteubayev (Kazakhstan)
19 Murat Erturk (Turkey)
20 Shamil Imam Osmanov (Russia)
21 Borhane Ayachi (Tunisia)
22 Mosta Chiasi Cheka (Iran)
23 Demir Muhammet (Turkey)
24 Sohsuk Takatani (Japan)
25 Soner Demirtas (Turkey)
26 Un Magomedkhanov (Russia)
27 Muhammed Yucesoy (Turkey)
28 Gargi Ramazan (Turkey)

97 kg/213 lbs. draw
1 Kiba Khasanov (Kazakhstan)
2 Ali Bonceoglu (Turkey)
3 Roman Bakirov (Azerbaijan)
4 Demirtas Belar (Turkey)
5 Hamza Keseoglu (Turkey)
6 Said Gamidov (Azerbaijan)
7 Rustam Iskandari (Tajikistan)
8 Huseyin Gunduz (Turkey)
9 Sahin Baki (Turkey)
10 Riza Yildirim (Turkey)
11 Takeshi Yamaguchi (Japan)
12 Faruk Akkoyun (Turkey)
13 Jake Varner (USA)
14 Emrullah Doslu (Turkey)
15 Khetag Gazymov (Azerbaijan)
16 Ibrahim Belukbasi (Turkey)
17 Yusufan Zeybek (Turkey)
18 Nuryadg Karatayev (Turkmenistan)
19 Wynn Michalak (USA)
20 Dorjuhand Khuderbay (Mongolia)
21 Muren Mutlu (Turkey)
22 Rochdi Rhimi (Tunisia)
23 Juaridzel Evan (Kazakhstan)
24 Erding Salih (Turkey)
25 Manuel Santos (Puerto Rico)

U.S. Men’s Freestyle first round pairings

57 kg/125.5 lbs. - Angel Escobedo, Columbus, Ohio (New York AC/Titan Mercury WC/Ohio RTC)
Vs. Sam Hazewinkel (USA)

57 kg/125.5 lbs. - Sam Hazewinkel, Norman, Okla. (Sunkist Kids)
Vs. Angel Escobedo (USA)

57 kg/125.5 lbs. - Mark McKnight, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
Vs. Mabel Parlar (Turkey)

57 kg/125.5 lbs. – Andrew Hochstrasser, Boise, Idaho (Titan Mercury WC)
Vs. Yeldos Abizenov (Kazakshtan)

65 kg/143 lbs. - Jason Chamberlain, Lincoln, Neb. (Titan Mercury WC/Nebraska RTC)
Vs. Servet Coskun (Turkey)

74 kg/ 163 lbs. - Jordan Burroughs, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids/Nebraska Wrestling Training Center)
Vs. Rashid Kurbanov (Uzbekistan)

74 kg/163 lbs. - Nick Marable, Columbia, Mo. (Sunkist Kids/Missouri RTC)
Vs. Diar Bayramov (Turkmenistan)

97 kg/213 lbs. - Jake Varner, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
Vs. Faruk Akkoyun (Turkey)

97 kg/213 lbs. - Wynn Michalak, Champaign, Ill. (Titan Mercury WC/Illinois RTC)
Vs. Nuryadg Karatayev (Turkmenistan)
Comments