Turkey's Akgul wins third-straight freestyle title at European Championships

By Bill May | April 03, 2014, 9:17 p.m. (ET)
Photo of Taha Akgul of Turkey competing at European Championships, courtesy of FILA-Official.com

VANTAA, Finland (April 3) – Taha AKGUL (TUR) needed only 78 seconds to roll up his straight third continental crown title on the third day of the European senior wrestling championships.

Akgul, also a bronze medalist at the 2013 world championships, opened the 125kg championship bout with a pair of takedowns and then trapped Yarygin Grand Prix winner Alan KHUGAEV (RUS) with three tight gut wrenches for a 10-0 triumph at Trio Areena.

While Akgul thwarted another triple-crown night for Russia, London 2012 gold medalist Natalia VOROBIEVA (RUS) won the women’s 69kg title and defending champion Aniuar GEDUEV (RUS) repeated as 74kg champion in men’s freestyle.

Meanwhile, at 55kg in women’s freestyle, defending champion Sofia MATTSSON (SWE) followed elder sister, Johanna, to the top of the medals podium with her own second European crown. Johanna MATTSSON (SWE) won the 60kg title on Day Two.

After three days of competition in 12 categories, Russian wrestlers have three titles each in men’s and women’s freestyle, followed by Sweden with two in women’s freestyle, along with two claimed by Azerbaijan – one each of the men and women. Turkey and Georgia each own one title in men’s freestyle.

Men's Freestyle 125kg

Two-time defending champion Taha AKGUL (TUR) opened with a double-leg takedown and then followed a single-leg into a tight waistlock around Alan KHUGAEV (RUS) for three gut wrenches and a 10-0 win at 1:18

Universiade silver medalist Aleksander KHOTSIANIVSKI (UKR) overwhelmed Andranik GALSTYAN (ARM) with leg attacks and a final gut wrench for an 11-0 technical fall.

Daniel LIGETI (HUN), runner-up to Akgul in 2012, stunned London 2012 silver medalist Davit MODZMANASHVILI (GEO) with a double-leg drive to the back in the second period, which he made stand for a 5-2 win.

GOLD: Taha AKGUL (TUR) df. Alan KHUGAEV (RUS) by TF, 10-0, 1:18
BRONZE: Aleksander KHOTSIANIVSKI (UKR) df. Andranik GALSTYAN (ARM) by TF, 11-0, 1:29
BRONZE: Daniel LIGETI (HUN) df. Davit MODZMANASHVILI (GEO), 5-2

Men’s Freestyle 74kg

Defending champion Aniuar GEDUEV (RUS) scored a four-point double-leg takedown midway through the second period for a 5-3 victory over Jabrayil HASANOV (AZE), the 2011 European champion at 66kg.

In the bronze medal finals, Medved Prizes runner-up Soner DEMIRTAS (TUR) shoved Swiss youngster Stefan REICHMUTH (SUI), only 17th in the 2013 European junior meet, around the mat for a 10-0 technical fall.

Krystian BRZOZOWSKI (POL), second at Dan Kolov, passed behind twice world bronze medalist Ali SHABANOV (BLR) in the final minute to claim a 4-4 decision on criteria and a bronze medal.

GOLD: Aniuar GEDUEV (RUS) df. Jabrayil HASANOV (AZE), 5-3
BRONZE: Soner DEMIRTAS (TUR) df. Stefan REICHMUTH (SUI) by TF, 10-0, 2:44
BRONZE: Krystian BRZOZOWSKI (POL) df. Ali SHABANOV (BLR), 4-4 (technique of greater value)

Women’s Freestyle 55kg

Defending European champion and world silver medalist Sofia MATTSSON (SWE) world silver medalist made short work of challenger Anna ZWIRYDOWSKA (POL) with a dump for two points and then a second dump and body press for the fall.

Meanwhile, Yarygin Grand Prix bronze medalist Irina OLOGONOVA (RUS) scored a pair of takedowns off the front headlock for a 7-0 win over Bediha GUN (TUR) and the bronze medal.

Dan Kolov runner-up Mimi HRISTOVA (BUL) scored a late single-leg in a seesaw battle for a 6-4 win over Klippan Open bronze medal winner Aurelie BASSET (FRA).

GOLD: Sofia MATTSSON (SWE) df. Anna ZWIRYDOWSKA (POL) by fall, 1:54
BRONZE: Irina OLOGONOVA (RUS) df. Bediha GUN (TUR), 7-0
BRONZE: Mimi HRISTOVA (BUL) df. Aurelie BASSET (FRA), 6-4

Women’s Freestyle 69kg

Olympic champion and world runner-up Natalia VOROBIEVA (RUS) was thrown to her back in the first period but rebounded with a double-leg and dump to the back to pin Ilana KRATYSH (ISR) for her first European title.

In a battle of second- and third-ranked wrestlers at 69kg, Alina STADNIK-MAKHYNIA (UKR), the 2013 world and European champion, worked her way behind Aline FOCKEN (GER) twice on her way to a 5-1 win and a bronze medal.

In the other bout for a bronze medal, Medved Prizes winner Laura SKUJINA (LAT) fashioned a 9-2 win over Svetlana SAENKO (MDA) with go-behind takedowns and force-outs for the other bronze.

GOLD: Natalia VOROBIEVA (RUS) df. Ilana KRATYSH (ISR) by fall, 5:28
BRONZE: Laura SKUJINA (LAT) df. Svetlana SAENKO (MDA), 9-2
BRONZE: Alina STADNIK-MAKHYNIA (UKR) df. Aline FOCKEN (GER), 5-1

FULL RESULTS

Men’s Freestyle 74kg (16 entries)


Championship Final
Aniuar GEDUEV (RUS) df. Jabrayil HASANOV (AZE), 5-3

Bronze Medal Finals
Soner DEMIRTAS (TUR) df. Stefan REICHMUTH (SUI) by TF, 10-0, 2:44
Krystian BRZOZOWSKI (POL) df. Ali SHABANOV (BLR), 4-4 (technique of greater value)

Semifinals
Soner DEMIRTAS (TUR) df. Jabrayil HASANOV (AZE) by fall, 2:17
Aniuar GEDUEV (RUS) df. Ali SHABANOV (BLR), 7-4

Repechage
Stefan REICHMUTH (SUI) df. Alberto MARTINEZ (ESP), 17-6
Krystian BRZOZOWSKI (POL) df. Jakob MAKARASHVILI (GEO), 9-4

Quarterfinals
Soner DEMIRTAS (TUR) df. Kiril TERZIEV (BUL), 4-2
Jabrayil HASANOV (AZE) df. Stefan REICHMUTH (SUI) by TF, 11-1, 2:52
Ali SHABANOV (BLR) df. Oleg BILOTSERKIVSKI (UKR), 4-0
Aniuar GEDUEV (RUS) df. Krystian BRZOZOWSKI (POL), 13-4

Round of 16
Soner DEMIRTAS (TUR) df. Georg HARTH (GER), 6-6 (last point)
Kiril TERZIEV (BUL) df. Goran ATANASOV (MKD) by TF, 10-0, 3:33
Stefan REICHMUTH (SUI) df. Carmelo LUMIA (ITA), 6-1
Jabrayil HASANOV (AZE) df. Alberto MARTINEZ (ESP) by TF, 10-0, 1:24
Ali SHABANOV (BLR) df. Ioannis TSERACHIDIS (GRE) by TF, 11-0
Oleg BILOTSERKIVSKI (UKR) df. Mihaly NAGY (HUN) by TF, 12-1, 4:45
Aniuar GEDUEV (RUS) df. Jakob MAKARASHVILI (GEO) by TF, 12-2, 5:10
Krystian BRZOZOWSKI (POL) df. Evgheni NEDEALCO (MDA) by TF, 16-5, 4:37

Men’s Freestyle 125kg (16 entries)

Championship Final
Taha AKGUL (TUR) df Alan KHUGAEV (RUS), 10-0

Bronze Medal Finals
Aleksander KHOTSIANIVSKI (UKR) df. Andranik GALSTYAN (ARM), 11-0
Daniel LIGETI (HUN) df. Davit MODZMANASHVILI (GEO), 5-2

Semifinals
Taha AKGUL (TUR) df. Aleksander KHOTSIANIVSKI (UKR) by TF, 10-0, 4:09
Alan KHUGAEV (RUS) df. Davit MODZMANASHVILI (GEO), 3-2

Repechage
Andranik GALSTYAN (ARM) df. Vadim SHVEDOV (BLR) by TF, 12-2, 4:56
Daniel LIGETI (HUN) df. Rares Daniel CHINTOAN (ROU), 12-8

Quarterfinals
Aleksander KHOTSIANIVSKI (UKR) df. Soslan GAGLOEV (SVK) by fall
Taha AKGUL (TUR) df. Vadim SHVEDOV (BLR) by TF, 10-0
Alan KHUGAEV (RUS) df. Daniel LIGETI (HUN) by TF, 11-1
Davit MODZMANASHVILI (GEO) df. Jamaladdin MAGOMEDOV (AZE), 5-2

Round of 16
Soslan GAGLOEV (SVK) df. Nick MATUHIN (SUI), 6-4
Aleksander KHOTSIANIVSKI (UKR) df. Iaonnis ARZOUMANIDIS (GRE) by fall, 4:38
Taha AKGUL (TUR) df. Andranik GALSTYAN (ARM) by TF, 11-0
Vadim SHVEDOV (BLR) df. Jonas RUDAVICIUS (LTU), 4-0
Alan KHUGAEV (RUS) df. Rares Daniel CHINTOAN (ROU) by TF, 11-0, 4:25
Daniel LIGETI (HUN) df. Boban DANOV (MKD), 6-0
Jamaladdin MAGOMEDOV (AZE) df Dmitrijs MIHAILOVS (LAT) by TF, 10-0
Davit MODZMANASHVILI (GEO) df. Andrei ROMANOV (MDA), 8-0

Women’s freestyle 55kg (11 entries)

Championship Final
Sofia MATTSSON (SWE) df. Anna ZWIRYDOWSKA (POL) by fall, 1:54

Bronze medal finals
Irina OLOGONOVA (RUS) df. Bediha GUN (TUR), 7-0
Mimi HRISTOVA (BUL) df. Aurelie BASSET (FRA), 6-4

Semifinals
Sofia MATTSSON (SWE) df. Irina OLOGONOVA (RUS) by TF, 10-0, 4:28
Anna ZWIRYDOWSKA (POL) df. Aurelie BASSET (FRA) by TF, 10-0, 3:53

Repechage
Mimi HRISTOVA (BUL) df. Ana PEREIRA (POR) by fall, 1:57

Quarterfinals
Irina OLOGONOVA (RUS) df. Iryna HUSYAK (UKR), 2-1
Sofia MATTSSON (SWE) df. Bediha GUN (TUR) by fall, 1:35
Anna ZWIRYDOWSKA (POL) df. Mimi HRISTOVA (BUL), 6-2
Aurelie BASSET (FRA) df. Emese BARKA (HUN), 13-7

Preliminaries
Anna ZWIRYDOWSKA (POL) df. Ana PEREIRA (POR) by TF, 11-0, 2:01
Emese BARKA (HUN) df. Zalina SIDAKOVA (BLR) by TF, 12-0
Aurelie BASSET (FRA) df. Tiina VAINIONPAEAE (FIN) by TF, 11-1, 4:32

Women’s freestyle 69kg (17 entries)

Championship Final
Natalia VOROBIEVA (RUS) df. Ilana KRATYSH (ISR) by fall, 5:28

Bronze Medal Finals
Laura SKUJINA (LAT) df. Svetlana SAENKO (MDA), 9-2
Alina STADNIK-MAKHYNIA (UKR) df. Aline FOCKEN (GER), 5-1

Semifinals
Ilana KRATYSH (ISR) df. Svetlana SAENKO (MDA), 4-3
Natalia VOROBIEVA (RUS) df. Alina STADNIK-MAKHYNIA (UKR) by fall, 0:18

Repechage
Laura SKUJINA (LAT) df. Dalma CANEVA (ITA), 8-0
Aline FOCKEN (GER) df. Adina POPESCU (ROU) by TF, 11-1, 4:14

Quarterfinals
Svetlana SAENKO (MDA) df. Martina KUENZ (AUT) by TF, 12-2
Ilana KRATYSH (ISR) df. Laura SKUJINA (LAT) by fall
Natalia VOROBIEVA (RUS) df. Aline FOCKEN (GER), 6-0
Alina STADNIK-MAKHYNIA (UKR) df. Daria OSOCKA (POL) by fall, 4:30

Round of 16
Svetlana SAENKO (MDA) df. Nadya SEMENTSOVA (AZE) by default
Martina KUENZ (AUT) df. Dayana IVANOVA (BUL), 3-2
Laura SKUJINA (LAT) df. Burcu ORSKAYA (TUR), 5-4
Ilana KRATYSH (ISR) df. Dalma CANEVA (ITA), 5-2
Aline FOCKEN (GER) df. Jenny FRANSSON (SWE), 7-5
Natalia VOROBIEVA (RUS) df. Adina POPESCU (ROU) by fall, 4:30
Daria OSOCKA (POL) df. Galina LEVCHENKO (BLR) by TF, 11-1
Alina STADNIK-MAKHYNIA (UKR) df. Danute DOMIKAITYTE (LTU) by fall, 1:54

Preliminaries
Danute DOMIKAITYTE (LTU) df. Karine SHADOYAN (ARM), 5-5 (last point)
Comments