For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Wrestling

Holm wins silver Tellgren Lara take bronzes at Haavisto Cup in Finland

By Gary Abbott | Nov. 30, 2010, 2:31 p.m. (ET)
ILMAJOKI, Finland - Jordan Holm (Minneapolis, Minn./Minnesota Storm) won a silver medal at 84 kg/185 lbs., the top U.S. performance at the Haavisto Cup of Greco-Roman on Saturday.

Holm was defeated in the championship match by Anton Bablo-Malyy of Ukraine, 0-2, 2-0, 0-3/

He won three straight bouts to qualify for the finals, stopping Alo Toom of Estonia along with Petri Luoma an Jonne Ukkola of Finland.

Winning bronze medals were Paul Tellgren (Anoka, Minn./Minnesota Storm) at 55 kg/121 lbs. and Marco Lara, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army) at 60 kg/132 lbs.

Tellgren went 1-2 in a four-athlete round robin. Lara finished with a 1-1 record.

"The team did a good job of stepping it up today by placing five wrestlers and taking three medals" said U.S. coach Dale Oliver. "We gained valuable match experience on this tour and all the guys improved."

The United States was third in the team standings, behind champion Ukraine and runner-up Russia.

HAAVISTO CUP
At Ilmajoki, Finland, Nov. 27

Greco-Roman results


55 kg/121 lbs.
1 Anders Rönningen (Norway)
2 Thomas Rönningen (Norway)
3 Paul Tellgren (USA)
4 Toufan Ahmadi (Finland)

60 kg/132 lbs.
1 Mykola Prokofyel (Ukraine)
2 Niko Ohukainen (Finland)
3. Arten Kudik (Ukraine)
3. Marco Lara (USA)
5. Juho Portii (Finland)
5. Chad Vandiver (USA)

66 kg/145.5 lbs.
1. Ibragim Labazanov (Russia)
2. Jussi-Pekka Niemistö (Finland)
3. Marius Thommesen (Norway)
3. Stig Andre Berge (Norway)
5. Argo Mitt (Estonia)
5. Rustem Suleimanov (Ukraine)

74 kg/163 lbs.
1. Eldar Botashev (Russia)
2. Yury Denishov (Russia)
3. Tero Välimäki (Finland)
3. Ruslan Oleksenko (Ukraine)
5. Henri Palomaki (Finland)
5. Marko Tuomela (Finland)

84 kg/185 lbs.
1. Anton Bablo-Malyy (Ukraine)
2. Jordan Holm (USA)
3. Oleksandr Shysman (Ukraine)
3. Alo Toom (Estonia)
5. Erik Aps (Estonia)
5. Kommer Ukkola (Finland)

96 kg/211.5 lbs.
1. Ardo Arusar (Estonia)
2. Anatomi Polkin (Russia)
3. Volodmyr Vasilev (Ukraine)
3. Sergej Yeroshkin (Ukraine)
5. Zac Nielsen (USA)
5. Ismo Pietiläinen (Finland)

120 kg/264.5 lbs.
1. Ion Balint (Hungary)
2. Taisto Lalli (Finland)
3. Juuso huovinen (Norway)
3. Oskari Riijioja (Norway)
5. Komne Jokela (Norway)
5. Juha-Matti Eskola (Norway)

U.S. Greco-Roman performances

55 kg/121 lbs. - Paul Tellgren, Anoka, Minn. (Minnesota Storm), 3rd
WIN Toufan Ahmadi (Finland), 2-0, 1-0
LOSS Anders Ronningen (Norway), 0-1, 3-9
LOSS Thomas Ronningen (Norway), 0-6, 0-7

60 kg/132 lbs. - Marco Lara, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army), 3rd
LOSS Mykola Prokofyev (Ukraine), 6-0, 2-0
WIN Chad Vandiver (USA), 0-1, 1-0, 2-1

60 kg/132 lbs. - Chad Vandiver, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids), 5th
WIN Anar Zeinalov (Estonia), 0-2, 2-0, 1-0
WIN Ville Kaki (Finland), 1-0, 3-0
LOSS Mykola Prokofyev (Ukraine), 0-3, 0-3
LOSS Marco Lara (USA), 1-0, 0-1, 1-2

74 kg/163 lbs. - Anton Gottredson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids), dnp
WIN Oleksandr Kvoschch (Ukraine)
LOSS Marko Tumela (Finland), 1-0, 0-1, 0-1

84 kg/185 lbs. - Jordan Holm, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm), 2nd
WIN Alo Toom (Estonia), 0-1, 3-0, 2-0
WIN Petri Luoma (Finland), 1-0, 2-0
WIN Jonne Ukkola (Finland), 4-0, 6-0
LOSS Anton Bablo-Malyy (Ukraine), 0-2, 2-0, 0-3

84 kg/185 lbs. - Ryan Hope, Carol Stream, Ill. (USOEC), dnp
LOSS Joachim Aardalen (Norway), 0-1, 0-6

84 kg/185 lbs. - Cameron Duckworth, Portland, Ore. (OTC), dnp
LOSS Tuomas Tarino (Finland), 1-0, 1-0

96 kg/211.5 lbs. - Zac Nielsen, Zimmerman, Minn. (Minnesota Storm), 5th
LOSS Ardo Arusaar (Estonia), 0-2, 0-1
LOSS Volodymyr Vasilev (Ukraine), 1-0, 0-1, 1-1

Team Standings
1st - Ukraine
2nd - Russia
3rd- USA
4th- Norway
Comments