USA Wrestling

Nov 14 2010 Grappling World Championships final placements and U S match results

By USA Grappling | April 01, 2010, 4:01 p.m. (ET)
FILA GRAPPLING WORLD CHAMPIONSHIPS
At Krakow, Poland, March 27-28, 2010

No-Gi men's results


60 kg/132 lbs.
Gold - Fabien Brochetelle (France)
Silver - Daniel Kmegy (Hungary)
Bronze - Ilias Bazianos (Greece)
Bronze - Zach Makovsky (USA)
5th - Elvin Jafarov (Azerbaijan)
5th - John Louro (Canada)
7th - Igor Skilskyi (Ukraine)
8th - Stefan Hoss (Germany)
9th - Karol Kawiorski (Poland)
10th - Philippe Nicole (Sweden)

65 kg/143 lbs.
Gold - Dennis Prokopos (USA)
Silver - Robert Trzcionka (Poland)
Bronze - Frank Staeblein (Germany)
Bronze - Karim Saki (France)
5th - Marco Masura (Italy)
5th - Petar Marjanovic (Croatia)
7th - B. Bayasgalan (Mongolia)
8th - Vukoje Stesevic (Serbia)
9th - Sergey Yakovolev (Russia)
10th - Attila Kelemen (Hungary)

70 kg/154 lbs.
Gold - Polok Maciej (Poland)
Silver - Martin Hedenbergh (Sweden)
Bronze - Aleksandar Kamenov (Bulgaria)
Bronze - Tom LeCuyer (USA)
5th - Carlos Polo (Spain)
5th - Yuriy Shtembulyak (Ukraine)
7th - Mathieu Husson (France)
8th - Ciro Ruotolo (Italy)
9th - Yasumi Kohei (Japan)
10th - Rory McDonnell (Canada)

75 kg/165 lbs.
Gold - Michel Salvadori (France)
Silver - Christian Sandberg (Sweden)
Bronze - Mike Kelly (USA)
Bronze - Andreas Achniotis (Greece)
5th - Samvel Arutyunyan (Armenia)
5th - Davor Pocijak (Croatia)
7th - Marc Becker (Germany)
8th - Grzegorz Kloc (Poland)
9th - Paolo Strazzullo (Italy)
10th - Mate Galbacs (Hungary)

80 kg/176 lbs.
Gold - David Pierre Louis (France)
Silver - Bernardo Serrini (Italy)
Bronze - K. Lukaszewicz (Poland)
Bronze - Svetlozar Savov (Bulgaria)
5th - Sergiy Sergienko (Ukraine)
5th - Andrey Rychin (Russia)
7th - Andras Mathe (Hungary)
8th - Malte Janssen (Germany)
9th - Jaret Evans (Canada)
10th - Mehrdad Torabi (Iran)

90 kg/198 lbs.
Gold - Mats Nilsson (Sweden)
Silver - Takanori Kuno (Japan)
Bronze - Nico Penzer (Germany)
Bronze - Zbigniew Tyszka (Poland)
5th - Srjan Rokvic (Serbia)
5th - Lamberto Raffi (Italy)
7th - Jose Rodenas (Spain)
8th - Valentyn Zagorulko (Ukraine)
9th - Ivica Tadijanov (Croatia)
10th - Levente Matyas (Hungary)

110 kg/242 lbs.
Gold - Mikael Knutsson (Sweden)
Silver - Srdjan Klisaric (Serbia)
Bronze - Vlado Pilipovic (Croatia)
Bronze - Adam Magomedov (Russia)
5th - Csaba Gulyas (Hungary)
5th - Gabe Barahona (USA)
7th - Emil Samoilov (Bulgaria)
8th - Filippo Stabile (Italy)
9th - Grzegorz Szatkowski (Poland)
10th - Oleksandr Sitalo (Ukraine)

Open
Gold - Mario Rinaldi (USA)
Silver - Eddy Bengtsson (Sweden)
Bronze - G. Tenhuendfeld (Germany)
Bronze - Istvan Kalmar (Hungary)
5th - Paolo Strazullo (Italy)
5th - Predrig Budic (Serbia)
7th - Sasa Milinkovinc (Croatia)
8th - Sascha Ernst (Germany)
9th - Srjan Rokvic (Serbia)
10th - Marcin Held (Poland)

Women's No-Gi results

50 kg/110 lbs.
Gold - Lisa Ward (USA)
Silver - Anny Hammarsten (Sweden)
Bronze - Anna Isichko (Ukraine)
Bronze - Marija Sola (Croatia)
5th - Evgenia Laloudaki (Greece)
5th - Joanna Galka (Poland)
7th - Bojana Jolicic (Serbia)

55 kg/121 lbs.
Gold - Jessica Aguilar (USA)
Silver - Océane Talvard (France)
Bronze - Sandra Paszkiewicz (Poland)
4th - Galentia Merima (Serbia)
5th - Khayala Asgarova (Azerbaijan)

60 kg/132 lbs.
Gold - Sheila Bird (Canada)
Silver - L. Fouillat-Cousin (France)
Bronze - Julia Klammsteiner (Italy)
Bronze - Tara LaRosa (USA)
5th - Olga Starubinska (Ukraine)
5th - Evelin Banyai (Hungary)
7th - Irena Preiss (Poland)
8th - Monique-Ann Strydom (South Africa)

65 kg/143 lbs.
Gold - Karolina Zawodnik (Poland)
Silver - Dusanka Bozovic (Sweden)
Bronze - Aleksandra Tasic (Serbia)

75 kg/165 lbs.
Gold - Monika Oleksik (Poland)
Silver - Aliona Martynenko (Ukraine)

Open
Gold - Sheila Bird (Canada)
Silver - Tara LaRosa (USA)
Bronze - A. Hadzisulejmanovic (Sweden)
Bronze - Irena Preiss (Poland)
5th - Amy Hammarsten (Sweden)
5th - Galetin Merima (Serbia)
7th - Dusanka Bozovic (Sweden)
8th - Amy Wilke (USA)
9th - Galyna Mateichuk (Ukraine)
10th - Monique-Ann Strydom (South Africa)

U.S. No-Gi performances

U.S. No-Gi Men


60 kg/132 lbs. - Zachary Makovsky, Philadelphia, Pa. (Philadelphia Fight Factory), 3rd
WIN Karol Kawiorski (Poland), 12-2
LOSS Fabien Brochetelle (France), 3-10
WIN John Louro (Canada), 10-0

65 kg/143 lbs. - Dennis Prokopos, Milbrae, Calif. (10th Planet Jiu Jitsu), 1st
WIN Marco Masura (Italy) submission
WIN Frank Staeblein (Germany) submission
WIN Robert Trzcionka (Poland), 5-0

70 kg/154 lbs. - Tom LeCuyer, Plano, Ill. (Atlas XT/Torres MA), 3rd
WIN Julian Jacaj (Greece), submission
WIN Yasumi Kohei (Japan), 3-1 in overtime
LOSS Polak Maciej (Poland), submission
WIN Yuriy Shtembulyak (Ukraine), submission

75 kg/165 lbs. - Michael Kelly, Hebron, Ill. (Gilbert Grappling), 3rd
WIN Mazime Poulin (Canada) submission
WIN Gadzhi Gadzhiev (Russia), submission
LOSS Christian Sandberg (Sweden), 1-5
WIN Samvel Arutunyan (Armenia), submission

80 kg/176 lbs. - Scott Garcia, Mesa, Ariz. (American Pankration), dnp
LOSS Andriy Rychin (Russia), submission

90 kg/198 lbs. - Jeff Funicello, Mesa, Ariz. (American Pankration), dnp
LOSS Raffi Lamberto (Italy), 0-1

110 kg/242 lbs. - Gabe Barahona, New Orleans, La. (American Top Team), 5th
WIN Sasha Ernst (Germany), 6-0
WIN Emil Samoilov (Bulgaria), submission
LOSS Mikael Knutsson (Sweden), inj. dft.
LOSS Adam Magomedov (Russia), inj. dft.

Open - Mario Rinaldi, Port St. Lucia, Fla. (American Top Team), 1st
WIN Paolo Strazullo (Italy), submission
WIN Serdjan Klisaric (Serbia), submission
WIN Marcin Held (Poland), forfeit
WIN G. Tenhendfeld (Germany), 1-0
WIN Eddy Bengtsson (Sweden), 3-0 overtime

U.S. No-Gi Women

50 kg/110 lbs. - Lisa Ward, Lacey, Wash. (Victory Athletics), 1st
WIN Evgenia Laloudaki (Greece), submission
WIN Anna Isichko (Ukraine), submission
WIN Anny Hammarsten (Sweden), 4-3

55 kg/121 lbs. - Jessica Aguilar, Coconut Creek, Fla. (American Top Team), 1st
WIN Khayala Asgarova (Azerbaijan), submission
WIN Sandra Paszkiewicz (Poland), 3-0
WIN Galentia Merima (Serbia), submission
WIN Oceane Talvard (France), 2-0

60 kg/132 lbs. - Tara LaRosa, Woodstown, N.J. (Philadelphia Fight Factory), 3rd
WIN A. Hadzisulejmanovic (Sweden), submission
LOSS Sheila Bird (Canada), 1-10
WIN Evelin Banyai (Hungary), 9-0

Open - Tara LaRosa, Woodstown, N.J. (Philadelphia Fight Factory), 2nd
WIN M. Strydom (South Africa), submission
WIN Galentia Merima (Serbia), submission
WIN Irina Preiss (Poland), 5-0
LOSS Sheila Bird (Canada), 0-7

Final No-Gi Team standings
1. United States, 81 pts.; 2. Poland and Sweden 72, 4. France 56 pts., 5. Germany 24 pts., 6. Serbia, 18 pts., 7. (tie) Ukraine, Italy, Hungary, 17 pts., 10. (tie) Greece, Bulgaria 16 pts.; 12. Japan, 9 pts.; 13 (tie) Croatia, Russia, 8 pts.

Gi results

60 kg/132 lbs.
Gold - Zach Makovsky (USA)
Silver - John Louro (Canada)
Bronze - Karol Kawiorski (Poland)
Bronze - Fabien Brochetelle (France)
5th - Asker Baragunov (Russia)
6th - Alessio Rimella (Italy)

65 kg/143 lbs.
Gold - Brian Mahecha (USA)
Silver - Piotr Podstawczuk (Poland)
Bronze - Karim Saki (France)
Bronze - Aslan Rustamov (Azerbaijan)
5th - Marco Masura (Italy)
5th - B. Bayasgalan (Mongolia)
7th - Dmytro Baranov (Ukraine)
8th - Javier Abril (Spain)
9th - Vukoje Stesevic (Serbia)
10th - Attila Kelemen (Hungary)

70 kg/154 lbs.
Gold - Bence Szoke (Hungary)
Silver - Marcin Held (Poland)
Bronze - Yan Reznichenko (Russia)
Bronze - Ciro Ruotolo (Italy)
5th - Nurbek Kazhagaliyev (Kazakhstan)
5th - Carlos Polo (Spain)
7th - Din Thomas (USA)
8th - Yuriy Stembulyak (Ukraine)

75 kg/165 lbs.
Gold - Grzegorz Kloc (Poland)
Silver - Davor Pocijak (Croatia)
Bronze - Michel Salvadori (France)
Bronze - G.Tenhuendfeld (Germany)
5th - Mate Toth (Hungary)
5th - Maxime Poulin (Canada)
7th - Mohsen Ghasempoor (Iran)
8th - Paolo Strazzullo (Italy)
9th - Mike Kelly (USA)

80 kg/176 lbs.
Gold - Scott Garcia (USA)
Silver - Zoltan Illes (Hungary)
Bronze - Andrey Rychin (Russia)
Bronze - David Pierre Louis (France)
5th - Nenad Latincic (Serbia)
5th - Pantelis Panagidis (Greece)
7th - Tomasz Michalowski (Poland)
8th - Jaret Evans (Canada)
9th - Bernardo Serrini (Italy)
9th - Pantelis Panagidis (Greece)
9th - Andrey Rychin (Russia)

90 kg/198 lbs.
Gold - Takanori Kuno (Japan)
Silver "" Raffi Lamberto (Italy)
Bronze - Piotr Baginski (Poland)
Bronze - Jeff Funicello (USA)
5th - Sergii Asnishenko (Ukraine)
5th - Balazs Havas (Hungary)
7th - Ivica Tadijanov (Croatia)
8th - Srjan Rokvic (Serbia)

110 kg/242 lbs.
Gold - Grzegorz Szatkowski (Poland)
Silver - Predrag Budic (Serbia)
Bronze - Mikael Knutsson (Sweden)
Bronze - Sascha Ernst (Germany)
5th - Sasa Milinkovic (Croatia)
5th - Gabe Barahona (USA)
7th - Oleksandr Sitalo (Ukraine)
8th - Gyula Tarjani (Hungary)
9th - Ilker Gulcin (Turkey)

Open
Gold - Mario Rinaldi (USA)
Silver - Predras Budic (Serbia)
Bronze - Balazs Ordog (Hungary)
Bronze - Tomasz Michalowski (Poland)
5th - Nica Tadijanov (Croatia)
6th - Sridan Rokvic (Serbia)

Women's Gi results

50 kg/110 lbs.
Gold - Anny Hammarsten (Sweden)
Silver - Marija Sola (Croatia)
Bronze - Lisa Ward (USA)
Bronze - Joanna Galka (Poland)
5th - Elena Pak (Russia)
6th - Anna Isichko (Ukraine)
7th - Bojana Jolicic (Serbia)

55 kg/121 lbs.
Gold - Jessica Aguilar (USA)
Silver - Océane Talvard (France)
Bronze - Sandra Pasziewicz (Poland)
4th - Galetin Merima (Serbia)

60 kg/132 lbs.
Gold - Sheila Bird (Canada)
Silver - L. Foullat-Cousin (France)
Bronze - A. Hadzisuljmanovic (Sweden)
Bronze - Irena Preiss (Poland)
5th - Tara LaRosa (USA)
5th - Olga Starubinska (Ukraine)
7th - Julia Klammsteiner (Italy)
8th - Andrea Balogh (Hungary)

65 kg/143 lbs.
Gold - Karolina Zawodnik (Poland)
Silver - Evelin Banyai (Hungary)
Bronze - Aleksandra Tasic (Serbia)

70 kg/154 lbs
Gold - Anna Dudek (Poland)
Silver - Aliona Martynenko (Ukraine)

U.S. Gi performance

U.S. Gi Men


60 kg/132 lbs. - Zachary Makovsky, Philadelphia, Pa. (Philadelphia Fight Factory), 1st
WIN Karol Kawiorski (Poland), submission
WIN Asker Baragunov (Russia), submission
WIN John Louro (Canada), 2-0

65 kg/143 lbs. - Brian Mahecha, Coconut Creek, Fla. (American Top Team), 1st
WIN Aslan Rustamov (Azerbaijan), submission
WIN B. Bayasgalan (Mongolia), 2-0 overtime
WIN Piotr Podstawczuk (Poland), 1-0

70 kg/154 lbs. - Din Thomas, Coconut Creek, Fla. (American Top Team), 7th
LOSS Ciro Ruotolo (Italy), 0-1

75 kg/165 lbs. - Michael Kelly, Hebron, Ill. (Gilbert Grappling), 9th
LOSS G.Tenhuendfeld (Germany), 0-1

80 kg/176 lbs. - Scott Garcia, Mesa, Ariz. (American Pankration), 1st
WIN Panatelis Panagidis (Greece), inj. dft.
WIN David Pierre Louis (France), 2-1 overtime
WIN Zoltan Illes (Hungary), 6-0

90 kg/198 lbs. - Jeff Funicello, Mesa, Ariz. (American Pankration), 3rd
LOSS Raffi Lamberto (Italy), 0-7
WIN Balasz Havas (Hungary), 2-1

10 kg/242 lbs. - Gabe Barahona, New Orleans, La. (American Top Team), 5th
LOSS G. Szatkowski (Poland), 1-5
LOSS Sascha Ernst (Germany), inj. dft.

Open - Mario Rinaldi, Port St. Lucia, Fla. (American Top Team), 1st
WIN Nico Tadijanov (Croatia), submission
WIN Tomasz Michalowski (Poland), submission
WIN Predras Budic (Serbia), 3-1

U.S. Gi Women

50 kg/110 lbs. - Lisa Ward, Lacey, Wash. (Victory Athletics), 3rd
WIN Anna Isichko (Ukraine), submission
LOSS Anny Hammarsten (Sweden), 0-9

55 kg/121 lbs. - Jessica Aguilar, Coconut Creek, Fla. (American Top Team). 1st
WIN Galetin Merima (Serbia), submission
WIN Oceane Talvard (France), 2-0
WIN Sandra Pasziewicz (Poland), 9-0

60 kg/132 lbs. - Tara LaRosa, Woodstown, N.J. (Philadelphia Fight Factory), 5th
WIN Andrea Balogh (Hungary), 6-0
LOSS Sheila Bird (Canada), 0-3
LOSS A. Hadzisulejmanovic (Sweden), 3-7

Gi Team standings
1. Poland, 90 pts.; 2. United States, 66 pts.; 3. France, 41 pts.; 4. (tie) Sweden, Hungary, 36 pts.; 6. Serbia, 26 pts.; 7. Canada, 19 pts.; 8. Croatia, 18 pts.; 9. Italy, 17 pts.; 10. (tie) Russia, Germany, 16 pts.; 12. Japan, 10 pts.; 13. Ukraine, 9 pts.; 14. Azerbaijan, 8 pts.

Comments