USA Wrestling

Dec 12 UPDATED Conder wins second gold medal for weekend with win at Calgary Open

By Shannyn Gillespie | Feb. 04, 2008, 5:09 p.m. (ET)
CALGARY, Alberta, Canada Feb. 3, 2008 -- Whitney Conder (Puyallup, Wash.) won her second title in as many days by capturing the Calgary Open championship, held in the Kinesiology Complex of the University of Calgary campus Sunday February 3, 2008.

On Saturday, Conder claimed a gold medal at the Nordhagen International Junior Classic, also held in Calgary.

Two other U.S. Olympic Education Center (USOEC) resident athletes also won medals, Beth Johnson (Garden City, Kan) at 55 kg/121 lbs. and Schuyler Brown at 63 kg/138.75 lbs.

The finals at 55'kg/121 lbs.weight class was a rematch of the Nordhagen International Classic, held only a day earlier, with nearly the same result. 2007 Junior World Champion Conder, a Northern Michigan University (NMU) freshman held off teammate Beth Johnson in a three-period battle.

Brown bounced back after a disappointing semifinal loss and won her bronze medal by a pin over M. Smith of the Univ. of Calgary WC.

USOEC freestyle wrestler Amber Miracle placed fourth at 59 kg/130 lbs. Earning sixth place were Elizabeth DeAngelo at 59 kg/130 lbs., and Katie Crouch at 72 kg/158.5 lbs.

Johnson, DeAngelo, Brown, and Crouch are all Marquette Senior High School seniors and participate in the USOEC program, as resident athletes on the campus of NMU.

The USOEC freestyle resident athlete team, a USA Wrestling resident program, had more than 40 bouts over the weekend during the Nordhagen International Classic and the Calgary Open competitions gaining much needed experience heading into the upcoming Japan tour and the championship season.

CALGARY OPEN
At Calgary, Canada, Feb. 3

Final Standings

48 kg/105.5 lbs.

Gold - Ashley McKilligan (Burnaby)
Silver - Coralie Dixon (Salisbury.)
Bronze - Melanie Howitt (Brock WC)
Bronze - Tessa Galinger (UCWC)
5th - Seveh Palini (Burnaby)

51 kg/112.25 lbs.
Gold - Vanessa Brown (Rebels)
Silver - Gen Haley (UCWC)
Bronze - Rita Pare (Burnaby)

55 kg/ 121 lbs.
Gold - Whitney Condor (USOEC)
Silver - Beth Johnson (USOEC)
Bronze - Miranda Dick (Burnaby)
Bronze - Heather Yamashita (UCWC)
5th - Teanna Chase (Salisbury)
6th - Andrea Ross (UCWC)

59 kg/120 lbs.
Gold - Heidi Erdle (UCWC)
Silver - Jazzie Barker (UCWC)
Bronze - Avalon Doyle (Nova Scotia)
Bronze - Amber Miracle (USOEC)
5th - Raissa Dickensen (Burnaby)
6th - Elizabeth DeAngelo (USOEC)

63 kg/138.75 lbs.
Gold - Justine Buchard (UCWC)
Silver - Dannett Torgeson (Burnaby)
Bronze - Schuyler Brown (USOEC)
Bronze - Monique Smith (UCWC)
5th - Marielle Terhart (Bears)

67 kg/147.5 lbs.
Gold - Stephanie Buchan (UCWC)
Silver - Stephanie Maierhofer (Austria)
Bronze - Katarina Spotzl (Burnaby)
Bronze - Taylor Dick (Burnaby)

72 kg/158.5 lbs.
Gold - Erin Church (Burnaby)
Silver - Vanessa Wilson (UCWC)
Bronze - Eva-Maria Maierhofer (Austria)
Bronze - Mia Connelly (N. Island)
5th - Deborah Jehu (Brock W.C.)
6th - Katie Crouch (USOEC)

82 kg/180.75 lbs.
Gold - Megan Goldsmith (UCWC)
Sivler - Meaghan Young (Bears)


USOEC Women's Results

55 kg/121 lbs. - Whitney Conder, Payallup, Wash. (USOEC), Champion
WIN M. Dick (Burnaby)
WIN B. Johnson (USOEC)

55 kg/121 lbs. - Beth Johnson, Garden City, Kan. (USOEC), 2nd place
WIN T. Chase (Sailisbury)
WIN A. Ross (UCWC)
LOSS W. Conder (USOEC)

59 kg/130 lbs. - Elizabeth DeAngelo, Mebane, N.C. (USOEC), 6th place
LOSS A.Doyle(NS)
WIN A. Torafson (Winnipeg) forfeit
LOSS A. Miracle (USOEC)
LOSS R. Dickonson (Burnaby)

59 kg/130 lbs. - Amber Miracle, Berlin, Wis. (USOEC), 4th place
WIN R. Dickonson (Burnaby)
LOSS H. Erdle (UCWC)
WIN E. DeAngelo
LOSS A.Doyle(NS)

63 kg - Schuyler Brown, Montpelier, Va. (USOEC), 3rd place
LOSS D. Torgeson (Burnaby)
WIN L.Steffler (Brock), forfeit
WIN M. Smith (UCWC)

72 kg - Katie Crouch, Merced, Calif. (USOEC), 6th place
LOSS M. Connelly (N. Island)
WIN E. Wiebi (UCWC), forfeit
LOSS E. Maierhofer(Austria)
LOSS D. Jehu (Brock)
Comments