Freestyle Pool Pairings for World University Wrestling Championships

By Gary Abbott | Nov. 02, 2000, 12 a.m. (ET)
TOKYO, Nov. 2 -- Elimination pools for freestyle at the World University Wrestling Championships at Olympic Memorial Youth Center in Tokyo, Nov. 3-5:

54 kg/119 pounds

Pool A

1. BAJEV Zaoudin, Russia

2. SUZUKI Motoyasu, Japan

3. ZAKHARCHANKA Dzmitry, Belarus

Pool B

4. STITT Michael, Canada

5. MOORE, Teague, U.S.

6. Kim Hyo-Sub, Korea

Pool C

7. HUGHES Daniel, New Zealand

8. AZEMI Ahmad, Iran

9. DEMIR Ramazan, Turkey

10. BATUNDRAL, Chuluunkhuu, Mongolia

58 kg/127.75 pounds

Pool A

1. AZARBAYJANI Saeed, Canada

2. ZENCIRCI Recep, Turkey

3. PAVLOV Kirill, Russia

4. ENKBAYAR Luvsandamba, Mongolia

Pool B

5. KARNITSKI Aliaksandr, Belarus

6. HWANG Hwang-Woong, Korea

7. HARAI Shingo, Japan

8. ABAS Steven, U.S

63 kg/138.75 pounds

Pool A

1. KURIO Naoki, Japan

2. LEEM Chae-Suk, Korea

3. SPIRIDONOV Leonid, Russia

Pool B

4. HALAKOUIE Babak, Iran

5. HOTCHKISS Bradley William, Canada

6. LARKIN Eric, U.S.

Pool C

7. YOZGAT Mehmet, Turkey

8. ANZENGRUBER Johannes, Austria

9. HAJIYEV Rovshan, Azerbaijan

10. SCAFITI Orazio, Italy

69 kg/152 pounds

Pool A

1. BOZIEV Iskhak, Russia

2. BECZKAY Jeno, Hungary

3. BARAATI Mehdi, Iran

Pool B

4. KUDO Yuji, Japan

5. EWERS Neal, Canada

6. CUNNINGHAM, Casey, U.S.

Pool C

7. GULHAN Ahmet, Turkey

8. WIESER Andreas, Switzerland

9. JUNG Dae-Ie, Korea

76 kg/167.5 pounds

Pool A

1. STORTONI Joris, Belarus

2. TUCKER Byron, U.S.

3. PIERSON Sean, Canada

Pool B

4. SILIAN Youri, Switzerland

5. KOYUNCU Falih, Turkey

6. ARFE Marco, Italy

Pool C

7. SAEKI Tomohiko, Japan

8. ADJIEV Aznaour, Russia

9. HORBIK Radoslaw, Poland

Pool D

10. KIM Il-Hwan, Korea

11. YASTREBOV Yevgeny, Ukraine

12. OLYANINEJAD, Ramazanali, Iran

85 kg/187.25 lbs.

Pool A

1. KAZIEV Alexei, Russia

2. SANDERSON, Cael, U.S.

3. MARTINETTI, Gregory, Switzerland

Pool B

4. KHODAEE Majid, Iran

5. HAMANAKA Kazuhiro, Japan

6. SAAR Kristjan, Estonia

Pool C

7. BERLINGERI Dante, Canada

8. KISS Tamas, Hungary

9. PARK Se-Hun, Korea

10. BALCI Serhat, Turkey

97 kg/213.75 lbs.

Pool A

1. FUKUDA Hiroki, Japan

2. KANG Dong-Kuk, Korea

3. CAMPBELL Kris, New Zealand

Pool B

4. LAMER Chad, U.S.

5. DAWKINS Owen, Canada

6. JAANSON Neeme, Estonia

Pool C

7. TCHOUKROV Nikalai, Russia

8. BULUT Sermest, Turkey

9. SADAGHATI ZADEH Shahrokh, Iran

130 kg (No pool, 5 wrestler round-robin)

1. TAYEBIVAKA JOZI Bahman, Iran

2. GUCLU Zekeriya, Turkey

3. BEAUPARLANT Justin David, Canada

4. KANG Jin-Kyu, Korea

5. FUSHIHIRA Manabu, Japan

Comments