For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Wrestling

Lindland wins bronze at GR Olympic Qualifier in Uzbekistan Feb 19 20

By Gary Abbott | Feb. 22, 2000, 12 a.m. (ET)
LINDLAND WINS BRONZE MEDAL AT GRECO-ROMAN OLYMPIC QUALIFYING TOURNAMENT IN TASHKENT, UZBEKISTAN, FEB. 19-20

Matt Lindland (Lincoln, Neb./Sunkist Kids) won a bronze medal at 167.5 pounds, the top U.S. performance at the Greco-Roman Olympic Qualifying Tournament held in Tashkent, Uzbekistan, Feb. 19-20

This event was the third of five Greco-Roman Olympic qualifying events held across the world from January-March 2000.

Lindland had a 3-1 record during the tournament, including a 4-3 decision over Artur Mishalkevich of Poland in the bronze-medal match. He won his first two matches, pinning Wang Sileng of China in 3:00 and stopping Azamat Almabekov of Kyrgyzstan, 3-0. In the semifinals, Lindland was pinned by Evgeni Erofaylov of Uzbekistan.

For his efforts, Lindland scored 16 points toward Olympic qualification at this weight class for the United States.

Nations are only able to enter athletes in weight classes which they did not qualify for during the 1999 Greco-Roman World Championships last fall. The athletes do not qualify themselves for the Olympic Games; rather, they are qualifying their nation to participate in that weight class.

After all five of the Olympic Greco-Roman Qualifing events are held, the points for each nation at each weight class are added up. The top three scores for each nation at each weight class are counted toward the final total. The top seven nations at each weight class from the qualifying events will qualify for the Olympic Games.

The United States entered athletes at five weight classes (119 pounds, 127.75 pounds, 138.75 pounds, 152 pounds, 167.5 pounds). The USA has already earned Olympic qualification berths at three weight classes (187.25 pounds, 213.75 pounds, 286 pounds).

Jim Gruenwald (Colorado Springs, Colo./Sunkist Kids) placed ninth at 127.75 pounds, earning the U.S. 11 points toward qualification.

Marcel Cooper (Quantico, Va./U.S. Marines) placed 12th at 152 pounds, earning the U.S. nine points toward qualification.

Glen Nieradka (Colorado Springs, Colo./U.S. Army) placed 13th at 138.75 pounds, earning the U.S. seven points toward qualification.

1996 Olympic silver medalist Brandon Paulson (Colorado Springs, Colo./U.S. Army) finished 17th at 119 pounds, scoring one point for the U.S. toward qualification.

GRECO-ROMAN OLYMPIC QUALIFIER at Tashkent, Uzbekistan, Feb. 19-20

54 kg/119 lbs.- 1st - Wang Hu I (China), 17 pts.; 2nd - Khudaberdyev Shamsiddin (Uzbekistan), 16 pts.; 3rd - Uran Kalilov (Kyrgyzstan), 15 pts.; 4th - Andrey Kalashnikov (Ukraine), 14 pts.; 5th - Tero Katajisto (Finland), 13 pts.; 6th - Ercan Yildiz (Turkey), 12 pts.; 7th - Artion Ciourigian (Greece), 11 pts.; 8th - Stoyan Spasov (Bulgaria), 10 pts.; 9th - Boris Radkevich (Belarus), 9 pts.; 10th - Natik Aivazov (Azerbaijan), 8 pts.; 11th - Tibot Olash (Hungary), 7 pts.; 12th - Gavrilla Florin (Romania), 6 pts.; 13th - Piotr Jablonski (Poland), 5 pts.; 14th - Tseng Po-Lang (Taipei), 4 pts.; 15th - Kim Holk (Sweden), 3 pts.; 16th - Sasaku Masatsune (Japan), 2 pts.; 17th - Brandon Paulson (USA), 1 pt.

58 kg/127.75 lbs. - 1st - Karen Mnatsakanian (Armenia), 19 pts.; 2nd - Alexan Stepanyan (Ukraine), 18 pts.; 3rd - Kokoto Sasamoto (Japan), 17 pts.; 4th - Yodoch Shyshka (Poland), 16 pts.; 5th - Djaniel Airaoui (France), 15 pts.; 6th - Koba Guliashvili (Georgia), 14 pts.; 7th - Alexandr Pechugin (Russia), 13 pts.; 8th - Nepes Gukulov (Turkmenistan), 12 pts.; 9th - Jim Gruenwald (USA), 11 pts.; 10th - Pasi Huhtala (Finland), 10 pts.; 11th - Estathios Teodossiadis (Greece), 9 pts.; 12th - Gurbinder Simah (India), 8 pts.; 13th - Dondar Ercan (Turkey), 7 pts.; 14th - Viktor Kosorev (Kyrgyzstan), 6 pts.; 15th - Rifat Yildiz (Turkey), 5 pts.; 16th - Alexandr Khudish (Israel), 4 pts.; 17th - Violyat Agaev (Azerbaijan), 3 pts.; 18th - Arach Rayhancasl (Holland), 2 pts.; 19th - Thomas Katcham (Austria), 1 pt.

63 kg/138.75 lbs. - 1st - Nikolay Monov (Russia), 19 pts.; 2nd - Vladimir Zavadsky (Poland), 18 pts.; 3rd - Motoki Yasutoshi (Japan), 17 pts.; 4th - Hu Guohong (China), 16 pts.; 5th - Timo Tuuri (Finland), 15 pts.; 6th - Dovletbe Mamedov (Turkmenistan), 14 pts.; 7th - Beat Motzer (Switzerland), 13 pts.; 8th - Zokhrab Abbasov (Azerbaijan), 12 pts.; 9th - Syeket Karapinar (Germany), 11 pts.; 10th - Peter Philipisch (Austria), 10 pts.; 11th - Iassen Ganchev (Bulgaria), 9 pts.; 12th - Levan Odiaria (Georgia), 8 pts.; 13th - Glen Nieradka (USA), 7 pts.; 14th - Sammy Samuelson (Sweden), 6 pts.; 15th - Tomislav Vukelig (Croatia), 5 pts.; 16th - Bela Nagy (Hungary), 4 pts.; 17th - Christos Gikas (Greece), 3 pts.; 18th - Yen Shin-Chien (Taipei), 2 pts.; 19th - Valentin Malyutin (Kyrgyzstan), 1 pt.

69 kg/152 lbs.- 1st - Islam Dogoutchiev (Azerbaijan), 20 pts.; 2nd - Mamut Altay (Turkey), 19 pts.; 3rd - Ender Memet (Romania), 18 pts.; 4th - Adam Juretzko (Germany), 17 pts.; 5th - Mattias Schoberg (Sweden), 16 pts.; 6th - Nagato Katsuhiko (Japan), 15 pts.; 7th - Velin Marinov (Bulgaria), 14 pts.; 8th - Ari Harkanen (Finland), 13 pts.; 9th - Marlis Asanov (Kyrgyzstan), 12 pts.; 10th - Richard Wolny (Poland), 11 pts.; 11th - Dragan Marcovich (Bosnia-Herzogovina), 10 pts.; 12th - Marcel Cooper (USA), 9 pts.; 13th - Nurlan Koizhaganov (Kazakhstan), 8 pts.; 14th - Alexis Kolitsopoulos (Greece), 7 pts.; 15th - Daniel Schnyder (Switzerland), 6 pts.; 16th - Wu Chen-Hsun (Taipei), 5 pts.; 17th - Ruslan Biktyakov (Uzbekistan), 4 pts.; 18th - Saiyniya (China), 3 pts.; 19th - Simon Hausle (Austria), 2 pts.; 20th - Valeri Nikitin (Estonia), 1 pt.

76 kg/167.5 lbs.- 1st - Kim Jin-Soo (Korea), 18 pts; 2nd - Evgeni Erofaylov (Uzbekistan), 17 pts.; 3rd - Matt Lindland (USA), 16 pts.; 4th - Artur Mishalkevich (Poland), 15 pts.; 5th - Kwitcha Bichinasvili (Azerbaijan), 14 pts.; 6th - Vyacheslav Makarenko (Belarus), 13 pts.; 7th - Takamitsu Katayama (Japan), 12 pts.; 8th - Tasca Sorin (Romania), 11 pts.; 9th - Wang Sileng (China), 10 pts.; 10th - Bakhytar Baisetov (Kazakhstan), 9 pts.; 11th - Vyacheslav Makarenko (Belarus), 8 pts.; 12th - Marko Yli-Hannuksela (Finland), 7 pts.; 13th - Tonis Naarits (Estonia), 6 pts.; 14th - Dalibor Busich (Yugoslavia), 5 pts.; 15th - Azamat Almabekov (Kyrgyzstan), 4 pts.; 16th - Tano Proshensky (Bulgaria), 3 pts.; 17th - Fred DeVos (Netherlands), 2 pts.; 18th - Chang Hsiev Shen (Taipei), 1 pt.

85 kg/187.25 lbs. - 1st - Fritz Aanes (Norway), 15 pts.; 2nd - Igor Bugaj (Ukraine), 14 pts.; 3rd - Gocha Tsitsiachvili (Israel), 13 pts.; 4th - Alexander Menshikov (Russia), 12 pts.; 5th - Lajos Virag (Hungary), 11 pts.; 6th - David Martinetti (Switzerland), 10 pts.; 7th - Hamza Yerkikaya (Turkey), 9 pts.; 8th - Shigeo Matsumoto (Japan), 8 pts.; 9th - Theofanis Anagnostou (Greence), 7 pts.; 10th - Youri Vitt (Uzbekistan), 6 pts.; 11th - Daxin Lin (China), 5 pts.; 12th - Marcin Letki (Poland), 4 pts.; 13th - Dmitiri Stoyanov (Bulgaria), 3 pts.; 14th - Jerry Van de Pol (Netherlands), 2 pts.; 15th - Abdullah Dshabrailov (Kazakhstan), 1 pt.

97 kg/213.75 lbs. - 1st - David Soldadze (Ukraine), 20 pts.; 2nd - Maik Bullman (Germany), 19 pts.; 3rd - Alexej Tcheglakov (Uzbekistan), 18 pts.; 4th - Costos Thanos (Greece), 17 pts.; 5th - Choren Papoyan (Armenia), 16 pts.; 6th - Petru Sudureac (Romania), 15 pts.; 7th - Sergei Lichtvan (Belarus), 14 pts.; 8th - Borislav Jeliaskov (Bulgaria), 13 pts.; 9th - Sergej Matvienko (Kazakhstan), 12 pts.; 10th - Mindaugas Ezerskis (Lithuania), 11 pts.; 11th - Richard Karelson (Estonia), 10 pts.; 12th - Henri Papiashvili (Israel), 9 pts.; 13th - Fuming Feng (China), 8 pts.; 14th - Bela Kalo (Hungary), 7 pts.; 15th - Josip Pavisic (Croatia), 6 pts.; 16th - Raymund Baumann (Netherlands), 5 pts.; 17th - Dmitiri Filipovski (Kyrgyzstan), 4 pts.; 18th - Koji Yamaguchi (Japan), 3 pts.; 19th - Hang-Jung Shen (Taipei), 2 pts.; 20th - Rozy Radyepov (Turkmenistan), 1 pt.

130 kg/286 lbs. - 1st - Fatih Bakir (Turkey), 14 pts.; 2nd - Eddy Bengtsson (Sweden), 13 pts.; 3rd - Mirian Giorgadze (Georgia), 12 pts.; 4th - Marek Sitnik (Poland), 11 pts.; 5th - Dmitiri Debelka (Belarus), 10 pts.; 6th - Hai Lin Zhoa (China), 9 pts.; 7th - Raymund Edfelder (Germany), 8 pts

Comments