For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.
USA Volleyball Logo

USA Volleyball

Beach Teams Battle for NORCECA Slots

By BJ Evans | March 20, 2014, 8:38 p.m. (ET)

COLORADO SPRINGS, Colo. (March 20, 2014) – The USA Volleyball beach teams of Lane Carico and Brittany Hochevar and also Tri Bourne and John Hyden won their respective NORCECA qualification tournaments on Thursday at the Annenberg Beach House in Santa Monica, Calif.

The victories mean that these U.S. teams will have the first pick of competing in the NORECA Beach Circuit events in Cayman Islands, Guatemala City, Guatemala and Antigua, Guatemala.

In the women’s final, second-seeded Carico (Manhattan Beach, Calif.) and Hochevar (Fowler, Colo.) defeated top-seeded Jennifer Fopma (Costa Mesa, Calif.) and Whitney Pavlik (Laguna Beach, Calif.), 21-17, 21-16.

In the third-place match, fourth-seeded Kim DiCello (San Diego, Calif.) and Tealle Hunkus (Girard, Ohio) beat third-seeded Christal Engle (Pallyup, Wash.) and Heather Hughes (Fallbrook, Calif.), 19-21, 21-18, 15-11.

On the men’s side, second-seeded Bourne (Aiea, Hawaii) and Hyden (Pensacola, Fla.) defeated fifth-seeded Will Montgomery (Santa Barbara, Calif.) and Stafford Slick (Andover, Minn.) in the final, 21-8, 23-21.

In the third-place match, top-seeded Todd Rogers (Santa Barbara, Calif.) and Theo Brunner (Ridgefield, Conn.) beat sixth-seeded Kevin McColloch (Solano Beach, Calif.) and Derek Olson (Eugene, Ore.), 18-21, 21-19, 15-12.

Teams will most likely wait to accept bids to the NORCECA Beach Circuit until after next Wednesday’s FIVB Country Quota Playoff, which will also be held at the Annenberg Beach House in Santa Monica. That tournament will determine a playing slot at the FIVB Grand Slam tournament in Shanghai, China.

Women’s Results
First round:
Fopma/Pavlik def Ledoux/Hester, 20-22, 21-17, 15-10
DiCello/Hunkus def Weamer/VanZweiten, 21-12, 21-16
Engle/Hughes def Dowdy/Stubinski, 21-17, 21-13
Hochevar/Carico def Lafigliola/Peterson, 12-16, 21-18
Second round:
Fopma/Pavlik def DiCello/Hunkus, 19-21, 21-16, 15-13
Hochevar/Carico def Engle/Hughes, 21-14, 21-18

Championship: Hochevar/Carico def Fopma/Pavlik, 21-17, 21-16
Third Place: DiCello/Hunkus def Engle/Hughes, 19-21, 21-18, 15-11

Men’s Results
First round:
Rogers/Brunner def Kolinske/Roberts, 21-18, 21-18
Montgomery/Slick def Casebeer/Jennings, 23-21, 21-17
McColloch/Olson def Keenan/Mayer, 22-20, 21-19
Hyden/Bourne def Drost/Tramblie, 21-17, 21-13
Second round:
Montgomery/Slick def Rogers/Brunner, 15-21, 21-13, 15-6
Hyden/Bourne def McColloch/Olson, 18-21, 21-13, 15-13

Championship: Hyden/Bourne def Montgomery/Slick, 21-8, 23-21
Third place: Rogers/Brunner def McColloch/Olson, 18-21, 21-19, 15-12

Comments


Related Articles


More Stories ›