USA Volleyball Logo

USA Volleyball

Jul 19 2012 London Olympic Beach Schedule Set

By Becky Murdy | July 20, 2012, 12 a.m. (ET)

B.J. Hoeptner Evans
Manager, Communications
Phone: (719) 228-6800
E-Mail: bj.evans@usav.org
@USA_Volleyball - @USAV Beach USAV Facebook

The FIVB contributed to this release

LAUSANNE, Switzerland (July 20, 2012) – Two-time Olympic gold medalists Misty May-Treanor and Kerri Walsh will begin their quest for a third straight championship on July 28 at 11 p.m. local time (3 p.m. PT) at Horse Guards Parade against Nathalie Cook of Australia and Tamsin Hinchley of Australia.

The schedule for the beach volleyball competition at the 2012 Olympic Games in London was confirmed by the FIVB, LOCOG and the Olympic Broadcasting Services on Friday following the drawing of lots on Thursday in Klagenfurt, Austria.

On the men’s side, 2008 Olympic gold medalists Phil Dalhausser (Ormond Beach, Fla.) and Todd Rogers (Santa Barbara, Calif.) will start the defense of their title on Sunday (July 29) when they play Japan‘s Kentaro Asahi and Katsuhiro Shiratori at 10 p.m. local time (2 p.m. PT).

Women‘s and men’s matches will be mixed throughout the preliminary phase of the beach volleyball competition, which will run over six days with three sessions per day (09:00-12:50, 14:30-18:20, 20:00-23:50), and four matches per session except for the final day of pool play on Thursday, Aug. 2 when there will be six matches in session two.

The preliminary phase will then be followed by the knock out final phase, starting with two days of round of 16 matches followed by the quarterfinals and then the semifinals on August 7 and the medal matches on Aug. 8 and 9 for women and men respectively.

Click here for the men's pool composition
Click here for the women's pool composition

Beach Volleyball - Competition Schedule Event Details

Day 1 Sat 28 Jul
Session BV01 Start: 09:00 End: 12:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
09:00 - 09:50 Women's Preliminaries - Zhang Xi - Xue (CHN) vs Vasina - Vozakova (RUS)
10:00 - 10:50 Women's Preliminaries - Holtwick - Semmler (GER) vs Klapalová - Hájecková (CZE)
11:00 - 11:50 Men's Preliminaries - Fijalek - Prudel (POL) vs Samoilovs - Sorokins (LAT)
12:00 - 12:50 Men's Preliminaries - Brink - Reckermann (GER) vs Semenov - Prokopiev (RUS)
Session BV02 Start: 14:30 End: 18:20 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
14:30 - 15:20 Men's Preliminaries - Xu - Wu (CHN) vs Heyer - Chevallier (SUI)
15:30 - 16:20 Women's Preliminaries - Sluková - Kolocová (CZE) vs Schwaiger D. - Schwaiger S. (AUT)
16:30 - 17:20 Men's Preliminaries - Grotowski - Garcia-Thompson (GBR) vs Binstock - Reader (CAN)
17:30 - 18:20 Women's Preliminaries - Larissa - Juliana (BRA) vs Rigobert - Li Yuk Lo (MRI)
Session BV03 Start: 20:00 End: 23:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
20:00 - 20:50 Men's Preliminaries - Cunha - Ricardo (BRA) vs Skarlund - Spinnangr (NOR)
21:00 - 21:50 Women's Preliminaries - Kuhn - Zumkehr (SUI) vs Arvaniti - Tsiartsiani (GRE)
22:00 - 22:50 (2 p.m. PT) Men's Preliminaries - Gibb - Rosenthal (USA) vs Chiya - Goldschmit (RSA)
23:00 - 23:50 (3 p.m. PT) Women's Preliminaries - May-Treanor - Walsh (USA) vs Cook - Hinchley (AUS)

Day 2 Sun 29 Jul
Session BV04 Start: 09:00 End: 12:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
09:00 - 09:50 Women's Preliminaries - Cicolari - Menegatti (ITA) vs Ukolova - Khomyakova (RUS)
10:00 - 10:50 Men's Preliminaries - Herrera - Gavira (ESP) vs Benes - Kubala (CZE)
11:00 - 11:50 Men's Preliminaries - Emanuel - Alison (BRA) vs Doppler - Horst (AUT)
12:00 - 12:50 Women's Preliminaries - Van Iersel - Keizer (NED) vs Liliana - Baquerizo (ESP)
Session BV05 Start: 14:30 End: 18:20 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
14:30 - 15:20 Men's Preliminaries - Nummerdor - Schuil (NED) vs Hernandez - Fañe (VEN)
15:30 - 16:20 Men's Preliminaries - Erdmann - Matysik (GER) vs Plavins - Smedins (LAT)
16:30 - 17:20 Women's Preliminaries - Goller - Ludwig (GER) vs Palmer - Bawden (AUS)
17:30 - 18:20 Women's Preliminaries - Mullin - Dampney (GBR) vs Lessard - Martin (CAN)
Session BV06 Start: 20:00 End: 23:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
20:00 - 20:50 Women's Preliminaries - Talita - Antonelli (BRA) vs Meppelink - Van Gestel (NED)
21:00 - 21:50 (1 p.m. PT) Women's Preliminaries - Kessy - Ross (USA) vs Zonta - Gallay (ARG)
22:00 - 22:50 (2 p.m. PT) Men's Preliminaries - Rogers - Dalhausser (USA) vs Asahi - Shiratori (JPN)
23:00 - 23:50 Men's Preliminaries - Heuscher - Bellaguarda (SUI) vs Nicolai - Lupo (ITA)

Day 3 Mon 30 Jul
Session BV07 Start: 09:00 End: 12:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
09:00 - 09:50 Women's Preliminaries - Klapalová - Hájecková (CZE) vs Rigobert - Li Yuk Lo (MRI)
10:00 - 10:50 Women's Preliminaries - Zhang Xi - Xue (CHN) vs Kuhn - Zumkehr (SUI)
11:00 - 11:50 Men's Preliminaries - Skarlund - Spinnangr (NOR) vs Binstock - Reader (CAN)
12:00 - 12:50 Men's Preliminaries - Samoilovs - Sorokins (LAT) vs Chiya - Goldschmit (RSA)
Session BV08 Start: 14:30 End: 18:20 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
14:30 - 15:20 Men's Preliminaries - Brink - Reckermann (GER) vs Xu - Wu (CHN)
15:30 - 16:20 Women's Preliminaries - Larissa - Juliana (BRA) vs Holtwick - Semmler (GER)
16:30 - 17:20 Women's Preliminaries - Arvaniti - Tsiartsiani (GRE) vs Vasina - Vozakova (RUS)
17:30 - 18:20 Men's Preliminaries - Grotowski - Garcia-Thompson (GBR) vs Cunha - Ricardo (BRA)
Session BV09 Start: 20:00 End: 23:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
20:00 - 20:50 Men's Preliminaries - Heyer - Chevallier (SUI) vs Semenov - Prokopiev (RUS)
21:00 - 21:50 (1 p.m. PT) Men's Preliminaries - Gibb - Rosenthal (USA) vs Fijalek - Prudel (POL)
22:00 - 22:50 Women's Preliminaries - Schwaiger D. - Schwaiger S. (AUT) vs Cook - Hinchley (AUS)
23:00 - 23:50 (3 p.m. PT) Women's Preliminaries - May-Treanor - Walsh (USA) vs Sluková - Kolocová (CZE)

Day 4 Tue 31 Jul
Session BV10 Start: 09:00 End: 12:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
09:00 - 09:50 Men's Preliminaries - Benes - Kubala (CZE) vs Asahi - Shiratori (JPN)
10:00 - 10:50 Men's Preliminaries - Emanuel - Alison (BRA) vs Heuscher - Bellaguarda (SUI)
11:00 - 11:50 Women's Preliminaries - Liliana - Baquerizo (ESP) vs Zonta - Gallay (ARG)
12:00 - 12:50 Women's Preliminaries - Talita - Antonelli (BRA) vs Goller - Ludwig (GER)
Session BV11 Start: 14:30 End: 18:20 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
14:30 - 15:20 Men's Preliminaries - Plavins - Smedins (LAT) vs Hernandez - Fañe (VEN)
15:30 - 16:20 Men's Preliminaries - Nummerdor - Schuil (NED) vs Erdmann - Matysik (GER)
16:30 - 17:20 Women's Preliminaries - Palmer - Bawden (AUS) vs Meppelink - Van Gestel (NED)
17:30 - 18:20 Women's Preliminaries - Mullin - Dampney (GBR) vs Cicolari - Menegatti (ITA)
Session BV12 Start: 20:00 End: 23:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
20:00 - 20:50 Women's Preliminaries - Ukolova - Khomyakova (RUS) vs Lessard - Martin (CAN)
21:00 - 21:50 (1 p.m. PT) Men's Preliminaries - Rogers - Dalhausser (USA) vs Herrera - Gavira (ESP)
22:00 - 22:50 Men's Preliminaries - Nicolai - Lupo (ITA) vs Doppler - Horst (AUT)
23:00 - 23:50 (3 p.m. PT) Women's Preliminaries - Kessy - Ross (USA) vs Van Iersel - Keizer (NED)

Day 5 Wed 01 Aug
Session BV13 Start: 09:00 End: 12:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
09:00 - 09:50 Women's Preliminaries - Zhang Xi - Xue (CHN) vs Arvaniti - Tsiartsiani (GRE)
10:00 - 10:50 Women's Preliminaries - Holtwick - Semmler (GER) vs Rigobert - Li Yuk Lo (MRI)
11:00 - 11:50 Men's Preliminaries - Xu - Wu (CHN) vs Semenov - Prokopiev (RUS)
12:00 - 12:50 Men's Preliminaries - Fijalek - Prudel (POL) vs Chiya - Goldschmit (RSA)
Session BV14 Start: 14:30 End: 18:20 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
14:30 - 15:20 Women's Preliminaries - Kuhn - Zumkehr (SUI) vs Vasina - Vozakova (RUS)
15:30 - 16:20 Women's Preliminaries - Larissa - Juliana (BRA) vs Klapalová - Hájecková (CZE)
16:30 - 17:20 (10:30 a.m. PT) Men's Preliminaries - Gibb - Rosenthal (USA) vs Samoilovs - Sorokins (LAT)
17:30 - 18:20 Men's Preliminaries - Grotowski - Garcia-Thompson (GBR) vs Skarlund - Spinnangr (NOR)
Session BV15 Start: 20:00 End: 23:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
20:00 - 20:50 Men's Preliminaries - Cunha - Ricardo (BRA) vs Binstock - Reader (CAN)
21:00 - 21:50 Men's Preliminaries - Brink - Reckermann (GER) vs Heyer - Chevallier (SUI)
22:00 - 22:50 Women's Preliminaries - Sluková - Kolocová (CZE) vs Cook - Hinchley (AUS)
23:00 - 23:50 (3 p.m. PT) Women's Preliminaries - May-Treanor - Walsh (USA) vs Schwaiger D. - Schwaiger S. (AUT)

Day 6 Thu 02 Aug
Session BV16 Start: 09:00 End: 12:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
09:00 - 09:50 Men's Preliminaries - Nummerdor - Schuil (NED) vs Plavins - Smedins (LAT)
10:00 - 10:50 Men's Preliminaries - Emanuel - Alison (BRA) vs Nicolai - Lupo (ITA)
11:00 - 11:50 Women's Preliminaries - Van Iersel - Keizer (NED) vs Zonta - Gallay (ARG)
12:00 - 12:50 Women's Preliminaries - Cicolari - Menegatti (ITA) vs Lessard - Martin (CAN)
Session BV17 Start: 14:30 End: 18:20 Horse Guards Parade
14:30 - 15:20 Men's Preliminaries - Herrera - Gavira (ESP) vs Asahi - Shiratori (JPN)
14:30 - 15:20 Women's Preliminaries - Goller - Ludwig (GER) vs Meppelink - Van Gestel (NED)
15:30 - 16:20 Women's Preliminaries - Mullin - Dampney (GBR) vs Ukolova - Khomyakova (RUS)
15:30 - 16:20 Men's Preliminaries - Erdmann - Matysik (GER) vs Hernandez - Fañe (VEN)
16:30 - 17:20 (10:30 a.m. PT) Women's Preliminaries - Kessy - Ross (USA) vs Liliana - Baquerizo (ESP)
17:30 - 18:20 Women's Preliminaries - Talita - Antonelli (BRA) vs Palmer - Bawden (AUS)
Session BV18 Start: 20:00 End: 23:50 Horse Guards Parade
20:00 - 20:50 Men's Preliminaries - Heuscher - Bellaguarda (SUI) vs Doppler - Horst (AUT)
21:00 - 21:50 (1 p.m. PT) Men's Preliminaries - Rogers - Dalhausser (USA) vs Benes - Kubala (CZE)
22:00 - 22:50 Women - Women's Lucky Loser Women's Lucky Loser - Match 1
22:00 - 22:50 Women - Women's Lucky Loser Women's Lucky Loser - Match 2
23:00 - 23:50 Men - Men's Lucky Loser Men's Lucky Loser - Match 1
23:00 - 23:50 Men - Men's Lucky Loser Men's Lucky Loser - Match 2

Day 7 Fri 03 Aug
Session BV19 Start: 09:00 End: 10:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
09:00 - 09:50 Men's or Women's Round of 16 - Match 1
10:00 - 10:50 Men's or Women's Round of 16 - Match 1
Session BV20 Start: 13:00 End: 14:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
13:00 - 13:50 Men's or Women's Round of 16 - Match 2
14:00 - 14:50 Men's or Women's Round of 16 - Match 2
Session BV21 Start: 17:00 End: 18:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
17:00 - 17:50 Men's or Women's Round of 16 - Match 3
18:00 - 18:50 Men's or Women's Round of 16 - Match 3
Session BV22 Start: 21:00 End: 22:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
21:00 - 21:50 Men's or Women's Round of 16 - Match 4
22:00 - 22:50 Men's or Women's Round of 16 - Match 4

Day 8 Sat 04 Aug
Session BV23 Start: 09:00 End: 10:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
09:00 - 09:50 Men's or Women's Round of 16 - Match 5
10:00 - 10:50 Men's or Women's Round of 16 - Match 5
Session BV24 Start: 13:00 End: 14:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
13:00 - 13:50 Men's or Women's Round of 16 - Match 6
14:00 - 14:50 Men's or Women's Round of 16 - Match 6
Session BV25 Start: 17:00 End: 18:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
17:00 - 17:50 Men's or Women's Round of 16 - Match 7
18:00 - 18:50 Men's or Women's Round of 16 - Match 7
Session BV26 Start: 21:00 End: 22:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
21:00 - 21:50 Men's or Women's Round of 16 - Match 8
22:00 - 22:50 Men's or Women's Round of 16 - Match 8

Day 9 Sun 05 Aug
Session BV27 Start: 18:00 End: 19:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
18:00 - 18:50 Women - Women's Quarterfinals Women's Quarterfinal 1
19:00 - 19:50 Women - Women's Quarterfinals Women's Quarterfinal 2
Session BV28 Start: 22:00 End: 23:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
22:00 - 22:50 Women - Women's Quarterfinals Women's Quarterfinal 3
23:00 - 23:50 Women - Women's Quarterfinals Women's Quarterfinal 4

Day 10 Mon 06 Aug
Session BV29 Start: 18:00 End: 19:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
18:00 - 18:50 Men - Men's Quarterfinals Men's Quarterfinal 1
19:00 - 19:50 Men - Men's Quarterfinals Men's Quarterfinal 2
Session BV30 Start: 22:00 End: 23:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
22:00 - 22:50 Men - Men's Quarterfinals Men's Quarterfinal 3
23:00 - 23:50 Men - Men's Quarterfinals Men's Quarterfinal 4

Day 11 Tue 07 Aug
Session BV31 Start: 17:00 End: 18:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
17:00 - 17:50 Men's or Women's Semifinal 1
18:00 - 18:50 Men's or Women's Semifinal 1
Session BV32 Start: 21:00 End: 23:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
21:00 - 21:50 Men's or Women's Semifinal 2
23:00 - 23:50 Men's or Women's Semifinal 2

Day 12 Wed 08 Aug
Session BV33 Start: 19:00 End: 22:30 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
19:00 - 19:50 Women - Women's Medal Matches Women's Bronze Medal Match
21:00 - 21:50 Women - Women's Medal Matches Women's Gold Medal Match

Day 13 Thu 09 Aug
Session BV34 Start: 19:00 End: 22:30 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
19:00 - 19:50 Men - Men's Medal Matches Men's Bronze Medal Match
21:00 - 21:50 Men - Men's Medal Matches Men's Gold Medal Match       

Comments