USA Volleyball Logo

USA Volleyball

Aug-Sep 02-01

2013 FIVB World Grand Prix

U.S. Women's National Volleyball Team World Grand Prix Preliminary Roster

# - Name (Position, Height, Spike Touch, Block Touch, Hometown, College)
1 - Alisha Glass (S, 6-0, 10-0, 9-10, Leland, Mich., Penn State University)
2 - Danielle Scott (MB, 6-2, 10-8, 9-11, Baton Rouge, La., Long Beach State University)
3 - Courtney Thompson (S, 5-8, 9-0, 8-8, Kent, Wash., University of Washington)
4 - Sonja Newcombe (OH, 6-1, 10-0, 9-10, Lake Arrowhead, Calif., University of Oregon)
5 - Tamari Miyashiro (L, 5-7, 9-4, 8-9, Kaneohe, Hawaii, University of Washington)
6 - Nicole Davis (L, 5-4, 9-4, 8-9, Stockton, Calif., University of Southern California)
7 - Cassidy Lichtman (OH, 6-1, 9-10, 9-2, Poway, Calif., Stanford University)
8 - Lauren Gibbemeyer (MB, 6-2, 10-1, 9-7, St. Paul, Minn., University of Minnesota)
9 - Alix Klineman (OH, 6-5, 10-7, 9-8, Manhattan Beach, Calif., Stanford University)
10 - Kristin Hildebrand (OH, 6-1, 9-10, 9-4, Orem, Utah, Stanford University)
11 - Alaina Bergsma (OPP, 6-3, 10-4, 9-10, Chandler, Ariz., University of Oregon)
12 - Kayla Banwarth (L, 5-10, 9-8, 9-3, Dubuque, Iowa, University of Nebraska)
13 - Christa Harmotto (MB, 6-2, 10-7, 9-10, Hopewell Township, Pa., Penn State University)
14 - Nicole Fawcett (OPP, 6-4, 10-2, 9-7, Zanesfield, Ohio, Penn State University)
15 - Kelly Murphy (OPP, 6-2, 10-4, 10-1, Wilmington, Ill., University of Florida)
16 - Kim Hill (OH, 6-4, 10-6, 10-2, Portland, Ore., Pepperdine University)
17 - Lauren Paolini (MB, 6-4, 10-5, 9-10, Ann Arbor, Mich., University of Texas)
18 - Regan Hood (OH, 6-2, 10-3, 10-0, Dallas, Texas, LSU)
19 - Juliann Faucette (OPP, 6-2, 10-6. 10-1, San Diego, Calif., University of Texas)
20 - Jenna Hagglund (S, 5-10, 9-7, 9-6, West Chester, Ohio, University of Washington)
21 - Cursty Jackson (MB, 6-2, 10-6, 10-2, Los Angeles, Calif., University of Arizona)
22 - Rachael Adams (MB, 6-2, 10-5, 10-1, Cincinnati, Ohio, University of Texas)

Head Coach: Karch Kiraly
Assistant Coaches: Reed Sunahara, Tom Black (Weeks 1/2), Cecile Reynaud (Week 3, Final Round)
Technical Coordinator: Joe Trinsey
Athletic Trainer: Jill Wosmek Team Leader: Cecile Reynaud (Weeks 1/2), Kenny Sullivan (Week 3, Final Round)

2013 FIVB World Grand Prix Schedule (all match times local)

Pool A – Campinas, Brazil
Aug. 2: United States vs. Russia, 4:30 p.m.
Aug. 2: Brazil vs. Poland, 7 p.m.
Aug. 3: Brazil vs. Russia, 10 a.m.
Aug. 3: United States vs. Poland, 12:30 p.m.
Aug. 4: Brazil vs. United States, 10 a.m.
Aug. 4: Russia vs. Poland, 12:30 p.m.

Pool B – San Domingo, Dominican Republic
Aug. 2: Puerto Rico vs. Czech Republic, 5 p.m.
Aug. 2: Dominican Republic vs. Serbia, 7:30 p.m.
Aug. 3: Serbia vs. Czech Republic, 2:30 p.m.
Aug. 3: Dominican Republic vs. Puerto Rico, 5 p.m.
Aug. 4: Serbia vs. Puerto Rico, 2:30 p.m.
Aug. 4: Dominican Republic vs. Czech Republic, 5 p.m.

Pool C – Ankara, Turkey
Aug. 2: Turkey vs. Algeria, 2 p.m.
Aug. 2: Thailand vs. Japan, 5 p.m.
Aug. 3: Algeria vs. Japan, 2 p.m.
Aug. 3: Turkey vs. Thailand, 5 p.m.
Aug. 4: Thailand vs. Algeria, 2 p.m.
Aug. 4: Turkey vs. Japan, 5 p.m.

Pool D – Macau, China
Aug. 2: Cuba vs. Netherlands, 5 p.m.
Aug. 2: China vs. Bulgaria, 8:30 p.m.
Aug. 3: Bulgaria vs. Netherlands, 2:30 p.m.
Aug. 3: China vs. Cuba, 5 p.m.
Aug. 4: Bulgaria vs. Cuba, 1 p.m.
Aug. 4: China vs. Netherlands, 3:30 p.m.

Pool E – Montichiari, Italy
Aug. 2: Germany vs. Kazakhstan, 5:30 p.m.
Aug. 2: Italy vs. Argentina, 8:30 p.m.
Aug. 3: Germany vs. Argentina, 5:30 p.m.
Aug. 3: Italy vs. Kazakhstan, 8:30 p.m.
Aug. 4: Argentina vs. Kazakhstan, 5:30 p.m.
Aug. 4: Italy vs. Germany, 8:45 p.m.

Pool F – Belgrade, Serbia
Aug. 9: Serbia vs. Netherlands, 5:30 p.m.
Aug. 9: United States vs. Algeria, 8:15 p.m.
Aug. 10: Algeria vs. Serbia, 5:30 p.m.
Aug. 10: United States vs. Netherlands, 8:15 p.m.
Aug. 11: Netherlands vs. Algeria, 5:30 p.m.
Aug. 11: United States vs. Serbia, 8:15 p.m.

Pool G – Mayaguez, Puerto Rico
Aug. 9: Dominican Republic vs. Brazil, 5 p.m.
Aug. 9: Puerto Rico vs. Bulgaria, 8 p.m.
Aug. 10: Brazil vs. Bulgaria, 5 p.m.
Aug. 10: Dominican Republic vs. Puerto Rico, 8 p.m.
Aug. 11: Bulgaria vs. Dominican Republic, 2 p.m.
Aug. 11: Puerto Rico vs. Brazil, 5 p.m.

Pool H – Plock, Poland
Aug. 9: Germany vs. Japan, 5:30 p.m.
Aug. 9: Poland vs. Kazakhstan, 8 p.m.
Aug. 10: Japan vs. Kazakhstan, 5:30 p.m.
Aug. 10: Poland vs. Germany, 8 p.m.
Aug. 11: Kazakhstan vs. Germany, 5:30 p.m.
Aug. 11: Poland vs. Japan, 8 p.m.

Pool I – Hong Kong, China
Aug. 9: Turkey vs. Argentina, 6 p.m.
Aug. 9: China vs. Czech Republic, 8:30 p.m.
Aug. 10: Turkey vs. Czech Republic, 1:15 p.m.
Aug. 10: China vs. Argentina, 3:45 p.m.
Aug. 11: Argentina vs. Czech Republic, 1:15 p.m.
Aug. 11: China vs. Turkey, 3:45 p.m.

Pool J – Ekaterinburg, Russia
Aug. 9: Italy vs. Russia, 5 p.m.
Aug. 9: Cuba vs. Thailand, 7:30 p.m.
Aug. 10: Thailand vs. Russia, 5 p.m.
Aug. 10: Cuba vs. Italy, 7:30 p.m.
Aug. 11: Russia vs. Cuba, 5 p.m.
Aug. 11: Italy vs. Thailand, 7:30 p.m.

Pool K – Almaty, Kazakhstan
Aug. 16: Cuba vs. Brazil, 3 p.m.
Aug. 16: Kazakhstan vs. Netherlands, 6 p.m.
Aug. 17: Brazil vs. Netherlands, 3 p.m.
Aug. 17: Kazakhstan vs. Cuba, 6 p.m.
Aug. 18: Cuba vs. Netherlands, 3 p.m.
Aug. 18: Kazakhstan vs. Brazil, 6 p.m.

Pool L – Bangkok, Thailand
Aug. 16: Thailand vs. Puerto Rico, 4 p.m.
Aug. 16: Germany vs. Russia, 6:30 p.m.
Aug. 17: Russia vs. Puerto Rico, 2 p.m.
Aug. 17: Thailand vs. Germany, 4:30 p.m.
Aug. 18: Puerto Rico vs. Germany, 2 p.m.
Aug. 18: Russia vs. Thailand, 4:30 p.m.

Pool M – Sendai, Japan
Aug. 16: United States vs. Czech Republic, 3:30 p.m.
Aug. 16: Japan vs. Bulgaria, 6:15 p.m.
Aug. 17: Japan vs. United States, 12:30 p.m.
Aug. 17: Czech Republic vs. Bulgaria, 3:30 p.m.
Aug. 18: Japan vs. Czech Republic, 12:30 p.m.
Aug. 18: United States vs. Bulgaria, 3:30 p.m.

Pool N – Wuhan, China
Aug. 16: Serbia vs. Poland, 4 p.m.
Aug. 16: China vs. Argentina, 7:30 p.m.
Aug. 17: Argentina vs. Serbia, 4 p.m.
Aug. 17: China vs. Poland, 7:30 p.m.
Aug. 18: Poland vs. Argentina, 4 p.m.
Aug. 18: China vs. Serbia, 7:30 p.m.

Pool O – Kaohsiung City, Chinese Taipei
Aug. 16: Italy vs. Algeria, 3 p.m.
Aug. 16: Turkey vs. Dominican Republic, 6 p.m.
Aug. 17: Algeria vs. Turkey, 3 p.m.
Aug. 17: Italy vs. Dominican Republic, 5:30 p.m.
Aug. 18: Dominican Republic vs. Algeria, 3 p.m.
Aug. 18: Italy vs. Turkey, 5:30 p.m.