Taekwondo

Mar 07 USAT Members Fare Well at Toronto Open

Nov. 19, 2009, 10:31 a.m. (ET)

Numerous USA Taekwondo members reached the award stand last weekend at the Toronto Open in Ontario, Canada. Here is the list of American medalists:

FEMALE JUNIOR FIN/FLY
Gold - Carolena Carstens (Glen Ellyn, Ill.)
Silver - Stephanie Popken (Highlands Ranch, Colo.)

FEMALE JUNIOR LIGHT/WELTER
Gold - Brisa Morales (Sauk Village, Ill.)

FEMALE JUNIOR LIGHT MIDDLE/MIDDLE
Gold - Zitlaly Perez (Chicago, Ill.)

FEMALE JUNIOR LIGHT HEAVY/HEAVY
Gold - Michelle Silva (Chicago, Ill.)
Silver - Andie Phinney (Gloucester, Mass.)

MALE JUNIOR FIN/FLY
Gold - Nicholas Noschese (Holly Springs, N.C.)

MALE JUNIOR BANTAM/FEATHER
Silver - Justin Le (Fairfax Station, Va.)

MALE JUNIOR LIGHT/WELTER
Gold - Tanner Creel (Highlands Ranch, Colo.)
Silver - Jeffery Williams, Jr. (Blue Island, Ill.)

MALE JUNIOR LIGHT HEAVY/HEAVY
Gold - Anthony Castaneda (Blue Island, Ill.)

FEMALE SENIOR OLYMPIC FLY
Gold - Stephanie Popken (Highlands Ranch, Colo.)

FEMALE SENIOR OLYMPIC FEATHER
Gold - Shaina Krause (Fairfax Station, Va.)
Silver - Aziza Chambers (Springfield, Ohio)
Bronze - Nedra Medina (Chicago, Ill.)

FEMALE SENIOR OLYMPIC WELTER
Silver - Cornelia Torres (Inverness, Ill.)

FEMALE SENIOR OLYMPIC HEAVY
Gold - La Shondra Rawls (Clinton, Md.)
Silver - Faith Dortch (Ft. Washington, Md.)

MALE SENIOR OLYMPIC FEATHER
Bronze - Perry Pugliese (Timonium, Md.)

MALE SENIOR OLYMPIC HEAVY
Silver - Curtis Barnett (Athens, Ga.)
Bronze - Jeremy Raymer (Indianapolis, Ind.)

MALE 13-14 BANTAM-FEATHER
Silver - Nick Jung (Lorton, Va.)

FEMALE 13-14 LIGHT
Gold - Carolena Carstens (Glen Ellyn, Ill.)

MALE 13-14 LIGHT
Silver - Cruz Serna (Posen, Ill.)
Bronze - Bernard Coles (Haymarket, Va.)

MALE 13-14 LIGHT-WELTER
Silver - Matthew Zwiren (Manassas, Va.)

FEMALE 11-12 MIDDLE
Gold - Monzerat Perez (Chicago, Ill.)

FEMALE 11-12 SPARRING
Bronze - Tia Day (Littleton, Colo.)

FEMALE 11-12 POOMSAE
Bronze - Tia Day (Littleton, Colo.)

MALE 11-12 FIN
Silver - Kellen Scarboro (Raleigh, N.C.)

MALE 11-12 POOMSAE
Gold - Kellen Scarboro (Raleigh, N.C.)

MALE 11-12 LIGHT
Gold - Michael LeVan (Potomac Falls, Va.)

MALE 11-12 MIDDLE
Gold - Christian Yun (Ashburn, Va.)

MALE 11-12 HEAVY
Gold - Brandon Ivey (Ashburn, Va.)

MALE 10 & UNDER LIGHT
Gold - Cristian Carstens (Glen Ellyn, Ill.)
Bronze - Charlie Garcia (Winston-Salem, N.C.)

MALE 10 & UNDER POOMSAE
Gold - Charlie Garcia (Winston-Salem, N.C.)

FEMALE 8-9 LIGHT
Gold - Zahria Williams (Blue Island, Ill.)

MALE POOMSAE
Silver - Greg Gooden (Columbia, Md.)

MALE MILITARY SPARRING
Bronze - Greg Gooden (Columbia, Md.)

 

###

 

 

 

 

 

 

 

Comments