For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

Taekwondo

Each year, USA Taekwondo recognizes individuals and clubs who have gone above and beyond the call of duty in many areas. Here is a list of winners from past years.

2013 USAT Award Winners

Chris Canning Award of Excellence: Cheyenne Lewis
Senior Male Athlete of the Year: Stephen Lambdin
Senior Female Athlete of the Year: Noreen Thackrey
Junior Male Athlete of the Year: Brandon Ivey
Junior Female Athlete of the Year: Kelsey Junious
Cadet Male Athlete of the Year: Joshua Liu
Cadet Female Athlete of the Year: Danielle Wassell
Club of the Year: NTA Taekwondo (Coppell, Texas)
Coach of the Year: Christina Bayley
Referee of the Year: John Seiber
Volunteer of the Year: Marco Mack
Family of the Year: The Budde Family
Alexa Miller Award: Barb Kunkel
Director’s Leadership Award: Don Parker
Special Recognition Award: Chris Canning Foundation


2012 USAT Award Winners

Chris Canning Award of Excellence: Adrienne Ivey
Coach of the Year: Dennis Kim
Male Athlete of the Year: Terrence Jennings
Female Athlete of the Year: Paige McPherson
Male Junior Athlete of the Year: Logan Gerick
Female Athlete of the Year: Cheyenne Lewis
Referee of the Year: Myung Chan Kim
Lifetime Service Award: Dr. Dwight Stevens


2011 USAT Award Winners

Chris Canning Award of Excellence: Haley Kong
Coach of the Year: Eui Lee
Male Athlete of the Year: Terrence Jennings
Female Athlete of the Year: Nicole Palma
Male Junior Athlete of the Year: Jeffery Williams, Jr.
Female Athlete of the Year: Cheyenne Lewis
Referee of the Year: Raymond Hsu
Family of the Year: Jack and Hilda Kittinger

Lifetime Service Award:
Grandmaster Byung Yul Lee


2010 USAT Award Winners

Chris Canning Award of Excellence: Olie Burton
Coach of the Year: Quyen Phan Le
Male Athlete of the Year: Stephen Lambdin
Female Athlete of the Year: Cheyenne Lewis
Male Junior Athlete of the Year: Gregory English
Female Athlete of the Year: Nicole Palma
Referee of the Year: Elva Adams
Club of the Year: World Taekwondo Academy (Minn.)
Lifetime Service Award: Victoria Serbin


2009 USAT Award Winners

Chris Canning Award of Excellence: Matthew Dunlap
Coach of the Year: Brian McCutcheon
Male Athlete of the Year: Steven Lopez
Female Athlete of the Year: Danielle Pelham
Male Junior Co-Athletes of the Year: Olie Burton & Jaysen Ishida
Female Junior Athlete of the Year: Nicole Palma
Referee of the Year: Victoria Serbin
Club of the Year: World Taekwondo Academy (Minn.)
Family of the Year: The Thornton Family (Bethesda, Md.)


2008 USAT Award Winners

Chris Canning Award of Excellence: Paige McPherson
Coach of the Year: Patrice Remarck
Male Athlete of the Year: Mark Lopez
Female Athlete of the Year: Diana Lopez
Male Junior Athlete of the Year: Thomas Lee
Female Junior Athlete of the Year: Nicole Palma
Co-Referees of the Year: Tweedy Nguyen and Bernard Robinson
Club of the Year: Ray Smith TKD
Family of the Year: The Kimmich Family
Volunteer of the Year: Marco Mack
Directors' Leadership Award: Ji Ho Choi
Lifetime Service Award: Dr. Ken Min


2007 USAT Award Winners

Chris Canning Award of Excellence:
Jermaine James
Coach of the Year: Dennis White
Male Athlete of the Year: James Moontasri
Female Athlete of the Year: Charlotte Craig
Male Junior Athlete of the Year: Bernard Posey
Female Junior Athlete of the Year: Nicole Palma
Referee of the Year: Jim Horn
Club of the Year: Harlem TKD
Directors' Leadership Award: J.P. Choi and Hong Kong Kim
Lifetime Service Award: John Holloway


2006 USAT Award Winners

Chris Canning Award of Excellence:
Maia Eubanks
Coach of the Year: Jin Suh
Male Athlete of the Year: Tim Thackrey
Female Athlete of the Year: Diana Lopez
Male Junior Athlete of the Year: Jermaine James
Female Junior Athlete of the Year: Lauren Katz
Referee of the Year: Larry Voorhees
Special Recognition Award: Martha G. Brown
Lifetime Service Award: Barbara Wakefield


2005 USAT Award Winners

Chris Canning Award of Excellence:
Aimee Callison
Coach of the Year: Jean Lopez
Male Co-Athletes of the Year: Mark and Steven Lopez
Female Athlete of the Year: Diana Lopez
Male Junior Athlete of the Year: Stephen Lambdin
Female Junior Athlete of the Year: Jesika Torres
Referee of the Year: Jeff Jenkins
Directors' Leadership Award: Ronda Sweet
Lifetime Service Award: Jerome Reitenbach
Alexa Miller Award: R.J. Agaran