For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Roller Sports

Banked Track and Road Competition - May 26 through June 1, Colorado Springs


BANKED TRACK CHAMPIONSHIPS

Junior World Class Ladies 300 M Time Trial
1. *Brittany Bowe   28.74 - National Record
2. Heather Richardson 29.566
3. Amber Yarborough  30.066
4. Stephanie Combs 30.449

Junior World Class Men 300 M Time Trial
1. Sebastian Cano 27.261
2. Darren Kauffman 27.930
3. Jonathan Gorman 28.045
4. Jarrett Paul 28.460

World Class Ladies 300 M Time Trial
1. Julie Glass 28.774
2. Jessica Smith 29.073
3. Sara Sayasane 29.597
4. Jilleanne Rookard 30.478

World Class Men 300 M Time Trial
1. William Bowen 26.993
2. Jordan Malone 27.137
3. Joey Mantia 27.197
4. Jonathan Garcia 27.567

Junior World Class Ladies 1000 M
1. Brittany Bowe 1:46.071
2. Kelly Gunther
3. Mallory Pracale
4. Heather Richardson

Junior World Class Men 1000 M
1. Darren Kauffman 1:39.582
2. Jonathan Gorman
3. Sebastian Cano
4. Jarrett Paul

World Class Ladies 1000 M
1. Julie Glass 1:45.437
2. Jessica Smith
3. Kimi Butler
4. Jilleanne Rookard

World Class Men 1000 M
1. Joey Mantia 1:54.170
2. Josh Wood
3. Adam Miller
4. Michael Cheek

Junior World Class Ladies 10,000 Points Elimination Final
1. Brittany Bowe 58 pts.
2. Kelly Gunther 37 pts.
3. Mallory Pracale 31 pts.
4. Emily Scott 11 pts.

Junior World Class Men 10,000 Points Elimination Final
1. Darren Kauffman 67 pts.
2. Jonathan Gorman 26 pts.
3. Travis Smith 24 pts.
4. Jarrett Paul 7 pts.

World Class Ladies 10,000 Points Elimination Final
1. Jilleanne Rookard 58 pts.
2. Kimi Butler 47 pts.
3. Jessica Smith 45 pts.
4. Erin DiJulio 1 pt.

World Class Men 10,000 Points Elimination Final
1. Joey Mantia 32 pts.
2. Chris Creveling 22 pts.
3. KC Boutiette 21 pts.
4. Adam Miller 14 pts.

Freshman Girls 300 M Time Trial
1. Laura Del Rio 29.746
2. Misha Averill 31.366
3. Briana Kramer 31.410
4. Kendra Rogers 31.574

Freshman Boys 300 M Time Trial
1. Colin Thomas 30.132
2. Dallas Hebert 30.156
3. Kevin Quandt 30.258
4. Keith Carroll 30.393

Master Ladies 300 M Time Trial
1. Shannon Valerio 32.063
2. Patricia Leazier 32.728
3. Jane Carey 36.086
4. Martha Krauser 37.028

Master Men 300 M Time Trial
1. Jim Larson 28.342 - National Record
2. Jim Bourgeois - 28.990
3. Michael Stieb 29.143
4. Desmond Kameka 29.669

Freshman Girls 2000 Meter Points
1. Laura Del Rio 17 pts.
2. Briana Kramer 13 pts.
3. Tess Taylor 3 pts.
4. Kendra Rogers 2 pts.
5. Nastassia Hamor 1 pt.

Freshman Boys 2000 Meter Points
1. Dallas Hebert 13 pts.
2. Colin Thomas 11 pts.
3. Eric Emanuel 4 pts.
4. Michael Garcia 3 pts.
5. Keith Carroll 2 pts.
6. Bryan Kubota 2 pts.
7. Jake Powers 1 pt.

Master Ladies 5000 Meter Points
1. Shannon Valerio 33 pts.
2. Patricia Leazier 28 pts.
3. Jane Carey 17 pts.

Masters Men 5000 Meter Points
1. Norman Kirby 33 pts. – 9:23.621 – National Record
2. Jim Larson 26 pts.
3. Michael Stieb 18 pts.
4. Desmond Kameka 1 pt.

Freshman Girls 500 Meter
1. Laura Del Rio 54.615
2. Briana Kramer
3. Misha Averill
4. Kendra Rogers

Freshman Boys 500 Meter
1. Dallas Hebert
2. Colin Thomas
3. Keith Carroll
4. Bryan Kubota

Junior World Class Ladies 500 Meter
1. Brittany Bowe 48.962
2. Heather Richardson
3. Amber Yarborough
4. Kelly Gunther

Junior World Class Men 500 Meter
1. Darren Kauffman 46.512
2. Sebastian Cano
3. Jonathan Gorman
4. Scott Tandoi

World Class Ladies 500 Meter
1. Julie Glass 49.656
2. Jessica Smith
3. Kimi Butler
4. Sara Sayasane

World Class Men 500 Meter
1. Josh Wood 47.425
2. Jordan Malone
3. Joey Mantia
4. Michael Cheek

Master Ladies 1500 Meter Sprint
1. Shannon Valerio 2:54.987
2. Patricia Leazier
3. Jane Carey
4. Martha Krauser

Master Men 1500 Meter Sprint
1. Norman Kirby 2:35.471
2. Jim Bourgeois
3. Jim Larson
4. Michael Stieb

Junior World Class Ladies 15000 Meter Elimination
1. Kelly Gunther 29:20.540
2. Emily Scott
3. Brittany Bowe
4. Mallory Pracale
5. Stephanie Combs

Junior World Class Men 15000 Meter Elimination
1. Kyle Lazzell 27:24.068
2. Sebastian Cano
3. Darren Kauffman
4. Jonathan Gorman
5. Jarrett Paul

World Class Ladies 15000 Meter Elimination
1. Julie Glass 30:1.142
2. Jessica Smith
3. Jilleanne Rookard
4. Kimi Butler

World Class Men 15000 Meter Elimination
1. Jordan Malone 26:29.262
2. Joey Mantia
3. KC Boutiette
4. Jonathan Garcia
5. Adam Miller

Freshman Three-Girl 2400 Meter Relay
1. Megan Mozingo, Tess Taylor, Kendra Rogers

Freshman Three-Boy 2400 Meter Relay
1. Josh Bode, Eric Emanuel, Taylor Miller

Junior Three-Woman 6000 Meter Relay
1. Brittany Bowe, Emily Scott, Stephanie Sutter

Junior Three-Man 6000 Meter Relay
1. Kyle Lazzell, Shaunacy Sutter, Jimmy Woodard

ROAD CHAMPIONSHIPS

Masters Women 200 Meter Time Trial
1. Shannon Valerio 20.747
2. Patricia Leazier 21.875
3. Denise Larson 22.750
4. Jane Carey 23.885

Masters Men 200 Meter Time Trial
1. Jim Larson 18.174
2. Jeff Foster 18.271
3. Jim Bourgeois 19.009
4. Desmond Kameka 19.218

Freshman Girls 200 Meter Time Trial
1. Jana Mae Ventura 21.078
2. Misha Averill 21.094
3. Laura Del Rio 21.703
4. Kendra Rogers 21.760

Freshman Boys 200 Meter Time Trial
1. Keith Carroll 19.376
2. Dallas Hebert 20.265
3. Kevin Quandt 20.320
4. Colin Thomas 20.368

Junior World Class Ladies 200 Meter Time Trial
1. Brittany Bowe 19.427
2. Heather Richardson 19.836
3. Amber Yarborough 20.358
4. Kristen Gatz 20.575

Junior World Class Men 200 Meter Time Trial
1. Darren Kauffman 17.909
2. Jimmy Woodard 18.015
3. Chad Horne 18.078
4. Justin Stelly 18.307

World Class Ladies 200 Meter Time Trial
1. Julie Glass 19.141
2. Jessica Smith 19.371
3. Sara Sayasane 19.437
4. Carmen Bargas 19.920

World Class Men 200 Meter Time Trial
1. William Bowen 17.372
2. Tony Muse 17.781
3. Joey Colozzo 17.816
4. Alex Dunn 17.835

Masters Women 5000 Meter Points
1. Shannon Valerio 43 pts.
2. Patricia Leazier 37 pts. 10:10.352 - National Record
3. Jane Carey 16 pts.

Masters Men 5000 Meter Points
1. Norman Kirby 39 pts.
2. Jim Larson 32 pts.
3. Michael Stieb 14 pts.
4. Desmond Kameka 7 pts.
5. Jeff Foster 3 pts.
6. Eforrest Allmond 1 pt.

Freshman Girls 2000 Meter Points
1. Briana Kramer 19 pts.
2. Laura Del Rio 12 pts.
3. Alex Harris 6 pts.
4. Kendra Rogers 3 pts
5. Nastassia Hamor 1 pt.
6. Jana Mae Ventura 1 pt.

Freshman Boys 2000 Meter Points
1. Colin Thomas 14 pts.
2. Dallas Hebert 9 pts.
3. Hank Galbraith 6 pts.
4. Eric Emanuel 5 pts.
5. Jake Powers 4 pts.
6. Keith Carroll 3 pts.
7. Michael Garcia 1 pt.

Junior World Class Ladies 20000 Meter Elimination
1. Brittany Bowe 40:4.026 – National Record
2. Kelly Gunther
3. Mallory Pracale
4. Amber Yarborough
5. Emily Scott

Junior World Class Men 20000 Meter Elimination
1. Jonathan Gorman 37:07.383
2. Kyle Lazzell
3. Darren Kauffman
4. Sebastian Cano

World Class Ladies 20000 Meter Elimination
1. Julie Glass 41:21.204
2. Jessica Smith
3. Kimi Butler
4. Jilleanne Rookard

World Class Men 20000 Meter Elimination
1. KC Boutiette 37:14.968
2. Michael Cheek
3. Chris Creveling
4. Joey Mantia

Masters Ladies 1500 Meter Sprint
1. Shannon Valerio 3:06.333
2. Patricia Leazier
3. Denise Larson
4. Martha Krauser

Masters Men 1500 Meter Sprint
1. Jim Larson 2:26.301
2. Jeff Foster
3. Jim Bourgeois
4. Norman Kirby

Freshman Girls 500 Meter Sprint
1. Laura Del Rio 50.553
2. Briana Kramer
3. Jana Mae Ventura
4. Misha Averill

Freshman Boys 500 Meter Sprint
1. Dallas Hebert
2. Keith Carroll
3. Colin Thomas
4. Michael Garcia

Freshman Three-Girl 2400 Meter Relay
1. Megan Mozingo, Tess Taylor, Kendra Rogers

Freshman Three-Boy 2400 Meter Relay
1. Chris Anderson, Josh Bode, Adam Bode

Junior World Class Ladies 5000 Meter Points
1. Amber Yarborough 22pts.
2. Emily Scott 21 pts.
3. Kelly Gunther 21 pts.
4. Brittany Bowe 17 pts.
5. Mallory Pracale 6 pts.
6. Skylar McCormick 5 pts.
7. Jacqueline Blair 3 pts.
8. Sheena Freeman 1 pt.

Junior World Class Men 5000 Meter Points
1. Jonathan Gorman 20 pts.
2. Sebastian Cano 19 pts.
3. Darren Kauffman 16 pts.
4. Kyle Lazzell 5 pts.
5. Jarrett Paul 5 pts.
6. Jimmy Woodard 3 pts.
7. Chad Horne 1 pt.

Senior World Class Ladies 5000 Meter Points
1. Julie Glass 42 pts.
2. Kimi Butler 20 pts.
3. Jilleanne Rookard 19 pts.
4. Jessica Smith 12 pts.
5. Heidi Shockley 3 pts.

Senior World Class Men 5000 Meter Points
1. Joey Mantia  33 pts. 7:51.151 – National Record
2. KC Boutiette 20 pts.
3. Chris Creveling 14 pts.
4. Josh Wood 6 pts.
5. Brett Whittman 5 pts.
6. Adam Miller 4 pts.
7. Randy Bowman 3 pts

Junior World Class Ladies 500 Meter Sprint
1. Brittany Bowe 45.942
2. Kelly Gunther
3. Amber Yarborough
4. Heather Richardson

Junior World Class Men 500 Meter Sprint
1. Jonathan Gorman 42.189 – National Record
2. Jimmy Woodard
3. Kyle Lazzell
4. Sebastian Cano

World Class Ladies 500 Meter Sprint
1. Jessica Smith 48.151
2. Jilleanne Rookard
3. Sara Sayasane
4. Kristen St. Nicholas

World Class Men 500 Meter Sprint
1. Chris Creveling 42.175
2. William Bowen
3. Tony Muse
4. Adam Miller

Junior World Class Ladies Class 6000 Meter Relay
1. Brittany Bowe, Emily Scott, Stephenie Sutter

Junior World Class Men’s 6000 Meter Relay
1. Kyle Lazzell, Shaunacy Sutter, Jimmy Woodard