19-28 Jun

2013 Outdoor Speed Skating National Championships

Colorado Springs, Colorado

FOR IMMEDIATE RELEASE

CONTACT: RICCI PORTER

rporter@usarollersports.org                    



2013 Team USA Trials and Outdoor National Championships

The following dates have been approved by the United States Olympic Committee for the 2013 Outdoor National Championships and Team USA Trials:

 

June 19, 20, 21             Practice

June 22, 23, 24             Banked Track Championships

June 25                         Road Practice and Rain Day for Track Events

June 26, 27                   Road Championships

June 28                         Rain Day for Road Events

 

Juvenile, freshman and masters competitors will compete for the title of outdoor national champion in various distances. Junior and senior competitors will compete for the title of outdoor national champion in various distances while also competing for a position on the 2013 FIRS World Inline Speed Skating Championship Team.

If you have any questions about the event, contact Ricci Porter at rporter@usarollersports.org or 402-483-7551 extension 14.

Downloads


Follow the events on Twitter ( http://twitter.com/USARS_EVENTS ) and Facebook.
Hashtag #ONATZ

Results will be posted under Resources, Results when available.
Also available here: 2013 National Outdoor Speed Skating Championship Results 


Track Event Roster (not including all late entries)

NUMBER LAST NAME, FIRST NAME HOMETOWN
  JUVENILE GIRLS 7 Entries
1 Marlowe-Alpers, Graycelin Tracy, CA
2 Dawson, Paige Coeur D'Alene, ID
199 Duque, Kayla Montgomery, IL
3 Fleuret, Alyndra Windcrest, TX
4 Phillips, Shawnee Fountain, CO
5 Saylor, Shya Kent, WA
6 Wynkoop, Andi Smithsburg, MD
     
  JUVENILE BOYS 9 Entries
7 Belt, Zachary Wichita, KS
8 Christian, Elajujuan Colorado Springs, CO
9 Hansen, Riley Port Richey, FL
10 Johnson, Jr., Brian Waco, TX
11 Mills, Zander Tallahassee, FL
198 Pak, William Puyallup, WA
12 Ristine, Dayton Quaketown, PA
13 Sullivan, Matthew Stafford, VA
14 Tinsley, III, Algernon Austin, TX
     
  FRESHMAN GIRLS 13 Entries
15 Abercrombie, Alysha Fort Pierce, FL
16 Bechtel, JoeDee Cheyenne, WY
17 Bowers, Cameron Puyallup, WA
18 Coffey, Topanga Enola, PA
19 Conway, Caitlin Post Falls, ID
20 Foster, Jazzmyn Birdsboro, PA
21 Huffman, Katie Tallahassee, FL
22 LaPella, Anna Federal Way, WA
23 Nierman, Natasha Clawson, MI
24 Orndorff, Erica Smithsburg, MD
25 Quinones, Melanie Kissimmee, FL
26 Seng, Deanna Colorado Springs, CO
27 Sweers, Mallory Bonney Lake, WA
     
  FRESHMAN BOYS 14 Entries
28 Belnap, David Charlotte, NC
29 Brown, Aiden Downingtown, PA
197 Cathey, Seth Fountain, CO
30 Coulson, Michael Pueblo West, CO
31 Dawson, Nathan Coeur D'Alene, ID
32 Fortner, Matthew Concord, NC
33 Hach, Jordan Puyallup, WA
34 Hills, Logan Orefield, PA
196 Pak, Alexander Puyallup, WA
35 Salazar, Jason Lake Jackson, TX
36 Sanchez, Seiko St Petersburg, FL
37 Simkins, Hardin Tampa, FL
195 Stoppelmoor, Zach West Des Moines, IA
38 Sullivan, Peter Stafford, VA
     
  JUNIOR WOMEN 21 Entries
39 Anderson, Courtney Longwood, FL
40 Bell, Franchesca Orlando, FL
41 Bocox, Brianna Cheyenne, WY
42 Browne, McKenzie Coopersburg, PA
43 Burdeshaw, Shelby Bethpage, TN
44 Cole, Janelle Rockford, MI
45 Emrick, Whitney Des Moines, IA
46 Franklin, Sydney-Alexis Tallahassee, FL
47 Gillis, Megan Springfield, IL
48 Grayson, Kimani Aurora, IL
49 Van Heest, Tabetha Hesperia, CA
50 Helman, Kelsey Hagerstown, MD
51 Helman, Kirsten Hagerstown, MD
52 O'Neil, Darian Clinton Township, MI
53 Perry, Melissa Clinton Township, MI
54 Pittman, Blakelee Vero Beach, FL
55 Rands, Chrysta Donora, PA
56 Retterer, Paige Montgomery, IL
194 Romanowski, Stacia Puyallup, WA
57 Stewart, Margo Arlington, TX
58 Tinsley, Nina Austin, TX
     
  JUNIOR MEN 29 Entries
59 Becraft, Ryan Mt Holly Springs, PA
60 Broomhall, Kaleb Greenville, OH
61 Brown, Daniel Downingtown, PA
193 Cathey, Kyle Fountain, CO
62 Chew, Jr., Kimbell Stafford, VA
63 Conway, David Post Falls, ID
64 Ferreira, Zachary Monroe, NC
65 Goff, Thomas Brooksville, FL
66 Gonzales, Joseph Waco, TX
67 Harbison, III, Herbert Philadelphia, PA
68 Harmon, Joseph Greensboro, NC
69 Hebson, Dustin Weeki Wachee, FL
70 Hewitt, Stephen Walnutport, PA
71 Hull, Nathan Puyallup, WA
72 Jackson, Nathan Northville, MI
73 James, Blake Arlington, TX
74 Keesler, Christian Fort Wayne, IN
75 Lewis, Ronnell Jefferson City, MO
76 Molina, Johan Edison, NJ
77 Oliver, Isaiah Kent, WA
78 Reichert, Andrew Stockton, NJ
79 Reynolds, Sterling San Antonio, TX
80 Sagiao, Zachary Federal Way, WA
81 Shenko, John Saint Charles, IL
82 Sullivan, James Stafford, VA
83 Sullivan, John Stafford, VA
84 Wakefield, Caleb Enumclaw, WA
85 Wilson, Nolan Puyallup, WA
86 Worley, Tanner Wichita, KS
     
  WORLD CLASS WOMEN 14 Entries
87 Akana, Zephaneah Henrico, VA
88 Averill, Misha Puyallup, WA
89 Bell, Westy Falcon, CO
90 Carney, Jamie Springfield, MO
91 DiJulio, Rachael Wakefield, RI
92 Glass, Julie Fountain Hills, AZ
93 Hamor, Nastassia Milpitas, CA
94 Jackson, Erin Ocala, FL
95 Jackson, Susan Northville, MI
96 Jones, Marquita Orlando, FL
97 Leech, Hailey Crystal Lake, IL
98 LeGault, Chelsi Hayden, ID
99 Nacol, Lani Santa Rosa, CA
100 Stapleton, Annette Harper Woods, MI
     
  WORLD CLASS MEN 16 Entries
101 Bell, Jonathan Orlando, FL
102 Carey, Benjamin Stockton, NJ
103 Carroll, Kevin Donora, PA
104 Daniels, Jacob Tracy, CA
105 Firek, Devin Orlando, FL
106 Gandy, Wesley Chesterfield, VA
107 McBrien, Gene Milton, FL
108 O'Brien, Sean Franklin, MA
109 Paul, Jarrett Tampa, FL
110 Ratliff, Mike Gastonia, NC
111 Ringer, Jr., Michael Cedar Hill, TX
112 Springer, Christopher Henrico, VA
113 Talley, Brian Haltom City, TX
114 Ubel, Derek New Hope, PA
115 Vogel, Harry Vero Beach, FL
116 Wakefield, Colin Enumclaw, WA
     
  MASTERS WOMEN 25-34 1 Entry
117 Smith, Sara Thomasville, NC
     
  MASTERS MEN 25-34 6 Entries
118 Allee, Nicholas Jefferson City, MO
119 Dorman, Travis Panama City, FL
192 Hughes, Ryan Cheyenne, WY
191 Lovelace, Brian Mount Vernon, WA
120 Rodriguez, Craig Colorado Springs, CO
121 Schwind, Seth Gilbert, AZ
     
  MASTERS WOMEN 35-44 1 Entry
122 Retterer, Renee Montgomery, IL
     
  MASTERS MEN 35-44 3 Entries
123 Linton, Jamie Bridgeview, IL
124 Ramirez, Francisco Edgewater, NJ
125 Ristine, John Quakertown, PA
     
  MASTERS WOMEN 45-54 1 Entry
126 Leazier, Patricia Greencastle, PA
     
  MASTERS MEN 45-54 8 Etnries
127 Foster, Jeffrey Birdsboro, PA
128 Hohl, Dean Hampshire, IL
129 Kirby, Norman Colorado Springs, CO
130 Larson, Jim Springfield, IL
131 Lyons, Bill Westland, MI
132 Stephens, Arthur Spokane, WA
133 Tinsley, Algernon Austin, TX
134 Weber, David Milton, FL
     
  MASTERS WOMEN 55 AND OVER 2 Entries
135 Hochstein, Carol St Petersburg, FL
136 Warns, Benita St Paul, MN
 
  MASTERS MEN 55 AND OVER 4 Entries
137 Emerling, Sandy Troy, MI
138 Moynihan, Peter West Kingston, RI
139 Pate, Dave Pueblo West, CO
190 Wilson, Robert Colorado Springs, CO

Road Roster (not including all late entries)

NUMBER LAST NAME, FIRST NAME HOMETOWN
  JUVENILE GIRLS 6 Entries
1 Marlowe-Alpers, Graycelin Tracy, CA
2 Dawson, Paige Coeur D'Alene, ID
3 Fleuret, Alyndra Windcrest, TX
4 Phillips, Shawnee Fountain, CO
5 Saylor, Shya Kent, WA
6 Wynkoop, Andi Smithsburg, MD
     
  JUVENILE BOYS 8 Entries
7 Belt, Zachary Wichita, KS
8 Christian, Elajujuan Colorado Springs, CO
9 Hansen, Riley Port Richey, FL
10 Johnson Jr., Brian Waco, TX
11 Mills, Zander Tallahassee, FL
12 Ristine, Dayton Quaketown, PA
13 Sullivan, Matthew Stafford, VA
14 Tinsley III, Algernon Austin, TX
     
  FRESHMAN GIRLS 13 Entries
15 Abercrombie, Alysha Fort Pierce, FL
16 Bechtel, JoeDee Cheyenne, WY
17 Bowers, Cameron Puyallup, WA
18 Coffey, Topanga Enola, PA
19 Conway, Caitlin Post Falls, ID
20 Foster, Jazzmyn Birdsboro, PA
21 Huffman, Katie Tallahassee, FL
22 LaPella, Anna Federal Way, WA
23 Nierman, Natasha Clawson, MI
24 Orndorff, Erica Smithsburg, MD
25 Quinones, Melanie Kissimmee, FL
26 Seng, Deanna Colorado Springs, CO
27 Sweers, Mallory Bonney Lake, WA
     
  FRESHMAN BOYS 11 Entries
28 Belnap, David Charlotte, NC
29 Brown, Aiden Downingtown, PA
30 Coulson, Michael Pueblo West, CO
31 Dawson, Nathan Coeur D'Alene, ID
32 Fortner, Matthew Concord, NC
33 Hach, Jordan Puyallup, WA
34 Hills, Logan Orefield, PA
35 Salazar, Jason Lake Jackson, TX
36 Sanchez, Seiko St Petersburg, FL
37 Simkins, Hardin Tampa, FL
38 Sullivan, Peter Stafford, VA
     
  JUNIOR WOMEN 20 Entries
39 Anderson, Courtney Longwood, FL
40 Bell, Franchesca Orlando, FL
41 Bocox, Brianna Cheyenne, WY
42 Browne, McKenzie Coopersburg, PA
43 Burdeshaw, Shelby Bethpage, TN
44 Cole, Janelle Rockford, MI
45 Emrick, Whitney Des Moines, IA
46 Franklin, Sydney-Alexis Tallahassee, FL
47 Gillis, Megan Springfield, IL
48 Grayson, Kimani Aurora, IL
49 Van Heest, Tabetha Hesperia, CA
50 Helman, Kelsey Hagerstown, MD
51 Helman, Kirsten Hagerstown, MD
52 O'Neil, Darian Clinton Township, MI
53 Perry, Melissa Clinton Township, MI
54 Pittman, Blakelee Vero Beach, FL
55 Rands, Chrysta Donora, PA
56 Retterer, Paige Montgomery, IL
57 Stewart, Margo Arlington, TX
58 Tinsley, Nina Austin, TX
     
  JUNIOR MEN 29 Entries
59 Becraft, Ryan Mt Holly Springs, PA
60 Broomhall, Kaleb Greenville, OH
61 Brown, Daniel Downingtown, PA
62 Chew Jr., Kimbell Stafford, VA
63 Conway, David Post Falls, ID
64 Ferreira, Zachary Monroe, NC
65 Goff, Thomas Brooksville, FL
66 Gonzales, Joseph Waco, TX
67 Harbison III, Herbert Philadelphia, PA
68 Harmon, Joseph Greensboro, NC
69 Hebson, Dustin Weeki Wachee, FL
70 Hewitt, Stephen Walnutport, PA
71 Hull, Nathan Puyallup, WA
72 Jackson, Nathan Northville, MI
73 James, Blake Arlington, TX
74 Keesler, Christian Fort Wayne, IN
75 Lewis, Ronnell Jefferson City, MO
76 Molina, Johan Edison, NJ
77 Oliver, Isaiah Kent, WA
78 Reichert, Andrew Stockton, NJ
79 Reynolds, Sterling San Antonio, TX
80 Sagiao, Zachary Federal Way, WA
81 Shenko, John Saint Charles, IL
82 Sullivan, James Stafford, VA
83 Sullivan, John Stafford, VA
84 Wakefield, Caleb Enumclaw, WA
85 Wilson, Nolan Puyallup, WA
86 Worley, Tanner Wichita, KS
     
  WORLD CLASS WOMEN 14 Entries
87 Akana, Zephaneah Henrico, VA
88 Averill, Misha Puyallup, WA
89 Bell, Westy Falcon, CO
90 Carney, Jamie Springfield, MO
91 DiJulio, Rachael Wakefield, RI
92 Glass, Julie Fountain Hills, AZ
93 Hamor, Nastassia Milpitas, CA
94 Jackson, Erin Ocala, FL
95 Jackson, Susan Northville, MI
96 Jones, Marquita Orlando, FL
97 Leech, Hailey Crystal Lake, IL
98 LeGault, Chelsi Hayden, ID
99 Nacol, Lani Santa Rosa, CA
100 Stapleton, Annette Harper Woods, MI
     
  WORLD CLASS MEN 16 Entries
101 Bell, Jonathan Orlando, FL
102 Carey, Benjamin Stockton, NJ
103 Carroll, Kevin Donora, PA
104 Daniels, Jacob Tracy, CA
105 Firek, Devin Orlando, FL
106 Gandy, Wesley Chesterfield, VA
107 McBrien, Gene Milton, FL
108 O'Brien, Sean Franklin, MA
109 Paul, Jarrett Tampa, FL
110 Ratliff, Mike Gastonia, NC
111 Ringer Jr., Michael Cedar Hill, TX
112 Springer, Christopher Henrico, VA
113 Talley, Brian Haltom City, TX
114 Ubel, Derek New Hope, PA
115 Vogel, Harry Vero Beach, FL
116 Wakefield, Colin Enumclaw, WA
     
  MASTERS WOMEN 25-34 1 Entry
117 Smith, Sara Thomasville, NC
     
  MASTERS MEN 25-34 5 Entries
118 Allee, Nicholas Jefferson City, MO
119 Dorman, Travis Panama City, FL
120 Rodriguez, Craig Colorado Springs, CO
121 Schwind, Seth Gilbert, AZ
     
  MASTERS WOMEN 35-44 1 Entry
122 Retterer, Renee Montgomery, IL
     
  MASTERS MEN 35-44 3 Entries
123 Linton, Jamie Bridgeview, IL
124 Ramirez, Francisco Edgewater, NJ
125 Ristine, John Quakertown, PA
     
  MASTERS WOMEN 45-54 1 Entry
126 Leazier, Patricia Greencastle, PA
     
  MASTERS MEN 45-54 9 Entries
189 Bourgeois, Jim Kingwood, TX
127 Foster, Jeffrey Birdsboro, PA
128 Hohl, Dean Hampshire, IL
129 Kirby, Norman Colorado Springs, CO
130 Larson, Jim Springfield, IL
131 Lyons, Bill Westland, MI
132 Stephens, Arthur Spokane, WA
133 Tinsley, Algernon Austin, TX
134 Weber, David Milton, FL
     
  MASTERS WOMEN 55 AND OVER 2 Entries
135 Hochstein, Carol St Petersburg, FL
136 Warns, Benita St Paul, MN
     
  MASTERS MEN 55 AND OVER 3 Entries
137 Emerling, Sandy Troy, MI
138 Moynihan, Peter West Kingston, RI
139 Pate, Dave Pueblo West, CO