2016 Northwest Regional Figure Championship Results

June 19 - 21, 2016


 

Primary Boys Figures - Panel 2 - Final (100F)

1B - LOIF-ROIF Change 8    2 - RIF-LIF Circle 8    7B - LOF-ROF 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)108Alexander HessOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)109Calen SimonelicOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    David J    Bill S   

 

Primary Girls Figures - Panel 2 - Final (102F)

1B - LOIF-ROIF Change 8    2 - RIF-LIF Circle 8    7B - LOF-ROF 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)116Rowan KingEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
2 (Q)121Angelena SloanAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
3 (Q)120Ariya GuptaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
4 (Q)115Anya MehtaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
5 (Q)111Anya MaheshLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
6 (Q)110Genesis AmadorAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
7 (Q)119Adalynn PendletonAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
8114Eleanor ShipleyParkview Skating Team, Roseburg, OR (OR051A)
9 (Q)113Gabrielle DracassAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
10112Lydia BowmanRichland Skating Club, Richland, WA (WA029A)
11118Jimena Jimenez MartinezSkateworld Artistic, Springfield, OR (OR032A)
12117Haddie StevensOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    David J    Bill S   

 

Juvenile C Girls Figures - Panel 2 - Final (106F)

2B - LIOF-RIOF Change 8    111A - ROF-LOF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1134Isha MehtaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
2116Rowan KingEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
3115Anya MehtaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
4111Anya MaheshLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
5122Tessie DillonSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
6110Genesis AmadorAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
7125Erika CarthariusSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
8127Akasha KiourkasSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
9129Alison ChutukLynden Skating Club, Lynden, WA (WA009A)
10124Kaitlyn RobertsAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
11123Kate DammannParkview Skating Club, Roseburg, OR (OR051A)
12126Brailea BoiceLynden Skating Club, Lynden, WA (WA009A)
13113Gabrielle DracassAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
14128Hannah DammannParkview Skating Club, Roseburg, OR (OR051A)
Judges:    David J    John R    Bill S   

 

Juvenile B Boys Figures - Panel 2 - Final (108F)

5A - ROIF-LIOF Serp.    9B - LIF-ROB 3s    113A - ROB-LOB Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)130Aiden DracassAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
Judges:    David J    John R    Paul McE   

 

Juvenile B Girls Figures - Panel 2 - Final (110F)

5A - ROIF-LIOF Serp.    9B - LIF-ROB 3s    113A - ROB-LOB Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)121Angelena SloanAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
2 (Q)120Ariya GuptaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
3 (Q)133Kylie RootSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
4 (Q)134Isha MehtaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
5 (Q)131Holly BowmanRichland Skating Club, Richland, WA (WA029A)
6125Erika CarthariusSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
7127Akasha KiourkasSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
8 (Q)132Sarah WellockOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    David J    John R    Paul McE   

 

Juvenile A Boys Figures - Panel 1 - Final (112F)

9B - LIF-ROB 3s    10A - ROF-LOF Dbl. 3s    26B - LOIF-ROIB Serp. 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)137Vance YoungrenSkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
2 (Q)135Vasudev NambiarEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
3 (Q)136Robert HamblinOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    John R    Marian S   

 

Juvenile A Girls Figures - Panel 1 - Final (114F)

9B - LIF-ROB 3s    10A - ROF-LOF Dbl. 3s    26B - LOIF-ROIB Serp. 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1133Kylie RootSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
2 (Q)140Madison MoreOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
3 (Q)139Elsie StevensOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
4 (Q)138Kaicy WildeOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    John R    Marian S   

 

Elementary C Boys Figures - Panel 1 - Final (116F)

2B - LIOF-RIOF Change 8    111A - ROF-LOF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1141Caleb BerhowSkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Marian S   

 

Elementary C Girls Figures - Panel 1 - Final (118F)

2B - LIOF-RIOF Change 8    111A - ROF-LOF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1145Renee WargoSkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
2146Kareena DawleySkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
3147Isabella StanekSkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
4143Hannah GalvinSkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
5142Alexandia PereiraRichland Skating Club, Richland, WA (WA029A)
6144Mirka Jimenez MartinezSkateworld Artistic, Springfield, OR (OR032A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Marian S   

 

Elementary B Boys Figures - Panel 1 - Final (120F)

3A - ROB-LOB Circle 8    7B - LOF-ROF 3s    11A - RIF-LIF Dbl. 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)141Caleb BerhowSkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
2 (Q)148Thomas JacquetteOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Marian S   

 

Elementary B Girls Figures - Panel 1 - Final (122F)

3A - ROB-LOB Circle 8    7B - LOF-ROF 3s    11A - RIF-LIF Dbl. 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)150Farris HovaterSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
2 (Q)151Susie MacKayOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
3 (Q)149Bailey GolemanOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
4 (Q)152McKenzie CowanOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Marian S   

 

Elementary A Boys Figures - Panel 1 - Final (124F)

8B - LOF-RIB 3s    19A - RIF-LOB Bracket    27B - LIOF-RIOB Serp. 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)153Gauge PhillipsSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
Judges:    Lisa B    John R    Marian S   

 

Elementary A Girls Figures - Panel 1 - Final (126F)

8B - LOF-RIB 3s    19A - RIF-LOB Bracket    27B - LIOF-RIOB Serp. 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)156Penelope ShipleyParkview Skating Club, Roseburg, OR (OR051A)
2 (Q)154Evelyn WellockOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
3 (Q)155Emberlee McPherronEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
4 (Q)157Kylie McGrawSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
5 (Q)158Kailey MilesEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
Judges:    Lisa B    John R    Marian S   

 

Fresh/Soph C Men Figures - Panel 1 - Final (128F)

2B - LIOF-RIOF Change 8    111A - ROF-LOF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1159Lawrence HayashiEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Marian S   

 

Fresh/Soph C Women Figures - Panel 2 - Final (130F)

2B - LIOF-RIOF Change 8    111A - ROF-LOF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1161Faith TartaglioniLynden Skating Club, Lynden, WA (WA009A)
2162Emily PowersSkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
3163Mikayla WeiszbrodSkateworld Artistic, Springfield, OR (OR032A)
4164Summer HarklessOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
5160Amanda MadanesOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    David J    John R    Bill S   

 

Fresh/Soph B Women Figures - Panel 2 - Final (134F)

3A - ROB-LOB Circle 8    7B - LOF-ROF 3s    11A - RIF-LIF Dbl. 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)166Emily RistigAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
2 (Q)165Molly RistigAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
3 (Q)162Emily PowersSkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
Judges:    David J    John R    Marian S   

 

Fresh/Soph A Men Figures - Panel 1 - Final (136F)

12B - LOB-ROB Dbl. 3s    22A - ROF-LOB Counter    32B - LOIF-ROIB Serp. Bracket   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)167Keaton MitchellLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
2 (Q)168Thailer McLeodAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
3 (Q)169Louis D'AndreaEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
Judges:    Karyn C    John R    Marian S   

 

Freshman A Girls Figures - Panel 1 - Final (138F)

13B - LIB-RIB Dbl 3    23A - RIF-LIB Counter    32B - LOIF-ROIB Serp. Bracket   
PlaceSkater #SkaterClub
1166Emily RistigAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
Judges:    Karyn C    John R    Marian S   

 

Sophomore A Women Figures - Panel 2 - Final (140F)

13A - RIB-LIB Dbl 3    28B - LOIF-RIOF Serp. Dbl. 3s    33A - RIOF-LIOB Serp. Bracket   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)173Natasha KachariaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
2 (Q)171Shanel WoffordLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
3 (Q)170Lillia LundgrenAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
4 (Q)172Adelaide HolensteinOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
5 (Q)174Jordan HessOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    David J    Bill S   

 

Novice B Men Figures - Panel 1 - Final (142F)

1B - LOIF-ROIF Change 8    2 - RIF-LIF Circle 8    111B - LOF-ROF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)175Christopher ScurtiMarysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
2 (Q)177Daniel TravisonAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
3 (Q)176Kyle DavisOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Marian S   

 

Novice B Women Figures - Panel 2 - Final (144F)

1B - LOIF-ROIF Change 8    2 - RIF-LIF Circle 8    111B - LOF-ROF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)178Tami ScurtiMarysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
2 (Q)180Stephanie SchroederEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
3 (Q)179Colleen BowmanRichland Skating Club, Richland, WA (WA029A)
4 (Q)181Julianne StevensOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
5164Summer HarklessOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    David J    John R    Bill S   

 

Novice A Men Figures - Panel 2 - Final (146F)

1B - LOIF-ROIF Change 8    2 - RIF-LIF Circle 8    9B - LIF-ROB 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)182Christopher MoreOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Karyn C    David J    Bill S   

 

Novice A Women Figures - Panel 2 - Final (148F)

1B - LOIF-ROIF Change 8    2 - RIF-LIF Circle 8    9B - LIF-ROB 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)183Michelle WildeOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)184Hazel InmanAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
3 (Q)185Reva HamrickOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
4 (Q)187Kaitlan BennettOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
5 (Q)186Terri JohnsonLynden Skating Club, Lynden, WA (WA009A)
Judges:    Karyn C    David J    Bill S   

 

Classic A Women Figures - Panel 2 - Final (152F)

19B - LIF-ROB Bracket    23A - RIF-LIB Counter    27B - LIOF-RIOB Serp. 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)189Carrie YoungrenSkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
2 (Q)188Della SheedyMarysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
Judges:    Karyn C    David J    Bill S   

 

Esquire A Men Figures - Panel 2 - Final (154F)

2 - RIF-LIF Circle 8    5B - LOIF-RIOF Serp.    111A - ROF-LOF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)190Patrick ShannonAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
Judges:    Lisa B    David J    Bill S   

 

Esquire A Women Figures - Panel 2 - Final (156F)

2 - RIF-LIF Circle 8    5B - LOIF-RIOF Serp.    111A - ROF-LOF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)192Elaina WallerOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    David J    Bill S   

 

Masters A Men Figures - Panel 2 - Final (158F)

2 - RIF-LIF Circle 8    5B - LOIF-RIOF Serp.    111A - ROF-LOF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)193James BarrettMarysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
2 (Q)194Scott FosterOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Karyn C    David J    Bill S   

 

Masters A Women Figures - Panel 2 - Final (160F)

2 - RIF-LIF Circle 8    5B - LOIF-RIOF Serp.    111A - ROF-LOF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)196Virginia KriehnMarysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
2 (Q)197Aimee SidesOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
3 (Q)195Polly SmithOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
4179Colleen BowmanRichland Skating Club, Richland, WA (WA029A)
Judges:    Karyn C    David J    Bill S   

 

Veteran A Men Figures - Panel 1 - Final (162F)

1 - ROF-LOF Circle 8    2B - LIOF-RIOF Change 8    5A - ROIF-LIOF Serp.   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)198David BergAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
Judges:    Karyn C    John R    Marian S   

 

Veteran A Women Figures - Panel 1 - Final (164F)

1 - ROF-LOF Circle 8    2B - LIOF-RIOF Change 8    5A - ROIF-LIOF Serp.   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)191Joanne FosterMarysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
2 (Q)200Diane GustafsonAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
Judges:    Karyn C    John R    Marian S   

 

Premier A Gold Women Figures - Panel 1 - Final (168F)

9B - LIF-ROB 3s    24A - ROIF-LIOF Para. 8    27B - LIOF-RIOB Serp. 3s   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)189Carrie YoungrenSkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
Judges:    Karyn C    John R    Marian S   

 

Premier A Silver Men Figures - Panel 2 - Final (170F)

2 - RIF-LIF Circle 8    5B - LOIF-RIOF Serp.    105A - ROIOF-LIOIF Dbl. Change Serp.   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)201Michael SheedyMarysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
2 (Q)193James BarrettMarysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
Judges:    Karyn C    David J    Bill S   

 

Premier A Silver Women Figures - Panel 2 - Final (172F)

2 - RIF-LIF Circle 8    5B - LOIF-RIOF Serp.    105A - ROIOF-LIOIF Dbl. Change Serp.   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)242Lona DennisMarysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
2 (Q)191Joanne FosterMarysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
Judges:    Karyn C    David J    Bill S   

 

Golden A Men Figures - Panel 1 - Final (174F)

1A - ROIF-LOIF Change 8    112B - LIF-RIF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)202Robert MarrellaOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)203Robert SittonOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Karyn C    John R    Marian S   

 

Golden A Women Figures - Panel 1 - Final (176F)

1A - ROIF-LOIF Change 8    112B - LIF-RIF Serp. 8   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)208Susan LoggheMarysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
2 (Q)207Yvonne PriceOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
3 (Q)204Kathy ReedOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
4 (Q)205Diane RiebenAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
5 (Q)206Mavis RedmanMarysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
Judges:    Karyn C    John R    Marian S   

 

Jr/JrWC Men Figures - Panel 1 - International (178C)

21B - LIF-RIB Rocker    36A - ROF-LIF Para. Dbl. 3s    38B - LOF-RIF Para. Loop    40A - ROF-LIF Para. Bracket   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)107Charles HamblinOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    John R    Marian S   

 

Jr/JrWC Women Figures - Panel 1 - International (180C)

21B - LIF-RIB Rocker    36A - ROF-LIF Para. Dbl. 3s    38B - LOF-RIF Para. Loop    40A - ROF-LIF Para. Bracket   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)173Natasha KachariaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
2 (Q)210Stephanie HutchisonOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
3 (Q)171Shanel WoffordLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
4 (Q)170Lillia LundgrenAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
Judges:    Lisa B    John R    Marian S   

 

Jr Women Figures - Panel 1 - Final (181F)

21B - LIF-RIB Rocker    36A - ROF-LIF Para. Dbl. 3s    38B - LOF-RIF Para. Loop    40A - ROF-LIF Para. Bracket   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)210Stephanie HutchisonOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    John R    Marian S   

 

JrWC Women Figures - Panel 1 - International (183C)

21B - LIF-RIB Rocker    36A - ROF-LIF Para. Dbl. 3s    38B - LOF-RIF Para. Loop    40A - ROF-LIF Para. Bracket   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)173Natasha KachariaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
2 (Q)171Shanel WoffordLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
3 (Q)170Lillia LundgrenAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
Judges:    Lisa B    John R    Marian S   

 

World Class Women Figures - Panel 1 - International (184C)

23B - LIF-RIB Counter    36A - ROF-LIF Para. Dbl. 3s    39B - LOB-RIB Para. Loop    40A - ROF-LIF Para. Bracket   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)210Stephanie HutchisonOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Karyn C    John R    Marian S   

 

Primary Boys Loops - Panel 2 - Final (186F)

14A - ROF-LOF Loop    130B - LOIF-RIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)108Alexander HessOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    David J    Bill S   

 

Primary Girls Loops - Panel 2 - Final (188F)

14A - ROF-LOF Loop    130B - LOIF-RIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)121Angelena SloanAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
2 (Q)116Rowan KingEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
3 (Q)113Gabrielle DracassAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
4 (Q)119Adalynn PendletonAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
Judges:    Lisa B    David J    Bill S   

 

Juvenile C Girls Circle Loops - Panel 2 - Final (192F)

115A - RIF-LIF Loop Circ 8    130B - LOIF-RIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1122Tessie DillonSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
2134Isha MehtaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
3116Rowan KingEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
4111Anya MaheshLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
5125Erika CarthariusSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
6115Anya MehtaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
7120Ariya GuptaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
8110Genesis AmadorAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
Judges:    David J    John R    Bill S   

 

Juvenile B Boys Loops - Panel 2 - Final (194F)

14A - ROF-LOF Loop    130B - LOIF-RIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)130Aiden DracassAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Paul McE   

 

Juvenile B Girls Loops - Panel 2 - Final (196F)

14A - ROF-LOF Loop    130B - LOIF-RIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)121Angelena SloanAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
2 (Q)133Kylie RootSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
3 (Q)134Isha MehtaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
4 (Q)132Sarah WellockOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
5 (Q)120Ariya GuptaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
6127Akasha KiourkasSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
7125Erika CarthariusSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Paul McE   

 

Juvenile A Boys Loops - Panel 2 - Final (198F)

14B - LOF-ROF Loop    15A - RIF-LIF Loop    30B - LOIF-RIOF Serp. Loop   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)137Vance YoungrenSkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
2 (Q)136Robert HamblinOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Karyn C    David J    Bill S   

 

Juvenile A Girls Loops - Panel 2 - Final (200F)

14B - LOF-ROF Loop    15A - RIF-LIF Loop    30B - LOIF-RIOF Serp. Loop   
PlaceSkater #SkaterClub
1133Kylie RootSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
2 (Q)139Elsie StevensOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
3 (Q)138Kaicy WildeOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Karyn C    David J    Bill S   

 

Elementary C Boys Circle Loops - Panel 1 - Final (202F)

114A - ROF-LOF Loop Circ 8    130B - LOIF-RIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1141Caleb BerhowSkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Marian S   

 

Elementary C Girls Circle Loops - Panel 1 - Final (204F)

114A - ROF-LOF Loop Circ 8    130B - LOIF-RIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1146Kareena DawleySkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
2147Isabella StanekSkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Marian S   

 

Elementary B Boys Loops - Panel 1 - Final (206F)

14A - ROF-LOF Loop    130B - LOIF-RIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)153Gauge PhillipsSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Marian S   

 

Elementary B Girls Loops - Panel 1 - Final (208F)

14A - ROF-LOF Loop    130B - LOIF-RIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)156Penelope ShipleyParkview Skating Club, Roseburg, OR (OR051A)
2 (Q)157Kylie McGrawSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
3 (Q)150Farris HovaterSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Marian S   

 

Elementary A Girls Loops - Panel 1 - Final (212F)

14B - LOF-ROF Loop    15A - RIF-LIF Loop    30B - LOIF-RIOF Serp. Loop   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)154Evelyn WellockOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)149Bailey GolemanOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Karyn C    John R    Marian S   

 

Fresh/Soph C Women Circle Loops - Panel 1 - Final (216F)

114B - LOF-ROF Loop Circ 8    130A - ROIF-LIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1162Emily PowersSkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
2165Molly RistigAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
3163Mikayla WeiszbrodSkateworld Artistic, Springfield, OR (OR032A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Marian S   

 

Fresh/Soph B Women Loops - Panel 2 - Final (220F)

14A - ROF-LOF Loop    130B - LOIF-RIOF Serp. Lp Circ   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)166Emily RistigAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
2 (Q)165Molly RistigAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
3 (Q)160Amanda MadanesOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    David J    John R    Marian S   

 

Fresh/Soph A Men Loops - Panel 1 - Final (222F)

14B - LOF-ROF Loop    15A - RIF-LIF Loop    30B - LOIF-RIOF Serp. Loop   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)168Thailer McLeodAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
Judges:    Karyn C    John R    Marian S   

 

Sophomore A Women Loops - Panel 2 - Final (226F)

14A - ROF-LOF Loop    15B - LIF-RIF Loop    30A - ROIF-LIOF Serp. Loop   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)171Shanel WoffordLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
2 (Q)172Adelaide HolensteinOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
3 (Q)170Lillia LundgrenAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
4 (Q)213Cecilia WelshOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    David J    Bill S   

 

Adult Open A Women Loops - Panel 1 - Final (230F)

14B - LOF-ROF Loop    15A - RIF-LIF Loop    30B - LOIF-RIOF Serp. Loop   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)189Carrie YoungrenSkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
Judges:    Karyn C    John R    Marian S   

 

Advanced Co-Ed Loops - Panel 1 - Final (232F)

16B - LOB-ROB Loop    17A - RIB-LIB Loop    31B - LOIB-RIOB Serp. Loop    38A - ROF-LIF Para. Loop   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)167Keaton MitchellLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
Judges:    Lisa B    John R    Marian S   

 

Juvenile/Elem B Team Dance - Final (252F)

Skaters March (100)    Academy Blues (88)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)148Thomas Jacquette
McKenzie Cowan
Oaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)108Alexander Hess
Haddie Stevens
Oaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Marian S   

 

Freshman A Team Dance - Final (262F)

Border Blues (88)    Mirror Waltz (108)    Casino March (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)215David Hamblin
Annie MacKay
Oaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    David J    John R    Marian S   

 

Novice B Team Dance - Final (268F)

City Blues (88)    Casino Tango (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)175Christopher Scurti
Tami Scurti
Marysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
2 (Q)193James Barrett
Beverly Boice
Marysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
Judges:    John R    Bill S    Marian S   

 

Novice A Team Dance - Final (270F)

Quickstep Boogie (100)    120 Waltz (120)    Siesta Tango (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)216Michael Perry
Debbie Goodrich
Oaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)182Christopher More
Stephanie Hutchison
Oaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    David J   

 

Esquire A Team Dance - Final (272F)

Marionette Waltz (138)    Criss Cross March (100 6/8)    Werner Tango (96)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)217Daniel Whitehouse
Heather Davis
Oaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Karyn C    David J    John R   

 

Masters A Team Dance - Final (274F)

Valse Adante (155 Waltz)    Parade March (100 6/8)    Century Blues (88)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)219Richard Manns
Lona Dennis
Holiday Artistic Skating Club, Orange, CA (CA102A)
Marysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
2 (Q)218Mark Hubble
Susan McElhiney
Sunrise Crusaders, Citrus Heights, CA (CA088A)
Oaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Karyn C    David J    John R   

 

Veterans A Team Dance - Final (276F)

Century Blues (88)    La Vista Cha-Cha (100)    Tara Tango (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)222Robert Fitzgerald
Flora Fitzgerald
Oaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)221John Gustafson
Diane Gustafson
Auburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
3 (Q)198David Berg
Susan Logghe
Auburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
Marysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
4 (Q)220David Kiwerski
Cindy Armstead
Holiday Artistic Skating Club, Orange, CA (CA102A)
Oaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
5 (Q)223Lee Kleve
Donna Baldwin
Marysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
Judges:    Karyn C    David J    John R   

 

Premier A Gold Team Dance - Final (278F)

Werner Tango (96)    Imperial Waltz (120)    Carroll Swing (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)219Richard Manns
Lona Dennis
Holiday Artistic Skating Club, Orange, CA (CA102A)
Marysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
2 (Q)201Michael Sheedy
Della Sheedy
Marysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
Judges:    Karyn C    David J    John R   

 

Premier A Silver Team Dance - Final (280F)

Boston Boogie (100)    Syncopated Swing (96)    Split Polka (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)222Robert Fitzgerald
Flora Fitzgerald
Oaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)216Michael Perry
Debbie Goodrich
Oaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Karyn C    David J    John R   

 

Open Free Dance - Final (288F)

Content 2:00 - 3:00    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)215David Hamblin
Annie MacKay
Oaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)176Kyle Davis
Kaitlan Bennett
Oaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    David J    Bill S   

 

Novice Precision Team - Final (290F)

Content 4:00 +/- :10    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Oaks Novice Precision TeamOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Marian S   

 

Junior Precision Team - Final (292F)

Content 4:00 +/- :10    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Oaks Junior Precision TeamOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    David J    John R   

 

Senior Small Show Group - International (298C)

Content 4:00 - 5:00 +/- :10    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Land of 1000 DancesOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    John R    Bill S   

 

Youth Quartet - International (300C)

Content 3:00 +/- :10    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1B and the BopALulasOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    David J    Bill S   

 

Primary Boys Free Skating - Final (350F)

Content 2:00 Max    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)2Dillon D'AndreaEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
2 (Q)1Alexander HessOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    David J    John R   

 

Primary Girls Free Skating - Elimination (352E)

Content 2:00 Max    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
114Ariya GuptaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
29Rowan KingEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
311Anya MehtaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
416Adriana GuerreroEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
512Anna BermanOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
610Eleanor ShipleyParkview Skating Club, Roseburg, OR (OR051A)
72Angelena SloanAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
84Angela HerbertSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
97Anya MaheshLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
1015Adalynn PendletonAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
111Haddie StevensOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
128Genesis AmadorAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
133Brailea BoiceLynden Skating Club, Lynden, WA (WA009A)
146Irelyn WeaverParkview Skating Club, Roseburg, OR (OR051A)
1513Hannah DammannParkview Skating Club, Roseburg, OR (OR051A)
Judges:    Lisa B    David J    John R   

 

Primary Girls Free Skating - Final (352F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)14Ariya GuptaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
2 (Q)9Rowan KingEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
3 (Q)12Anna BermanOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
4 (Q)16Adriana GuerreroEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
5 (Q)4Angela HerbertSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
6 (Q)10Eleanor ShipleyParkview Skating Club, Roseburg, OR (OR051A)
7 (Q)11Anya MehtaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
8 (Q)2Angelena SloanAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
Judges:    Lisa B    David J    John R   

 

Juv/Elem C Girls Free Skating - Final (356F)

Content 2:00 Max    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
19Renee WargoSkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
21Rowan KingEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
34Isha MehtaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
413Erika CarthariusSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
515Isabella StanekSkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
63Kareena DawleySkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
78Angela HerbertSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
810Anya MehtaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
916Anya MaheshLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
1012Aniela LoweSkateworld Artistic, Springfield, OR (OR032A)
1111Anastasia MattesonSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
126Alison ChutukLynden Skating Club, Lynden, WA (WA009A)
135Kate DammannParkview Skating Club, Roseburg, OR (OR051A)
142Mirka Jimenez MartinezSkateworld Artistic, Springfield, OR (OR032A)
1517Jimena Jimenez MartinezSkaterworld Artistic, Springfield, OR (OR032A)
167Eva BermanOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Karyn C    John R    Bill S   

 

Juv/Elem B Boys Free Skating - Final (358F)

Content 2:30 Max    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Thomas JacquetteOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    John R    Marian S   

 

Juv/Elem B Girls Free Skating - Final (360F)

Content 2:30 Max    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)9Kylie RootSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
2 (Q)5Tessie DillonSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
3 (Q)1Akasha KiourkasSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
4 (Q)7Farris HovaterSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
5 (Q)2Isha MehtaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
610Kailey MilesEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
76Penelope ShipleyParkview Skating Club, Roseburg, OR (OR051A)
83Erika CarthariusSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
94RaeAnn HustadEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
108Ariya GuptaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
Judges:    Lisa B    John R    Marian S   

 

Juv/Elem A Boys Free Skating - Final (362F)

Content 3:00 Max    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)2Gauge PhillipsSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
2 (Q)3Robert HamblinOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
3 (Q)1Vasudev NambiarEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
Judges:    Lisa B    David J    Marian S   

 

Juvenile A Girls Free Skating - Final (364F)

Content 2:30 Max    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
14Kylie RootSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
25Akasha KiourkasSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
3 (Q)3Sasha OrnelasEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
4 (Q)1Hannah BowesOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
52Tessie DillonSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
Judges:    Lisa B    John R    Bill S   

 

Elem. A Girls Free Skating - Final (366F)

Content 3:00 Max    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)4Emberlee McPherronEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
2 (Q)1Kylie McGrawSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
33Farris HovaterSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
4 (Q)2Kailey MilesEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
Judges:    Lisa B    David J    Marian S   

 

Fresh/Soph. A Men Free Skating - Final (370F)

Content 3:30 Max    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)2Keaton MitchellLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
2 (Q)1Louis D'AndreaEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
33Zachariah CogswellSkateworld Artistic, Springfield, OR (OR032A)
Judges:    Karyn C    John R    Marian S   

 

Fresh/Soph C Men Free Skating - Final (374F)

Content 2:00 Max    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
11Lawrence HayashiEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    John R   

 

Fresh/Soph C Women Free Skating - Final (376F)

Content 2:00 Max    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
11Faith TartaglioniLynden Skating Club, Lynden, WA (WA009A)
22Mikayla WeiszbrodSkateworld Artistic, Springfield, OR (OR032A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    John R   

 

Fresh/Soph B Men Free Skating - Final (378F)

Content 2:30 Max    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Zachariah CogswellSkateworld Artistic, Springfield, OR (OR032A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Marian S   

 

Fresh/Soph B Women Free Skating - Final (380F)

Content 2:30 Max    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Marissa GuerreroEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
Judges:    Karyn C    John R    Marian S   

 

Sophomore A Women Free Skating - Final (382F)

Content 3:30 Max    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Stephanie HutchisonOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)2Shanel WoffordLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Marian S   

 

Novice Men Free Skating - Final (384F)

Content 2:30 Max    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)2Kelley ScaceLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
2 (Q)1Peter HengelParkview Skating Club, Roseburg, OR (OR051A)
Judges:    Lisa B    David J    John R   

 

Novice Women Free Skating - Final (386F)

Content 2:30 Max    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Stephanie SchroederEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
Judges:    Lisa B    David J    John R   

 

Jr/JrWC Women Free Skating - International (390C)

Content 2:15 +/- :05    MOP - Short    Content - Long    MOP - Long   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)203Adrienne EricksonLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
2 (Q)102Esha HarwalkarLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
Judges:    Karyn C    David J    John R   

 

Jr Women Free Skating - Final (391F)

Content 2:15 +/- :05    MOP - Short    Content - Long    MOP - Long   
PlaceSkater #SkaterClub
1203Adrienne EricksonLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
Judges:    Karyn C    David J    John R   

 

JrWC Women Free Skating - International (393C)

Content 2:15 +/- :05    MOP - Short    Content - Long    MOP - Long   
PlaceSkater #SkaterClub
1102Esha HarwalkarLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
Judges:    Karyn C    David J    John R   

 

World Class Women Free Skating - International (394C)

Content 2:15 +/- :05    MOP - Short    Content - Long    MOP - Long   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Adrienne EricksonLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Marian S   

 

Elementary B Pairs - Final (428F)

Content 2:30 Max    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)4Robert Hamblin
Anna Berman
Oaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)3Vasudev Nambiar
Sasha Ornelas
Everett Eagles, Everett, WA (WA007A)
3 (Q)2Dillon D'Andrea
Adriana Guerrero
Everett Eagles, Everett, WA (WA007A)
4 (Q)1Alexander Hess
Haddie Stevens
Oaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    David J    John R   

 

Fresh/Soph A Pairs - Final (432F)

Content 3:30 Max    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Keaton Mitchell
Esha Harwalkar
Lynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
2 (Q)2Louis D'Andrea
Emberlee McPherron
Everett Eagles, Everett, WA (WA007A)
Judges:    Lisa B    David J    Marian S   

 

Jr/JrWC Pairs - International (434C)

Content 2:30 +/- :05    MOP - Short    Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)104Keaton Mitchell
Esha Harwalkar
Lynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Marian S   

 

Primary Solo Dance - Final (450F)

Skaters March (100)    Academy Blues (88)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)121Angelena SloanAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
2 (Q)109Calen SimonelicOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
3 (Q)108Alexander HessOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
4 (Q)224Anna BermanOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
5 (Q)117Haddie StevensOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Marian S   

 

Juv/Elem C Solo Dance - Final (452F)

City Blues (88)    Progressive Tango (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1121Angelena SloanAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
2142Alexandia PereiraRichland Skating Club, Richland, WA (WA029A)
3148Thomas JacquetteOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
4130Aiden DracassAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    John R   

 

Juv/Elem B Solo Dance - Final (454F)

Dutch Waltz (120)    Siesta Tango (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)152McKenzie CowanOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)149Bailey GolemanOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
3 (Q)140Madison MoreOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
4 (Q)211Ellianna FosterOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Karyn C    John R    Bill S   

 

Juvenile A Solo Dance - Final (456F)

Skaters March (100)    Swing Waltz (120)    Mary Lee Foxtrot (92)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)225Makayla SimonelicOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)139Elsie StevensOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
3 (Q)136Robert HamblinOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
4 (Q)138Kaicy WildeOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
5 (Q)131Holly BowmanRichland Skating Club, Richland, WA (WA029A)
6226Evelyn FickRichland Skating Club, Richland, WA (WA029A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    John R   

 

Elementary A Solo Dance - Final (458F)

Pilgrim Waltz (138)    Quickstep Boogie (100)    Siesta Tango (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)227Annie MacKayOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    David J    John R    Bill S   

 

Fresh/Soph C Solo Dance - Final (460F)

Swing Waltz (120)    Denver Shuffle (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1164Summer HarklessOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    John R    Bill S   

 

Fresh/Soph B Solo Dance - Final (462F)

Dore Foxtrot (92)    Milonga Tango (100)    Chase Waltz (108)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)229Megan BrooksOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)214Conner CowanOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
3 (Q)166Emily RistigAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
4 (Q)228Tessa CowanOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
5165Molly RistigAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
Judges:    Karyn C    John R    Marian S   

 

Freshman A Solo Dance - Final (464F)

Jo-Ann Foxtrot (92)    Delicado (100)    California Swing (138)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)215David HamblinOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    David J    John R    Bill S   

 

Sophomore A Solo Dance - Final (466F)

Keats Foxtrot (92) (Womans Steps)    Viva Cha-Cha (100)    Casino March (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)210Stephanie HutchisonOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    John R    Bill S   

 

Novice B Solo Dance - Final (470F)

City Blues (88)    Casino Tango (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)176Kyle DavisOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)230Rebecca BloechelOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
3 (Q)164Summer HarklessOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
4 (Q)180Stephanie SchroederEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
Judges:    Karyn C    John R    Bill S   

 

Novice A Men Solo Dance - Final (472F)

Dore Foxtrot (92)    Milonga Tango (100)    California Swing (138)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)182Christopher MoreOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2176Kyle DavisOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Karyn C    David J    John R   

 

Novice A Women Solo Dance - Final (474F)

Dore Foxtrot (92)    Milonga Tango (100)    California Swing (138)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)185Reva HamrickOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Karyn C    David J    John R   

 

Esquire B Solo Dance - Final (476F)

City Blues (88)    Skaters March (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)232Rosita MayoAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
2 (Q)181Julianne StevensOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
3 (Q)179Colleen BowmanRichland Skating Club, Richland, WA (WA029A)
4 (Q)178Tami ScurtiMarysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
5233Melody BermanOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Marian S   

 

Esquire A Men Solo Dance - Final (478F)

Marionette Waltz (138)    Criss Cross March (100 6/8)    Werner Tango (96)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)217Daniel WhitehouseOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    David J    John R   

 

Esquire A Women Solo Dance - Final (480F)

Marionette Waltz (138)    Criss Cross March (100 6/8)    Werner Tango (96)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)234Amy HamblinOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)192Elaina WallerOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
3232Rosita MayoAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
Judges:    Lisa B    David J    John R   

 

Masters A Men Solo Dance - Final (482F)

Valse Adante (155 Waltz)    Parade March (100 6/8)    Century Blues (88)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)194Scott FosterOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)175Christopher ScurtiMarysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
Judges:    Karyn C    David J    John R   

 

Masters A Women Solo Dance - Final (484F)

Valse Adante (155 Waltz)    Parade March (100 6/8)    Century Blues (88)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)184Hazel InmanAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
2 (Q)196Virginia KriehnMarysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
3 (Q)197Aimee SidesOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Karyn C    David J    John R   

 

Veterans A Men Solo Dance - Final (486F)

Pilgrim Waltz (138)    Luna Blues (88)    Quickstep Boogie (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)221John GustafsonAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
Judges:    Lisa B    David J    John R   

 

Veterans A Women Solo Dance - Final (488F)

Pilgrim Waltz (138)    Luna Blues (88)    Quickstep Boogie (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)236Debbie GoodrichOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)237Donna BaldwinMarysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
3 (Q)191Joanne FosterMarysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
Judges:    Lisa B    David J    John R   

 

Premier A Women Gold Solo Dance - Final (492F)

Werner Tango (96)(woman's steps)    Association Waltz (120)    Carroll Swing (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)188Della SheedyMarysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
Judges:    Lisa B    John R    Bill S   

 

Premier A Men Silver Solo Dance - Final (494F)

120 Waltz (120)    Milonga Tango (100)    Do'Blay (100 Paso)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)201Michael SheedyMarysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
2 (Q)216Michael PerryOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
3 (Q)217Daniel WhitehouseOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    David J    Marian S   

 

Premier A Women Silver Solo Dance - Final (496F)

120 Waltz (120)    Milonga Tango (100)    Do'Blay (100 Paso)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)183Michelle WildeOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)199Susan McElhineyOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
3 (Q)196Virginia KriehnMarysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
4 (Q)238Coral ChaliceMarysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    David J   

 

Golden A Men Solo Dance - Final (498F)

City Blues (88)    Tara Tango (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)239Dan DuffyOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)202Robert MarrellaOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
3 (Q)203Robert SittonOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Karyn C    David J    Bill S   

 

Golden A Women Solo Dance - Final (500F)

City Blues (88)    Tara Tango (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)240Brenda Van OrnumLynden Skating Club, Lynden, WA (WA009A)
2 (Q)238Coral ChaliceMarysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
3 (Q)208Susan LoggheMarysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
4 (Q)241Leslie RobinsonOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Marian S   

 

Senior Solo Dance - Final (504F)

Silhouette Foxtrot (100)    Westminster Waltz (138)    Quickstep (100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)242Lona DennisMarysville Skating Club, Marysville, WA (WA010A)
Judges:    Lisa B    David J    Marian S   

 

Elementary International Solo Dance - Final (506F)

Tudor Waltz (144)    Fiesta Tango (CIPA Youth)(100)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)227Annie MacKayOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)225Makayla SimonelicOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
3 (Q)152McKenzie CowanOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
4 (Q)154Evelyn WellockOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
5 (Q)138Kaicy WildeOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Karyn C    David J    John R   

 

Youth International Solo Dance - Final (508F)

Kilian (108)    Keats Foxtrot (96)(double pattern women)   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)213Cecilia WelshOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)215David HamblinOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    John R   

 

JrWC Men Solo Dance - International (510C)

Rocker Foxtrot (104)    Content - Style Dance    MOP - Style Dance    Content - Free Dance    MOP - Free Dance   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Charles HamblinOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Karyn C    David J    John R   

 

JrWC Women Solo Dance - International (512C)

Rocker Foxtrot (104)    Content - Style Dance    MOP - Style Dance    Content - Free Dance    MOP - Free Dance   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)2Cecilia WelshOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)1Jordan HessOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Karyn C    David J    John R   

 

World Class Women Solo Dance - International (516C)

Quickstep (112)    Content - Style Dance    MOP - Style Dance    Content - Free Dance    MOP - Free Dance   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)2Courtney RichardsonOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)1Bobbi OtisOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Karyn C    David J    John R   

 

Elem. A Creative Solo Free Dance - Final (518F)

Content 2:30 +/- :10    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)6Makayla SimonelicOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)8Akasha KiourkasSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
3 (Q)11Robert HamblinOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
4 (Q)3Kylie McGrawSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
5 (Q)1Kylie RootSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
6 (Q)9Madison MoreOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
7 (Q)10Elsie StevensOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
87Alexander HessOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
92Kaicy WildeOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
104Sarah WellockOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
115Penelope ShipleyParkview Skating Club, Roseburg, OR (OR051A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    David J   

 

International Solo Free Dance - Final (520F)

Content 2:30 +/- :10    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1David HamblinOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    John R   

 

Open B Creative Solo Free Dance - Final (522F)

Content 2:30 +/- :10    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)2Conner CowanOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)7Kyle DavisOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
3 (Q)3Megan BrooksOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
4 (Q)1Bailey GolemenOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
55Ellianna FosterOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Bill S   

 

Open A Creative Solo Free Dance - Final (524F)

Content 2:30 +/- :10    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)4David HamblinOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)2Caitlin RichardsonOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
3 (Q)3Jennifer HargisOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    David J   

 

Elementary International Solo Free Dance - Final (528F)

Content    MOP   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)3Annie MacKayOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)1Makayla SimonelicOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
3 (Q)2Evelyn WellockOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    John R   

 

Youth International Solo Dance / Free Dance Combined - Final (600F)

Figure Placement    Loop Placement   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1David HamblinOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    John R    Mixed Judges   

 

Primary Boys Figures / Loops Combined - Final (630F)

Figure Placement    Loop Placement   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Alexander HessOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    David J    Bill S    Paul McE   

 

Primary Girls Figures / Loops Combined - Final (632F)

Figure Placement    Loop Placement   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)2Angelena SloanAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
2 (Q)3Rowan KingEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
3 (Q)4Adalynn PendletonAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
4 (Q)1Gabrielle DracassAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
Judges:    Lisa B    David J    Bill S    Paul McE   

 

Juvenile C Girls Figures / Circle Loops Combined - Panel 2 - Final (636F)

Figure Placement    Loop Placement   
PlaceSkater #SkaterClub
14Isha MehtaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
21Rowan KingEverett Eagles, Everett, WA (WA007A)
38Tessie DillonSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
46Anya MaheshLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
52Anya MehtaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
65Erika CarthariusSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
73Genesis AmadorAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
Judges:    David J    John R    Bill S    Mixed Judges   

 

Juvenile B Boys Figures / Loops Combined - Final (638F)

Figure Placement    Loop Placement   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Aiden DracassAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
Judges:    Mixed Judges    Mixed Judges    Paul McE    Mixed Judges   

 

Juvenile B GirlsFigures / Loops Combined - Final (640F)

Figure Placement    Loop Placement   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)5Angelena SloanAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
2 (Q)1Kylie RootSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
3 (Q)2Isha MehtaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
4 (Q)7Ariya GuptaLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
5 (Q)4Sarah WellockOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
66Akasha KiourkasSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
73Erika CarthariusSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
Judges:    Mixed Judges    Mixed Judges    Paul McE    Mixed Judges   

 

Juvenile A Boys Figures / Loops Combined - Final (642F)

Figure Placement    Loop Placement   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)2Vance YoungrenSkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
2 (Q)1Robert HamblinOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Mixed Judges    Mixed Judges    Mixed Judges    Mixed Judges   

 

Juvenile A Girls Figures / Loops Combined - Final (644F)

Figure Placement    Loop Placement   
PlaceSkater #SkaterClub
13Kylie RootSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
2 (Q)1Elsie StevensOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
32Kaicy WildeOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Mixed Judges    Mixed Judges    Mixed Judges    Mixed Judges   

 

Elementary C Boys Figures / Circle Loops Combined - Panel 1 - Final (646F)

Figure Placement    Loop Placement   
PlaceSkater #SkaterClub
11Caleb BerhowSkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Marian S    Mixed Judges   

 

Elementary C Girls Figures / Circle Loops Combined - Final (648F)

Figure Placement    Loop Placement   
PlaceSkater #SkaterClub
12Kareena DawleySkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
21Isabella StanekSkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Marian S    Mixed Judges   

 

Elementary B Girls Figures / Loops Combined - Panel 1 - Final (652F)

Figure Placement    Loop Placement   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Farris HovaterSk8Town Stars, Bremerton, WA (WA053A)
Judges:    Lisa B    Karyn C    Marian S   

 

Elementary A Girls Figures / Loops Combined - Final (656F)

Figure Placement    Loop Placement   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Evelyn WellockOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Mixed Judges    John R    Marian S    Mixed Judges   

 

Fresh/Soph C Women Figures / Circle Loops Combined - Final (660F)

Figure Placement    Loop Placement   
PlaceSkater #SkaterClub
11Emily PowersSkagit Skating Club, Burlington, WA (WA064A)
22Mikayla WeiszbrodSkateworld Artistic, Springfield, OR (OR032A)
Judges:    Mixed Judges    Mixed Judges    Mixed Judges    Mixed Judges   

 

Fresh/Soph B Women Figures / Loops Combined - Final (664F)

Figure Placement    Loop Placement   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Emily RistigAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
2 (Q)2Molly RistigAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
Judges:    David J    John R    Marian S    Mixed Judges   

 

Sophomore A Women Figures / Loops Combined - Final (670F)

Figure Placement    Loop Placement   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)2Shanel WoffordLynnwood Expressions, Lynnwood, WA (WA019A)
2 (Q)1Lillia LundgrenAuburn Figure Skating Club, Auburn, WA (WA021A)
3 (Q)3Adelaide HolensteinOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Lisa B    David J    Bill S    Paul McE   

 

Elem International Solo Dance/Free Dance - Final (672F)

Figure Placement    Loop Placement   
PlaceSkater #SkaterClub
1 (Q)1Annie MacKayOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
2 (Q)2Makayla SimonelicOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
3 (Q)3Evelyn WellockOaks Skating Club, Portland, OR (OR001A)
Judges:    Mixed Judges    Mixed Judges    John R    Mixed Judges   

Generated: Sunday, June 26, 2016 11:16 AM