For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Roller Sports

Mar 02

Arizona Southern Nevada Spring League Meet Results

Primary Figures - Panel 2 - Final (102F)

1 - ROF-LOF Circle 8    1B - LOIF-ROIF Change 8   
Place Skater # Skater Club
1 15 Dayanara Roman Mesa Roller Sports Club
2 10 Madeline Kirchhevel Mesa Roller Sports Club
Judges:    Loren Black    Douglas Minnis    Gary Reynolds   

 

Juvenile C Figures - Panel 2 - Final (106F)

1B - LOIF-ROIF Change 8    111A - ROF-LOF Serp. 8   
Place Skater # Skater Club
1 3 Libby Ross Chandler Skating Academy
2 19 Belen Jackson Mesa Roller Sports Club
Judges:    Loren Black    Douglas Minnis    Gary Reynolds   

 

Juvenile B Girls Figures - Panel 2 - Final (110F)

5B - LOIF-RIOF Serp.    113A - ROB-LOB Serp. 8   
Place Skater # Skater Club
1 3 Libby Ross Chandler Skating Academy
Judges:    Loren Black    Douglas Minnis    Gary Reynolds   

 

Elementary C Figures - Panel 2 - Final (118F)

2B - LIOF-RIOF Change 8    112B - LIF-RIF Serp. 8   
Place Skater # Skater Club
1 13 Emily Nguyen Mesa Roller Sports Club
2 11 Erika Martinez Mesa Roller Sports Club
3 12 Anna Mohr-Almeida Mesa Roller Sports Club
Judges:    Loren Black    Douglas Minnis    Gary Reynolds   

 

Elementary B Girls Figures - Panel 2 - Final (122F)

5B - LOIF-RIOF Serp.    7A - ROF-LOF 3s   
Place Skater # Skater Club
1 13 Emily Nguyen Mesa Roller Sports Club
2 11 Erika Martinez Mesa Roller Sports Club
Judges:    Loren Black    Douglas Minnis    Gary Reynolds   

 

Fresh/Soph C Figures - Panel 1 - Final (130F)

1B - LOIF-ROIF Change 8    111A - ROF-LOF Serp. 8   
Place Skater # Skater Club
1 5 Russelliana Clark Chandler Skating Academy
2 16 Kelsey Scalzo Mesa Roller Sports Club
3 1 Caitlin Ang Chandler Skating Academy
Judges:    Robert Paluka    Judy Pendergrass    Patricia Black   

 

Fresh/Soph B Women Figures - Panel 1 - Final (134F)

7A - ROF-LOF 3s    9A - RIF-LOB 3s   
Place Skater # Skater Club
1 5 Russelliana Clark Chandler Skating Academy
2 16 Kelsey Scalzo Mesa Roller Sports Club
Judges:    Robert Paluka    Judy Pendergrass    Patricia Black   

 

Novice B Figures - Panel 1 - Final (144F)

1 - ROF-LOF Circle 8    111A - ROF-LOF Serp. 8   
Place Skater # Skater Club
1 7 Jennifer Maxwell Chandler Skating Academy
2 4 Christopher Clark Chandler Skating Academy
Judges:    Robert Paluka    Judy Pendergrass    Patricia Black   

 

Premier A Silver Women Figures - Panel 1 - Final (172F)

2B - LIOF-RIOF Change 8    105A - ROF-LIF Dbl. Change Serp.   
Place Skater # Skater Club
1 17 Sandy Shoup Mesa Roller Sports Club
Judges:    Robert Paluka    Judy Pendergrass    Patricia Black   

 

Novice B Team Dance - Final (268F)

City Blues (88)    Denver Shuffle (100)   
Place Skater # Skater Club
1 21 Ed Hartnett
Shauna Christiansen
Sunrise Crusaders
Mesa Roller Sports Club
Judges:    Judy Pendergrass    Loren Black    Gary Reynolds   

 

Primary Girls Free Skating - Final (352F)

Content    MOP   
Place Skater # Skater Club
1 1 Madeline Kirchhevel Mesa Roller Sports Club
2 2 Dayanara Roman Mesa Roller Sports Club
Judges:    Judy Pendergrass    Douglas Minnis    Gary Reynolds   

 

Juv/Elem C Girls Free Skating - Final (356F)

Content    MOP   
Place Skater # Skater Club
1 3 Erika Martinez Mesa Roller Sports Club
2 1 Emily Nguyen Mesa Roller Sports Club
3 2 Libby Ross Chandler Skating Academy
Judges:    Judy Pendergrass    Douglas Minnis    Gary Reynolds   

 

Juvenile A Solo Dance - Final (452F)

Academy Blues (88)    Denver Shuffle (100)   
Place Skater # Skater Club
1 3 Libby Ross Chandler Skating Academy
Judges:    Robert Paluka    Judy Pendergrass    Gary Reynolds   

 

Elementary B Solo Dance - Final (454F)

Double Cross Waltz (138)    Denver Shuffle (100)   
Place Skater # Skater Club
1 13 Emily Nguyen Mesa Roller Sports Club
2 11 Erika Martinez Mesa Roller Sports Club
3 3 Libby Ross Chandler Skating Academy
4 12 Anna Mohr-Almeida Mesa Roller Sports Club
Judges:    Robert Paluka    Loren Black    Gary Reynolds   

 

Elementary A Solo Dance - Final (456F)

Chase Waltz (108)    Pilgrim Waltz (138)   
Place Skater # Skater Club
1 13 Emily Nguyen Mesa Roller Sports Club
2 11 Erika Martinez Mesa Roller Sports Club
Judges:    Robert Paluka    Judy Pendergrass    Patricia Black   

 

Fresh/Soph C Solo Dance - Final (458F)

Progressive Tango (100)    City Blues (88)   
Place Skater # Skater Club
1 16 Kelsey Scalzo Mesa Roller Sports Club
2 1 Caitlin Ang Chandler Skating Academy
3 8 Amanda Appleberry Chandler Skating Academy
4 4 Christopher Clark Chandler Skating Academy
Judges:    Robert Paluka    Patricia Black    Gary Reynolds   

 

Fresh/Soph B Solo Dance - Final (460F)

Dutch Waltz (120)    Bounce Boogie (100)   
Place Skater # Skater Club
1 5 Russelliana Clark Chandler Skating Academy
2 16 Kelsey Scalzo Mesa Roller Sports Club
Judges:    Robert Paluka    Judy Pendergrass    Patricia Black   

 

Novice B Solo Dance - Final (468F)

Memorial Waltz (108)    City Blues (88)   
Place Skater # Skater Club
1 21 Ed Hartnett Sunrise Crusaders
2 7 Jennifer Maxwell Chandler Skating Academy
Judges:    Loren Black    Patricia Black    Douglas Minnis   

 

Premier A Silver Solo Dance - Final (494F)

Pilgrim Waltz (138)    Dore Foxtrot (92)   
Place Skater # Skater Club
1 23 Ramona Lux Holiday Artistic Skating Club
2 18 Karen Shumway Mesa Roller Sports Club
3 14 Robert Paluka Mesa Roller Sports Club
Judges:    Judy Pendergrass    Loren Black    Gary Reynolds   

 

Open B Creative Solo Free Dance - Final (518F)

Content    MOP   
Place Skater # Skater Club
1 3 Russelliana Clark Chandler Skating Academy
2 4 Anna Mohr-Almeida Mesa Roller Sports Club
3 2 Kelsey Scalzo Mesa Roller Sports Club
4 1 Amanda Appleberry Chandler Skating Academy
Judges:    Robert Paluka    Judy Pendergrass    Douglas Minnis   

 

Beginner Freestyle 9 and under - Final (701F)

Content    MOP   
Place Skater # Skater Club
1 3 Madeline Kirchhevel Mesa Roller Sports Club
2 2 Dayanara Roman Mesa Roller Sports Club
Judges:    Judy Pendergrass    Loren Black    Gary Reynolds   

 

Beginner Freestyle 10 and over - Final (703F)

Content    MOP   
Place Skater # Skater Club
1 2 Caitlin Ang Chandler Skating Academy
2 1 Belen Jackson Mesa Roller Sports Club
Judges:    Judy Pendergrass    Loren Black    Gary Reynolds   

 

Stroking 9 and under - Final (705F)

88 Blues   
Place Skater # Skater Club
1 15 Dayanara Roman Mesa Roller Sports Club
2 10 Madeline Kirchhevel Mesa Roller Sports Club
Judges:    Loren Black    Patricia Black    Douglas Minnis   

 

Stroking 10 and over - Final (709F)

88 Blues   
Place Skater # Skater Club
1 19 Belen Jackson Mesa Roller Sports Club
Judges:    Loren Black    Patricia Black    Douglas Minnis   

 

Esq/Mast A Figures - Panel 1 - Final (711F)

112A - RIF-LIF Serp. 8    5B - LOIF-RIOF Serp.   
Place Skater # Skater Club
1 17 Sandy Shoup Mesa Roller Sports Club
2 6 Uliana Clark Chandler Skating Academy
Judges:    Robert Paluka    Judy Pendergrass    Patricia Black   

 

Mast/Vet/Golden A Solo Dance - Final (715F)

Valse Adante (155 Waltz)    Casino Tango (100)   
Place Skater # Skater Club
1 23 Ramona Lux Holiday Artistic Skating Club
2 18 Karen Shumway Mesa Roller Sports Club
3 14 Robert Paluka Mesa Roller Sports Club
4 7 Jennifer Maxwell Chandler Skating Academy
Judges:    Judy Pendergrass    Loren Black    Gary Reynolds   

 

Fresh/Soph/Classic A Solo Dance - Final (723F)

Siesta Tango (100)    Southland Swing (88)   
Place Skater # Skater Club
1 5 Russelliana Clark Chandler Skating Academy
Judges:    Loren Black    Patricia Black    Douglas Minnis   

 

Beginner Figures 8 and under - Panel 2 - Final (729F)

111B - LOF-ROF Serp. 8   
Place Skater # Skater Club
1 2 Haley Ross Chandler Skating Academy
Judges:    Loren Black    Douglas Minnis    Gary Reynolds   

 

Elem/Fr/So Circle Loops - Panel 1 - Final (735F)

114A - ROF-LOF Loop Circ 8    130B - LOIF-RIOF Serp. Lp Circ   
Place Skater # Skater Club
1 5 Russelliana Clark Chandler Skating Academy
2 16 Kelsey Scalzo Mesa Roller Sports Club
3 12 Anna Mohr-Almeida Mesa Roller Sports Club
4 11 Erika Martinez Mesa Roller Sports Club
5 6 Uliana Clark Chandler Skating Academy
Judges:    Robert Paluka    Judy Pendergrass    Patricia Black   

 

Fresh/Soph/Classic A Team Dance - Final (737F)

Delicado (100)    Southland Swing (88)   
Place Skater # Skater Club
1 22 Dale Shoup
Ramona Lux
Mesa Roller Sports Club
Holiday Artistic Skating Club
Judges:    Robert Paluka    Judy Pendergrass    Gary Reynolds   

Generated: Sunday, March 02, 2014 1:17 PM