USA Roller Sports

Florence, Italy Nov. 10 - 24
By Justin Burhoop

World Class Results

Women's Freestyle

1st - Heather Mulkey - USA
2nd - Elisa Facciotti - Italy
3rd - Erica Colaceci - Italy
9th - Jennifer Orcutt - USA
12th - Jennifer Simmers - USA

Men's Freestyle

1st - Luca Lallai - Italy
2nd - Luca D'Alisera - Italy
3rd - Daniel Arriola - Argentina
5th - Eric Anderson - USA
6th - Joshua Rhoads - USA
8th - David Jacques - USA

Dance

1st - Adam White & Melissa Quinn - USA
2nd - Marco Bornatti & Emanuela Bonati - Italy
3rd - Pedro Moreno & Soledad Martinez - Spain
4th - Ronald Brenn & Candi Powderly - USA
6th - Kevin Kneeland & Tammy Gummow - USA

Pairs

1st - Patrick Venerucci & Beatrice Palazzi Rossi - Italy
2nd - Federico Degli Esposti & Marika Zanforlin - Italy
3rd - Giovanni Dallarda & Gaia Grandi - Italy
4th - William Crowder & Candice Deiden - USA
5th - Michael Schauf & Danielle Dickey - USA
6th - Edrick Stewart & Theresa Dennis - USA

Women's Figures

1st - Elisa Facciotti - Italy
2nd - Cristina Giulianini - Italy
3rd - Liliana Andrade - Portugal
4th - Tracey Wilson - USA
5th - Marie Hayden - USA
10th - Sharyn Lincoln - USA

Men's Figures

1st - Daniel Miller - Germany
2nd - Frank Albiez - Germany
3rd - Leonardo Pancani - Italy
5th - John Jacobson - USA
6th - Jason Nelson - USA
7th - Toby Mathews - USA

World Class Team Results

1st - Italy
2nd - USA
3rd - Germany
4th - Portugal
5th - Argentina
6th - Spain

Junior World Class Results

Women's Freestyle

1st - Sonia Traversa - Italy
2nd - Melisa Linsalata - Argentina
3rd - Lindsay Mann - USA
8th - Rachel Leone - USA

Men's Freestyle

1st - Andrea Barbieri - Italy
2nd - Davide Profita - Italy
3rd - Manuel Magalhaes - Portugal
8th - Bryan Kuhn - USA
10th - Christopher Hughes - USA

Dance

1st - Heather Menard & Mathew Finlay - USA
2nd - Paola Fraschine & Marco Noli - Italy
3rd - Kathy Kimura & Kyle Turley - USA

Pairs

1st - Federica Govoni & Davide Bruni - Italy
2nd - Marta Cenni & Nicolo Bosio - Italy
3rd - Kathy Kimura & Kyle Turley - USA
4th - Aubrey Orcutt & Robert Hines - USA

Women's Figures

1st - Claudia Prosperi - Italy
2nd - Sarah Baldwin - USA
3rd - Allice Baldwin - Italy
4th - Christina Jarrett - USA

Men's Figures

1st - Kyle Turley - USA
2nd - Christoper Fairman - USA
3rd - Fabio Antonelli - Italy

Junior World Class Team Results

!st - Italy
2nd - USA
3rd - Portugal
4th - Argentina
5th - Slovenia

Precision Team Results

1st - Dream Team - Germany
2nd - Skate Attack - Germany
3rd - Team Supreme - Germany
4th - N/A - Argentina
5th - N/A - Italy
6th - N/A - Italy
7th - N/A - Crotia
8th - N/A - Great Britain
9th - N/A - Italy