Committees Call For Nominations Due September 20th

Sept. 08, 2017, 6:33 a.m. (ET)

CALL FOR NOMINATIONS

FOR MEMBERSHIP ON ALL USARS SPORT COMMITTEES

AND STANDING COMMITTEES

Deadline:  September 20, 2017

 

USARS Sport Committee Openings for Speed, Figure, Rink Hockey, Inline Hockey, Derby, Slalom, and Skateboard. 

 

Membership on other Committees also Open for Review.

 

SPORT COMMITTEES:  The USARS Board of Directors shall appoint members of all sport committees and will determine the quantity of sport committee members to serve. The chairperson designation will be for a one-year term and will be elected by members of the committee. In an effort to stabilize the intellectual knowledge of the sport committees, voting members shall serve four-year staggered terms, and those who are without a vote have one-year terms.  

 

Board consideration is given to provide representation of athletes, officials and coaches on each sport committee.  Following the close of the 2017 Fall (October) Board of Directors Meeting positions on the USARS Sport Committees will expire on a rotating basis (noted below in red type for 2017).  The Board will fill the openings subject to receipt of resumes from current members of the following membership classes, as well as make any other changes that may be needed.   All classes will be represented by one or more committee members. 

 

Athletes - Speed, figure , hockey athletes for each discipline within USARS. Only members who have attained 18 years of age or older and who meet the USOC definition of an active athlete (meaning they must have competed in roller skating in the Olympics, Pan American Games, Senior World Championships or other Senior International Elite Level Competitions within the immediately preceding ten years) may apply to and qualify for nomination for a sport committee.

 

Officials - Speed, figure and hockey officials who are commissioned national championships officials and who have served in such a capacity for at least the immediately preceding two (2) years.

 

Coach - Speed, figure and hockey coaches who are USARS Advanced or Elite Coaches.

 

For 2017 Sport Committee openings, the deadline for receipt of resumes shall be September 20, 2017.

 

SLALOM COMMITTEE (Called Inline Freestyle by FIRS)   

            Naomi Grigg - Chairperson - voting

            Brent Benson-Staff Liaison - voting

            Mason Sherry - voting

            Dennis Palmer - voting

            Francis Parchaso - voting

            John Fearnow (rink operator representative) - voting

 

INLINE HOCKEY COMMITTEE: 

Keith Noll (term expiring 2017) - Co-Chair

Jon Roux (term expires 2018) - Co Chair

          Brent Benson - Staff Director  

Jeff Prime (term expires 2017) 

Dustin Roux – Athlete (term expires 2018)

Chalie Sgrillo (term expires 2018)

Jonathan Mosenson - Athlete (term expires 2018)

Arlene Lehman (term expires 2019) 

Dave Inouye (term expires 2019)

Melanie Bogus (term expires 2019)

Jetta Rackleff - Athlete (term expires 2020)

Jeff Manning (term expires 2020)

 

Maximum with vote is nine (determined by Chair or by consensus)

 

SPEED COMMITTEE: 

Jay Ingram - Chairperson (term expires 2018) - without vote

Joe Hanna (term expires 2017) - voting

Harry Stuart (term ending 2018) – voting

Kay Gallatin (term expiring 2018) - voting

Renee Hildebrand (term expiring 2018) - without vote

Kelly Springer (term expiring 2018) - without vote

Laura Gustafson Sweers (term ending 2019) – voting

Shaun Pattison (term expires 2019) – voting

Erin Jackson - Athlete (term expires 2019) - voting

Chris Payne (term expires 2020) - voting

Sara Sayasane Hebbrecht – athlete (term expires 2020) – voting

 

 

 

DERBY COMMITTEE:

            Cheryl Cryer -   (term expiring 2018) - voting

            Fernando Regueiro - (term expiring 2017) - voting

            Angela Hammel-Link (term expiring 2018) - voting

            Eric Hill - Chair (term expiring 2019) - voting

            Misty Greer - Athlete (term expiring 2019) - voting

            Sabra Bunger (term expiring 2019) - voting

            Christina Gerrish (term expiring 2020) - voting

            Victoria Urban (term expiring 2020) - voting

            Carrie Craft (term expiring 2020) - voting

 

FIGURE SKATING COMMITTEE:

John Cawly - Chairman (term expires 2018) - voting

Tony Berger (term expires 2017) - voting

Kayla Rodriguez - Athlete (term expires 2017) - voting

Scott Clifford (term expires 2017) - voting

Jodee Cohen (term expires 2018) - voting

Jessica Gaudy - Athlete (term expires 2019) - voting

David Adamy (term expires 2020) - voting

Ed Harney (term expires 2020) - voting

Janet Pavilonis (term expires 2020) - voting

 

RINK HOCKEY COMMITTEE: 

Tom Hughes-Chairman (term expires 2018) - voting

Brent Benson - Staff Director - voting

Shane Enlow - Athlete Representative (term ending 2017) - voting

Bryce Robinson - (term ending 2018) voting

Pat Ferguson - (term expires 2019) – voting

Don Allen (term expires 2019) – voting

Jim Jost (term expires 2020) - voting

Brian Moyer – athlete (term expiring 2020) - voting

 

SKATEBOARD COMMITTEE:

            Heidi Lemmons - Skatepark Development - Acting Chair

            Jim Fitzpatrick - Industry Liaison

            Joe Lehm - Racing

            Jason Lee - Mountain Boarding

            Cindy Whitehead - Women's Advocate

            Steve Steadman - Bowls & Park - Vert

            Jeffrey "PJ" Harris - Street

            Jesse Martinez - Parks & Bowls - Street

            Joe Contreras - Judging - Bowls & Park

            Greg Delger - School Programs - Street

            Jay Ingram

            Special Advisors - Danny Brown, Mike Jacki & Tim McFarren

            Maximum with vote is nine to be determined by Chair or by consensus

 

RESUMES FOR ANY OF THE ABOVE POSITIONS MUST BE SUBMITTED TO Peggy Young, USA Roller Sports, 4730 South Street, Lincoln, NE  68507 by mail, or to pyoung@usarollersports.org by e-mail.

 

 

STANDING COMMITTEES

 

Individuals may also submit their name and resume for inclusion on a Standing Committee, subject to review by the Committee on Committees and final confirmation by the Board of Directors at the Fall Annual Meeting.  Below you will find the current Standing Committees and members.

 

EXECUTIVE COMMITTEE:  Bill Spooner-USARS President and Executive Committee Chairman, Trace Hansen-Chairman of the Board, Annelle Anderson, Keith Noll, Sara Sayasane Hebbrecht-Athlete, all five with vote.  Dany Brown -Advisor without vote

 

FINANCE COMMITTEE:  Mike Jacques-Chairman, Bill Spooner, Annelle Anderson, Scott Clifford, Kay Gallatin, Janet Pavilonis, Aaron Gogley, Trace Hansen-Athlete Representative.  Al Taglang - Advisor without vote

 

INSURANCE AND RISK MANAGEMENT COMMITTEE:  Keith Noll-Chair, Jim Foy, Bill Spooner, Chris Hunter and Fernando Regueiro.  Due to the ramifications of insurance and the cost of the program, request that the Chair of the Insurance Committee be a Standing Member of the Executive Committee

 

MEMBERSHIP ELIGIBILITY COMMITTEE:  Ken Shelton-Chairman, Gloria Manning, David Adamy, Curt Crayton, Renee Hildeband and the following Athlete Representatives:  Sara Sayasane Hebbrecht (speed), Jessica Gaudy (figure) and Joy Garvey (inline hockey) and Kylie Hughes (rink hockey)

 

ATHLETE PERFORMANCE COMMITTEE (SPORTS MEDICINE):  Dr. Scott Kleiman-Chairman, Dr. John Hultquist, Lori Brandon, Brian Richardson, Jay Ingram, Renee Hildebrand, Kylee Berger-Athlete

 

HALL OF FAME AND HONORS COMMITTEE (meets in Spring):  Bill Spooner-voting Chairman, Tom Hughes, Annelle Anderson, John Gustafson, Keith Noll

 

COMMITTEE ON COMMITTEES: This Committee elected at the Spring Semiannual Board Meeting . Currently includes Bill Spooner-Chairman (Board President), Annelle Anderson, John Fearnow, and Renee Hildebrand and Annette Stapleton (Athlete Representative)

 

            Note:  The Committee on Committees must include the USARS President in addition to four current Board Members who are elected to the Committee on Committee at the Spring Semiannual Board of Directors Meeting. The Committee on Committees shall prepare committee membership recommendations and submit them to the Board at least 30 days prior to the Fall Annual Board Meeting, where the Board will discuss and vote on these recommendations.  The Committee on Committees will serve through the end of the Spring Semiannual Board Meeting.

 

NOMINATING COMMITTEE:  Danny Brown –Chairman, Annette Stapleton – USARS AAC Representative, and three Regional Representatives to be determined annually, rotating between Regional officers. In 2017 Group 2 USARS Regional Chairs:  North Central Region - Diane Brown, Southern Region - Gloria Manning and Great Lakes Region - Cathy Carmack  

 

ROLLER SKATING ATHLETES ADVISORY COMMITTEE (RS-AAC):  Annette Stapleton - Chairman (USOC-AAC Rep), Brian Talley (Alt-USOC-AAC Rep), Trace Hansen (artistic), Kylie Hughes (rink hockey), Dustin Roux (inline hockey), Sara Sayasane Hebbrecht (speed)

 

            The Roller Skating Athletes Advisory Council shall consist of eight members to include: The USOC AAC Representative as Chair, the alternate USOC-AAC representative, the three athlete members elected to the USARS Board of Directors and one additional athlete from each of the three disciplines who receives the next highest number of votes cast in the preceding USARS Board elections for athlete representatives. 

 

ATHLETE NOMINATING COMMITTEE FOR USARS BOARD OF DIRECTORS and USOC ROLLER SPORTS AAC ATHLETES:  The Athlete Nominating Committee shall consist of members of the USARS Athlete Advisory Committee, exclusive of any member who may be running for current election to a Board seat (in 2017 – Kylie Hughes).  Substitute members from the appropriate discipline will be appointed, should a current member be thus disqualified.   .

 

ELITE COACHES SELECTION COMMITTEE:  (meets in spring) Ricci Porter-non-voting Chairman, Bob Labriola, Tom Hughes, Ken Shelton, Gloria Manning, Jon Roux