USA Roller Sports

2008 FIRS World Figure Skating Championships Results

Nov. 12, 2008, 4:26 p.m. (ET)
Results Courtesy of Jayson Sutcliff
http://www.jaysonsutcliffe.com

Comments


Junior Ladies Figures    
Name Country PLACE Name Country PLACE    
Julia Woyciechowski GER 1 Kailah Macri CAN 12    
Brittany Adams USA 2 Jade Macri CAN 13    
Jessica Feurerstein USA 3 Alyssa Longville NZL 14    
Michela Atzori ITA 4 Martina Vetrih SLO 15    
Debora Sbei ITA 5 Samantha Reason NZL 16    
Lucrecia Rochetti ARG 6 Juliana Almedia BRA 17    
Dominique Aurich GER 7 Chen, Ya-Chi TPE 18    
Jimena Lois  ARG 8 Lin, Chi-Min TPE 19    
Stephanie Campbell AUS 9 Shenae Kealley AUS 20    
Sara Preglj SLO 10 Marie Koensodihardjo PUE 21    
Ximena Garcia MEX 11          
               
Junior Ladies Freeskating
Name Country SHORT PLACE Final Place Name Country SHORT PLACE Final Place
Debora Sbei ITA 1 1 Saralyn Maurer USA 13 13
Cristina Trani ITA 6 2 Juliana Almedia BRA 17 14
Julia Rey ESP 3 3 Kailah Macri CAN 15 15
Estafania Algeri ARG 2 4 Marie Koensodihardjo PUE 14 16
Sara Preglj SLO 5 5 Vanessa Minossi BRA 16 17
Elizabeth Soler ARG 4 6 Samantha Reason NZL 19 18
Stephanie Campbell AUS 7 7 Alejandra Navarro MEX 20 19
Lisa Janisch GER 9 8 Alyssa Longville NZL 18 20
Shauna Mc Cullough USA 8 9 Maria Fuentes ECU 21 21
Martina Vetrih SLO 10 10 Celia Sansores MEX 22 22
Zhidou Dong CHI 12 11 Wang, Pei-Ching TPE 23 23
Jana Kopp GER 11 12 Chen Chun-Lin TPE 24 24
               
Junior Ladies Combined Figs/Freeskating    
Name Country Final Name Country Final    
Place Place    
Debora Sbei ITA 1 Juliana Almedia BRA 6    
Sara Preglj SLO 2 Alyssa Longville NZL 7    
Stephanie Campbell AUS 3 Samantha Reason NZL 8    
Martina Vetrih SLO 4 Marie Koensodihardjo PUE 9    
Kailah Macri CAN 5          
               
Junior Mens Figures:  Group 3, Right Foot [23a, 28b, 31a, 41b]    
Name Country PLACE Name Country PLACE    
Elis Carriero ITA 1 John Burchfield USA 7    
Yannick Neumann GER 2 Jhu Ting-I TPE 8    
Luca Zanchetta ITA 3 Ming Chieh TPE 9    
Marcus Lell GER 4 Rodrigo Vidales ARG 10    
Michael Cooper USA 5 Pierre Meriel FRA 11    
Gustavo Casado De Melo BRA 6 Jonathon Young AUS 12    
               
Junior Mens Freeskating
Name Country SHORT PLACE Final Name Country SHORT PLACE Final
Place Place
Dario Betti ITA 2 1 Pierre Meriel FRA 10 9
Markus Lell GER 1 2 John Burchfield USA 9 10
Xavier Gonzalez ESP 3 3 Ming, Chieh TPE 11 11
Luca Zanchetta ITA 4 4 Jose Luis Bendridez CHI 12 12
Carlos Radtke BRA 6 5 Yang Szu-Chun TPE 13 13
Gustavo Casado De Melo BRA 8 6 Limin Wang CHI 15 14
Rodrigo Vidales ARG 7 7 Juan Carlos Padilla MEX 14 15
Alexander Poland USA 5 8        
               
Junior Mens Combined Figs/Freeskating    
Name Country Final Name Country Final    
Place Place    
Markus Lell GER 1 Rodrigo Vidales ARG 5    
Luca Zanchetta ITA 2 Pierre Meriel FRA 6    
Gustavo Casado De Melo BRA 3 Ming, Chieh TPE 7    
John Burchfield USA 4          
               
Junior Dance        
Team Name Country PLACE Final F/D        
Giacinto Di Palma & Alessia De Dura ITA 1 1        
Joey Rodriguez & Jessica Gaudy USA 2 2        
Pierre Meriel & Prescilla Henneguelle FRA 4 3        
Hector Pereira & Erica Broach USA 3 4        
Guilio Jus & Francesca Pippo ITA 5 5        
               
Junior Pairs        
Team Name Country Short Prog PLACE Final        
Place        
Simone Bartelloni & Ambra Benedetti ITA 1 1        
Marco Garelli & Sofia Melucci ITA 2 2        
Nathanael Fouloy & Camille Frelicot FRA 3 3        
Alexander Poland & Mackenzie Wriedt USA 4          
Richard Sorensen & Alison Bolt USA 5          
               
Junior Solo Dance        
Name Country Compulsory PLACE Final F/D        
Nicole Leonard USA 1 1        
Paulo Santos POR 2 2        
Ambra Benedetti  ITA 3 3        
Serena Bidoli ITA 5 4        
Maya Goody USA 4 5        
Gustavo Melo BRA 8 6        
Alyssa Longville NZL 6 7        
Marie Koensodihardjo PUE 9 8        
Samantha Reason NZL 7 9        
Ximena Garcia MEX 10 10        
Cara Ioppolo AUS 11 11        
Shenae Kealley AUS 12 12        
Takano Aoha JAP 13 13        
               
Inline Ladies Freeskating
Name Country SHORT PLACE Final Place Name Country SHORT PLACE Final Place
Kristen Slade AUS 3 2 Shauna McCullough USA 4 4
Vivian Moreira BRA 9 10 Silvia Marangoni ITA 1 1
Melanie Bernhard SUI 8 8 Natalie Motley USA 6 6
Aleesha Hanczakowski AUS 11 11 Chen, I-Ching TPE 10 7
Melisa Marcon ARG 2 5 Hsin, Chia-Ling TPE 5 3
Sarah-Jane Jones NZL 7 9        
               
Inline Men's Freeskating
Name Country SHORT PLACE Final Place Name Country SHORT PLACE Final Place
Gustavo Casado De Melo BRA 9 4 Diego Dores BRA 10 8
Carlos Urquia ARG 2 2 Leonardo Maidana ARG 8 7
Huang, Chin-Wei TPE 5 6 Lee Chun TPE 7 9
Philip Gibson USA  4 5 Eric Traounez FRA 1 1
Anup Kumar Yama IND 6 - Marco Viotto ITA 3 3
               
Show Groups (Large)      
Name Country DRAW Points Final      
Place      
Reus Deportiu - Fertile ESP 1   5      
Revival - Jokers ITA 2   1      
Chinese Cuisine Fantasy TPE 3   6      
The Revenge of the Ants ARG 4   4      
New Age - Pinocchio Factory ITA 5   3      
C.P.El Masnau - Clouds Away ESP 6   2      
               
Show Groups (Small)      
Name Country DRAW Points Final      
Place      
Evolution - Magma ITA 1   3      
Patinage Artistic Blanes - Love Me ESP 2   4      
Broadway Night TPE 3   5      
Renovation - Odi Et Amo ITA 4   1      
Santi Celoni C.P - Electro-Geo-Drama ESP 5   2      
               
Precision      
Name Country