USA Judo logo

Judo

Mar 23 Youth and Scholastics Results

March 23, 2013, 9:58 p.m. (ET)

Sunday, March 24 Results

2013 Youth and Scholastic National Championships
BANTAM 1 - Male
-23 Kg
1 PRADO  Alexander  Ki-Itsu-Sai National Training Center
BANTAM 2 - Female
-21 Kg
1 LAWSON  Taylor  US Military Judo Club
-25 Kg
1 CANCELA  Nicole  Ki-Itsu-Sai National Training Center
2 SHVARTSMAN  Julia  Cohen Brothers Training Center
BANTAM 2 - Male
-21 Kg
1 MEDEROS  Gabriel  Budokan Dojo
2 WATKINS  Mahki  Unaffiliated
-25 Kg
1 FIDELMAN  Anatoly  Samir and Lev Judo
2 ZHOLENDZ  Andrew  Samir and Lev Judo
3 YANKOVICH  David  Samir and Lev Judo


-30 Kg
1 NYCE  Zackary  Kodokan Judo Cape Coral
2 FERGUSON  Rufus  Tampa Judo and Akido
+30 Kg
1 MANZANILLA  Liam  Champion Martial Arts
BANTAM 3 - Female
-23 Kg
1 GARCILAZO  Kimberly  Champion Martial Arts
2 RICHARDSON  Gloria  Anderson YMCA Judo Club
-27 Kg
1 DE SMIDT  Sophia  Club Olympia Judo
BANTAM 3 - Male
-23 Kg
1 SHEYNFELD  Lenny  Judo & Sambo Center NY
2 NARCISO  Zachery-Pono  Pearl City Hongwanji
3 NISY  Peyton  TNT Academy of Judo & Dance Inc.
-27 Kg
1 GOBER  Grant  USA Stars - Oklahoma
2 BLANCO  Ricardo  Arashi-Lo Judo Club
3 CELDRAN  Anthony  Budokan Dojo
-31 Kg
1 ABJALIMOV  Erik  Samir and Lev Judo
2 LIBERMAN  Michael  Neutral Ground
3 COHEN  Aiden  Cohen Brothers Training Center





+35 Kg
1 GOLDBERG  David  Judo & Sambo Center NY
INTERMEDIATE 1 - Female
-26 Kg
1 WAGGONER  Maia  Ki-Itsu-Sai National Training Center
-30 Kg
1 VALLEDOR  Christina  Panther Judo Club
2 VINCENT  Rhiana  Becerra Judo & Jujitsu Club
3 VINCENT  Renatta  Becerra Judo & Jujitsu Club




-34 Kg
1 VELASQUEZ  Juliana  Panther Judo Club
-38 Kg
1 CARROUTH  Karlee  USA Stars - Oklahoma
-43 Kg
1 VIERA  Vianka  Iron Fighter Judo
2 GOBER  Rachel  USA Stars - Oklahoma
+43 kg
1 HERRERA  Melissa  Kodokan Judo Cape Coral
2 WAGNER  Chloe  Florida School of Judo
INTERMEDIATE 1 - Male
-26 Kg
1 KASIMOV  Mikail  Samir and Lev Judo
2 PORTAL  Anthony  Arashi-Lo Judo Club
3 PRADO  Michael  Ki-Itsu-Sai National Training Center
-30 Kg
1 VARGAS  Rocco  Ki-Itsu-Sai National Training Center
2 BUCKNER  Christian  Taishi Judo Club
3 SHVARTSMAN  Benjamin  Cohen Brothers Training Center
-34 Kg
1 CHERNY  Matthew  Judo & Sambo Center NY
2 ALO  Javen  Pearl City Hongwanji
3 ABRAMOV  Daniel  Judo & Sambo Center NY




-38 Kg
1 SAUCEDO  Emiliano  Becerra Judo & Jujitsu Club
2 RODRIGUEZ  Dominic  Chief Pride Judo Club
3 SHLEYGER  Gregory  Judo & Sambo Center NY
-43 Kg
1 MACHADO  Marvin  Mambi Judo
+43 kg
1 POO  Jose  Mambi Judo
2 ARNOLD  Andre  Becerra Judo & Jujitsu Club
3 CANZONERI  Jack  Panther Judo Club




COLLEGIATE NOVICE - Male
-60kg
1 ARTILES  Isaac  Budokan Dojo
-73kg
1 LEONARD  Jeremy  Bethel University
2 SULEYMANOV  Chingis  Unaffiliated
3 GOMEZ  Dominic  Cranford Judo karate Club
-81kg
1 ANDERSON  Gilbert  Universal Judo
2 HARGROVE  Jace  Bethel University
+100kg
1 THOMAS  Matt  Bethel University
IJF-JUNIOR - Female
-44 Kg
1 HYATT  Alex  Cahill's Judo Academy
2 KNAUF  Kelly  Illinois Elite Judo
3 BUTTS  Erin  Mojica Judo Club
-48 Kg
1 RHODES  Syria  Team Sacramento
2 TRUONG  Summer  Olympic Training Center
3 SUZUKI  Amy  San Jose Buddist
-52 Kg
1 DHAMI  Maria  Boston Judo Club
2 TANJUNG, Elaine San Jose State University
3 BOUYSSOU  Katelyn  Mayo Quanchi Judo
-57 Kg
1 ALO  Teshya  Pearl City Hongwanji
2 FULGENTES  Amelia  Mojica Judo Club
3 MARTIN  Samantha  Ruben Martin Judo Training Center
-63 Kg
1 GALLES  Alisha  Mojica Judo Club
2 BAEZ  Lauren  Ki-Itsu-Sai National Training Center
3 WRIGHT  Chantal  Unaffiliated
-70 Kg
1 SWAIN  Sophia  San Jose State University
2 FISHBACK  Angelina  Boulder Judo Training Center
3 MARTIN  Seraiah  School Of Hard Knocks
-78 Kg
1 BEED  Jaclyn  USA Stars - Oklahoma
2 WOOSLEY  Christie  Jason Morris Judo Center
+78 Kg
1 WILLIAMS  Mackenzie  Becerra Judo & Jujitsu Club
2 FIEGE  Nadine  Ryu Judo Jacksonville
3 MORGAN  Cheyenne  Anderson YMCA Judo Club
IJF-JUNIOR - Male
-55 Kg
1 DIAZ  Adonis  Budokan Judo Club
2 MENENDEZ  Alejandro  Falcon Judo
3 KEARNEY  Nathan  Okuri Judo Club
-60 Kg
1 TRUONG  George  Olympic Training Center
2 BENJAMIN  Max  Spartak
3 FERNANDO  Roland  Migoto Judo Dojo
-66 Kg
1 YONEMORI  Tyler  Shudokan
2 INSERRA  William  Sport Judo
3 PRADO  Joshua  Ki-Itsu-Sai National Training Center
-73 Kg
1 DESILETS  Everet  Mayo Quanchi Judo
2 TURNER  Alexander  Jason Morris Judo Center
3 WRIGHT  Kyle  Unaffiliated
-81 Kg
1 PEREZ  Steve  Budokan Dojo
2 PRANGISHVILI  George  Georgian Wrestling School
3 HATTON  Jack  Jason Morris Judo Center
-90 Kg
1 JAYNE  John  Cohen Brothers Training Center
2 GILKAROV  David  Spartak
3 KOCH  Matthew  Camal Judo




-100 Kg
1 SMITH III  L.A.  Cranford Judo karate Club
2 BERMONT  Max  Menomonee Judo Club
3 TKACH  Robert  Spartak
+100 Kg
1 IMINOV  Akbar  Spartak
2 SOBAY  Devin  Texoma Judo of Wichita Falls
3 WORFLAR  Kenneth  Camal Judo





Open
1 IMINOV  Akbar  Spartak
3 HARGROVE  Jace  Bethel University

Saturday, March 23 Results


2013 Youth & Scholastic National Championships
INTERMEDIATE 2 - Female
-28 Kg
1 PACCIONE  Christina  Kodokan Judo Cape Coral
2 TUPLING  Nichole  Anderson YMCA Judo Club
-31 Kg
1 TRACY  Annika  Pinecrest Judo Club
-34 Kg
1 VELER  Jesse  Becerra Judo & Jujitsu Club
-38 Kg
1 CANCELA  Tasha  Ki-Itsu-Sai National Training Center
2 CUMMINGS  Skyler  Mayo Quanchi Judo
3 BUCKNER  Kaylee  Taishi Judo Club
-42 Kg
1 BUTLER  Naomi  Hyland Hills Judo
2 OKUBO  Faith-Joy  Hawaii Tenri Judo Club
3 GOLDEN  Sara  Yorkville Judo Club




-47 Kg
1 PACCIONE  Erica  Kodokan Judo Cape Coral
2 O'SULLIVAN  Darcy  Unaffiliated
3 LIBERMAN  Katrina  Neutral Ground
+52 Kg
1 WAGNER  Hannah  Florida School of Judo
2 BALITACTAC  Akiko  Palo Alto Judo Club
3 FERNANDEZ  Elaine  Ki-Itsu-Sai National Training Center
INTERMEDIATE 2 - Male
-28 Kg
1 FRY  Joziah  Mayo Quanchi Judo
-31 Kg
1 CAMBARA  Angel  Arashi-Lo Judo Club
2 CADORETTE  Matthew  Club Olympia Judo
-34 Kg
1 MORE  Jacob  Kodokan Judo
2 NARCISO  Nicholas-Nainoa  Pearl City Hongwanji
3 JAVIER  Lacaba  Arashi-Lo Judo Club
-38 Kg
1 CHALADZE  Sandro  Georgian Wrestling School
2 AGHASARYAN  Davit  Kenam's Judo Club
3 RAMIREZ  Isaiah  Barstow Judo Club
-42 Kg
1 DOLOR  Phillip Jr.  Pearl City Hongwanji
2 CASTELLANOS  Victor  Budokan Dojo
3 TSEPELEV  Michael  College Park Judo Club, Inc
-47 Kg
1 BUTLER  Jackson  Tri Valley Judo
2 BRINZAN  Daniel  Cranford Judo karate Club
3 CORDOBA  Manuel  Arashi-Lo Judo Club
-52 Kg
1 RUSSO  Rian  Extreme Judo Center
+52 Kg
1 VELER  Joshua  Becerra Judo & Jujitsu Club
2 GRIGORIAN  Thomas  Georgian Wrestling School
3 RODRIGUEZ  Raudolph  Budokan Dojo
JUVENILE A - Female
-36 Kg
1 GONCALVES  Victoria  Unaffiliated
2 MA  Stephanie  Mojica Judo Club
-40 Kg
1 PRADO  Giovanna  Ki-Itsu-Sai National Training Center
2 DOLOR  Chastyne  Pearl City Hongwanji
3 MA  Samantha  Mojica Judo Club



-44 Kg
1 ALO  Teniya  Pearl City Hongwanji
2 HOLGUIN  Mariah  Universal Judo
-48 Kg
1 PRADO  Gabriela  Ki-Itsu-Sai National Training Center
2 SANDOVAL  Misato  Snohomish Dojo
3 GALLEGOS  Marissa  Hyland Hills Judo
-53 Kg
1 LUZ  Marlina  Team Sacramento
2 YAMADA  Akina  Pacific Judo Academy
3 BELLAMY  Megan  Alamo Judo Club
-58 Kg
1 MONTGOMERY  Madison  Ruben Martin Judo Training Center
2 KEEN  Elizabeth  Unaffiliated
3 FARRELL  Kennedy  Universal Judo
-64 Kg
1 LIU  Mia  Panther Judo Club
2 STILLER  Mackenzie  Unaffiliated
+64 Kg
1 O'SULLIVAN  Kaelin  Pedro's Judo Center
2 YON  Elizabeth  Falcon Judo
JUVENILE A - Male
-36 Kg
1 SIMAKHOV  Leon  Georgian Wrestling School
2 ROLOFF  Parker  Cohen Brothers Training Center
3 PLUZHNIK  Andrey  Illinois Elite Judo
-40 Kg
1 PETERING  Bryce  USA Stars - Oklahoma
2 SHAH  Devon  Tri Valley Judo
3 DEW  Andre  Falcon Judo
-44 Kg
1 ROCHE  Charles  Sasaki Judo Club
2 NAKAOKA  Nicolas  Hawaii Tenri Judo Club
-48 Kg
1 MARIN  Ricky  Mojica Judo Club
2 VALLEDOR  Daniel  Panther Judo Club
3 TANAKA  Robert  Ju Shin Kan Judo Club
-53 Kg
1 OMAR  Jorge  Panther Judo Club
2 LAO COOPER  Jose  Liberty Bell Judo/Sambo Academy
3 STOUT  Jeffrey  Sasaki Judo Club
-58 Kg
1 ACOSTA  Javier  Iron Fighter Judo
2 LOPOUCHANSKI  Michael  Budokan Dojo
3 BALITACTAC  Corbin  Palo Alto Judo Club
-64 Kg
1 ANTHONY  Jacob  USA Stars - Oklahoma
2 WEST  Gregory  Cahill's Judo Academy
3 BORISCH  Zachary  Richland Dojo
+64 Kg
1 KALAJYAN  Eric  Valley Judo Institute
2 MATUTE  Wilmer  Falcon Judo
3 SAUCEDO  Geronimo  Becerra Judo & Jujitsu Club
COLLEGIATE SENIOR - Female
-48kg
1 CHEN  Angelica  Central Florida Judo & Jujitsu
-52kg
1 TANDJUNG  Elaine  San Jose State University
COLLEGIATE SENIOR - Male
-55kg
1 BROWN  Brandon  Yorkville Judo Club
2 KEARNEY  Nathan  Okuri Judo Club
-66kg
1 INSERRA  William  Sport Judo
2 EDWARDS  Derek  Yorkville Judo Club
3 CONDE  Brandon  Bethel University
-73kg
1 OBIEDZINSKI  Patryk  Sylwester Gawet Judo
2 NARANTSOGT  Zolboo  Ruben Martin Judo Training Center
3 SZULINSKI  Wojciech  Sylwester Gawet Judo



-100kg
1 BLAKLEY  Arvis  Unaffiliated
JUVENILE B - Female
-44 Kg
1 HYATT  Alex  Cahill's Judo Academy
2 BUTTS  Erin  Mojica Judo Club
3 KNAUF  Kelly  Illini Judo Club
-48 Kg
1 TRUONG  Summer  Olympic Training Center
2 CHEN  Angelica  Central Florida Judo & Jujitsu
3 WHITE  Ashlyn  Panther Judo Club
-52 Kg
1 FAUST  Mercedes  Mayo Quanchi Judo
2 KOJIMA  Kristen  Pearl City Hongwanji
3 LIEBY  Katherinne  Panther Judo Club
-57 Kg
1 ALO  Teshya  Pearl City Hongwanji
2 SUBKO  Sarah  Florida School of Judo
3 SMITH  Kaiyla  Panther Judo Club
-63 Kg
1 PAPADAKIS  Nefeli  Gurnee Judo Club
2 DESMIDT  Lauren  Club Olympia Judo
3 BUTLER  Rachael  Tri Valley Judo
-70 Kg
1 MARTIN  Seraiah  School Of Hard Knocks
2 FISHBACK  Angelina  Boulder Judo Training Center
+70 Kg
1 FIEGE  Nadine  Ryu Judo Jacksonville
2 WILLIAMS  Mackenzie  Becerra Judo & Jujitsu Club
3 MORGAN  Cheyenne  Anderson YMCA Judo Club



JUVENILE B - Male
-50 Kg
1 ABREU  Brian  Kokushikai Judo Academy
2 GARRIDO  Devin  Kokushi Kai Budo Inst.
3 NAUMANN  Leo  USA Stars - Oklahoma
-55 Kg
1 DIAZ  Adonis  Budokan Dojo
2 PAIR  Robert  McCall Judo Club
3 BERLINER  Ari  Kokora Martial Art's and Fitness
-60 Kg
1 CHANDLER  Cole  Hawaii Tenri Judo Club
2 MOVSESYAN  Tigran  YMCA Scholars Judo Club
3 FERNANDO  Roland  Migoto Judo Dojo
-66 Kg
1 WESLEY  Caleb  Okuri Judo Club
2 WORTHEN  Brandon  Tech Judo
3 AKHVERDYAN  Gevorg  YMCA Scholars Judo Club
-73 Kg
1 SUBIZA  Leonardo  Tech Judo
2 HOSHINO  Jonah  Pearl City Hongwanji
3 WRIGHT  Kyle  Unaffiliated
-81 Kg
1 HALLAK  Gianni  Kokushikai Judo Academy
2 MCGINTY  Ishmael  Ft. Bragg Fayatteville Judo Club
3 BAKER  Gunnar  McCall Judo Club
-90 Kg
1 JAYNE  John  Cohen Brothers Training Center
2 DONNELSON  Jordan  US Military Judo Club
3 PALTIELOV  Joshua  Spartak
+90 Kg
1 IRABLI  Nicholas  Unaffiliated
2 SOBAY  Devin  Texoma Judo of Wichita Falls
3 BROWN  Caleb  Tohoku Judo Club



Comments


Related Articles


More Stories ›