USA Judo logo

USA Judo

2013 Junior Olympic Championships Results Day 2

June 29, 2013, 11:01 p.m. (ET)
2013 Junior Olympic Championships Results - Day 2

DOWNLOAD COMPLETED BRACKETS

BANTAM 1 - Male            
  -23 Kg          
      1 PRADO Alexander Ki-Itsu-Sai  
  -28 Kg          
      1 FERNANDEZ Saul Unaffiliated  
      2 MARKS Diezel Unaffiliated SAN JOSE
BANTAM 1 - Female            
  -23 Kg          
      1 HORN Lynn USA Stars  
BANTAM 2 - Male            
  -21 Kg          
      1 ABDALLAH Ian Hayashi Martial Arts Academy EL PASO
      2 TRAN Nhien Becerra Judo & Jujitsu Club GARLAND
  -25 Kg          
      1 FIDELMAN Anatoly Samir and Lev Judo STATEN ISLAND
      2 ZHOLENDZ Andrew Samir and Lev Judo BROOKLYN
      3 YANKOVICH David Samir and Lev Judo BROOKLYN
BANTAM 2 - Female            
  -21 Kg          
      1 FOSTER Angelica Foster's Martial Arts OCEAN SPRINGS
      2 LAWSON Taylor US Military Judo Club LEAVENWORTH
  -25 Kg          
      1 SOLIS Marissa Sioux City Judo SIOUX CITY
      2 KANATZAR Julia Northland Judo KANSAS CITY
      3 SHIPLEY Charlotte After School Judo Academy OLATHE
  -30 Kg          
      1 FARRAR Kinsley After School Judo Academy OLATHE
      2 JORGENSEN Delainey Orange County Kodokan ORANGE
BANTAM 3 - Male            
  -23 Kg          
      1 SHEYNFELD Lenny Judo & Sambo Center NY STATEN ISLAND
      2 CONSUNJI Timothy Cahill's Judo Academy  
      3 TOMA Eric Unaffiliated WAIPAHU
  -27 Kg          
      1 RICE Jack Cohen Brothers Training Center LAKE BLUFF
      2 SANDOVAL Kazuya North Sound Judo BOTHELL
      3 BLANCO Ricardo Arashi-Lo Judo Club MIAMI
  -31 Kg          
      1 SMITH John Camal Judo BUDD LAKE
      2 ABJALIMOV Erik Samir and Lev Judo BROOKLYN
      3 CARR Jake McCall Judo Club MCCALL
  -35 Kg          
      1 LIBERMAN Michael Neutral Ground MEQUON
      2 PETERSON Kaleb Northland Judo GLADSTONE
  +35 Kg          
      1 DOENHOEFER Cielos Sioux City Judo SIOUX CITY
      2 RAHMON Zaylon Ruben Martin Judo Training Center BURLESON
      3 SPELIOS Mason Ippon Judo Dojo FAYETTEVILLE
BANTAM 3 - Female            
  -23 Kg          
      1 REYES Monica Unaffiliated AIEA
      2 BOUYSSOU Celine Mayo Quanchi Judo HOPE
      3 COLEMAN Aniya Welcome Mat KANSAS CITY
  -27 Kg          
      1 ROLOFF Natalee Cohen Brothers Training Center  
      2 DE SMIDT Sophia Club Olympia Judo FOND DU LAC
INTERMEDIATE 1 - Female            
  -26 Kg          
      1 WAGGONER Maia Ki-Itsu-Sai National Training Center TAMARAC
      2 TOMA Natalie Unaffiliated WAIPAHU
      3 OROZCO Carli Salinas Judo SALINAS
  -30 Kg          
      1 HATTENDORF Skylar Mojica Judo Club NEWPORT BEACH
      2 VINCENT Rhiana Becerra Judo & Jujitsu Club CELINA
      3 VALLEDOR Christina Somerset Academy-Panther Judo Club PEMBROKE PINES
  -34 Kg          
      1 SANDOVAL Miyuki North Sound Judo BOTHELL
      2 BELLAMY Sara Alamo Judo Club SAN ANTONIO
      3 VINCENT Renatta Becerra Judo & Jujitsu Club CELINA
  -38 Kg          
      1 CARROUTH Karlee USA Stars - Oklahoma OKLAHOMA CITY
      2 PICKLO Trinity Matrix Grappling MUSTANG
      3 ANDERSON Neave Konjo HUNTINGTON BEACH
  -43 Kg          
      1 GOBER Rachel USA Stars - Oklahoma MIDWEST CITY
      2 BURKE Qy Universal Judo SAN ANTONIO
  +43 kg          
      1 ELOR Amit San Jose Buddist WALNUT CREEK
      2 HERRERA Melissa Kodokan Judo Cape Coral FORT MYERS
INTERMEDIATE 1 - Male            
  -26 Kg          
      1 HOSHINO Brady Hawaii Judo Academy KANEOHE
      2 GUREVICH Garry Cohen Brothers Training Center VERNON HILLS
      3 YAMADA Tomio Pacific Judo Academy NINE MILE FALLS
  -30 Kg          
      1 WILEY John Matrix Grappling MUSTANG
      2 COLON Dylan Dallas Judo MCKINNEY
      3 SHVARTSMAN Benjamin Cohen Brothers Training Center  
  -34 Kg          
      1 CHERNY Matthew Judo & Sambo Center NY STATEN ISLAND
      2 JAAFAR Zayden After School Judo Academy OLATHE
      3 URREA Anthony Unaffiliated STOCKTON
  -38 Kg          
      1 PICKLO Tate Matrix Grappling MUSTANG
      2 SAUCEDO Emiliano Becerra Judo & Jujitsu Club  
      3 RODRIGUEZ Dominic Chief Pride Judo Club LEHIGH ACRES
  -43 Kg          
      1 DONNELLY Ellis Southwest Judo Academy CHANDLER
      2 TURGUNOV Farruh Kokushi Kai Judo Academy FAIR LAWN
      3 KONOVAL Christian Judo Institute PORTLAND
  +43 kg          
      1 CAUSSE Jared Konjo WESTMINSTER
      2 ARNOLD Andre Becerra Judo & Jujitsu Club GARLAND
      3 MAGUIRE James Matrix Grappling PIEDMONT
IJF-JUNIOR - Female            
  -44 Kg          
      1 PRADO Giovanna Ki-Itsu-Sai National Training Center CORAL SPRINGS
      2 HOLGUIN Mariah Universal Judo SAN ANTONIO
  -48 Kg          
      1 PRADO Gabriela Ki-Itsu-Sai National Training Center CORAL SPRINGS
      2 TRUONG Summer Olympic Training Center COLORADO SPRINGS
      3 WHITE Ashlyn Somerset Academy-Panther Judo Club PEMBROKE PINES
  -52 Kg          
      1 FLORIDO Aysdarlin Arashi-Lo Judo Club MIAMI
      2 DHAMI Maria Boston Judo Club DORCHESTER
      3 BOUYSSOU Katelyn Mayo Quanchi Judo HOPE
  -57 Kg          
      1 ROSS Isabeau Southwest Judo Academy MESA
      2 TAPIA Karla Unaffiliated MEXICO
  -63 Kg          
      1 BAEZ Lauren Ki-Itsu-Sai National Training Center CORAL GABLES
      2 BUTLER Rachael Tri Valley Judo PLEASANTON
      3 SIGURDSON Joy Western Idaho Judo ONTARIO
  -70 Kg          
      1 CARDENAS Norma Unaffiliated MEXICO
      2 GARCIA Elizabeth Unaffiliated MEXICO
      3 MARTIN Seraiah School of Hardknocks ALVIN
  -78 Kg          
      1 BEED Jaclyn USA Stars - Oklahoma NORMAN
      2 KAYE Tiara Cohen Brothers Training Center  
      3 DANIELSDOTTIR Daniela Iceland  
IJF-JUNIOR - Male            
  -55 Kg          
      1 DIAZ Adonis Ki-Itsu-Sai National Training Center HIALEAH
      2 ROIG Nicolas Ki-Itsu-Sai National Training Center PEMBROKE PINES
      3 PAIR Robert McCall Judo Club CASCADE
  -60 Kg          
      1 DAMAS Alberto Unaffiliated MEXICO
      2 KEARNEY Nathan Okuri Judo Club KELLER
      3 VARGAS Ryan Ki-Itsu-Sai National Training Center WEST PALM BEACH
  -66 Kg          
      1 INSERRA William Sport Judo STAFFORD
      2 TRUONG George Olympic Training Center COLORADO SPRINGS
      3 PRADO Joshua Ki-Itsu-Sai National Training Center CORAL SPRINGS
  -73 Kg          
      1 DESILETS Everet Mayo Quanchi Judo HOPE
      2 TURNER Alexander Jason Morris Judo Center UTICA
      3 TAVERA David Unaffiliated MEXICO
  -81 Kg          
      1 HATTON Jack Jason Morris Judo Center CHARLTON
      2 MARTIN Ruben Ruben Martin Judo Training Center BURLESON
      3 ESPADAS Jonathan Unaffiliated MEXICO
  -90 Kg          
      1 KOCH Matthew Camal Judo WOODLAND PARK
      2 AYALA German Unaffiliated MEXICO
      3 CHEATUM Ian Northglenn Judo GOLDEN
  -100 Kg          
      1 SMITH III L.A. San Jose State University RAHWAY,
      2 BERMONT Max Menomonee Judo Club CHICAGO
      3 ROBERTSSON Saevar Iceland  
  +100 Kg          
      1 SOBAY Devin Texoma Judo of Wichita Falls WICHITA FALLS
      2 BARNES Jimmy USA Stars - Oklahoma OKLAHOMA CITY
      3 JOHNSON Alex Anderson YMCA Judo Club MUNCIE
  Open          
      1 JACKSON Solomon Kito Kan Judo Club FLORISSANT
      2 MARTINEZ Robert Unaffiliated BAYVILLE
Comments


Related Articles


More Stories ›