USA Judo logo

USA Judo

Morris Cup Results

May 12, 2009, 12:26 p.m. (ET)

(Colorado Springs, Colo.) - More than 550 athletes from seven nations and 15 states competed in the Morris Cup, a USA Judo Senior E-Level Point Tournament, in Burnt Hills, N.Y. on Saturday. 

Complete results are as follows:

Completed Draws

Women's 44kg
1. Gabriela Prado (Coral Springs, Fla. / Ki-Itsu-Sai Judo Club)

Women's 48kg
1. Katelyn Bouyssou (Hope, R.I. / NYAC / Mayo Quanchi Judo Club)
2. Natalie Lafon (Glenville, N.Y. / USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)
3. Angela Creutzberger (Ballston, N.Y. / USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)

Women's 52kg
1. Eve Renaud-Roy (CAN)
2. Alaine Abuan (Jersey City, N.J. / Tech Judo)
3. Anne Trembley (CAN)

Women's 57kg
1. Hannah Martin (Glenville, N.Y. / NYAC / USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)
2. Angelica Delgado (Miami, Fla. / USA Judo National Training Site at North Miami)
3. Kim Carpenter (Burnt Hills, N.Y. / USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)

Women's 63kg
1. Maude-Helene Benoit (CAN)
2. Hana Carmichael (Wakefield, Mass. / USA Judo National Team FORCE)
3. Christie Woosley (Gloversville, N.Y. / Jason Morris Judo Center)

Women's 70kg
1. Janine Nakao (Wakefield, Mass. / USA Judo National Team FORCE)
2. Anne-Marie Pettersen (CAN)
3. Ekaterina Romanova (RUS)

Women's 78kg
1. Kayla Harrison (Wakefield, Mass. / NYAC / USA Judo National Team FORCE)
2. Ronni Aragona (Schenectady, N.Y. / Jason Morris Judo Center)
3. Casey Bento (West Hempstead Judo)

Women's +78kg
1. Ashley McBride (CAN)
2. Janelle Snider (Latham, N.Y. / Jason Morris Judo Center)

Men's 55kg
1. Alexandre Di Bartolo (CAN)
2. Dylan Landry (CAN)
3. Joshua Prado (Coral Springs, Fla. /USA Judo National Training Site at North Miami)

Men's 60kg
1. Nick Kossor (Glenville, N.Y. / USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)
2. Patrick Gagne (CAN)
3. Blake Tsuyuki (CAN)

Men's 66kg
1. Joel Benoit (CAN)
2. Modesto Lara (DOM)
3. Serguei Zamotine (CAN)

Men's 73kg
1. Olivier Augin-Mercier (CAN)
2. Jose Sernaque (ECU)
3. Bill Shanahan (Rexford, N.Y. / Jason Morris Judo Center)

Men's 81kg
1. Guillaume Perrault (CAN)
2. Takayuki Yokoyama (JPN)
3. Alfred Raymond (Providence, R.I. / Mayo Quanchi Judo Cub)

Men's 90kg
1. Klemen Ferjan (SLO)
2. Dyliaver Sheykhislyamov (UKR)
3. Tony Sangimino (Glenville, N.Y. / USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)

Men's 100kg
1. Kyle Vashkulat (Glenville, N.Y. / USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)
2. Jason Scott (CAN)
3. Aaron Handy (Wakefield, Mass. / Team FORCE)

Men's +100kg
1. Barry Jackman (BAR)
2. Nedjo Sarenac (CAN)
3. Ryan Soto (Wister Judo Club)

Comments