USA Judo logo

Judo

Mar 24 Ocean State International Results

March 24, 2009, 3:03 p.m. (ET)

(Colorado Springs, Colo.) - The Ocean State International, a USA Judo Point Tournament for junior divisions, drew 469 players to compete at Coventry High School in Coventry, R.I. on Sunday.
 
The tournament included both U.S. players as well as athletes from Poland, Sweden and Canada.
 
Among the athletes who competed in the junior divisions were 2009 Senior Pan Am Team member Kyle Vashkulat (Glenville, N.Y. / USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center / 100kg), 2008 Junior World Team member Angela Creutzberger (Ballston, N.Y. / USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center / 48kg) and 2008 U.S. Open silver medalist Katelyn Bouyssou (Hope, R.I. / NYAC / Mayo Quanchi Judo Club / 48kg).
 
Complete results are as follows:

Male Bantam 1 19kg
1. Mark Botello (Masphee, Mass. / JW Judo)
2. Matthew Cherry (Staten Island, N.Y. / Combat Sambo)
3. Gregory Shleyger (Brooklyn, N.Y. / Combat Sambo)
 
Male Bantam 1 23kg
1. Zachary Gershkowitz (Samir & Lev Judo)
2. Daniel Monastirski (Staten Island, N.Y. / Combat Sambo)
3. Eli Novoselov (staten Island, N.Y. / Combat Sambo)
 
Male Bantam 1 28kg
1. Casey Pollice (Millwood, N.Y. / Legros)
 
Male Bantam 2 25kg
1. Gabriel Robledo (Mayo Quanchi)
2. Alexi Kraytman (Tohoku)
3. Anthony Boutiler
 
Male Bantam 2 30kg
1. Benjamin Levin (Samir & Lev Judo)
2. Brena Goncalves
 
Male Bantam 2 +30kg
1. Thomas Moreau (Derry, N.H. / Moreau)
2. Norman Morales (Norwich, Conn. / Kozuku)
 
Male Bantam 3 23kg
1. Nick Botello (Mashpee, Mass. / JW Judo)
2. Noam Shuster (Staten Island, N.Y. / Combat Sambo)
3. Breno Deoliveira (War Memorial Club)
 
Male Bantam 3 27kg
1. Kam Edward (Staten Island, N.Y. / Combat Sambo)
2. Karlos Boehlke (Somerville, N.Y. / Tohoku)
 
Male Bantam 31kg
1. Giuseppi Inserra (Stafford, Va. / Sport Judo)
2. Noam Makover (Kozoku)
3. Legros McCray (Legros)
 
Male Bantam 35kg
1. Jeria McCray (Brooklyn, N.Y. / Legros)
 
Male Bantam +35kg
1. Tyler Riggs (North Scituate, R.I. / Mayo Quanchi)
2. Idy Milford (Legros)
3. Thomas Grigarian (Brooklyn, N.Y. / Samir & Lev Judo)
 
Male Intermediate I 26kg
1. Leon Simakhov (Brooklyn, N.Y. / Samir & Lev Judo)
2. David Orshanksy (Staten Island, N.Y. / Combat Sambo)
 
Male Intermediate 1 30kg
1. Jacob Anthony (Oklahoma City, Okla. / USA Stars)
2. Patrick Baum (Long Beach, N.Y. / Go Rin Dojo)
3. Ricky Pedro (Pedro's Judo)
 
Male Intermediate 1 34kg
1. Marco Greco-Byrne (Jamestown, R.I. / Mayo Quanchi)
2. Steven Cherney (Staten Island, N.Y. / Combat)
3. Daniel Shleyger (Brooklyn, N.Y. / Combat)
 
Male Intermediate 1 38kg
1. Kevin Shea (East Falmouth, Mass. / JW)
2. Asa Shin (Charlottesville, Va. / SSJ)
3. RJ Darby (Kazoku)
 
Male Intermediate 1 43kg
1. Daniel Pavlov (Brooklyn, N.Y. / Samir & Lev)
2. Nicholas Martino (Johnston, R.I. / Mayo Quanchi)
3. Victor Marzano (Staten Island, N.Y. / Combat Sambo)
 
Male 1ntermediate 2 31kg
1. Peter Roy (Beverly, Mass. / Pedro's)
2. Jared Travis (East Famouth, Mass. / JW Judo)
3. Kevin Shiffler (JW Judo)
 
Male Intermediate 2 34kg
1. Julian Somers (East Falmouth, Mass. / JW Judo)
2. Luke Hosman (Middletown, Mass. / Pedro's)
3. Jonathan Soto (Johnston, R.I. / Mayo Quanchi)
 
Male Intermediate 2 38kg
1. Max O'Connell (Cranston, R.I. / Mayo Quanchi)
2. Leo Naumann (Cleveland, Okla. / USA Stars)
3. Jarrell E. Bed (Mayo Quanchi)
 
Male Intermediate 2 42kg
1. Luke Boyle (Rowley, Mass. / Pedro's Judo)
2. John Boyle (Rowley, Mass. / Pedro's Judo)
3. James Siatro
 
Male Intermediate 2 48kg
1. AJ Pedro (Methuen, Mass. / Pedro's Judo)
2. Nick Pavlor (Japan Judo)
3. Matt Sullivan (Medford, Mass. / Pedro's Judo)
 
Male Intermediate 2 53kg
1. Dakota Cox (Olive Hills, Ky. / Kazoku)
2. Beruch Paltielov (Rego Park, N.Y. / Spartak)
3. Filip Bak (Valiant)
 
Male Juvenile A 36kg
1. Robert Pair (Cascade, Idaho / McCall)
 
Male Juvenile A 40kg
1. Gregory Zaw (Teaticket, Mass. / JW Judo)
2. Nate Colicci (Warwick, R.I. / Mayo Quanchi)
3. Grant Elias (Kazoku)
 
Male Juvenile A 44kg
1. Josh Noury (North Scituate, R.I. / Mayo Quanchi)
2. Justin Anthony (Oklahoma City, Okla. / USA Stars)
3. Shane Levesque (CAN)
 
Male Juvenile A 48kg
1. Serge Bouyssou (Hope, R.I. / Mayo Quanchi)
2. Morris Peysakhov (Brooklyn, N.Y. / Samir & Lev)
3. Armani Ellison (Brooklyn, N.Y. / Legros)
 
Male Juvenile A 53kg
1. Egor Chernishov (Brooklyn, N.Y. / Samir & Lev)
2. Otton Barlasz (Valiant)
3. Alexander Dubinkin (Brooklyn, N.Y. / Combat Sambo)
 
Male Juvenile A 58kg
1. Rafail Aushulumov (Brooklyn, N.Y. / Samir)

Male Juvenile A 64kg
1. Michael Assels (Ruben Martin Judo)
2. John Medeiros (Taki Gawa)
3. Dominic Gomez (Cranford) 

Male Juvenile A +64kg
1. Ryan Neals (Pedro's)
2. Matthew Koch (Camal)
3. Louis Gagnon (CAN)
 
Male Juvenile B 51kg
1. Anthony Sek (Mayo Quanchi)
2. Jacob Burrows (Mayo Quanchi)
3. Villy Grapp (Combat Sambo)
 
Male Juvenile B 55kg
1. Johnny Nagi (CAN)
2. Joao Vicente (Mayo Quanchi)
 
Male Juvenile B 60kg
1. Everett Desilets (Mayo Quanchi)
2. Kamil Garbacik (POL)
3. Steven Jarrell (Mayo Quanchi)
 
Male Juvenile B 66kg
1. John Tucker (Legros)
 
Male Juvenile B 73kg
1. Matthew Brady (Camal)
2. Louis Gagnon (CAN)
3. Peter Bertucci (Cape Cod)
 
Male Juvenile B 81kg
1. Clarence Thomus (Legros)
2. Jeremy Galib (Jason Morris Judo Center)
 
Male Juvenile B 90kg
1. Pavel Garelov (Spartak)
2. Akbar Iminov (Spartak)
3. Elias Urena (Legros)
 
Male Juvenile B +90kg
1. Jimmy Barnes (USA Stars)
 
Male IJF-Junior 55kg
1. Dylan Landry (Pedro's Judo Center)
2. John Nagy (CAN)
3. Joao Vicente (Mayo Quanchi)
 
Male IJF-Junior 60kg
1. Nick O'Connell (Mayo Quanchi)
2. Shawn Giblin (Mayo Quanchi)
3. Ricondo Cole (Mayo Quanchi)
 
Male IJF-Junior 66kg
1. Yan Kafarskiy (Spartak Sports Club)
2. Eldar Ismayilov (Spartak Sports Club)
3. David Peysakhov (Samir)
 
Male IJF-Junior 73kg
1. Alfred Raymond (Mayo Quanchi)
2. Nicholas Smith (CAN)
3. Guillaume Lebrun (CAN)
 
Male IJF-Junior 81kg
1. Colton Brown (Cranford)
2. Jeremy Galib (Jason Morris Judo Center)
 
Male IJF-Junior 90kg
1. Tony Sangimino (USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)
2. Patrick Cronin (Combat Sambo)
3. Pavel Gorelov (Charlottesville)
 
Male IJF-Junior 100kg
1. Kyle Vashkulat (USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)
2. Igor Bazilevich (Spartak Sports Club)
 
Male IJF-Junior +100kg
1. Jimmy Barnes (USA Stars)
2. David Kandkhorou (Spartak Sports Club)
 
Male Senior 1M 60kg
1. Steve Jarell (Mayo Quanchi)
2. Nick Bardabo (Tohoku)
 
Male Senior 1M 66kg
1. Corey Giblin (Mayo Quanchi)
2. Jared Burrows (Mayo Quanchi)
3. Nate Faria (Mayo Quanchi)
 
Male Senior 1M 73kg
1. Giovani Sweeting (Legros)
2. Mike Wrightson
 
Male Senior 1M 81kg
1. Mike Baucage
 
Male Senior 1M 100kg
1. Yuri Aferheim (Mayo Quanchi)
2. Jason Olivier
3. Matt Gelfand
 
Male Senior 2M 60kg
1. Alex Hayek (Mayo Quanchi)
2. Tony Ragosta (SSJ)
3. Nick Bardabo
 
Male Senior 2M 73kg
1. Nicholas Smith
2. Valder Cabral (Mayo Quanchi)
3. Serei Babovic (Tohoku)
 
Male Senior 2M 81kg
1. Matt Custodio (Mayo Quanchi)
2. Ryan Parish (Mayo Quanchi)
3. Jared Barnes (Northglenn)
 
Male Senior 2M 90kg
1. Matt Custodio (Mayo Quanchi)
2. Patrick Cronin (Combat Sambo)
3. Jule Slootbeck (Wooster Judo)
 
Male Senior 3M 55kg
1. Dylan Landry (Pedro's Judo Center)
2. John Naggy (CAN)
3. Dan Cormer (Mayo Quanchi)

Male Senior 3M 60kg
1. Nick Kossor (USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)
2. Ricondo Cole (Mayo Quanchi Judo Club)
3. Etten SesJardens (CAN)

Male Senior 3M 66kg
1. Brad Bolen (USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)
2. Seth Freedman (Tohoku)
3. Allan Burrell (Mayo Quanchi)
 
Male Senior 3M 73kg
1. Alfred Raymond (Mayo Quanchi)
2. Brad Bolen (USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)
3. Nicholas Smith (CAN)
 
Male Senior 3M 81kg
1. Harry St. Leger (NYAC / Legrosports Starrett)
2. Alfred Raymond (Mayo Quanchi)
3. Greg Perry (Kazoku)
 
Male Senior 3M 90kg
1. Garry St. Leger (NYAC / Legrosports Starrett)
2. Carlos Moran (Camal)
3. Thomas Moreau (Moreau's Judo)
 
Male Senior 3M 100kg
1. Kyle Vashkulat (USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)
2. Tony Sangimino (USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)
3. Bill Wilcox (Shinzan)
 
Male Senior 3M +100kg
1. Barry Jackman (Starrett)
2. Alexander Klinoff (Combat Sambo)
3. Kahn Walker (NYAC / Mayo Quanchi)
 
Female Bantam 1 19kg
1. Kayla Sandler (Mayo Quanchi)
2. Makayla Brown (Kazoku)
 
Female Bantam 2 21kg
1. Brianna McPherson (Kazoku)
2. Zaria Rogers (Mayo Quanchi)
3. Bridget Mason (Mayo Quanchi)
 
Female Bantam 2 25kg
1. Katherine Jordan (Pedro's Judo Center)
2. Ariel Hines (Legros)
 
Female Bantam 3 27kg
1. Yael Okem (Legros)
2. Julia Boyle (Pedro's Judo Center0
2. Skyler Cummings (Kozoku)
 
Female Bantam 3 31kg
1. Emma Montanile (Pedro's Judo Center)
 
Female Intermediate 1
1. Elianna Oken (Legros)
2. Victoria Goncalves (War Memorial Club)
3. Shelaine Rogers (Mayo Quanchi)
 
Female Intermediate 1 34kg
1. Rene Gangarosa (Bedroc)
2. Emma Montianale (Pedro's Judo Center)
3. Victoria Colombo (San Machi)
 
Female Intermediate 1 38kg
1. Gabriella Proska (GSJI)
2. Austen Drossel (Valiant)
3. Desiree Bumpus (Kozoku)
 
Female Intermediate 1 +43kg
1. Kaelin O'Sullivan (Pedro's Judo Center0
 
Female Intermediate 2 31kg
1. Amber Pair (McCall's)
2. Barbara Sliwa (POL)
3. Gabriela Rivera (Panther)

Female Intermediate 2 34kg
1. Laura Galib (Jason Morris Judo Center)
2. Erin Butts (West Coast Judo Training Center)
 
Female Intermediate 2 38kg
1. Ashlyn White (Panther Judo)
 
Female Intermediate 2 42kg
1. Sarah Noel (Kazoku)
 
Female Intermediate 2 48kg
1. Katherine Lieby (Panther)
2. Michaela Barnes (USA Stars)
3. Leora Peysakhov (Samir Judo Club)
 
Female Intermediate 2 53kg
1. Wilsessa Rivera (Mayo Quanchi)
2. Olivia Winsor (Pedro's Judo Center)
 
Female Intermediate 2 +53kg
1. Destiny McCoy (Mayo Quanchi)
2. Emily Abreu (Pedro's Judo Center)
3. Jazlene Velazquez (Panther)
 
Female Juvenile A 36kg
1. Sofia Greco-Byrne (Mayo Quanchi)
2. Haley Meara (Meara's Judo)
 
Female Juvenile A 48kg
1. Sachiko Ragosta (SSJ)
2. Emily Maniddigan (Worcester)
3. Nicole Roman
 
Female Juvenile A 53kg
1. Merande Sek (Mayo Quanchi)
2. Amanda Gomez (Tohoku)
3. Janelle Sullivan (Pedro's Judo Center)
 
Female Juvenile A 58kg
1. Casey Pedro (Pedro's Judo Center)
2. Ashley Hunt (Legros)
3. Jaclyn Camal (Camal's Judo)
 
Female Juvenile A 64kg
1. Meghan Arena (Pedro's Judo Center)
2. Rebecca Regan (San Machi)
 
Female Juvenile A +64kg
1. Anna Petrov (Valiant)
2. Leandra Ferguson (GSJI)
 
Female Juvenile B 44kg
1. Caitlyn Mason (Mayo Quanchi)
 
Female Juvenile B 48kg
1. Katelyn Bouyssou (NYAC / Mayo Quanchi)
 
Female Juvenile B 52kg
1. Ecaterina Guica (CAN)
2. Vicky Onopriyenko (Spartak)
 
Female Juvenile B 57kg
1. Crystal Butts (West Coast Judo Training Center)
2. Janessa Diaz-Sosa (Mayo Quanchi)
3. Svetlana Peysakhova (Samir)
 
Female Juvenile B 63kg
1. Karina Bach (El Mambi)
2. Megan Nagy (Kaizon)
3. Paula Rivera (Panther)
 
Female Juvenile B 70kg
1. Alix Renaud-Roy (CAN)
2. Brandie Sullivan (Pedro's Judo Center)
3. Ariyana Rodrigues (Mayo Quanchi)
 
Female IJF-Junior 44kg
1. Caitlyn Mason (Mayo Quanchi)
 
Female IJF-Junior 48kg
1. Katelyn Bouyssou (NYAC / Mayo Quanchi)
2. Angela Creutzberger (USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)
3. Sandra Chevalier (Mayo Quanchi)
 
Female IJF-Junior 52kg
1. Sara Kowalczyk (POL)
2. Agnieska Jamrog (POL)
3. Madison Hatch (Mayo Quanchi)
 
Female IJF-Junior 57kg
1. Megan Nagy (CAN)
2. Crystal Butts (West Coast Judo Training Center)
3. Agnieska Jamrog (POL)
 
Female IJF-Junior 63kg
1. Karina Bach (El Mambi)
2. Agnieska Sobczyk (POL)
3. Megan Arena (Pedro's Judo Center)
 
Female IJF-Junior 70kg
1. Marie Eve Devillers (CAN)
2. Malinda Bridges (Mayo Quanchi)
3. Alex Renaud-Roy (CAN)
 
Female Senior 1F 48kg
1. Katelyn Bouyssou (NYAC / Mayo Quanchi)
2. Angela Creutzberger (USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)
3. Ecaterina Guica (CAN)
 
Female Senior 1F 52kg
1. Karin Hermansson (SWE)
2. Katelyn Bouyssou (NYAC / Mayo Quanchi)
3. Agnieska Jamrog (POL)
 
Female Senior 1F 57kg
1. Hana Carmichael (USA Judo National Team FORCE)
2. Kim Carpenter (USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)
3. Crystal Butts (West Coast Judo Training Center)
 
Female Senior 1F 63kg
1. Janine Nakao (USA Judo National Team FORCE)
2. Hannah Martin (USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)
3. Megan Nagy (Katzen)
 
Female Senior 1F 78kg
1. Marie Eve Devillers (CAN)
2. Malinda Bridges (Mayo Quanchi)
3. Janelle Snider (Jason Morris Judo Center)

Comments