USA Judo logo

USA Judo

Junior World Team Named After Trials at WALT DISNEY WORLD® Resort

July 25, 2009, 8:41 p.m. (ET)

(Lake Buena Vista, Fla.) - For one afternoon, the world of USA Judo focused on one mat with nearly every fan and athlete in the buidpacked in to see fight-offs between the sport's future stars.

The Trials were held in conjunction with the USA Judo National Junior Olympic Championships at WALT DISNEY WORLD® Resort.  If a player who was the top seed in the IJF-Junior division won his or her weight category, that player would be named to the team. 

A loss, however, would mean a one-match fight-off between the top seed and the gold medalist.  As the Junior Olympics include a true double elimination system, many divisions included multiple close matches between the top seed and players looking for an upset. 

With the excitement of the Trials hitting a crescendo as the afternoon went on, the final match of the day proved to be the most exciting one. 

Sixteen-year-old Andrew Porras (Hialeah, Fla. / USA Judo National Training Site at North Miami) had split his final matches 1-2 against Alfred Raymond (Providence, R.I. / Mayo Quanchi Judo Club) in the 73kg division.

Porras won their first final, but Raymond won the loser's pool by defeating Salama Salem (Jersey City, N.J. / Tech Judo) for the chance to fight Porras again.

Raymond won their second match to force a third.  Seconds into their rematch, Raymond threw Porras for a huge ippon (instant win) and ran around the mat in celebration of advancing to the Trials as the crowd cheered.

Porras led the match when he threw Raymond for a yuko (quarter-point) score, but he committed two penalties which equaled a yuko score that tied the match.  Raymond pulled ahead again when he was given a yuko score for a throw, but the referees convened and awarded the score to Porras.  A second meeting with the jury, however, resulted in the yuko being removed from the board entirely, returning the match to a tie.

With the players each coming from two of the nation's largest clubs, the crowd chanted the names of the players back and forth.

As Porras and Raymond both had several unsuccessful throws, many thought the match would be decided by another huge throw, but it was a second yuko score by Porras that turned the tide and seemed to secure him the match.

With barely enough time to get a final grip, the win seemed to be set for Porras until he was given a penalty with one second remaining on the clock.  The single penalty would be his third, giving Raymond a waza-ari (half-point) score and, presumably, the win.

The crowd roared again for both players as the referees reconvened and waved off the penalty, awarding the match to Porras who cried tears of joy as he celebrated qualifying for his first Junior World Team.

Porras is one of four players from the USA Judo National Training Site at North Miami who qualified for the 16-person Junior World Team. 

Jeanette Rodriguez (Davie, Fla. / USA Judo National Training Site at North Miami), a veteran of the 2006 Junior Worlds where she placed fifth as a 48kg player, won the 52kg division as a #2 seed.  Rodriguez won her first final against 2008 Junior World Team member Chrissy Chow (Honolulu, Hawaii / Hawaii Tenri) to advance to the second final against Jessica Irons (Yorkville, Ill. / Team FORCE / Yorkville Judo).  Irons, who threw Chow for ippon in the loser's bracket final, was fighting Rodriguez for the second time on Saturday. 

The first match between the two was a semifinal that was set to go to Golden Score (overtime) when Irons was given a second penalty in the last 15 seconds of the match. 

In their second match, Rodriguez earned another close victory when Irons was given a second penalty in the match's final seconds.    

Rodriguez and top seed Kayla Chappell (Oklahoma City, Okla. / USA Stars) met in a one-match fight-off for the Junior World Trials birth.  Rodriguez threw Chappell for a yuko and then earned a waza-ari score off three penalties to win the match. 

Rodriguez's North Miami teammate Angelica Delgado (Miami, Fla.) advanced to the final against Mindy Chow (Honolulu, Hawaii / Tenri), but the #1 seeded Delgado was upset by Chow who threw Delgado with a sumi gaeshi (sacrifice throw) for a yuko score. 

Delgado won their next match to force a third match in which Chow was down by a yuko, but nearly pulled out the win when she pinned Delgado in the final 10 seconds.  Delgado escaped the pin, however, to win gold and a trip to the Junior Worlds.

Competing in the 44kg division, top seeded Veronica Prado (Coral Springs, Fla. / USA Judo National Training Site at North Miami) lost to 2008 Senior Pan Am Champion Taylor Ibera (Honolulu, Hawaii / Hawaii Tenri) in the final.  Prado won their next two finals to win division and a Junior World Team berth.

In addition to Rodriguez, four members of the Team have competed in past Junior World Championships.

Kayla Harrison (Wakefield, Mass. / NYAC / USA Judo National Team FORCE) will be competing at her third Junior Worlds and will enter the 78kg division as the reigning Junior World Champion. 

Harrison had little trouble qualifying for the Team throwing Deanae Titus (Fort Lauderdale, Fla. / Onikusu) for ippon on the opening exchange of the first match and then winning the second on a combination of a throw for a waza-ari score and three penalties.  

Colin Robinson (Colorado Springs, Colo. / USA Judo National Training Site at the Olympic Training Center / Boulder Judo Training Center), a 2008 Junior World Team member, lost his final match in a round robin 100kg division to Jimmy Barnes (Oklahoma City, Okla. / USA Stars).  Robinson fought Barnes in the Trials match where he led by a yuko, but then threw Barnes for ippon.  The match was awarded to Robinson who hugged his coach and teammates before being called back to the mat.  The referees decided the throw was a waza-ari score, not ippon, and the match was restarted. 

Although Robinson received a quick penalty once the match began again, he later threw Barnes for ippon to qualify for the Junior Worlds.

Helen Delpopolo (Westfield, N.J.) was one of the 2008 Team's youngest members at age 15.  This year, top seed Delpopolo avenged her early losses this year to Laquinta Allen (Lauderdale Lakes, Fla. / Onikusu) when she won both of their matches at the Junior Olympics, taking the first by ippon and the second by a yuko score.

Kyle Vashkulat (Glenville, N.Y. / USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center), qualified for his first Junior World Team last year and two wins over Armen Babayan (Alendale, Calif. / Valley Judo Institute) guaranteed Vashkulat's final trip to the Junior Worlds as he ages out in 2010.

Jillian Roman (Colorado Springs, Colo. / USA Judo National Training Site at the Olympic Training Center / Boulder Judo Training Center) was the top seed going into the 63kg division, but was given a direct hansokumake in the semifinals for an illegal choke against Carla Genao-Butler (Pasadena, Texas / Champion Judo)

Jessica Beed (Norman, Okla. / USA Stars) won the 63kg division and fought off with Roman in the Junior World Trials.  Down by two penalties, Roman tied the match when she threw Beed for a yuko score.  With neither athlete scoring again, the match went to Golden Score where both athletes had one penalty in the overtime period.  With eight seconds left in the match, Beed lost her match when she was given a penalty for grabbing Roman's pants leg

Roman's OTC teammate Kaitlyn McKim (Colorado Springs, Colo.) also qualified for her first Junior World Team. 

A highly ranked 78kg player, McKim moved up to +78kg this week.  McKim and #1 seed Micaela Enriquez (Burleson, Texas / Ruben Martin Judo Training Center) fought twice in a round robin division with McKim winning both matches by ippon. 

McKim threw Enriquez for ippon again in their Junior World Trials fight-off match.

Fifteen-year-old Katelyn Bouyssou (Hope, R.I. / NYAC / Mayo Quanchi Judo Club) qualified for her third World Team this year.  As a 48kg player, Bouyssou qualified for both the Senior and Cadet (15-16-year-old) World Championships this spring. 

On Saturday, Bouyssou won her first final against 2008 Junior World Team member Angela Creutzberger (Ballston Spa, N.Y. / USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center), throwing Creutzberger first for a waza-ari and then for ippon. 

In their second final, Creutzberger went in for an attack against Bouyssou who countered the throw for a yuko score.

Kyle Taketa (Torrance, Calif. / Gardena Judo) won his first two matches as the top seed of the 66kg division, but lost the next two to Anthony Kwon (Kaneohe, Hawaii / Hodokan Judo).  Taketa, a 2009 Pan Am Juvenile medalist, came back to defeat Kwon by referees' decision in the Trials.

Colton Brown (Piscatoway, N.J. / Cranford Judo) was another top seed who lost during his 81kg Junior Olympic division, first to Preston Quam (Oceanside, Calif. / Tenri Judo) in the first round and later to Jonathan Fernandez (Miami, Fla. / Baraqua Judo Kai)

Brown was down by a yuko in his Trials match with Fernandez, but came back to throw Fernandez for ippon to win the Trials.

In the 55kg division, Corwin Learned (El Granada, Calif. / Cahill's Judo Academy) was unseeded, but went undefeated to win the 55kg division and throw Senior Nationals silver medalist Matt Dong (San Jose, Calif. / San Jose Buddhist) for ippon in the Trials.

Arnold Toriumi (Honolulu, Hawaii / Hawaii Tenri) won the 60kg division and Junior World Team slot as the #1 seed, earning four wins to qualify for the Junior Worlds, including two over Cadet World Team member Everet Desilets (Providence, R.I. / Mayo Quanchi Judo Club).

Tony Sangimino (Glenville, N.Y. / USA Judo Training Site at the Jason Morris Judo Center) also won his Junior World Team berth by going undefeated in his 90kg division. 

Special awards were given as follows:

Outstanding Competitor
Anthony Kwon

Best Technique
Arnold Toriumi

Sportsmanship
Alfred Raymond (Providence, R.I. / Mayo Quanchi)

Men's 55kg
Corwin Learned (El Granada, Calif. / Cahill's Judo Academy)

Men's 60kg
Arnold Toriumi (Honolulu, Hawaii / Hawaii Tenri)

Men's 66kg
Kyle Taketa (Torrance, Calif. / Gardena Judo)

Men's 73kg
Andrew Porras (Hialeah, Fla. / USA Judo National Training Site at North Miami)

Men's 81kg
Colton Brown (Piscatoway, N.J. / Cranford Judo)

Men's 90kg
Tony Sangimino (Glenville, N.Y. / USA Judo Training Site at the Jason Morris Judo Center)

Men's 100kg
Kyle Vashkulat (Glenville, N.Y. / USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)

Men's +100kg
Colin Robinson (Colorado Springs, Colo. / USA Judo National Training Site at the Olympic Training Center / Boulder Judo Training Center)

Women's 44kg
Veronica Prado (Coral Springs, Fla. / USA Judo National Training Site at North Miami)

Women's 48kg
Katelyn Bouyssou (Hope, R.I. / NYAC / Mayo Quanchi Judo Club)

Women's 52kg
Jeanette Rodriguez (Davie, Fla. / USA Judo National Training Site at North Miami)

Women's 57kg
Angelica Delgado (Miami, Fla. / USA Judo National Training Site at North Miami)

Women's 63kg
Jillian Roman (Colorado Springs, Colo. / USA Judo National Training Site at the Olympic Training Center / Boulder Judo Training Center)

Women's 70kg
Helen Delpopolo (Westfield, N.J.)

Women's 78kg
Kayla Harrison (Wakefield, Mass. / NYAC / USA Judo National Team FORCE)

Women's +78kg
Kaitlyn McKim (Colorado Springs, Colo. / USA Judo National Training Site at the Olympic Training Center / Boulder Judo Training Center)

Complete results for both the IJF-Junior and Bantam divisions are as follows: 

Girls' Bantam 3 23kg   
1. Dominique Domingo (Fall River, Mass. / Taki-Gawa Judo Club) 
2. Lahna Harai (Tacoma, Wash. / Ippon Judo Dojo)

Girls' Bantam 3 31kg   
1. Karenna Young (Bixby, Okla. / Tulsa Judo Club)        

Girls' Bantam 3 35kg   
1. Samantha Menendez (Miami, Fla. / Falcon Judo Club)    

Girls' Bantam 2 25kg   
1. Tasha Cancela (Coral Springs, Fla. / Ki-Itsu-Sai) 
2. Katherine Jordan (Baxford, Mass. / Pedro's)      
3. Natalie Varela (Miami, Fla. / Falcon Judo Club)    

Girls' Bantam 2 30kg   
1. Tatiana Parker-Borrero (Tacoma, Wash. / Ippon Judo
2. Serenti Stewart (St. Louis, Mo. / Wellman White Dragon)

Girls' Bantam 2 + 30kg 
1. Lydia Cortinas (Garland, Texas / Becerra Judo Club)    

Girls' Bantam 1 23kg   
1. Karlee Carrouth (Oklahoma City, Okla. / USA Stars)

Girls' Bantam 1 + 28kg 
1. Sophia Velasquez (Miami, Fla. / Falcon Judo Club)     

Boys' Bantam 3 23kg
1. Nicolas Botello (Mashpee, Mass. / Mayo Quanchi Judo Club)
2. Trevor Coarsey (Bartow, Fla. / Summerlin Judo)
3. Cougar Kime (Cypress, Calif. / Orange County Kodokan)

Boys' Bantam 3 27kg    
1. Teddy Okada (Anaheim, Calif. / Orange County Kodokan)                
2. Brendan Duclos (Moore, Okla. / USA Stars)         
3. Jimmy Malesky (Moon Township, Pa. / Kim's Martial Arts)    

Boys' Bantam 3 31kg    
1. Giuseppi Inserro (Stafford, Va. / Sport Judo)           
2. Nicolas Canzoneri (Pembroke Pines, Fla. / Vigness)            
3. Gerry Fulgentes (Simi Valley, Calif. / Mojica Judo Club)

Boys' Bantam 3 35kg    
1. Luis Flores (Garland, Texas / Becerra Judo Club
2. Francisco Figueroa (Cherokee, N.C. / Yellowhill Judo Club)

Boys' Bantam 3 + 35kg  
1. Joshua Veler (McKinney, Texas / Becerra Judo Club
2. Tyler Riggs (North Scituate, R.I. / Mayo Quanchi)         
3. Victor Castellanos (Hialeah, Fla. / Budokan Judo Club

Boys' Bantam 2 21kg    
1. Javier Lacaba (Miami, Fla. / Hashiro Dojo)          
2. Dylan Martin (Pembroke Pines, Fla. / Panther Judo)     
3. Carter Young (Bixby, Okla. / Tulsa Judo)      

Boys' Bantam 2 25kg    
1. Isaiah Ramirez (Barstow, Calif. / Barstow Judo Club)    
2. Antonio Segura (Thornton, Colo. / Hyland Hills Judo Club)
3. Nicholas Gallegos (Denver, Colo. / Hyland Hills Judo Club)

Boys' Bantam 2 30kg    
1. Benjamin Levin (Staten Island, N.Y. / Samir & Lev)
2. Michael Garcia (Miami, Fla. / Falcon Judo Club)
3. Anthony Montero (Hialeah, Fla. / Panther Judo Club)

Boys' Bantam 2 + 30kg  
1. Thomas Grigorian (Brooklyn, N.Y. / Samir & Lev)          
2. Derek Velasquez (Miami, Fla. / Falcon Judo Club)
3. Diego Fereira (Miramar, Fla. / Panther Judo Club)

Boys' Bantam 1 19kg    
1. Mark Botello (Mashpee, Mass. / Mayo Quanchi Judo Club)
2. Isiah Dempley (Anchorage, Alaska / Anchorage Dojo)

Boys' Bantam 1 23kg    
1. Daniel Cardenas (Thornton, Colo. / Hyland Hills Judo Club)
2. Zachary Gershkowitz (Staten Island, N.Y. / Samir Judo)
3. Noah Parker (Anaheim, Calif. / Orange County Kodokan)

Female IJF Junior 44kg
1. Veronica Prado (Coral Springs, Fla. / USA Judo National Training Site at North Miami)
2. Taylor Ibera (Honolulu, Hawaii / Hawaii Tenri)
3. Alexa Liddie (Colorado Springs, Colo. / USA Judo National Training Site at the Olympic Training Center / Boulder Judo Training Center) 

Female IJF Junior 48kg
1. Katelyn Bouyssou (Hope, R.I. / Mayo Quanchi Judo)
2. Angela Creutzberger (Ballston Spa, N.Y. / USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)
3. Brianna Padron (Davie, Fla. / Panther Judo)

Female IJF Junior 52kg
1. Jeanette Rodriguez (Davie, Fla. / USA Judo National Training Site at North Miami)            
2. Jessica Irons (Yorkville, Ill. / Team FORCE / Yorkville Judo Club)
3. Chrissy Chow (Honolulu, Hawaii / Hawaii Tenri)

Female IJF Junior 57kg
1. Angelica Delgado (Miami, Fla. / USA Judo National Training Site at North Miami)
2. Mindy Chow (Honolulu, Hawaii / Hawaii Tenri
3. Carly Patton (Zephyrhills, Fla. / El Mambi Judo Club)

Female IJF Junior 63kg
1. Jessica Beed (Norman, Okla. / USA Stars)
2. Kasia Rasker (Boulder, Colo. / Boulder Judo)
3. Carla Genao-Butler (Pasadena, Texas / Champion Judo)         

Female IJF Junior 70kg
1. Helen Delpopolo (Westfield, N.J.)                 
2. Laquinta Allen (Fort Lauderdale, Fla. / Onikusu Judo)   
3. Kadee Shadden (Mineral Wells, Texas / Ruben Martin Judo)         

Female IJF Junior 78kg
1. Kayla Harrison (Wakefield, Mass. / NYAC / USA Judo National Team FORCE)   
2. Deanae Titus (Fort Lauderdale, Fla. / Onikusu Judo Club)             

Female IJF Junior +78kg
1. Kaitlyn McKim (Colorado Springs, Colo. / USA Judo National Training Site at the Olympic Training Center)
2. Micaela Enriquez (Burleson, Texas / Ruben Martin Judo)     

Male IJF Junior 55kg  
1. Corwin Learned (El Granada, Calif. / Cahill's Judo Academy)       
2. Derron Maki (Honolulu, Hawaii / Salt Lake Judo)
3. Robby Schultheis (Gurnee, Ill. / USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)

Male IJF Junior 60kg  
1. Arnold Toriumi (Honolulu, Hawaii / Hawaii Tenri)
2. Everet Desilets (Providence, R.I. / Mayo Quanchi)
3. Derek Edwards (Montgomery, Ill. / Yorkville Judo)

Male IJF Junior 66kg  
1. Anthony Kwon (Kaneohe, Hawaii / Hodokan)
2. Kyle Taketa (Torrance, Calif. / Gardena)            
3. Michael Doria (Massapequa, N.Y. / Japan Judo / Combat)     

Male IJF Junior 73kg  
1. Alfred Raymond (Providence, R.I. / Mayo Quanchi)
2. Andrew Porras (Hialeah, Fla. / USA Judo National Training Site at North Miami)          
3. Salama Salem (Jersey City, N.J. / Tech Judo)           

Male IJF Junior 81kg  
1. Jonathan Fernandez (Miami, Fla. / Baragua Judo Club)   
2. Colton Brown (Piscataway, N.J. / Cranford)
3. Derek Wojcik (Tyrone, Ga. / Ippon Judo)

Male IJF Junior 90kg  
1. Tony Sangimino (Glenville, N.Y. / USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)
2. Michael Harrison (Burke, Va. / Sport Judo)
3. Daniel Palatnik (Rego Park, N.Y. / Spartak Sports Club)               

Male IJF Junior 100kg 
1. Kyle Vashkulat (Scotia, N.Y. / USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)
2. Armen Babayan (Glendale, Calif.)
3. Luciano Gazxani (Panorama City, Calif. / Valley Judo Institute)

 Male IJF Junior +100kg
1. Jimmy Barnes (Oklahoma City, Okla. / USA Stars)
2. Colin Robinson (Colorado Springs, Colo. / USA Judo National Training Site at the Olympic Training Center)
3. Angel Alvarez (Tampa, Fla. / Budokan Judo)

Comments