USA Judo logo

USA Judo

Team USA Wins 12 Medals at Jita Kyoei Cup

Oct. 29, 2008, 2:59 p.m. (ET)

Team USA had another successful set of results at the Jita Kyoei Cup, Oct. 3-5 in Lima, Peru, winning 12 medals overall. 

Complete results are as follows:
 
Male Pre-Infantile 0 (5-6-year-olds) 19kg
1. Jeanpiere Arapa (PER)
2. Patrick Muto (PER)
3. Daniel Tubillas (PER)
3. Willian Cruz (PER)
 
Male Pre-Infantile 0 (5-6-year-olds) 22kg
1. Diego Mori (PER)
2. Adrian Aramburo (PER)
 
Male Pre-Infantile 0 (5-6-year-olds) 25kg
1. Samuel Uceda (PER)
2. Mateo Kiyan (PER)
3. Jacob Carrion (North Lauderdale, Fla. / Ki-Itsu-Sai)
3. Eduardo Quiliche (PER)
5. Estefano Perona (PER)
 
Female Pre-Infantile 0 (5-6-year-olds) 25kg
1. Tasha Cancela (Coral Springs, Fla. / Ki-Itsu-Sai)
2. Raiza Castillo (PER)
 
Male Pre-Infantile A (7-8-year-olds) 22kg
1. Darlon Daza (PER)
2. Carlos Paima (PER)
3. Diego Jimenez (PER)
 
Male Pre-Infantile A (7-8-year-olds) 25kg
1. Angel Ibanez (PER)
2. Jacob Carrion (North Lauderdale, Fla. / Ki-Itsu-Sai)
3. Mauricio Delgado (PER)
 
Male Pre-Infantile A (7-8-year-olds) 28kg
1. Roberto Tubillas (PER)
2. Kevin Muto (PER)
 
Female Pre-Infantile A (7-8-year-olds) 25kg
1. Giovana Prado (Coral Springs, Fla. / Ki-Itsu-Sai)
2. Tasha Cancela (Coral Springs, Fla. / Ki-Itsu-Sai)
3. Camila Arapa (PER)
3. Eva Bernal (PER)
 
Female Pre-Infantile A (7-8-year-olds) 31kg
1. Allinson Zevallos (PER)
2. Keith Benavente (PER)
3. Juliana Rosas (PER)
 
Male Pre-Infantile B (9-10-year-olds) 25kg
1. Felipe Huaroc (PER)
2. Dennys Medina (PER)
 
Male Pre-Infantile B (9-10-year-olds) 31kg
1. Adres Molina (ECU)
2. Anthony Rodriguez (PER)
3. Victor Chuquillanqui (PER)
3. Michael Daza (PER)
 
Male Pre-Infantile B (9-10-year-olds) 34kg
1. Cesar Puertas (PER)
2. Gaspar Piero (PER)
3. Nicolas Recavarren (PER)
3. Sebastian Aquile (PER)
 
Male Pre-Infantile B (9-10-year-olds) 37kg
1. Luis Tejada (PER)
2. Juan Palomino (PER)
3. Alexis Araujo (PER)
3. Guido Quispe (PER)
 
Male Pre-Infantile B (9-10-year-olds) +37kg
1. Brayan Gomez (PER)
2. Blas Uscocovich (ECU)
3. Alejandro Cisneros (ECU)
3. Jesus Gamarra (PER)
 
Female Pre-Infantile B (9-10-year-olds) 31kg
1. Gabriela Prado (Coral Springs, Fla. / Ki-Itsu-Sai)
2. Dasly Valdivia (PER)
3. Belen Vera (PER)
 
Female Pre-Infantile B (9-10-year-olds) 37kg
1. Valeria Pizarro (PER)
2. Joessy Carcamo (PER)
 
Male Infantile A (11-12-year-olds) 34kg
1. Jhonatan Andrade (ECU)
2. Mijahel Gonzales (PER)
3. Omar Flores (PER)
3. Cleri Facundo (PER)
 
Male Infantile A (11-12-year-olds) 38kg
1. Miguel Mujia (PER)
2. Aldair Ruiz (PER)
3. Mauricio Pinedo (PER)
3. Jair Cabrera (PER)
 
Male Infantile A (11-12-year-olds) 42kg
1. Michel Patino (PER)
2. David Molino (ECU)
3. Cristian Guarnizo (PER)
3. Jose Rodriguez (BOL)
 
Male Infantile A (11-12-year-olds) 47kg
1. Luis angeles (PER)
2. Juan Pizarro (PER)
 
Male Infantile A (11-12-year-olds) +52kg
1. Brayan Castro (PER)
2. Gabriel Ruiz (PER)
3. Jordy Tineo (PER)
 
Female Infantile A (11-12-year-olds) 38kg
1. Ana Vera (PER)
2. Gabriela Pinedo (PER)
 
Female Infantile A (11-12-year-olds) 47kg
1. Briggite Ibanez (PER)
2. Angela Cornejo (PER)
 
Male Infantile B (13-14-year-olds) 36kg
1. Donald Moseman (San Carlos, Calif. / San Jose Buddhist Judo Club)
2. Marcelo Coa (PER)
 
Male Infantile B (13-14-year-olds) 40kg
1. Hector Cossio (BOL)
2. Enjels Ites (CHI)
3. Donald Moseman (San Carlos, Calif. / San Jose Buddhist Judo Club)
3. Juan Jimenez (PER)
 
Male Infantile B (11-12-year-olds) 40kg
1. Miguel Gonzalez (PER)
2. Jeanpierre Lazo (PER)
3. Pedro Guevara (PER)
3. Angel Lenz (PER)
 
Male Infantile B (13-14-year-olds) 48kg
1. Dilmer Calle (PER)
2. Luis Garcia (ECU)
3. Martin Daza (PER)
3. Wilmer Pilco (PER)
 
Male Infantile B (13-14-year-olds) 53kg
1. Fabian Maulen (CHI)
2. Peter Bereche (PER)
3. Jhon Lizama (PER)
3. Eder Llanos (PER)
 
Male Infantile B (13-14-year-olds) 58kg
1. Bruno Bermeo (ECU)
2. Felipe Pastene (CHI)
3. Marcelo Letona (EPR)
3. Gonzalo Abril (PER)
 
Male Infantile B (13-14-year-olds) 64kg
1. Hector Cisneros (ECU)
2. Jose Delgado (ECU)
 
Male Infantile B (13-14-year-olds) +64kg
1. Hector Cisneros (ECU)
2. Yeison Danoso (CHI)
3. Brayan Takamura (PER)
 
Female Infantile B (13-14-year-olds) 48kg
1. Diana Diaz (ECU)
2. Viviana Obando (ECU)
3. Karen Cornejo (PER)
3. Leslie Rosas (PER)
 
Female Infantile B (13-14-year-olds) 53kg
1. Yolanda Arcos (ECU)
2. Maria C. Vilchez (PER)
3. Zamira Quiliche (PER)
3. Maritza Zapata (PER)
 
Female Infantile B (13-14-year-olds) 64kg
1. Soleil Figueroa (CHI)
2. Shraon Garcia (PER)
                            
Male Juvenile (15-16-year-olds) 51kg
1. Joshua Prado (Coral Springs, Fla. / USA Judo National Training Site at North Miami)
2. Enrique Duran (PER)
3. Renzo Yarma (PER)
3. Romulo Neira (PER)
 
Male Juvenile (15-16-year-olds) 55kg
1. Jonny Bajai (ECU)
2. Stephan Shaw (ECU)
3. Brayan Villanueva (PER)
3. Fernando Leon (ECU)
 
Male Juvenile (15-16-year-olds) 60kg
1. Jesus Gavidia (PER)
2. Zaid Palao (PER)
3. Eduardo Vascones (ECU)
3. Billy Mendoza (PER)
5. Harol Sabanay (PER)
 
Male Juvenile (15-16-year-olds) 66kg
1. Andre Cornejo (PER)
2. Cristian Luiza (CHI)
3. Marcelo Perez (CHI)
3. Kenyi Vidal (PER)
 
Male Juvenile (15-16-year-olds) 81kg
1. Jose Morote (PER)
2. Guillermo Landeo (PR)
 
Male Juvenile (15-16-year-olds) +90kg
1. Bastian Badilla (CHI)
2. Jairo Camacho (ECU)
3. Johnatan Acosta (PER)
 
Female Juvenile (15-16-year-olds) 48kg
1. Karen Cornejo (PER)
2. Shea Favorite (Clermont, Fla. / Central Florida Judo & Jujitsu)
3. Leslie Cano (PER)
3. Tatiana Gutierrez (BOL)
 
Female Juvenile (15-16-year-olds) 57kg
1. Mirella Martinez (PER)
2. Kiara Gayosa (PER)
 
Female Juvenile (15-16-year-olds) 63kg
1. Mirella Martinez (PER)
2. Katherine Choque (PER)
 
Male Junior (19 and under) 55kg
1. Hans Angeles (PER)
2. Juan Soto (PER)
3. Martin Arsentales (PER)
3. Jhonny Flores (BOL)
 
Male Junior (19 and under) 60kg
1. Leandro Perez (BOL)
2. Jesus Gavidia (PER)
3. Juan Castaneda (PER)
3. Paulo Cortes (PER)
 
Male Junior (19 and under) 66kg
1. Juan Miguel Postigos (PER)
2. Jorge Enciso (PER)
3. Lwilli Santana (DOM)
3. Edgar Lopez (BOL)
 
Male Junior (19 and under) 73kg
1. Renzo Vidaurrazaga (PER)
2. Renzo Otiura (PER)
3. Marcoas Barack (PER)
3. Joel Garcia (PER)
 
Male Junior (19 and under) 81kg
1. Martin Figueroa (PER)
2. Efrain Palomino (PER)
3. Marcelo Benitez (PER)
3. Javier Ugaz (PER)
 
Male Junior (19 and under) 90kg
1. Noma Romulo (PER)
2. Peter Manrique (PER)
3. Emilio Del Carmen (PER)
3. Frank Alvarado (PER)
 
Male Junior (19 and under) 100kg
1. Noma Romulo (PER)
2. Joan Choy (PER)
3. Jhony Montoya (PER)
3. Luis Fernandez (PER)
 
Male Junior (19 and under) +100kg
1. Estrada Orellana (PER)
2. Ramiro Antezana (BOL)
 
Female Junior (19 and under) 44kg
1. Leslie Cano (PER)
2. Jessica Jimenez (PER)
 
Female Junior (19 and under) 48kg
1. Ana Chavez Trujillo (PER)
2. Shea Favorite (Clermont, Fla. / Central Florida Judo & Jujitsu)
3. Noelia Soto (PER)
3. Kathia Paredes (PER)
5. Leidy Diaz (PER)
 
Female Junior (19 and under) 52kg
1. Leslie Huaman (PER)
2. Juanita Trujillo (BOL)
3. Maria Alvarez (BOL)
3. Cecilia Balarezo (PER)
 
Female Junior (19 and under) 57kg
1. Katiuska Zuniga (PER)
2. Teresa Baca (PER)
3. Lucy Perez (PER)
3. Yusy Frisancho (PER)
 
Female Junior (19 and under) 63kg
1. Maite Bellota (PER)
 
Female Junior (19 and under) 78kg
1. Gina Castillo (PER)
2. Silvana Velazquez (PER)
3. Sandy Caballero (PER)

Comments