DAY #3: Pan American Cup Competition

March 13, 2005, 12 a.m. (ET)

The Pan American Cup Competition was held in Valencia, Venezuela on Sunday March 13, following the Pan American Juvenile and Junior Championships.

The US Team finished up third overall in the Cup competition behind Brazil and Venezuela. The US Team had sixteen medals - three Gold medals, 6 Silvers and 7 Bronzes.  This event was broader based than the Pan American Junior/Juvenile Championships in the sense that it did not restrict countries to only one entry per division.

Juvenile Female
40kg - Veronica Prado - Bronze
44kg - Brenna Clark - Gold
57kg - Kayla Harrison - Silver
70kg - Roxanne Neely - Silver
+70 -  Jasmeen Sapp - Bronze

Juvenile Male
60kg - Chris Cody - Bronze
73kg - Tim Thomas - Bronze
90kg - Hector Escamilla - Silver

Junior Female
52kg - Nicki Schultheis - Silver
57kg - Marti Malloy - Gold

Junior Male
60kg - Jean-Pierre Durand - Bronze
66kg - Francisco Alejandro - Gold
81kg - Travis Stevens - Silver
90kg - Landry Ambouroue - Bronze
100kg - Jake Thuma - Bronze
100+kg - Daniel McCormick Silver

Complete results are as follows:

Male Juvenile 51kg
1. Felipe Silva (BRA)
2. Martin Prado (ECU)
3. Yanko Salinas (VEN)
3. Jose Castillo (VEN)
5. Ramon Cortez (VEN)
5. Willys Simancas (VEN)
7. Matthew Parker (Dallas, Texas)

Male Juvenile 55kg
1. Ronnie Talledo (PER)
2. Fabian Gonzalez (VEN)
3. John Fruttinico (COL)
3. Hildemaro Gomez (VEN)
5. Michaelangelo Bell (AHO)
5. Ricardo Cabral (PUR)
7. Fabian Nunez (COL)
 
Male Juvenile 60kg
1. Victor Penalber (BRA)
2. Juan Postigos (PER)
3. Chris Cody (Plano, Texas / Becerra Judo & Jujitsu)
3. Marcial Linares (VEN)
5. Jose Pena (DOM)
5. Harley Diaz (PUR)
7. Daniel Carvajal (VEN)
 
Male Juvenile 66kg
1. Marcelo Contini (BRA)
2. Gabriel Herrera (VEN)
3. Robison Salas (VEN)
3. Keisser Guillen (VEN)
5. Patrick Spano (Tampa, Fla. / El Mambi Judo)
5. Israel Mendoza (VEN)
7. Victor Gomez (VEN)

Male Juvenile 73kg
1. Oswaldo Pereira (BRA)
2. Mario Bastidas (VEN)
3. TImothy Thomas (Harrisburg, Pa. / Harrisburg Judo)
3. Carlos Martinez (VEN)
5. Robert Romero (VEN)

Male Juvenile 81kg
1. Hiran Gasparini (BRA)
2. Keiber Rodriguez (VEN)
3. Ashleen Franz (AHO)
3. Guillermo Bouza (URU)
5. Nelson Vega (MEX)
5. Cesar Tejeda (PUR)
 
Male Juvenile 90kg
1. Hugo Coutinho (BRA)
2. Hector Escamilla (Boynton Beach, Fla. / West Palm Beach Judo Club)

Male Juvenile +90kg
1. Roberto Silva (BRA)
2. Jorge Sierra (PUR)
3. Eliecer Blanco (VEN)
3. Nicolas Ramirez (ARG)
5. Tony Sangimino (Burlingame, Calif. / Cahill's Judo)

Female Juvenile 40kg
1. Genesis Mota (VEN)
2. Vania Ribeiro (BRA)
3. Veronica Prado (Coral Springs, Fla. / Ki-Itsu-Sai Judo Club)
3. Yenifer Blanco (VEN)
5. Francis Garcia (VEN)
 
Female Juvenile 44kg
1. Brenna Clark (Hercules, Calif. / Amador Judo)
1. Carla Valdes (ARG)
2. Karina Palomares (BRA)
3. Grace Callejas (NCA)
 
Female Juvenile 48kg
1. Camila Souza (BRA)
1. Maria Ramos (VEN)
2. Rebeca Marquez (MEX)
3. Amarelis Colina (VEN)
3. Krystel Ortiz (VEN)
5. Jeanette Rodriguez (Coral Springs, Fla. / Ki-Itsu-Sai)
5. Paula Bujan (ARG)
 
Female Juvenile 52kg
1. Cristina Ortega (ECU)
2. Lina Pineda (COL)
3. Cecilia Romero (URU)
3. Ikaru Zarate (VEN)
5. Gabriela Pires (BRA)
5. Catalina Galdames (CHI)
 
Female Juvenile 57kg
1. Maria Perez (PUR)
2. Kayla Harrison (Middletown, Ohio / Renshuden Judo Club)
3. Juliana Kaneda (BRA)
3. Angelica Varela (VEN)
5. Angelica Delgado (Miami, Fla. / Ki-Itsu-Sai)
5. Nataly Cortez (CHI)
 
Female Juvenile 63kg
1. Mariana Santos (BRA)
2. Dairana Guevara (VEN)
3. Lisbeth Salmon (ECU)
3. Angie Bocaranda (VEN)
5. Genesis Mendez (VEN)
 
Female Juvenile 70kg
1. Jaibeth Pereira (VEN)
2. Roxanne Neely (Lancaster, Calif. / Antelope Valley Judo)
3. Steffany Marques (BRA)
3. Daniela Lugo (VEN)
5. Mara Izquierdo (ECU)
5. Angela Marquez (VEN)
 
Female Juvenile +70kg
1. Rocheli Nunes (BRA)
2. Edith Alvarez (VEN)
3. Jasmeen Sapp (Atlanta, Ga. / Waka Mu Sha Judo)
3. Betsi Medero (VEN)
5. Irani Sibada (VEN)
 
Male Junior 55kg
1. Freddy Vicioso (DOM)
2. Gabriel Aguilera (VEN)
3. Mariano Russo (ARG)
3. Jose Naranjo (VEN)
5. Romulo Ramirez (VEN)
5. Jesus Laya (VEN)
7. Carlos Tenesaca (ECU)
7. Erwin Rodriguez (VEN)
 
Male Junior 60kg
1. Celis Poll (VEN)
2. Robson Hirato (BRA)
3. Jean-Pierre Durand (Coral Springs, Fla. / Ki-Itsu-Sai)
3. Jose Romero (ECU)
5. Yesid Rodriguez (COL)
5. Wladimir Mijares (VEN)
7. Gilberto Mont (PUR)
7. Adrian Pereira (VEN)
 
Male Junior 66kg
1. Francisco Alejandro (Coral Springs, Fla. / Ki-Itsu-Sai)
2. Arturo Zapata (VEN)
3. Charles Wanderley (BRA)
3. Fernando Ibanez (ECU)
5. Ender Smith (VEN)
5. Nelson Martinez (VEN)
7. Armando Ortiz (MEX)
7. Oscar Morales (NCA)
 
Male Junior 73kg
1. Diogo Coutinho (BRA)
2. Gadiel Miranda (PUR)
3. Luis Retamales (CHI)
3. Berangel Martin (VEN)
5. Pablo Almeida (URU)
5. Alvaro Quintero (VEN)
7. Jonathan Chavez (ESA)
7. Luis Rojas (VEN)
 
Male Junior 81kg
1. Guilherme Luna (BRA)
2. Travis Stevens (San Jose, Calif. / San Jose State University)
3. Victor Carmona (VEN)
3. Jean-Paul Petit (VEN)
5. Juan Navarro (VEN)
5. Simon Cedeno (VEN)
 
Male Junior 90kg
1. Hugo Pessanha (BRA)
2. Isaac Timaure (VEN)
3. Landry Ambouroue (North Richland Hills, Texas / Ruben Martin Judo)
3. Saul Rodriguez (DOM)
 
Male Junior 100kg
1. Gustavo Oliveira (BRA)
2. Teofilo Diek (DOM)
3. Jacob Thuma (Harrisburg, Pa. / Harrisburg Judo)
3. Luis Amezquita (VEN)
5. Eric Lopez (PUR)
 
Male Junior +100kg
1. Rafael Silva (BRA)
2. Daniel McCormick (Arlington, Texas)
3. Jose Moreno (VEN)
3. Lenin Moreno (VEN)
5. Jose Gonzalez (PUR)
5. Marcos Medina (VEN)
 
Female Junior 44kg
1. Milagros Gonzalez (VEN)
2. Leonela Estupinan (ECU)
3. Ana Da Cunha (BRA)
3. Zahina Montilva (VEN)
5. Olinda Ortiz (VEN)
 
Female Junior 48kg
1. Makarena Chiguay (CHI)
2. Mariana Ferrer (VEN)
3. Karina Watanabe (BRA)
3. Zuleyma Garcia (ESA)
5. Yelitza Morillo (VEN)
5. Gabriela Blanco (VEN)
7. Evangelina Garcia (MEX)
 
Female Junior 52kg
1. Maria Garcia (DOM)
2. Nicki Schultheis (Gurnee, Ill. / Gurnee Judo)
3. Yulieth Sanchez (COL)
3. Andressa Fernandez (BRA)
5. Gladys Cobos (ECU)
5. Greisy Fuenmayor (VEN)
7. Armin Martin (VEN)
7. Laura Lameda (VEN)
 
Female Junior 57kg
1. Marti Malloy (San Jose, Calif. / San Jose State University)
2. Yuberlis Cedeno (VEN)
3. Ketleyn Lima (BRA)
3. Alenjandra Escalona (VEN)
5. Ana Campos (ARG)
5. Amanda Guitierrez (VEN)
7. Jessican Salinas (VEN)
 
Female Junior 63kg
1. Karina Acosta (MEX)
2. Narvelys Duarte (VEN)
3. Julyana Rodriguez (BRA)
3. Rosangela Martinez (VEN)
5. Leidy Marquina (VEN)
 
Female Junior 70kg
1. Mary Rojas (VEN)
2. Fernanda Bastoni (BRA)
3. Luciana Campos (ARG)
3. Maria Granadino (VEN)
5. Alejandra Falcon (VEN)
 
Female Junior 78kg
1. Luzia Fernandes (BRA)
2. Diana Hernandez (VEN)
 
Female Junior +78kg
1. Maria Althman (BRA)
2. Joselin Torres (VEN)
3. Lismary Segovia (VEN)
3. Johaneth Bermudez (VEN)
 
 

Comments