Arena National Championships head to Indiana

By Terry L. Davis | April 21, 2017, 10:41 a.m. (ET)

FOR IMMEDIATE RELEASE

April 21, 2017

 

Arena National Championships head to Indiana

 

(STEVENS POINT, Wis.) – The University of Notre Dame and Visit South Bend-Mishawaka, in partnership with USA Curling, are set to host the fifth

Arena National Championships April 25-30 at Compton Family Ice Arena.

 

The five-day event features the top arena-based curling teams from across the United States competing for the national title in men’s and women’s divisions. This one of USA Curling’s newer competitions, which is designed for member clubs utilizing arena ice facilities versus traditional curling clubs. This is the final – and 10th – USA Curling national championship event to be contested this season.

 

Teams will be grouped for round robin action, which begins Tuesday for the 14 competing women’s teams and Wednesday for the 20 men’s rinks. The San Francisco Bay Area Curling Club and the Pittsburgh Curling Club captured last year’s women’s and men’s titles, respectively. All of last year’s men’s medalists are in the field again this year – Mark Robinson’s champion rink from Pittsburgh, Jonathan Penney’s silver medalists from the Cincinnati Curling Club, and Curling Club of Houston’s bronze medalists, skipped by Christopher Doremus. The men’s field also features the 2015 champions from the Dallas-Fort Worth Curling Club, led by Jeffrey Knott.

 

An opening ceremony for the women’s competitors will take place at 2:30 p.m. Tuesday followed by the first round of competition. The men’s opening ceremony is scheduled for 3 p.m. Wednesday with the first draw of action at 4:30 p.m.

 

After the conclusion of the round robin, the top two men’s teams from each pool will advance to the quarterfinals on Sunday morning. The top two teams in each of the three women’s divisions will advance to the playoffs with the two teams with the best record and/or Draw Shot Challenge (DSC) score advancing directly to the semifinals on Friday afternoon. The women’s medal games will take place at 8:30 p.m. April 28. All of the men’s playoffs will take place on April 30.

 

Live scores will be posted at www.usacurl.org and promoted on USA Curling’s Twitter feed (@usacurl). There is no official live webstream for this competition.

 

Arena-based clubs continue to gain membership with the U.S. Curling Association, which now includes 89 curling-only dedicated facilities and 69 clubs that are designated as arena clubs (shares ice time with other sports such as figure skating and hockey).

 

The 2018 USA Curling Arena National Championships will take place May 1-6, 2018, in Salt Lake City, Utah.

 

Here is a look at this year’s competing teams and their hometowns:

Women’s Division:

Pool 1:

Cincinnati Curling Club: Monique Penney (West Chester, Ohio), Stephanie Simpson (Cincinnati, Ohio), Janet Clifford Brown (Mason, Ohio), Deborah Coviello (Sharonville, Ohio)

 

Dallas-Fort Worth Curling Club: Liana Knott (Lancaster, Texas), Carrie Scarlata (Garland, Texas), Lisa Henry (Dallas), Ashley Forbes (Grapevine, Texas)

 

Palmetto Curling Club: Sherri Odlevak (Easley, S.C.), Lisa Cobb (Easley, S.C.), Misty Clevenger (Horse Shoe, S.C.), Deborah Holcombe (Lyman, S.C.)

 

San Francisco Bay Area Curling Club: Julie Stengle (San Francisco), Monica Hernandez (Oakland, Calif.), Heather Kopeck (Oakland, Calif.), Kristina Lugo (Oakland, Calif.)

 

Windy City Curling Club: Brooke Borowiak (Westchester, Ill.), Carol Collins (Naperville, Ill.), Noel Luchinski (Glen Ellyn, Ill.), Heather Semenuik (Naperville, Ill.)

 

Pool 2:

Cedar Rapids Curling Club: Martha Marple (Fairfax, Iowa), Helen Bryce (Coralville, Iowa), Kimberly Peper (Cedar Rapids, Iowa), Katelyn Browne (Cedar Falls, Iowa)

 

Lone Star Curling Club: Lauri Jones (Dale, Texas), Laura Ware (Leander, Texas), Jennifer Asis (Austin, Texas), Pat Popovich (Austin, Texas)

 

Pittsburgh Curling Club: Daphne Roberts (Pittsburgh), Beth Lehman (Scottdale, Pa.), Erin McManus (Pittsburgh), Harley Rohrbacher (Pittsburgh)

 

Traverse City Curling Club: Jillian Riecke (Traverse City, Mich.), Dustine Murphy (Interlochen, Mich.), Cara Colburn (Traverse City, Mich.), Allison Rose (Traverse City, Mich.)

 

Wine Country Curling Club: Katie Feldman, Porsche Stephenson, Auria Moore, Laura Lunetta (all of Sacramento, Calif.)

 

Pool 3:

Circle City Curling Club: Tammy Hoffman (Westfield, Ind.), Susan Fleck (Indianapolis), Lauren Werckenthien (Fishers, Ind.), Caryn Thompson (New Palestine, Ind.)

 

Kansas City Curling Club: Sarah Wruck (Kansas City, Mo.), Kristy Filippini (Shawnee, Kansas), DeeAnn Moore (Kansas City, Mo.), Stacy Foree (Oak Grove, Mo.)

 

Oklahoma Curling Club: Nicole Merrifield (Edmond, Okla.), Angela Strange (Yukon, Okla.), Kristy Witzke (Oklahoma City, Okla.), Jennifer Bates (Oklahoma City, Okla.)

 

St. Louis Curling Club: Rebecca Walters (St. Peters, Mo.), Annie Saltarikos (Fallon, Mo.), Heather Smith (Waterloo, Ill.), Irene Hasegawa (St. Louis, Mo.) Flannery Allison (St. Louis, Mo.)

 

Men’s Division:

Pool 1:

Curling Club of Houston: Christopher Doremus (Victoria, Texas), Billy Reynolds (Houston), Carl Schaeper (Houston), Matthew Kane (League City, Texas)

 

Curl Troy 1: Bruce Clingan (Troy, Ohio), Mike Harwat (Tipp City, Ohio), Jason Hillard (Dayton, Ohio), Paul Robinson (Dayton, Ohio)

 

Palmetto Curling Club: Matt Sharkey (Greenville, S.C.), Daniel Fort (Mauldin, S.C.), Kenton Morrell (Mauldin, S.C.), Brian Champion-Wescott (Greer, S.C.)

 

St. Louis Curling Club 1: Steve McLeod (Augusta, Mo.), Joseph VanArtsdalen (St. Charles, Mo.), Steven Young (Maryland Heights, Mo.), Mitch Stoddard (Maryland Heights, Mo.)

 

Wine Country Curling Club: David Markowski (Vacaville, Calif.), Camren Spangler (Meadow Vista, Calif.), Evan Elliott (Sacramento, Calif.), Brian Feldman (Sacramento, Calif.)

 

Pool 2:

Cincinnati Curling Club: Jonathan Penney (West Chester, Ohio), Chuck Newcombe (West Chester, Ohio), Darrell Brown (Mason, Ohio), Daniel Coviello (Sharonville, Ohio)

 

Curl Troy 2: Matthew Urbaniak (Beavercreek, Ohio), Patrick Reed (Dayton, Ohio), Aaron Prine (Waynesville, Ohio), Patrick Connolly (Kettering, Ohio)

 

Lone Star Curling Club: Buck Krawczyk (Austin, Texas), Landon Russell (Austin, Texas)., Guy Davis (Austin, Texas), Joe Glaeser (Pflugerville, Texas)

 

Long Island Curling Club: Michael Greene (Bellerose, N.Y.), John Paccione (Glen Oaks, N.Y.), Thomas Lithgow (Garden City, N.Y.), Zachary Ryan (Rockville Centre, N.Y.)

 

San Francisco Bay Area Curling Club: P.N. Raju (San Francisco), Cameron Kim (Stanford, Calif.), Tony Del Porto (Oakland, Calif.), Jonathan Ochoco (San Francisco)

 

Pool 3:

Cedar Rapids Curling Club: Lon Peper (Cedar Rapids, Iowa), Parker Abbott (Iowa City, Iowa), Al Roder (Independence, Iowa), Bill Mitchell (Iowa City, Iowa)

 

Dallas-Fort Worth Curling Club: Jeffrey Knott (Lancaster, Texas), Nick Myers (Arlington, Texas), Laith Sando (Burleson, Texas), Kevin Roberts (Frisco, Texas), John Lambert (Garland, Texas)

 

Pittsburgh Curling Club: Mark Robinson (Pittsburgh), Nicholas Visnich (Beaver Falls, Pa.), Alexander Visnich (Beaver Falls, Pa.), Brian Stuart (Pittsburgh)

 

South Bend Regional Curling Club: Dean Palmer (Granger, Ind.), Mike Moran (South Bend, Ind.), Jared Coughlin (Longmeadow, Mass.), Blair Vandenburg (Mishawaka, Ind.), Ralph Lantz (Goshen, Ind.)

 

St. Louis Curling Club 2: T. Keefe Davis (St. Louis, Mo.), Barry Klein (Wildwood, Mo.), Michael Allison (St. Louis, Mo.), Eric Smith (Waterloo, Ill.)

 

Pool 4:

Circle City Curling Club: Ernie Forney (Carmel, Ind.), Dan Hinderer (Indianapolis), Ken Towne (Anderson, Ind.), Sean Hillier (Indianapolis), Daniel Ivers (Greenfield, Ind.)

 

Kansas City Curling Club: Kevin King (Lawrence, Kan.), Nathan Navrat (Kansas City, Kan.), Brian Foree (Oak Grove, Mo.), Jeff Miles (Kansas City, Mo.)

 

Oklahoma Curling Club: Jeremy Witzke (Oklahoma City, Okla.), Mark Ngo (Oklahoma City, Okla.), Nikolas Casiano (Oklahoma City, Okla.), Chris Strange (Yukon, Okla.)

 

Vikingland Curling Club: Troy Dittberner, Dan Rooney, Craig Erickson, Aaron Rooney (all of Alexandria, Minn.)

 

Windy City Curling Club: Matt Galas (Glen Ellyn, Ill.), Simon Ganet (Naperville, Ill.), Brian Stoiber (Shorewood, Ill.), Anthony D’Arco (Downers Grove, Ill.)

 

USA Curling is sponsored by AtomOS, Nike, Brooms Up Curling Supplies, CryoMAX 8-Hour Cold Pack, Sitrin, The RAM Restaurant & Brewery, BalancePlus, and Brakebush, and is partnered with Laurie Artiss Ltd. – The Pin People, United Airlines, 12th End Sports Network, and CurlingZone.

 

(30)

 

For more information: Terry Davis, Director of Communications, terry.davis@usacurl.org, 608-338-9900 (mobile) or 715-344-1199, Ext. 202 (office).