For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Curling

Year  Site  Gold  Skip  Silver  Bronze  USA 
2015  Halifax, Canada          
2014  Beijing, China NOR  Thomas Ulsrud SWE  SUI  10th 
2013  Victoria, Canada  SWE  Niklas Edin  CAN  SCO  9th 
2012  Basel, Switzerland  CAN Glenn Howard  SCO  SWE  8th 
2011  Regina, Canada CAN  Jeff Stoughton SCO  SWE 10th 
2010  Cortina d'Ampezzo, Italy CAN  Kevin Koe  NOR  SCO  4th 
2009  Moncton, Canada SCO  David Murdoch CAN  NOR  5th 
2008  Grand Forks, ND, USA CAN  Kevin Martin  SCO  NOR  7th 
2007  Edmonton, Canada  CAN  Glenn Howard  GER USA 3rd 
2006  Lowell, MA, USA  SCO David Murdoch CAN  NOR 4th 
2005  Victoria, Canada  CAN Randy Ferbey SCO  GER 6th
2004  Gavle, Sweden  SWE  Peja Lindholm  GER CAN  9th 
2003  Winnipeg, Canada  CAN  Randy Ferbey SUI  NOR  8th 
2002  Bismarck, ND, USA  CAN Randy Ferbey  NOR  SCO  4th 
2001  Lausanne, Switzerland  SWE  Peja Lindholm  SUI  NOR  6th 
2000  Glasgow, Scotland  CAN  Greg McAulay  SWE  FIN  4th 
1999  St. John, Canada  SCO  Hammy McMillan  CAN  SUI  4th 
1998  Kamloops, Canada  CAN  Wayne Middaugh  SWE  FIN  6th 
1997  Bern, Switzerland  SWE  Peja Lindholm  GER  SCO  6th 
1996  Hamilton, Canada  CAN  Jeff Stoughton SCO SUI  5th 
1995  Brandon, Canada  CAN  Kerry Burtnyk  SCO  GER 4th 
1994  Oberstdorf, Germany  CAN  Rick Folk  SWE  GER/SUI  5th 
1993  Geneva, Switzerland  CAN  Russ Howard  SCO  USA/SUI  3rd 
1992  Garmisch-Partenkirchen, Germany  SUI  Markus Eggler  SCO  USA/CAN 3rd 
1991  Winnipeg, Canada  SCO  David Smith CAN  USA/NOR  3rd 
1990  Vasteras, Sweden  CAN  Ed Werenich  SCO  DEN/SWE  6th 
1989  Milwaukee, WI, USA  CAN  Pat Ryan  SUI NOR/SWE  8th 
1988  Lausanne, Switzerland  NOR  Eigil Ramsfjell  CAN  SCO  7th 
1987  Vancouver, Canada  CAN  Russ Howard  GER  NOR 5th 
1986  Toronto, Canada  CAN  Ed Lukowich SCO  USA 3rd 
1985  Glasgow, Scotland CAN  Al Hackner SWE DEN  4th 
1984  Duluth, MN, USA  NOR  Eigil Ramsfjell  SUI  SWE  6th 
1983  Regina, Canada  CAN  Ed Werenich  GER  NOR 6th 
1982  Garmisch-Partenkirchen, Germany  CAN  Al Hackner  SUI  GER  6th 
1981  London, Canada SUI  Jurg Tanner  USA  CAN  2nd 
1980  Moncton, Canada  CAN  Rick Folk  NOR  SUI  4th 
1979  Bern, Switzerland  NOR  Kristian Soerum  SUI CAN 5th 
1978  Winnipeg, Canada  USA  Bob Nichols  NOR  CAN  1st 
1977  Karlstad, Sweden  SWE  Ragnar Kamp  CAN  SCO  4th 
1976  Duluth, MN, USA  USA  Bruce Roberts  SCO  SUI  1st 
1975  Perth, Scotland  SUI  Otto Danieli  USA  CAN  2nd 
1974  Bern, Switzerland  USA  Bud Somerville  SWE  SUI  1st 
1973  Regina, Canada  SWE  Kjell Oscarius  CAN  FRA  5th 
1972  Garmisch-Partenkirchen, Germany  CAN  Orest Melleschuk  USA  SCO  2nd 
1971  Megeve, France  CAN  Don Duguid  SCO  USA  3rd 
1970  Utica, NY, USA  CAN  Don Duguid  SCO  SWE  4th 
1969  Perth, Scotland  CAN  Ron Northcutt  USA  SCO  2nd 
1968  Pointe Claire, Canada  CAN  Ron Northcutt  SCO  USA  3rd 
1967  Perth, Scotland  SCO  Chuck Hay  SWE  CAN/USA  3rd 
1966  Vancouver, Canada  CAN  Ron Northcutt  SCO  SWE/USA  3rd 
1965  Perth, Scotland  USA  Bud Somerville  CAN  SCO/SWE  1st 
1964  Calgary, Canada  CAN  Lyall Dagg  SCO  SWE/USA  3rd 
1963  Perth, Scotland  CAN  Ernie Richardson  SCO/USA  (NA)  2nd 
1962  Falkirk, Scotland  CAN  Ernie Richardson  USA  SCO  2nd 
1961  Falkirk, Scotland  CAN  Hector Gervais  SCO  USA  3rd 
1960  Falkirk, Scotland  CAN  Ernie Richardson  SCO  (NA)  (NA)
1959  Falkirk, Scotland  CAN   Ernie Richardson SCO  (NA) (NA)