For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Curling

Year  Site  Winning team  Finish at Worlds 
2014  Aston, PA Pete Fenson, Shawn Rojeski, Joe Polo, Ryan Brunt (Bemidji, Minn.)  
2013
Green Bay, WI  Brady Clark, Sean Beighton, Darren Lehto, Philip Tilker, Steve Lundeen (Seattle, WA)
9th
2012
Aston, PA  Heath McCormick, Bill Stopera, Martin Sather, Dean Gemmell, Matt Hames (Ardsley, NY)
8th
2011
Fargo, ND  Pete Fenson, Shawn Rojeski, Joe Polo, Ryan Brunt (Bemidji, Minn.)
10th
2010
Kalamazoo, MI  Pete Fenson, Shawn Rojeski, Joe Polo, Tyler George (Bemidji, Minn.)
4th
2009  Denver, CO  John Shuster, Jason Smith, Jeff Isaacson, John Benton (Duluth, Minn.)  5th 
2008 Hibbing, MN  Craig Brown, Rich Ruohonen, John Dunlop, Pete Annis (Madison, Wis.)  7th 
2007 Utica, NY  Todd Birr, Bill Todhunter, Greg Johnson, Kevin Birr (Mankato, Minn.) Bronze 
2006  Bemidji, MN  Pete Fenson, Shawn Rojeski, Joe Polo, John Shuster, Scott Baird (Bemidji, Minn.) 4th 
2005  Madison, WI  Pete Fenson, Shawn Rojeski, Joe Polo, John Shuster (Bemidji, Minn.) 6th 
2004 Grand Forks, ND  Jason Larway, Doug Pottinger, Joel Larway, Bill Todhunter, Doug Kauffman (Granite, Wash.)  9th 
2003  Utica, NY  Pete Fenson, Eric Fenson, Shawn Rojeski, John Shuster (Bemidji, Minn.) 8th 
2002  Eveleth, MN  Paul Pustovar, Mike Fraboni, Geoff Goodland, Richard Maskel (Madison, Wis.) 4th 
2001  Madison, WI  Jason Larway, Greg Romaniuk, Joel Larway, Travis Way, Doug Kauffman (Granite, Wash.)  6th 
2000  Ogden, UT  Craig Brown, Ryan Quinn, Jon Brunt, John Dunlop (Madison, Wis.) 4th 
1999  Duluth, MN  Tim Somerville, Don Barcome Jr., Myles Brundidge, John Gordon, Bud Somerville (Superior, Wis.) 4th 
1998  Bismarck, ND  Paul Pustovar, Dave Violette, Greg Wilson, Cory Ward (Stevens Point, Wis.) 6th 
1997  Seattle, WA  Craig Disher, Kevin Kakela, Joel Jacobson, Paul Peterson (Langdon, N.D.)  6th 
1996  Bemidji, MN  Tim Somerville, Mike Schneeberger, Myles Brundidge, John Gordon (Superior, Wis.) 5th 
1995  Appleton, WI  Tim Somerville, Mike Schneeberger, Myles Brundidge, John Gordon (Superior, Wis.)  4th 
1994  Duluth, MN  Scott Baird, Pete Fenson, Mark Haluptzok, Tim Johnson (Bemidji, Minn.) 5th 
1993  St. Paul, MN  Scott Baird, Pete Fenson, Mark Haluptzok, Tim Johnson(Bemidji, Minn.)  Bronze 
1992  Grafton, ND  Doug Jones, Jason Larway, Joel Larway, Tom Violette (Granite, Wash.) Bronze 
1991  Utica, NY  Steve Brown, Paul Pustovar, George Godfrey, Wally Henry, Mike Fraboni (Madison, Wis.) Bronze 
1990 Superior, WI  Bard Nordlund, Doug Jones, Murphy Tomlinson, Tom Violette (Granite, Wash.) 6th 
1989  Detroit, MI  Jim Vukich, Curt Fish, Bard Nordlund, James Pleasants, Jason Larway (Granite, Wash.)  8th 
1988  St. Paul, MN  Doug Jones, Bard Nordlund, Murphy Tomlinson, Mike Grennan (Granite, Wash.) 7th 
1987  Lake Placid, NY  Jim Vukich, Ron Sharpe, George Pepelnjak ,Gary Joraanstad (Granite, Wash.)  5th 
1986  Seattle, WA  Steve Brown, Wally Henry, George Godfrey, Richard Maskel (Madison, Wis.)  Bronze 
1985  Mequon, WI  Tim Wright, John Jahant, Jim Wilson, Russ Armstrong (Wilmette, Ill.) 4th 
1984  Hibbing, MN  Joe Roberts, Bruce Roberts, Gary Kleffman, Jerry Scott (Hibbing, Minn.) 6th 
1983  Colorado Springs, CO  Don Cooper, Jerry Van Brunt Jr., Bill Shipstad, Jack McNelly (Colorado Springs, Colo.)  6th 
1982  Brookline, MA  Steve Brown, Ed Sheffield, Huns Gustrowsky, George Godfrey (Madison, Wis.) 6th 
1981  Fairbanks, AK  Bob Nichols, Bud Somerville, Bob Christman, Robert Buchanan (Superior, Wis.) Silver 
1980  Bemidji, MN  Paul Pustovar John Jankilla, Gary Klefman, Jerry Scott (Hibbing, Minn.) 4th 
1979  Superior, WI  Scott Baird, Dan Haluptzok, Mark Haluptzok, Bob Fenson (Bemidji, Minn.) 5th 
1978  Utica, NY  Bob Nichols, Bill Strum, Tom Locken, Bob Christman (Superior, Wis.) Gold 
1977 Northbrook, IL  Bruce Roberts, Paul Pustovar, Gary Kleffman, Jerry Scott (Hibbing, Minn.) 4th 
1976  Wausau, WI  Bruce Roberts, Joe Roberts, Gary Kleffman, Jerry Scott (Hibbing, Minn.) Gold 
1975  Detroit, MI  Ed Risling, Charles Lundgren, Gary Schnee, Dave Tellvik (Granite, Wash.)  Silver 
1974  Schenectady, NY  Bud Somerville, Bob Nichols, Bill Strum, Tom Locken (Superior, Wis.) Gold 
1973  Colorado Springs, CO  Charles Reeves, Doug Carlson, Henry Shean, Barry Blanchard (Winchester, Mass.)  5th 
1972  Wilmette, IL  Bob Labonte, Frank Aasand, John Aasand, Ray Morgan (Grafton, N.D.)  Silver 
1971  Duluth, MN  Dale Dalziel, Dennis Melland, Clark Sampson, Rodney Melland (Edmore, N.D.)  Bronze 
1970  Ardsley, NY  Art Tallackson, Glenn Gilleshammer, Ray Holt ,Trueman Thompson (Grafton, N.D.)  4th 
1969  Grand Forks, ND  Bud Somerville, Bill Strum, Franklin Bradshaw, Gene Ovesen (Superior, Wis.) Silver 
1968  Madison, WI  Bud Somerville, Bill Strum, Al Gagne, Tom Wright (Superior, Wis.)  Bronze 
1967  Winchester, MA  Bruce Roberts, Tom Fitzpatrick, John Wright, Doug Walker (Granite, Wash.) Bronze 
1966  Hibbing, MN  Bruce Roberts, Joe Zbacnik, Gerry Toutant, Mike O'Leary (Fargo, N.D.)  Bronze 
1965  Seattle, WA  Bud Somerville, Bill Strum, Al Gagne, Tom Wright (Superior, Wis.)  Gold 
1964  Utica, NY  Robert Magie Jr., Bert Payne, Russell Barber, Britton Payne (Duluth, Minn.)  Bronze 
1963  Duluth, MN  Mike Slyziuk, Nelson Brown, Ernest Slyziuk, Walter Hubchik (Detroit, Mich.)  Silver 
1962  Detroit, MI  Dick Brown, Terry Kleffman, Fran Kleffman, Nick Jerulle (Hibbing, Minn.) Silver 
1961  Grand Forks, ND  Frank Crealock, Ken Sherwood, John Jamieson, Bud McCartney (Granite, Wash.) Bronze 
1960  Chicago, IL  Orvil Gilleshammer, Glenn Gilleshammer, Wilmer Collette, Donald Labonte (Grafton, N.D.) No worlds 
1959  Green Bay, WI  Dick Brown, Terry Kleffman, Fran Kleffman, Nick Jerulle (Hibbing, Minn.)  No worlds 
1958  Milwaukee, WI  Mike Slyziuk, Douglas Fisk, Ernest Slyziuk, Merritt Knowlson (Detroit, Mich.)  No worlds 
1957  Chicago, IL  Harold Lauber, Louis Lauber, Peter Beasy, Matt Berklich (Hibbing, Minn.) No worlds