For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Curling

Year  Team Finish at World Juniors 
2014  Jake Vukich, Evan McAuley, Luc Violette, Kyle Lorvick (Seattle, Wash.) 9th
2013
Korey Dropkin, Thomas Howell III, Mark Fenner, Alex Fenson, Connor Hoge
7th
2012
Stephen Dropkin, Korey Dropkin, Thomas Howell III, Derek Corbett, Cameron Ross (Broomstones, MA)
5th
2011
Aaron Wald, Josh Bahr, Jared Zezel, John Muller (Chisholm, Minn.) 6th
2010
Sean Beighton, Derrick Mclean, Sam Galey, Joe Purvis (Seattle, Wash.)
9th
2009  Chris Plys, Aanders Brorson, Matt Perushek, Matt Hamilton (Duluth, Minn.)   Bronze 
2008 Chris Plys, Aanders Brorson, Matt Perushek, Matt Hamilton (Duluth, Minn.)  Gold 
2007  Chris Plys, Aanders Brorson, Matt Perushek, Joel Cooper, Josh Bahr (Duluth, Minn.) 5th 
2006  Chris Plys, Matt Mielke, Kevin Johnson, Tommy Kent, Aaron Wald (Duluth, Minn.) 8th 
2005  Kris Perkovich, Jason Smith, Jeff Isaacson, Kevin Johnson, Shaye Perkovich (Chisholm, Minn.) 4th 
2004  John Shuster, Jason Smith, Kevin Johnson, Shane McKinlay, Chase Schmitt (Chisholm, Minn.) DNQ 
2003  Jesse Gates, Jeff Thune, Kevin Johnson, Shane McKinlay, Chris Plys (Chisholm, Minn.) DNQ 
2002  Leo Johnson, Colin Hufman, Martin Sather, Chris Benshoof, Steven Birklid (Fairbanks, Alaska)  8th 
2001  Andy Roza, Steve Jaixen, Chris Becher, Scott Jordan (Ak-sar-ben, Neb.) Bronze 
2000  Randy Baird, Phill Drobnick, Chase Jackson, Cody Stevens (Bemidji, Minn.)  6th 
1999  Andy Roza, Steve Jaixen, Kevin Jordan, Chris Becher, Scott Jordan (Ak-sar-ben, Neb.) Bronze 
1998  Andy Roza, Steve Jaixen, Kevin Jordan, Chris Becher, Scott Jordan (Ak-sar-ben, Neb.) 5th 
1997  Matt Stevens, Craig Brown, Bob Liapis, Jeremy Fogelson (Bemidji, Minn.)  9th 
1996  Travis Way, Troy Schroeder, Owen Bunstein, Brandon Way (Granite, Wash.)  6th 
1995  Mike Peplinski, Craig Brown, Ryan Braudt, Cory Ward (Centerville, Wis.)  5th 
1994 Mike Peplinski, Craig Brown, Ryan Braudt, Cory Ward (Centerville, Wis.)  Bronze 
1993  Garrett Paine, Kevin Kosel, Danny Hadrava, Joel Koski (Hibbing, Minn.)  9th 
1992  Eric Fenson, Shawn Rojeski, Kevin Bergstrom, Ted McCann (Bemidji, Minn.)  5th 
1991  Eric Fenson, Shawn Rojeski, Kevin Bergstrom, Ted McCann (Bemidji, Minn.)  Bronze 
1990  Kurt Marquardt, Jeff Falk, Dan Thurston, Mike Thurston (Poynette, Wis.) 7th 
1989  Kurt Marquardt, Jeff Falk, Dan Thurston, Mike Thurston (Poynette, Wis.) 6th 
1988  Will Marquardt, Jim Falk, Jeff Falk, Kurt Marquardt (Poynette, Wis.)  5th 
1987  Darren Kress, Bret Davis, Duane McGregor, Connor Oihus (Grafton, N.D.)  5th 
1986  Scott Brown, Darin Holt, Perry Hillman, Darren Kress (Cavalier, N.D.)  8th 
1985  Rodger Schnee, Kelly Yalowicki, Shane Way, Mark Lundgren (Granite, Wash.)  6th 
1984  Al Edwards, Mark Larson, Dewey Balsey, Kurt Disher (Rolla, N.D.)  Gold 
1983  Al Edwards, Mark Larson, Kenny Mickelson, Dana Westemeier (Rolla, N.D.)  4th 
1982  Dale Risling, Milt Best, Rob Foster, Jim Foster (Granite, Wash.) 4th 
1981  Ted Purvis, Dale Risling, Milt Best, Dean Risling (Granite, Wash.) Bronze 
1980  Scott Dalziel, Todd Dalziel, Scott Gerrard, Paul Thompson (Devils Lake, N.D.)  4th 
1979  Don Barcome Jr., Randy Darling, Bobby Stalker, Earl Barcome (Grand Forks, N.D.)  Gold 
1978  Jeff Tomlinson, Tom Purvis, Curt Fish, Marc McCartney (Granite, Wash.) 5th 
1977  Don Barcome Jr., Dale Mueller, Gary Mueller, Earl Barcome (Grand Forks, N.D.)  Bronze 
1976  Don Barcome Jr., Dale Mueller, Earl Barcome, Gary Mueller (Grand Forks, N.D.)  6th 
1975  Steve Penecello, Rick Novak, Ben Gardeski, Ken Baehr (Hibbing, Minn.)  5th 
1974  Gary Kleffman, Jerry Scott, Rick Novak, Ben Gardeski (Hibbing, Minn.)  No worlds