10 Champions Crowned on the Second Day of 2017 Junior Olympics

June 28, 2017, 10:43 p.m. (ET)

 

The 2017 USA Boxing Junior Olympic, Prep Nationals and Youth Open Championship continued the excitement of the second day as boxers ages 8-18 stepped into one of the four rings at the Charleston Civic Center in Charleston, W.Va.


The noon session provided another impressive day including five championships bouts contested. Jennifer Aguilar (Dallas, Texas), Joseph Awinongya (Chicago, Ill.), Aldo Blancas (Milwaukee, Wisc.), Martin Mosqueda (Houston, Texas) and Michael O’Conner (Newburgh, N.Y.) took their respective divisions.


The evening session featured five youth women’s finals, as well as saw the junior and youth men division’s get one step closer to the national title bouts. Isamary Aquino (Universal City, Texas), Candice Carter (Baltimore, Md.), Sharahaya Moreu (Albuquerque, N.M.) Yarisel Ramirez (Las Vegas, Nev.) and Amy Salinas (Las Cruces, N.M) all added Youth Open Champion to their already impressive resumes. 


Aquino, Moreu and Salinas, all current members of the Youth National Team, will represent Team USA later this year at the 2017 Youth Women’s World Championships.


Bouts will continue tomorrow for the boxers still in contention with sessions at noon and 6:00 p.m. Bout sheets, brackets and USA Boxing’s free live stream can be found here.

 

Results

 

6:00 P.M. Session


Ring 1

Junior/106 lbs.: Patrick Cody, Spokane, Wash., dec. over Rolyn Nez, Farmington, N.M., 4-1

Junior/110 lbs.: Jalen Walker, Gardena, Calif., dec. over Kristian Aceves, Galt, Calif., 5-0

Junior Female/114 lbs.: Ivana Verduzco, Los Angles, Calif., dec. over Jennifer Lozano, Laredo, Texas, 4-1

Junior/114 lbs.: Omar Perez, Chicago, Ill., dec. over Jason Komanekin, Keshena, Wisc., 3-2

Junior/119 lbs.: Kevan Bonilla, Bridgeport, Conn., dec. over Haven Brady Jr., Albany, Ga., 4-1

Junior/125 lbs.: Breeon Carothers, Racine, Wisc., dec. over Vincent Rangel, Belgrade, Mont., 3-2

Junior/132 lbs.: Christian Gragg Jr., St. Louis, Mo., dec. over Martin Belman, Riverside, Calif., 5-0

Junior/138 lbs.: Elija Martinez, Kirtland, N.M., dec. over Jorge Perez, Chicago, Ill., 5-0

Junior/154 lbs.: Eugene Collins, Nashville, Tenn., dec. over Brian Perry, Washington, D.C., 3-2

Youth/108 lbs.: Stephen Acosta, Dallas, Texas, dec. over Adrian Nunez, Stamford, Conn., 5-0

Youth/108 lbs.: Aaron Lopez, Land O Lakes, Fla., dec. over Ray Palladina, Houston, Texas, 5-0

Youth/114 lbs.: Derry Noble, Vacaville, Calif., dec. over Chamar Flowers, Accokeek, Md., 5-0

Youth/123 lbs.: Rajon Chance, East Orange, N.J., dec. over Marcus Floyd, Buffalo, N.Y., 5-0

Youth/123 lbs.: Smathy Silva, Sparks, Nev., dec. over Tyler Komanekin, Keshena, Wisc., 4-1

Youth/123 lbs. Dimas Deleon, Mission, Texas, dec. over Japhethlee Llamido, Norwalk, Calif., 3-2

Youth/132 lbs.: Terrence Williams, New Port Richey, Fla., dec. over Jeremiah Underwood, Ripley, Tenn., 5-0

Youth/132 lbs.: Gabriel Camacho, Lancaster, Pa., dec. over Reco Todd, Gwynn Oak, Md., 4-1

Youth/141 lbs.: Adrian Valdovinos, Hanford, Calif., dec. over Jeovanny Estela, Orlando, Fla.


Ring 2

Junior/106 lbs.: Tyrell Simon, Newburgh, N.Y., dec. over Fernando Diaz, North Las Vegas, Nev., 4-1

Junior/110 lbs.: Santiago Giron, Albuquerque, N.M., dec. over Ernest Lamar, Cincinnati, Ohio, 3-2

Junior Female/114 lbs.: Martha Lopez, Tampa, Fla., won by RSC over Martha Lopez, Tampa, Fla., RSC- 3

Junior/114 lbs.: Keedric White, Jackson, Miss., dec. over Jonathan Medeiros, Dothan, Ala., 5-0

Junior/119 lbs.: Jeremy Adorno, Allentown, Pa., dec. over Sachery Sam, Stockton, Calif., 5-0

Junior/125 lbs.: Xavian Ramirez, Reading, Pa., won by RSC over Javon Joseph, Lafayette, La., RSC

Junior/132 lbs.: AaronAponte, Hialeah, Fla., won by RSC over Anthony Brown, Denver, Colo., RSC

Junior/138 lbs.: Leonel Cardenas, Palmview, Texas, dec. over Jasper West, St. Louis, Ill., 5-0

Junior/154 lbs.: Daniel Blancas, Milwaukee, Wisc., dec. over Steven Torres, New London, Conn., 4-1

Youth Female/106 lbs.: Amy Slinas, Las Cruces, N.M., dec. over Amber Rojas, San Antonio, Texas, 4-1*

Youth Female/112 lbs.: Candice Carter, Baltimore, Md., dec. over Bernadette Malendrez, Merced, Calif., 5-0*

Youth/114 lbs.: Malik Nelson, Avenel, N.J., dec. over Amado Vargas, North Las Vegas, Nev., 5-0

Youth/123 lbs.: Marc Castro, Fresno, Calif., won by RSC over Jordan Jenkins, Garland, Texas, RSC

Youth/123 lbs.: Ronnell Johnson, Columbus, Ohio, dec. over Rogelio Ortega, South Houston, Texas, 3-2

Youth/132 lbs.: Oscar Perez, Houston, Texas, dec. over Jacob Ramos, Dallas, Texas, 4-1

Youth/132 lbs.: Nasheen Williams, Rochester, N.Y., dec. over Rodolfo Silva, Galena Park, Texas, 3-2

Youth/141 lbs.: Seth McGee, Bryan, Texas, dec. over David Fecteau, Westland, Mich., 4-1

Youth/152 lbs.: Juan Vazquez, Omaha, Neb., dec. over Quaheem Davis, Philadelphia, Pa.,

Youth/152 lbs.: Eugene Hill, Dickinson, Texas, dec. over Brandon Davis, St. Louis, Mo., 3-1


Ring 3

Junior/106 lbs.: Lamar Odoms, Washington, D.C., dec. over Braden Reed, Dyersburg, Tenn., 4-1

Junior/110 lbs.: Keon Davis, Norfolk, Va., dec. over Xander Zayes, Plantation, Fla., 4-1

Junior/114 lbs.: Zackary Sancez, Odessa, Texas, dec. over Eric Tudor, Ft. Lauderdale, Fla, 3-2

Junior Female/119 lbs.: Alexandra Fernandez, Splendora, Texas, de.c over Summer Mendoza, Visalia, Calif., 4-1

Junior/119 lbs.: Wilver Hernandez, Kansas City, Kan., dec. over Jeremiah Perales, Omaha, Neb., 4-1

Junior/125 lbs.: Daniel Garcia, Westminster, Colo., dec. over Deontay Brown, St. Louis, Mo., 5-0

Junior/132 lbs.: Jermoine Royster, Richmond, Va., dec. over Jorickson Galiza, Waianae, Hawaii, 4-1

Junior/138 lbs.: Armani Almestica, Orlando, Fla., dec. over Marco Ramirez, Corcoran, Calif., 4-1

Junior/154 lbs.: Jay Deleon, Dallas, Texas, dec. over Michael Hudson, Milton, Ga., 5-0

Youth/108 lbs.: Isaac Martinez, Conroe, Texas, dec. over Darryl Lewis Jr., Cincinnati, Ohio, 3-2

Youth Female/119 lbs.: Isamary Aquino, Universal City, Texas, won by RSC over Katlin Crabtree, Paris, Tenn., RSC-2*

Youth Female/125 lbs.: Yarisel Ramirez, Las Vegas, Nev., won by RSC over Lauren Barbee, Ozark, Ala., RSC-2*

Youth Female/165 lbs.: Sharahaya Moreu, Albuquerque, N.M., dec. over Lina Saulters, Topeka, Kan., 4-1*

Youth/123 lbs.: Ezequiel Huaracha, Streamwood, Ill., dec. over Tyrese Woodard, Cincinnati, Ohio, 5-0

Youth/132 lbs.: Harley Mederos, New York, N.Y., dec. over Joseph Bargeman, Lafayette, La., 5-0

Youth/132 lbs.: Keyshawn Davis, Norfolk, Va., dec. over Malik Waaren, Catonsville, Md., 5-0

Youth/141 lbs.: Rolando Vargas, Milwaukee, Wisc., dec. over Omar Juarez, Brownsville, Texas, 4-1

Youth/152 lbs.: Alex Donis, Cypress, Texas, dec. over Jah-yae Brown, Schenectady, N.Y., 3-2


Ring 4

Junior/106 lbs.: Jesus Flores, Selma, Calif., dec. over Angel Melendez, Dallas, Texas, 5-0

Junior/110 lbs.: Samuel Cosio, Kansas City, Mo., dec. over Bobby Leopnard, Shreveport, La., 5-0

Junior/114 lbs.: German Lopez, Arlington, Texas, dec. over Ivin Colon, Huntington Park, Calif., 3-2

Junior Female/119 lbs.: Gabriela Fundora, Coachella, Calif., dec. over Arazely Galindo, Dallas, Texas, 5-0

Junior/119 lbs.: Peter Mendoza, Compton, Calif., dec. over Matthew Reyes, Farmington, N.M., 5-0

Junior/125 lbs.: Adrian Valdovinos, Hanford, Calif., dec. over Howard Trevino, Lancaster, Calif., 5-0

Junior/132 lbs.: Derek Cintron, Bronx, N.Y., dec. over Larry Reeves, St. Paul, Minn., 5-0

Junior/138 lbs.: Alexei Pergande, Mount Juliet, Tenn., dec. over Gilbert Orlang, Allentown, Pa., 5-0

Junior/154 lbs.: Angel Chavez, Salins, Calif., dec. over Brendon Torres, Denver, Colo., 5-0

Youth/108 lbs.: Angel Martinez, won by RSC over Anthony Bustillos, Albuquerque, N.M., RSC-3

Youth/114 lbs.: Dominic Valle, Wesley Chapel, Fla., dec. over Earleonta Evans, Lagrange, Ga., 5-0

Youth/114 lbs.: Raymond Ford, Sicklerville, N.J., dec. over Asa Stevens, Waianae, Hawaii, 3-2

Youth/123 lbs.: Felix Parrilla, New Haven, Conn., dec. over Angel Garcia, Laredo, Texas, 5-0

Youth/123 lbs.: Dominique Francis, Opa Locka, Fla., dec. over Johnthan Quair, Hanford, Calif.. 4-1

Youth/132 lbs.: Romero Acosta, Las Vegas, Nev., dec. over Matthew Umland, Verndale, Minn., 4-1

Youth/132 lbs.: Richard Medina, San Antonio, Texas, dec. over Jungle Garcia, St. Cloud, Fla., 5-0

Youth/141 lbs.: Lavars Carter, Cincinnati, Ohio, dec. over Raul Manrique, Dallas, Texas, 3-2

Youth/152 lbs.: Antonia Grant, Cincinnati, Ohio, dec. over Jaydon Vigil, Lakewood, Colo., 4-1

Noon Session


Ring 1

Pee Wee 8 Novice/65 lbs.: Michael O’Conner, Newburgh, N.Y., dec. over Jayden Morgan, Laurel, Md., 4-1*

Pee Wee Open/60 lbs.: Diego Rodriguez, Reading, Pa., dec. over Javon Robinson, Oxford, Pa., 4-1

Pee Wee Open/65 lbs.: Lavone Peak, Rochester, N.Y., 

won by RSC over Jordan Pequeno, Shreveport, La., RSC

Pee Wee Open/70 lbs.: Marc-Julien Alwohi, Kapolei, Hawaii, dec. over Yoell Cooper, Hillside, N.J., 5-0

Pee Wee Open/75 lbs.: Roy Garcia, Laredo, Texas, dec. over Adam Dinkins, Washington, D.C., 5-0

Bantam/60 lbs.: Jose Gonzalez, Fresno, Calif., dec. over Jaredd Blount II, Marietta, Ga., 3-2

Bantam/70 lbs.: Juan Rivera V, Philadelphia, Pa., dec. over Paolo Barredo, Walnut, Calif., 4-1

Bantam/75 lbs.: Breishaun Johnson, Cincinnati, Ohio, dec. over Joe Sanchez II, Greeley, Colo., 4-1

Bantam/80 lbs.: Robert Meriwether, Las Vegas, Nev., dec. over Christian Gragg Jr., St. Louis, Mo., 5-0

Bantam/85 lbs.: Jesus Martinez, San Antonio, Texas, dec. over Malachi Ross, Grandview, Mo., 5-0

Bantam Female/90 lbs.: Yemila Tobias, won by RSC over Emily Garrison, Rock Spring, Wyo., RSC-2

Intermediate/75 lbs.: Devin Carswell, Detroit, Mich., dec. over Mel’trevous Leonard, Shreveport, La., 5-0

Intermediate/85 lbs.: Emanuel Moreno, Wichita Falls, Texas, dec. over Kyle Lacanlale, San Ramon, Calif., 5-0

Intermediate/95 lbs.: Jyrin Sutton, St. Louis, Mo., dec. over Lehnox Rodriguez, Springfield, Mass., 5-0

Intermediate Female/101 lbs.: Jadalie Medeiros, Dothan, Ala., dec. over Natalia Castaneda, Kansas City, Mo., 4-1

Intermediate/101 lbs.: Tyshawn Denson, Akron, Ohio, dec. over Muhammad Robinson, Nottingham, Md., 4-1

Intermediate/106 lbs.: Joel Iriate, Bakersfield, Calif., dec. over Steven Acosta, Newburgh, N.Y., 4-1

Intermediate/110 lbs.: Deon Giles, Capital Heights, Md., dec. over Danilo Diez, Cape Coral, Fla., 3-2

Intermediate/114 lbs.: Gustavo Garrido, San Antonio, Texas, dec. over Isaiah Garcia, Adelanto, Calif., 4-1

Intermediate Female/125 lbs.: Emily Gomez, Bakersfield, Calif., won by RSC over Francine Church, New Town, Md., RSC-3

Intermediate/125 lbs.: Alan Garcia, Ulysses, Kan., dec. over Joshua Estrada, Las Vegas, Nev., 5-0

Intermediate/138 lbs.: Cam’Ron Patton, Paris, Tenn., dec. over Salvador Escobedo, Rockford, Ill., 5-0

Intermediate/145 lbs.: Elijah Garcia, Avondale, Ariz., dec. over Nathan Pagan, Philadelphia, Pa.


Ring 2

Pee Wee 8 Open/65 lbs.: Kairee Kelly, Washington, D.C., dec. over Allan Hernandez, Vero Beach, Fla., 5-0

Pee Wee Open/60 lbs.: Anthony Anderson, Canton, Mich., dec. over Keith Perry, Washington, D.C., 5-0

Pee Wee Open/65 lbs.: Leonard Ross, Detroit, Mich., won by RSC over Kayne Rangel, Omaha, Neb., RSC

Pee Wee Open/70 lbs.: Andre Flores, Ceres, Calif., dec. over Owen Miranda, Delavan, Wisc., 5-0

Pee Wee Open/80 lbs.: Aldo Blancas, Milwaukee, Wisc., dec. over Darnell Baldwin Jr., Canton, Mich., 5-0*

Bantam/60 lbs.: Emmanuel Chance, E. Orange, N.J., dec. over Thomas Covington, Detroit, Mich., 4-1

Bantam/70 lbs.: Jamell Maldonado, Phoenix, Ariz., Enrique Duran, Bakersfield, Calif., 4-1

Bantam/75 lbs.: Cornellio Phipps, Oxford, Pa., dec. over Joseph Keller, Lake Chris, La., 5-0

Bantam/80 lbs.: Marcell Steele, Washington, D.C., dec. over Alexander Tapia, Omaha, Neb., 5-0

Bantam/85 lbs.: Skyler Reyes, Waipahu, Hawaii, dec. over Sebastian Acevedo, Brooklyn, N.Y., 4-1

Bantam Female/90 lbs.: Nazeerah McGeorge, Philadelphia, Pa., dec. over Nevaeh Anderson, Syracuse, N.Y., 4-1

Intermediate/75 lbs.: Raimier Walker, Syracuse, N.Y., dec. over Luis Lopez, Delhi, Calif., 5-0

Intermediate/85 lbs.: Hyrum Correa, Glendale, Ariz., dec. over Decorian Jackson, 5-0

Intermediate/95 lbs.: Emiliano Vargas, Las Vegas, Nev., won by DQ over Raylin Williams Jr., Sylvania, Ohio, DQ

Intermediate Female/101 lbs.: Jewry Rodriguez, Humble, Texas, won by RSC over Omesha Carmona, Lawrence, Mass., RSC

Intermediate/101 lbs.: Victor Ordonez, Newark, N.J., dec. over Edgar Hernandez, Kansas City, Kan., 5-0

Intermediate/106 lbs.: Tyreek Williams, Washington, D.C., dec. over Jake Santistevan, Denver, Colo., 4-1

Intermediate/110 lbs.: Anthony Vargas, Edison, N.J., dec. over Moroni Hale, Minot, N.D., 5-0

Intermediate/114 lbs.: Erick Hernandez, Longmont, Colo., dec. over Nathan Arceo, Kapolei, Hawaii, 5-0

Intermediate Female/125 lbs.: Briana Chagolla, San Antonio, Texas, dec. over Tyrionia Hankinsoon, Aiken, S.C., 5-0

Intermediate/125 lbs.: Ricardo Guerra, Brownsville, Texas, dec. over Juan Gonzales, Fresno, Calif., 3-2

Intermediate Female/80 lbs.: Mariah Martinez, Phoenix, Ariz., won by RSC over Amethyst Chagolla, San Antonio, Texas, RSC

Intermediate/138 lbs.: Zahir Abdus-Salaam, Newark, N.J., dec. over Devaughn Lucas, Richmond, Texas, 5-0


Ring 3

Pee Wee Open/65 lbs.: Kartiere Gilmore, Solon, Ohio, dec. over Ezariah Garcia, San Antonio, Texas, 3-2

Pee Wee Female Novice/65 lbs.: Alana Canoy-Paiva, Ewa Beach, Hawaii, dec. over Dymond Hardaway, Lagrange, Ga., 4-1

Pee Wee Open/65 lbs.: A’killias Evans, Lagrange, Ga., dec. over Jaylen Margetson, Opa-Locka, Fla., 5-0

Pee Wee Open/70 lbs.: Marcus Luther, Washington, D.C., dec. over Donovan Garcia, Thornton, Colo., 5-0

Pee Wee Open/85 lbs.: Joseph Awinongya, Chicago, Ill., won by RSC over Tyquan Lockett, Aiken, S.C., RSC*

Bantam/60 lbs.: Zion Daclison, Ewa Beach, Hawaii, dec. over Juan Perez, Harrisbugrg, Pa., 4-1

Bantam/70 lbs.: Ranulfo Bocanegra, Donna, Texas, dec. over Takeam Bradley, Albany, N.Y., 4-1

Bantam/75 lbs.: James Johnson, New Haven, Conn., dec. over Cayden Griffiths, Cathedral City, Calif., 3-2

Bantam/80 lbs.: Ronny Edmonds, Nashville, Tenn., dec. over Izaiah Darden, Toledo, Ohio, 3-2

Bantam/85 lbs.: Na’cyus Morrison, Greenville, S.C., dec. over Elijah Olivas, Phoenix, Ariz., 4-1

Bantam/106 lbs.: Muhammad Means, Philadelphia, Pa., dec. over Emiliano Gandara, Dallas, Texas, 5-0

Intermediate/75 lbs.: Christian Romero, Boerne, Texas, dec. over Terry Washington, San Bernanrdino, Calif., 4-1

Intermediate/85 lbs.: Jonathon Recio, Hawthorne, Calif., dec. over Leon Hohauser, Queens, N.Y., 3-2

Intermediate/95 lbs.: Daniel Crotez, Converse, Texas, dec. over Darrius Jackson, Orlando, Fla., 4-1

Intermediate/101 lbs.: Dario Villegas, Muscatine, Iowa, dec. over Shamar Leblanc, Carencro, La., 4-1

Intermediate/106 lbs.: Roberto Alvarez, Simi Vally, Calif., won by walkover over Gerrquan Miller, Cincinnati, Ohio, W/O

Intermediate/110 lbs.: Darius Ward, Cincinnati, Ohio, dec. over Anthony Flores-Valdez, Wichita, Kan., 

Intermediate Female/114 lbs.: Reina Tellez, San Antonio, Texas, dec. over Issabel Vasquez, Orlando, Fla., 5-0

Intermediate/114 lbs.: Kamar Bray, Melbourne, Fla., dec. over Cameron Mincey, Omaha, Neb., 4-1

Intermediate/125 lbs.: Ferris Dixon, Detroit, Mich., dec. over Dwyke Flemming, North Brunswick, N.J., 4-1

Pee Wee 8/60 lbs.: Andre McCallum, Toledo, Ohio, won by RSC over John Paul Medeiros, Dothan, Ala., RSC-2

Bantam Female/95 lbs.: Camille Brown, Detroit, Mich., won by RSC over Octavia Costalez, Casper, Wyo., RSC-1

Bantam Female/106 lbs.: Destiny Costalez, Casper, Wyo., dec. over Tracy Kennedy, Minot, N.D., 3-2


Ring 4

Pee Wee Open/55 lbs.: Martin Mosqueda, Houston, Texas, dec. over Kahlil Harvey Jr., Canton Mich., 5-0*

Pee Wee Open/65 lbs.: Xavvier Diaz, Thornton, Ill., dec. over Jesse Urbina, Toledo, Ohio, 5-0

Pee Wee Open/70 lbs.: Kenny Lobatoz, Rialto, Calif., dec. over Kevin Williams, Melbourne, Fla., 5-0

Pee Wee Open/75 lbs.: Erik Reyes, Newburgh, N.Y., dec. over Anthony Flores, Los Angeles, Calif., 3-2

Bantam/60 lbs.: Aiden Barcenas, Conroe, Texas, won by RSC over Isaiah Hutcherson, Paris, Tenn., RSC-1

Bantam/70 lbs.: Joe Jaynes, Warren, Mich., dec. over Jocsan Martinez, Wichita, Kan., 5-0

Bantam Female/75 lbs.: Jennifer Aguilar, Dallas, Texas, dec. over Shamiracle Hardaway, Lagrange, Ga., 4-1

Bantam/75 lbs.: Naseia Moore, Columbus, Ga., dec. over Treyston Akana, Waianae, Hawaii, 4-1

Bantam/80 lbs.: Jose Contreras, Hayward, Calif., dec. over Yoruba Moreu, Albuquerque, N.M., 3-2

Bantam/85 lbs.: Kaipo Gallegos, Las Vegas, Nev., dec. over Andre Dodson Jr., Cleveland, Ohio, 3-2

Intermediate/65 lbs.: Josue Feliciano, Detroit, Mich., dec. over Bryan Ramos, Clearlake, Calif., 5-0

Intermediate/75 lbs.: Harold Wallace, St. Louis, Mo., dec. over Kenyan Valie, Wesley Chapel, Fla., 4-1

Intermediate/85 lbs.: Lonzo Malcolm, Washington, D.C., dec. over Dempsey Wooten, Mannford, Okla., 3-2

Intermediate/95 lbs.: Bryant Miranda, Phoenix, Ariz., dec. over Gregorio Ontiveros, Santa Rosa, Calif., 3-2

Intermediate/101 lbs.: Dominic Rodriguez, Palm Desert, Calif., dec. over Daniel Haro, Merced, Calif., 3-2

Intermediate/110 lbs.: Charles Harris, San Bernardino, Calif., dec. over Favian Lopez, Bayton, Texas, 4-1

Intermediate Female/114 lbs.: Marisol Denogean, Deming, N.M., Alisha Ricks, Aiea, Hawaii, 3-2

Intermediate/114 lbs.: Jalil Hackett, Washington, D.C., dec. over Khalil Abdullah

Intermediate/125 lbs.: Jalen Middleton, Macon, Ga., won by RSC over Adam Umland, Verndale, Minn., RSC-1

Pee Wee Female/70 lbs.: Ivy Enriquez, El Paso, Texas, dec. over Azariah Cottrell, Aiea, Hawaii, 5-0

Pee Wee/50 lbs.: Lorenzo Juanito Patricio, Waianae, Hawaii, dec. over Ka’vonte James, El Paso, Texas, 5-0