USA Badminton

Feb 25 2013 JIT Results Summary

Feb. 25, 2013, 5:18 p.m. (ET)
Congratulations to all 156 players who competed in this year’s Junior International Trials (JIT) at Los Angeles Badminton Club, and to all the coaches and parents for supporting and advising this talented group of Juniors over the weeks and months leading up to the Trials and during the four days of play. Below are the final ranking positions in each of the 25 events. For detailed results, please go to www.tournamentsoftware.com.

Under 11 Boy’s Singles
1.   Don Averia  MD
2.   Brandon Xu  bbc
3.   Joshua Yuan  bbc
4.   Eugene Kong  labc
5.   Alohi Sheung  bin
6.   Siddhartha Javvaji  cba
7.   Aaron Low  bin
8.   Nikhil Vasudeva  cha

Under 11 Girl’s Singles
1.   Tiffany Kuang  ubc
2.   Claire Chen  zbtc
3.   Lauren Lam  bbc
4.   Nicole Ju  zbtc
5.   Jolie Wang  ubc
6.   Kalea Sheung  bin
7.   Evelyn Zeng  njbc
8.   Netra Shetty  bin

Under 11 Boy’s Doubles
1.   Brandon Xu – Joshua Yuan  bbc
2.   Aaron Low – Alohi Sheung  bin
3.   Siddhartha Javvaji – Joshua Yeung  cba
4.   Nikhil Vasudeva – Andrew Yuan  cha/njbc

Under 11 Girl’s Doubles
1.   Claire Chen – Tiffany Kuang  zbtc/ubc
2.   Kalea Sheung – Jolie Wang  bin/ubc
3.   Lauren Lam – Evelyn Zeng  bbc/njbc
4.   Nicole Ju – Netra Shetty  zbtc/bin

Under 11 Mixed Doubles
1.   Joshua Yuan – Claire Chen  bbc/zbtc
2.   Alohi Sheung – Tiffany Kuang  bin/ubc
3.   Brandon Xu – Lauren Lam  bbc
4.   Aaron Low – Nicole Ju  bin/zbtc
5.   Don Averia – Kalea Sheung  MD/bin
6.   Siddhartha Javvaji – Jolie Wang  cba/ubc
7.   Andrew Yuan – Evelyn Zeng  njbc
8.   Joshua Yeung – Netra Shetty  cba/bin
Under 13 Boy’s Singles
1.   Clayton Cayen  myb
2.   Karthik Kalyanasundaram  bin
3.   Eric Chang  bbc
4.   Kenneth Tan  bbc
5.   Alexander Zheng  ubc
6.   Jacob Zhang  bel
Joint 7th.   Derek Tan  bbc
Joint 7th.   Trevor  Tan  bbc

Under 13 Girl’s Singles
1.   Vivian Yao  aff
2.   Helen Ye  bbc
3.   Cassandra Yu  cba
4.   Jennie Gai  cba
5.   Karina Chan  zbtc
6.   Sasha Tang  ubc
7.   Charisse Chow  labc
8.   Katelin Ngo  bbc

Under 13 Boy’s Doubles
1.   Clayton Cayen – Alexander Zheng  myb/ubc
2.   Alvin Li – Calvin Xia  aff
3.   Derek Tan – Trevor Tan  bbc
4.   Eric Chang – Joseph Zhang  bbc
5.   Emerson Chao – Timothy Shee  bbc/bos
6.   Karthik Kalyanasundaram – Justin Lam  bin
7.   Karl Jiang – Alvin So  sgv/gba
8.   Jonathan Lai – Kenneth Tan  bbc

Under 13 Girl’s Doubles
1.   Jennie Gai – Helen Ye  cba/bbc
2.   Vivian Yao – Cassandra Yu  aff/cba
3.   Karina Chan – Sasha Tang  zbtc/ubc
4.   Charisse Chow – Julie Yang  labc/bbc

Under 13 Mixed Doubles
1.   Clayton Cayen – Helen Ye  myb/bbc
2.   Alexander Zheng – Jennie Gai  ubc/cba
3.   Eric Chang – Karina Chan  bbc/zbtc
4.   Timothy Shee – Charisse Chow  bos/labc
5.   Calvin Xia – Vivian Yao  aff
6.   Derek Tan – Julie Yang  bbc
7.   Winston Tsai – Sasha Tang  bbc/ubc
8.   Karthik Kalyanasundaram – Neha Shetty  bin
 


Under 15 Boy’s Singles
1.   Andre Wang  cba
2.   Gokul Kalyanasundaram  bin
3.   Eric Jiang  bbc
4.   Cadmus Yeo  bbc
5.   Bryce Kan  bin
6.   Ambrose So  gba
7.   Ethan Low  bin
8.   Raymond Chen  njbc

Under 15 Girl’s Singles
1.   Annie Xu  bbc
2.   Kerry Xu  bbc
3.   Jamie Hsu  gba
4.   Rina Yan  bel
5.   Cindy Yuan  bbc
6.   Nadia Susanto  gba
7.   Danice Long  bbc
8.   Julie Yeung  cba

Under 15 Boy’s Doubles
1.   Andre Wang – Cadmus Yeo  cba/bbc
2.   Raymond Chen - Gokul Kalyanasundaram  njbc/bin
3.   Stephen Ding – Ambrose So  bin/gba
4.   Adrian Unruh – Brian Zhu  bel
5.   Bryce Kan – Ethan Low  bin
6.   Justin Lam – Ryan Siu  gba
7.   Isaac Ehrlich – Aditya Yedetore  mau
8.   Ethan Low – Henrik Zhang  man/sgv

Under 15 Girl’s Doubles
1.   Annie Xu – Kerry Xu  bbc
2.   Cindy Yuan – Michelle Zhang  bbc/aff
3.   Jamie Hsu – Nadia Susanto  gba
4.   April Gong – Julie Yeung  cba
5.   Ally Jin – Yamini Yedetore  njbc/mau

Under 15 Mixed Doubles
1.   Cadmus Yeo – Annie Xu  bbc
2.   Andre Wang – Julie Yeung  cba
3.   Ethan Low – Cindy Yuan  bin/bbc
4.   Eric Jiang – April Gong  bbc/cba
5.   Brian Zhu – Rina Yan  bel
6.   Raymond Chen – Michelle Zhang  njbc/aff
7.   Ambrose So – Danice Long  gba/bbc
8.   Adrian Unruh – Sophia Ding  bel
 

Under 17 Boy’s Singles
1.   Timothy Lam  cba
2.   Albert Li  cba
3.   Raymond Hsia  labc
4.   Darren Yang  bos
5.   Justin Ma  bin
6.   Vinson Chiu  gba
7.   Mason Jiang  bbc
8.   Victor Wong  cpbc

Under 17 Girl’s Singles
1.   Crystal Pan  ubc
2.   Priscilla Long  bin
3.   Victoria Chen  sea
4.   Angela Zhang  cba
5.   Alena Wang  zbtc
6.   Soumya Gade  ncbc
7.   Candy Zhang  aff
8.   Sonya Wong  cba

Under 17 Boy’s Doubles
1.   Timothy Lam – Justin Ma  cba/bin
2.   Raymond Hsia – Albert Li  bbc
3.   Benjamin Chen – Alexander La  bel
4.   Eric Cheung – Vinson Chiu  bbc/gba
5.   Anthony Chu – Mason Jiang  bbc
7.   Victor Wong – Steven Yang  cpbc/bbc
8.   Alan Chuang – Darren Lo  zbtc/bin

Under 17 Girl’s Doubles
1.   Victoria Chen – Crystal Pan  sea/ubc
2.   Sonya Wong – Candy Zhang  cba/aff
3.   Krista Hsu – Rina Yan  gba/bel
4.   Brianna Wang – Elena Yang  bos/njbc
5.   Sophia Ding – Maggie Kung  bel/gba

Under 17 Mixed Doubles
1.   Vinson Chiu – Crystal Pan  gba/ubc
2.   Raymond Hsia – Sonya Wong  labc/cba
3.   Timothy Lam – Angela Zhang  cba
4.   Darren Yang – Victoria Chen  sea
5.   Anthony Chu – Kerry Xu  bbc
6.   Alan Chuang – Madeline Sporkert  zbtc/bin
7.   Joseph Pitman – Krista Hsu  dal/gba
8.   Benjamin Chen – Brianna Wang  bel
9.   Victor Wong – Elena Yang  cpbc/njbc

 
Under 19 Boy’s Singles
1.   Alan Shekhtman  mau
2.   William Cheung  bbc
3.   Chetan Potu  bin
4.   Aston Khor  tex
5.   Nicholas Waller  mau
6.   Shawn Whong  man
7.   Kevin Chan  zbtc
8.   Alex Cheng  bos

Under 19 Girl’s Singles
1.   Anna Tang  ubc
2.   Cherie Chow  labc
3.   Christine Yang  cba
4.   Angela Lin  bin
5.   Stephanie Lam  cba
6.   Renata Baker  bel
7.   Jenny Jin  bel
8.   Tina Jiang  bel

Under 19 Boy’s Doubles
1.   Aston Khor – Alan Shekhtman  tex/mau
2.   William Cheung – Kenneth Hui  bbc/labc
3.   Ryan Liu – Roberto Zeng  ubc
4.   Kevin Chan – Pow Hwa Chan  zbtc/SCA
5.   Chad Naramore – Shawn Whong  man
6.   Christopher Li – Nicholas Waller  labc/mau

Under 19 Girl’s Doubles
1.   Cherie Chow – Christine Yang  labc/cba
2.   Anna Tang – Alena Wang  cba/zbtc
3.   Tina Jiang – Jenny Jin  bel
4.   Stephanie Lam – Angela Lin  cba/bin
5.   Renata Baker – Kelly Truong  bel/labc
6.   Soumya Gade – Phyllis Lin  ncbc/bos
7.   Rebecca Tzou – Lucy Wang  labc/bin
8.   Tiffany Chua – Angela Zhang  NCA/cba

Under 19 Mixed Doubles
1.   Aston Khor – Anna Tang  tex/ubc
2.   Kenneth Hui – Cherie Chow  labc
3.   Kevin Chan – Christine Yang  zbtc/cba
4.   Roberto Zeng – Alena Wang  ubc/zbtc
5.   William Cheung – Jenny Jin  bbc
6.   Christopher Li – Samantha Li  labc
7.   Shawn Whong – Tina Jiang  bin/bel
8.   Alex Cheng – Soumya Gade  box/ncbc
Comments