For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.
USA Archery Logo Resized

USA Archery

2009 United States Archery Team and Junior USAT Announced

Nov. 26, 2008, 6:23 p.m. (ET)

USA Archery has officially announced, later than expected due to incorrect National Target results, the 2009 United States Archery Team (USAT) and Junior USAT.  The Senior USAT consists of the top eight male and top eight female recurve and compound archers in the country.  Junior USAT consists of the top five male and top five female recurve archers and the top five male and top five female compound archers in the Junior division (including the year of their 18th birthday), as well as the top-ranked Cadet (including the year of their 16th birthday) archers in each of the four divisions.    

 

There are a number of requirements an archer must fulfill in order to qualify for USAT. Only members of USA Archery are eligible. Scores at the National Target Championships, as well as, other selected tournaments rank archers.  The archer must also achieve a predetermined minimum qualifying score in order to be eligible for USAT.   

 

Junior USAT members have similar qualifications.  However, ranking scores are achieved at the JOAD Outdoor National Championships along with selected other JOAD tournaments.  Juniors must also achieve a predetermined minimum qualifying score.  

 

Ties were broken according to the tie breaker rule.  The ranking round score from the U.S. National Target Championship was used for Senior USAT and the ranking round score from JOAD Nationals was used for Junior and Cadet USAT. 

 

A USAT contract will be sent out to each individual in the next few weeks. 

 

 

*Note:  Included in USAT due to Olympic Games. 

 

The 2009 Senior USAT Team includes: 

 

Recurve 

 

Men       Women 

Dan Schuller – Mercer, PA   Karen Scavotto – Enfield, CT 

Joe McGlyn – Floral Park, NY  Erin Mickelberry – Bothell, WA 

Jason McKittrick – Holton, IN  Stephanie Miller – Naperville, IL 

Dakota Sinclair – Ridgecrest, CA  Lori Cieslinski – Howell, MI 

Ted Holland – Westminster, CO  Kendra Harvey - Rio Rancho, NM 

Jake Kaminski – Edgewater, FL  Erika “Aya” Eiffel – Suisun, CA 

Timm Hines - Kent, WA   Amanda Nichols – Cheyenne, WY 

Tyler Domenech – Holtwood, PA  *Jennifer Nichols – Cheyenne, WY 

*Vic Wunderle - Mason City, IL  *Khatuna Lorig – Los Angeles, CA 

 

 

 

*Note:  Included in USAT due to Olympic Games.  

 

The 2009 Senior USAT Team includes: 

 

Recurve 

 

Men      Women 

Dan Schuller – Mercer, PA   Karen Scavotto – Enfield, CT 

Joe McGlyn – Floral Park, NY  Erin Mickelberry – Bothell, WA 

Jason McKittrick – Holton, IN  Stephanie Miller – Naperville, IL 

Dakota Sinclair – Ridgecrest, CA  Lori Cieslinski – Howell, MI 

Ted Holland – Westminster, CO  Kendra Harvey - Rio Rancho, NM 

Jake Kaminski – Edgewater, FL  Erika “Aya” Eiffel – Suisun, CA 

Timm Hines - Kent, WA   Amanda Nichols – Cheyenne, WY 

Tyler Domenech – Holtwood, PA  *Jennifer Nichols – Cheyenne, WY 

*Vic Wunderle - Mason City, IL  *Khatuna Lorig – Los Angeles, CA 

*Butch Johnson – Woodstock, CT 

*Brady Ellison – Glendale, AZ 

*Jacob Wukie – Oak Harbor, OH  

 

 

Compound 

 

Men       Women 

Dave Cousins - Standish, ME   Jamie Van Natta - Toledo, OH 

Roger Willett, Jr. – Glouchester, VA   Erika Anschutz – Hamilton, OH 

Braden Gellenthien - Hudson, MA  Brittany Lorenti - Trumbull, CT 

Reo Wilde - Pocatello, ID   Diane Watson – Hudson, FL 

Logan Wilde - Pocatello, ID   Sally Seipp - Peoria, IL 

Jesse Broadwater – Jennerstown, PA  Christie Colin – Ransomville, NY 

Eric Lydeen – Princeton, MN   Diane Johnston – Bowling Green, OH 

Steven Gatto – Hammonton, NJ  Crystal Parker – Duvall, WA 

 

 

 

The 2009 Junior USAT Team includes: 

 

Recurve 

 

Men       Women 

Anthony Don – Tucson, AZ   Heather Koehl – Sheboygan Falls, WI 

Aaron Henslin - Screven, GA   Kayla DeBord - Victoria, TX 

Tyler Schardt – McKinney, TX  Megan Carter – Hermitage, PA 

Glen Thomas – Mercer, PA   Amanda Purvis – Kennewick, WA 

Peter Noble – Rocheport, MO  Catherine Sahi – Willington, CT 

 

Cadet      Cadet 

Peter Kelchner – Albuquerque, NM  Miranda Leek – Des Moines, IA 

 

 

Compound 

 

Men       Women 

Adam Gallant – Poland, ME   Kendall Nicely – Gorham, ME 

Adam Wruck – Rice, MN   Samantha Pruitte – Harlem, GA 

Ben Cleland – Swanton, OH   Amber Christensen - Preston, ID 

Garrett Abernethy – Aiken, SC  Allison Lorenti – Trumbull, CT 

Harrison Keller – Waterford, MI  Amber Susen – West Milford, NJ 

 

Cadet      Cadet  

**Levi Cyr – Falmouth, ME   Tristan Skarvan – Elk Mound, WI  

Connor Kelly – Huntington Beach, CA 

 

**Note:  Levi took 1st place due to the results of the FITA round at JOAD Nationals. 

Comments