The USOC Paralympic Military Program supports participation in sports and physical activity for active duty service members and veterans at all levels, from recreational through elite.  The military athletes below have all risen to the level of U.S. Paralympian or U.S. Paralympic Team hopeful.   

2008 U.S. Paralympic Team Members
Will Groulx (Navy) - Wheelchair Rugby
Lee Hinson (Navy) - Wheelchair Tennis
Chuck Lear (Marines) - Archery
Carlos Leon (Marines) - Track & Field
Angela Madsen (Marines) - Rowing
Kari Miller (Army) - Sitting Volleyball
T.J. Pemberton - Archery
Oz Sanchez (Marines) - Cycling
Jennifer Schuble (Army) - Cycling
Laura Schwanger (Army) - Rowing
Scot Severn (Army) - Track & Field
Melissa Stockwell (Army) - Swimming
Kevin Stone (Army) - Archery
Casey Tibbs (Navy) - Track & Field
Scott Winkler (Army) - Track & Field
Russell Wolfe (Army) - Archery 

2010 U.S. Paralympic Team Members
Patrick McDonald (Army) - Wheelchair Curling
Heath Calhoun (Army) - Alpine Skiing
Chris Devlin-Young (Coast Guard) - Alpine Skiing
Sean Halsted (Air Force) - Nordic Skiing
Andy Soule (Army) - Nordic Skiing       

2012 U.S. Paralympic Team Members
Christopher Clemens (Navy) - Track and field
Dugie Denton (Army) - Archery
Will Groulx (Navy) - Wheelchair Rugby
Eric Hollen (Army) - Shooting
Rob Jones (Marine Corps) - Rowing
Angela Madsen (Marine Corps) - Track and field
CeCe Mazyk (Army) - Track and field
Kari Miller (Army) - Sitting Volleyball
Josh Olson (Army) - Shooting
Steven Peace (Navy), Cycling
Rene Renteria (Marine Corps) - Soccer
Mario Rodriguez (Air Force) - Wheelchair Fencing
Oz Sanchez (Marine Corps) - Cycling
Jennifer Schuble (Army), Cycling
Scot Severn (Army) - Track and field
Jerry Shields (National Guard) - Archery
Gavin Sibayan (Army) - Soccer 
Brad Snyder (Navy) - Swimming
Scott Winkler (Army) - Track and field
Russell Wolfe (Army) - Archery

2014 U.S. Paralympic Team Members
Omar Bermejo (Marine Corps) - Nordic skiing
Tyler Burdick (Navy) - Snowboarding
Kevin Burton (Navy) - Nordic skiing
Heath Calhoun (Army) - Alpine skiing
Dan Cnossen (Navy) - Nordic skiing
Chris Devlin-Young (Coast Guard) - Alpine skiing
Travis Dodson (Marine Corps) - Nordic skiing
Sean Halsted (Air Force) - Nordic skiing
Joel Hunt (Army) - Alpine skiing
Jen Lee (Army) - Sled hockey
Jon Lujan (Marine Corps) - Alpine Skiing
Patrick McDonald (Army) - Wheelchair curling
Bryan Price (Army) - Nordic skiing
Rico Roman (Army) - Sled hockey
Paul Schaus (Marine Corps) - Sled hockey
Andy Soule (Army) - Nordic skiing
Josh Sweeney (Marine Corps) - Sled hockey
Jeremy Wagner (Army Reserves) - Nordic skiing