Olympic Games Event Schedule - August 2

Aug. 01, 2012, 7 p.m. (ET)

Olympic Games - August 2SCHEDULE

Archery

4:00 AM ET | Women's Archery Individual Round of 16 | Lord's Cricket Ground
9:00 AM ET | Women's Archery Individual Quarterfinals | Lord's Cricket Ground
9:52 AM ET | Women's Archery Individual Semifinals | Lord's Cricket Ground
10:21 AM ET | Women's Archery Individual Final | Lord's Cricket Ground

Badminton

4:00 AM ET | Men's Doubles Quarterfinals | Wembley Arena
7:30 AM ET | Mixed Doubles Semifinals | Wembley Arena
7:30 AM ET | Women's Singles Quarterfinals | Wembley Arena
12:00 PM ET | Women's Doubles Semifinals | Wembley Arena
12:00 PM ET | Men's Singles Quarterfinals | Wembley Arena

Basketball

4:00 AM ET | Men's  Group A | Basketball Arena
9:30 AM ET | Men's  Group B | Basketball Arena

Beach Volleyball

4:00 AM ET | Women's Beach  Group F | Horse Guards Parade
5:00 AM ET | Women's Beach  Group A | Horse Guards Parade
6:00 AM ET | Men's Beach  Group F | Horse Guards Parade
7:00 AM ET | Men's Beach  Group A | Horse Guards Parade
9:30 AM ET | Women's Beach  Group C | Horse Guards Parade
9:30 AM ET | Women's Beach  Group D | Horse Guards Parade
10:30 AM ET | Women's Beach  Group B | Horse Guards Parade
10:30 AM ET | Women's Beach  Group E | Horse Guards Parade
11:30 AM ET | Men's Beach  Group D | Horse Guards Parade
12:30 PM ET | Men's Beach  Group E | Horse Guards Parade
3:00 PM ET | Men's Beach  Group B | Horse Guards Parade
4:00 PM ET | Men's Beach  Group C | Horse Guards Parade
5:00 PM ET | Women's Beach  Round of 32 | Horse Guards Parade
6:00 PM ET | Men's Beach  Round of 32 | Horse Guards Parade

Boxing

8:30 AM ET | Men's Light (60kg) Round of 16 | ExCeL - South Arena 2
9:30 AM ET | Men's Middle (75kg) Round of 16 | ExCeL - South Arena 2

Canoe

8:30 AM ET | Men's Canoe Double (C2) Semifinals | Lee Valley W/ Water Ctre
9:12 AM ET | Women's Kayak (K1) Semifinals | Lee Valley W/ Water Ctre
10:18 AM ET | Men's Canoe Double (C2) Final | Lee Valley W/ Water Ctre
10:57 AM ET | Women's Kayak (K1) Final | Lee Valley W/ Water Ctre

Cycling

11:00 AM ET | Women's Team Sprint Preliminary | Velodrome
11:15 AM ET | Men's Team Sprint Preliminary | Velodrome
11:45 AM ET | Women's Team Sprint Round of 246 | Velodrome
11:50 AM ET | Men's Team Pursuit Preliminary | Velodrome
12:40 PM ET | Men's Team Sprint Round of 246 | Velodrome
12:50 PM ET | Women's Team Sprint Final | Velodrome
1:10 PM ET | Men's Team Sprint Final | Velodrome

Equestrian

6:00 AM ET | Mixed Dressage Team Preliminary | Greenwich Park

Fencing

4:00 AM ET | Women's Foil Team Round of 16 | ExCeL - South Arena 1
5:30 AM ET | Women's Foil Team Quarterfinals | ExCeL - South Arena 1
7:00 AM ET | Women's Foil Team Semifinals | ExCeL - South Arena 1
10:00 AM ET | Women's Foil Team Final | ExCeL - South Arena 1

Field Hockey

3:30 AM ET | Women's  Group A | Riverbank Arena
5:45 AM ET | Women's  Group B | Riverbank Arena

Gymnastics

11:30 AM ET | Women's Individual All-Around Final | North Greenwich Arena

Handball

4:30 AM ET | Men's  Group A | Copper Box
6:15 AM ET | Men's  Group B | Copper Box

Judo

4:30 AM ET | Women's -78 kg Quarterfinals | ExCeL - North Arena 2
4:30 AM ET | Men's -100 kg Quarterfinals | ExCeL - North Arena 2
4:30 AM ET | Women's -78 kg Round of 16 | ExCeL - North Arena 2
4:30 AM ET | Men's -100 kg Round of 16 | ExCeL - North Arena 2
4:30 AM ET | Women's -78 kg Round of 32 | ExCeL - North Arena 2
4:30 AM ET | Men's -100 kg Round of 32 | ExCeL - North Arena 2
9:00 AM ET | Women's -78 kg Semifinals | ExCeL - North Arena 2
9:00 AM ET | Men's -100 kg Semifinals | ExCeL - North Arena 2
11:00 AM ET | Women's -78 kg Final | ExCeL - North Arena 2
11:10 AM ET | Men's -100 kg Final | ExCeL - North Arena 2

Rowing

4:30 AM ET | Women's Single Sculls Semifinals | Eton Dorney
4:50 AM ET | Men's Double Sculls Final | Eton Dorney
5:00 AM ET | Men's Lightweight Four Final | Eton Dorney
5:10 AM ET | Men's Four Semifinals | Eton Dorney
5:30 AM ET | Women's Lightweight Double Sculls Semifinals | Eton Dorney
5:50 AM ET | Men's Lightweight Double Sculls Semifinals | Eton Dorney
7:30 AM ET | Women's Eight Final | Eton Dorney

Sailing

7:00 AM ET | Men's 470 - Two Person Dinghy Preliminary | Weymouth and Portland
7:00 AM ET | Women's RS:X - Windsurfer Preliminary | Weymouth and Portland
7:00 AM ET | Men's RS:X - Windsurfer Preliminary | Weymouth and Portland
7:00 AM ET | Men's 49er - Skiff Preliminary | Weymouth and Portland
7:00 AM ET | Men's Finn - One Person Dinghy (Heavyweight) Preliminary | Weymouth and Portland
7:00 AM ET | Men's Star - Keelboat Preliminary | Weymouth and Portland
7:00 AM ET | Women's Elliott 6m - Match Racing Preliminary | Weymouth and Portland

Shooting

4:00 AM ET | Men's Double Trap Preliminary | Royal Artillery Barracks
5:30 AM ET | Men's 25m Rapid Fire Pistol Preliminary | Royal Artillery Barracks
10:00 AM ET | Men's Double Trap Final | Royal Artillery Barracks

Swimming

5:00 AM ET | Men's 50m Freestyle Preliminary | Aquatics Centre
5:33 AM ET | Women's 800m Freestyle Preliminary | Aquatics Centre
6:10 AM ET | Men's 100m Butterfly Preliminary | Aquatics Centre
6:49 AM ET | Women's 200m Backstroke Preliminary | Aquatics Centre
2:30 PM ET | Men's 50m Freestyle Semifinals | Aquatics Centre
2:39 PM ET | Women's 200m Breaststroke Final | Aquatics Centre
2:46 PM ET | Men's 200m Backstroke Final | Aquatics Centre
2:53 PM ET | Women's 200m Backstroke Semifinals | Aquatics Centre
3:15 PM ET | Men's 200m Individual Medley Final | Aquatics Centre
3:31 PM ET | Women's 100m Freestyle Final | Aquatics Centre
3:46 PM ET | Men's 100m Butterfly Semifinals | Aquatics Centre

Table Tennis

5:00 AM ET | Men's Table Tennis Singles Semifinals | ExCeL - North Arena 1
9:30 AM ET | Men's Table Tennis Singles Final | ExCeL - North Arena 1

Tennis

6:30 AM ET | Men's Doubles Semifinals | Wimbledon
6:30 AM ET | Women's Doubles Semifinals | Wimbledon
6:30 AM ET | Mixed Doubles Quarterfinals | Wimbledon
6:30 AM ET | Women's Singles Quarterfinals | Wimbledon
6:30 AM ET | Men's Singles Quarterfinals | Wimbledon
6:30 AM ET | Women's Singles Round of 32 | Wimbledon
6:30 AM ET | Men's Singles Round of 32 | Wimbledon

Volleyball

4:30 AM ET | Men's  Group A | Earls Court
9:45 AM ET | Men's  Group B | Earls Court

Water Polo

5:00 AM ET | Men's  Group A | Water Polo Arena
10:30 AM ET | Men's  Group B | Water Polo Arena

Comments