Aug 06 UNDATED: Add Summer Olympic Daily Schedule

Aug. 06, 2008, 4:45 a.m. (ET)

---=

Wednesday, Aug. 20=

Athletics=

Men's 800 Round 1, 7 a.m.

Women's Hammer Throw Final

Men's 5000 Round 1

Men's Pole Vault Qualifying Round - Group A/B

Men's 110 Hurdles Semifinals

Women's 200 Semifinals

Men's 200 Final

Women's 400 Hurdles Final

Women's 20km Walk Final, 9 p.m.

Men's Javelin Throw Qualifying Round - Group A

Men's Decathlon 100

Women's High Jump Qualifying Round - Group A/B

Men's Decathlon Long Jump - Group A/B

Men's Javelin Throw Qualifying Round - Group B

Men's Decathlon Shot Put - Group A/B

Baseball=

Field 2=

Taiwan vs. Canada, 6 a.m.

Main Field=

United States vs. Japan, 7 a.m.

Basketball (Men)=

Quarterfinals=

B2 vs. A3, 2:30 a.m.

A1 vs. B4, 4:45 a.m.

A2 vs. B3, 8 a.m

B1 vs. A4, 10:15 a.m.

Beach Volleyball=

Women's Bronze Medal Match, 9 p.m.

Women's Gold Medal Match 11 p.m.

Boxing=

Quarterfinals=

Flyweight (51kg), 7 a.m.

Middleweight (75kg), 8 a.m.

Canoe/Kayak (Flatwater)=

Men's K1 1000, Men's C1 1000, Women's K4 500, Men's K2 1000, Men's C2 1000, Men's K4 1000 Semifinals, 3;30 a.m.

Cycling (BMX)=

Men's Quaterfinals Run 3, 9 p.m.

Women's Semifinals Run 1

Men's Semifinals Run 1

Women's Semifinals Run 2

Men's Semifinals Run 2

Women's Semifinals Run 3

Men's Semifinals Run 3

Women's final

Men's Final

Diving=

Women's 10-meter Platform Preliminary, 7 a.m.

Women's 10-meter Platform Semifinal, 10 p.m.

Field Hockey=

Women=

Semifinal (1B vs. 2A), 6 a.m.

Semifinal (1A vs. 2B), 8:30 a.m.

Men=

Classification 9th-10th (5A vs. 5B), 8:30 p.m.

Classification 7th-8th (4A vs. 4B), 11 p.m.

Modern Pentathlon=

Men's Shooting at Fencing Hall, 8:30 p.m.

Men's Fencing at Fencing Hall, 10 p.m.

Sailing=

Men's Windsurfer -RS:X - Race 11 (Medal Race), 1 a.m.

Women's Windsurfer -RS:X - Race 11 (Medal Race)

Multihull - Tornado - Race 9

Men's Keelboat - Star - Race 9

Multihull - Tornado - Race 10

Men's Keelboat - Star - Race 10

Softball=

Game 30 Seed 3 vs. Seed 4, 12 Mid.

Game 31 Bronze Medal (Loser Game 29 vs. Winner Game 30), 5 a.m.

Swimming=

Men's 10km Marathon Swimming, 9 p.m.

Synchronized Swimming=

Duet Free Routine - Final, 3 a.m.

Table Tennis=

Women's Singles Third Round - Matches 5-8, 6 a.m.

Men's Singles Second Round - Matches 9-12

Women's Singles Third Round - Matches 9-16

Men's Singles Second Round - Matches 13-16

Women's Singles Fourth Round - Matches 1-8, 10 p.m.

Men's Singles Third Round - Matches 1-16

Taekwondo=

Women's Under 49kg Quarterfinals, 3 a.m.

Men's Under 58kg Quarterfinals

Women's Under 49kg Semifinals

Men's Under 58kg Semifinals

Women's Under 49kg Repechage Round 1

Men's Under 58kg Repechage Round 1

Women's Under 49kg Repechage Round 2

Men's Under 58kg Repechage Round 2

Women's Under 49kg Bronze Medal Contest

Men's Under 58kg Bronze Medal Contest

Women's Under 49kg Gold Medal Contest

Men's Under 58kg Gold Medal Contest

Women's Under 57kg Preliminaries, 9 p.m.

Men's Under 68kg Preliminaries, 11 p.m.

Team Handball (Men)=

Quarterfinals=

1A vs. 4B, 12 Mid.

3B vs. 2A, 2:15 a.m.

3A vs. 2B, 6 a.m.

1B vs. 4A, 8:15 a.m.

Volleyball=

Men=

Quarterfinal 3, 8 a.m.

Quarterfinal 4, 10 a.m.

Water Polo (Men)=

Classification (3A vs. 2B), 4 a.m.

Classification (2A vs. 3B), 5:20 a.m.

Wrestling (Freestyle)=

Men's 66kg and 74kg Repechages, 4 a.m.

Men's 66kg Bronze and Gold Medal Matches

Men's 74kg Bronze and Gold Medal Matches

Men's 84kg, 96kg, 120kg Qualifications and Eliminations, 9:30 p.m.

---=

Thursday, Aug. 21=

Athletics=

Women's 1500 Semifinals, 7 a.m.

Men's Decathlon High Jump - Group A/B

Women's Javelin Throw Final

Men's 800 Semifinals

Women's 4 x 100 Relay Round 1

Men's Triple Jump Final

Men's 4 x 100 Relay Round 1

Men's 400 Final

Women's 200 Final

Men's 110 Hurdles Final

Men's Decathlon 400

Men's 50km Walk Final, 7:30 p.m.

Men's Decathlon 110 Hurdles

Men's Decathlon Discus Throw - Group A/B

Men's Decathlon Pole Vault - Group A/B

Baseball=

Final Round=

Main Field=

Semifinal, 1 vs. 4, 10:30 p.m.

Basketball (Women)=

Semifinals=

B2-A3 winner vs. A1-B4 winner, 8 a.m.

A2-B3 winner vs. B1-A4 winner, 10:15 a.m.

Beach Volleyball=

Men's Bronze Medal Match, 9 p.m.

Men's Gold Medal Match, 11 p.m.

Canoe/Kayak (Flatwater)=

Men's K1 500, Men's C1 500, Women's K1 500, Men's K2 500, Men's C2 500, Women's K2 500 Semifinals, 3:30 a.m.

Diving=

Women's 10-meter Platform Final, 8 a.m.

Equestrian=

Individual Jumping - Round 1, 7:15 a.m.

Individual Jumping - Round 2 (Final)

Field Hockey=

Men=

Semifinal (1B vs. 2A), 6 a.m.

Semifinal (1A vs. 2B), 8:30 a.m.

Women=

Classification 11th-12th (6A vs. 6B), 8:30 p.m.

Classification 5th-6th (3A vs. 3B), 11 p.m.

Gymnastics (Rhythmic)=

Individual All-Around Qualification, 6 a.m.

Group All-Around Qualification

Modern Pentathlon=

Men's Swimming at Ying Tung Natatorium, 2:30 a.m.

Men's Riding at Olympic Sports Centre Stadium, 5 a.m.

Men's Running at Olympic Sports Centre Stadium, 8 a.m.

Women's Shooting at Fencing Hall, 8:30 p.m.

Women's Fencing at Fencing Hall, 10 p.m.

Sailing=

Multihull - Tornado - Race 11 (Medal Race), 1 a.m.

Men's Keelboat - Star - Race 11 (Medal Race)

Soccer (Women)=

At Beijing=

Bronze Medal=

Semifinal losers, 6 a.m.

Gold Medal=

Semifinal winners, 8:30 a.m.

Softball=

Gold Medal (Winner Game 29 vs. Winner Game 31), 6:30 a.m.

Table Tennis=

Women's Singles Quarterfinals 1-4, 6 a.m.

Men's Singles Fourth Round - Matches 1-8

Women's Singles Semifinals, 10 p.m.

Taekwondo=

Women's Under 57kg Quarterfinals, 3 a.m.

Men's Under 68kg Quarterfinals

Women's Under 57kg Semifinals

Men's Under 68kg Semifinals

Women's Under 57kg Repechage Round 1

Men's Under 68kg Repechage Round 1

Women's Under 57kg Repechage Round 2

Men's Under 68kg Repechage Round 2

Women's Under 57kg Bronze Medal Contest

Men's Under 68kg Bronze Medal Contest

Women's Under 57kg Gold Medal Contest

Men's Under 68kg Gold Medal Contest

Women's Under 67kg Preliminaries, 9 p.m.

Men's Under 80kg Preliminaries, 11 p.m.

Team Handball (Women)=

Classification 5-8 (1A-4B loser vs. 3A-2B loser), 12 Mid.

Classification 5-8 (3B-2A loser vs. 1B-4A loser), 2:15 a.m.

Semifinal (1A-4B winner vs. 3A-2B winner), 6 a.m.

Semifinal (3B-2A winner vs. 1B-4A winner), 8:15 a.m.

Volleyball=

Women=

Semifinal, 12:30 a.m.

Semifinal, 8 a.m.

Water Polo (Women)=

Bronze Medal, 5 a.m.

Gold Medal, 6:20 a.m.

Water Polo (Men)=

11th Place (6A-5B loser vs. 5A-6B loser), 9:30 p.m.

Classification (4A vs. 6A-5B winner), 10:50 p.m.

Wrestling (Freestyle)=

Men's 84kg, 96kg and 120kg Repechages, 4 a.m.

Men's 84kg Bronze and Gold Medal Matches

Men's 96kg Bronze and Gold Medal Matches

Men's 120kg Bronze and Gold Medal Matches

---=

Friday, Aug. 22=

Athletics=

Men's Decathlon Javelin Throw - Group A, 7 a.m.

Women's Long Jump Final

Women's 4 x 400 Relay Round 1

Men's Pole Vault Final

Men's 4 x 400 Relay Round 1

Men's Decathlon Javelin Throw - Group B

Women's 5000 Final

Women's 4 x 100 Relay Final

Men's Decathlon 1500m

Men's 4x100 Relay Final

Baseball=

Main Field=

Semifinal, 2 vs. 3, 6 a.m.

Bronze Medal Game: Semifinal losers, 10:30 p.m.

Basketball (Men)=

Semifinals=

B2-A3 winner vs. A1-B4 winner, 8 a.m.

A2-B3 winner vs. B1-A4 winner, 10:15 a.m.

Boxing=

Flyweight (51kg), Featherweight (57kg), Light Welterweight (64kg), Middleweight (75kg) and Heavyweight (91kg) Semifinals, 1:30 a.m.

Light Flyweight (48kg), Bantamweight (54kg), Lightweight (60kg), Welterweight (69kg), Light Heavyweight (81kg), and Super Heavyweight (+91kg) Semifinals, 7 a.m.

Canoe/Kayak (Flatwater)=

Men's K1 1000, Men's C1 1000, Women's K4 500, Men's K2 1000, Men's C2 1000, Men's K4 1000 Finals, 3:30 a.m.

Cycling (Mountain Bike)=

Women's Cross Country, 3 a.m.

Diving=

Men's 10-meter Platform Preliminary, 7 a.m.

Men's 10-meter Platform Semifinal, 10 p.m.

Field Hockey=

Women=

Bronze Medal Match (1B-2A loser vs. 1A-2B loser), 6 a.m.

Gold Medal Match (1B-2A winner vs. 1A-2B winner), 8:30 a.m.

Men=

Classification 11th-12th (6A vs. 6B), 8:30 p.m.

Classification 5th-6th (3A vs. 3B), 11 p.m.

Gymnastics (Rhythmic)=

Individual All-Around Qualification, 6 a.m.

Group All-Around Qualification

Modern Pentathlon=

Women's Swimming at Ying Tung Natatorium, 2:30 a.m.

Women's Riding at Olympic Sports Centre Stadium, 5 a.m.

Women's Running at Olympic Sports Centre Stadium, 8 a.m.

Soccer (Men)=

At Shanghai, China=

Bronze Medal=

Semifinal losers, 7 a.m.

Synchronized Swimming=

Team Technical Routine, 3 a.m.

Table Tennis=

Men's Singles Quarterfinals 1-4, 1:30 a.m.

Women's Singles Bronze Medal Match, 7:30 a.m.

Women's Singles Gold Medal Match, 8:30 a.m.

Men's Singles Semifinals, 10 p.m.

Taekwondo=

Women's Under 67kg Quarterfinals, 3 a.m.

Men's Under 80kg Quarterfinals

Women's Under 67kg Semifinals

Men's Under 80kg Semifinals

Women's Under 67kg Repechage Round 1

Men's Under 80kg Repechage Round 1

Women's Under 67kg Repechage Round 2

Men's Under 80kg Repechage Round 2

Women's Under 67kg Bronze Medal Contest

Men's Under 80kg Bronze Medal Contest

Women's Under 67kg Gold Medal Contest

Men's Under 80kg Gold Medal Contest

Women's Over 67kg Preliminaries, 9 p.m.

Men's Over 80kg Preliminaries, 11 p.m.

Team Handball (Men)=

Classification 5-8 (1A-4B loser vs. 3A-2B loser), 12 Mid.

Classification 5-8 (3B-2A loser vs. 1B-4A loser), 2:15 a.m.

Semifinal (1A-4B winner vs. 3A-2B winner), 6 a.m.

Semifinal (3B-2A winner vs. 1B-4A winner), 8:15 a.m.

Team Handball (Women)=

Seventh Place, 8 p.m.

Fifth Place, 10:15 p.m.

Volleyball=

Men=

Semifinal, 12:30 a.m.

Semifinal, 8 a.m.

Water Polo (Men)=

Classification (4B vs. 5A-6B winner), 5 a.m.

Semifinal (1A vs. 3A-2B winner), 6:20 a.m.

Semifinal (1B vs. 2A-3B winner), 7:40 a.m.

---=

Saturday, Aug. 23=

Athletics=

Men's Javelin Throw Final, 7 a.m.

Women's High Jump Final

Men's 800 Final

Women's 1500 Final

Men's 5000 Final

Women's 4 x 400 Relay Final

Men's 4 x 400 Relay Final

Men's Marathon Final, 7:30 p.m.

Baseball=

Main Field=

Gold Medal Game: Semifinal winners, 6 a.m.

Basketball (Women)=

Bronze Medal, 7:30 a.m.

Gold Medal, 10 a.m.

Boxing=

Flyweight (51kg), Featherweight (57kg), Light Welterweight (64kg), Middleweight (75kg) and Heavyweight (91kg) Finals, 7 a.m.

Canoe/Kayak (Flatwater)=

Men's K1 500, Men's C1 500, Women's K1 500, Men's K2 500, Men's C2 500, Women's K2 500 Finals, 3:30 a.m.

Cycling (Mountain Bike)=

Men's Cross Country, 3 a.m.

Diving=

Men's 10-meter Platform Final, 8 a.m.

Field Hockey=

Men=

Bronze Medal Match (1B-2A loser vs. 1A-2B loser), 6 a.m.

Gold Medal Match (1B-2A winner vs. 1A-2B winner), 8:30 a.m.

Gymnastics (Rhythmic)=

Individual All-Around Final, 6 a.m.

Group All-Around Final, 11 p.m.

Soccer (Men)=

At Beijing=

Gold Medal=

Semifinal winners, 12 Mid.

Synchronized Swimming=

Team Free Routine - Final, 3 a.m.

Table Tennis=

Men's Singles Bronze Medal Match, 7:30 a.m.

Men's Singles Gold Medal Match, 8:30 a.m.

Taekwondo=

Women's Over 67kg Quarterfinals, 3 a.m.

Men's Over 80kg Quarterfinals

Women's Over 67kg Semifinals

Men's Over 80kg Semifinals

Women's Over 67kg Repechage Round 1

Men's Over 80kg Repechage Round 1

Women's Over 67kg Repechage Round 2

Men's Over 80kg Repechage Round 2

Women's Over 67kg Bronze Medal Contest

Men's Over 80kg Bronze Medal Contest

Women's Over 67kg Gold Medal Contest

Men's Over 80kg Gold Medal Contest

Team Handball (Women)=

Bronze Medal Match, 1:30 a.m.

Gold Medal Match, 4 a.m.

Team Handball (Men)=

Seventh Place, 8 p.m.

Fifth Place, 10:15 p.m.

Volleyball=

Women=

At Capital Gymnasium=

Bronze Medal Match, 12:30 a.m.

Gold Medal Match, 8 a.m.

Men=

Bronze Medal Match, 10 p.m.

Gold Medal Match, 12 Mid.

Water Polo (Men)=

Ninth Place (4A-6A-5B loser vs. 4B-5A-6B loser), 9:30 p.m.

Seventh Place (4A-6A-5B winner vs. 4B-5A-6B winner), 10:50 p.m.

---=

Sunday, Aug. 24=

Basketball (Men)=

Bronze Medal, 12 Mid.

Gold Medal, 2:30 a.m.

Boxing=

Light Flyweight (48kg), Bantamweight (54kg), Lightweight (60kg), Welterweight (69kg), Light Heavyweight (81kg), and Super Heavyweight (+91kg) Finals, 1:30 a.m.

Team Handball (Men)=

Bronze Medal Match, 1:30 a.m.

Gold Medal Match, 4 a.m.

Water Polo (Men)=

Fifth Place (3A-2B loser vs. 2A-3B loser), 1 a.m.

Bronze Medal (1A-3A-2B loser vs. 1B-2A-3B loser), 2:20 a.m.

Gold Medal (1A-3A-2B winner vs. 1B-2A-3B winner), 3:40 a.m.

Comments