Aug. 06, 2008, 4:44 a.m. (ET)

Women's ranking round, 12 Mid.

Men's ranking round, 3:30 a.m.

Women's Team (first round, quarterfinals), 10 p.m.

Sunday, Aug. 10=

Women's Team (semifinals, finals), 4 a.m.

Men's Team (first round, quarterfinals), 10 p.m.

Monday, Aug. 11=

Men's Team (semifinals, finals), 4 a.m.

Women's eliminations, 10 p.m.

Tuesday, Aug. 12=

Women's eliminations, 3:30 a.m.

Men's eliminations, 10 p.m.

Wednesday, Aug. 13=

Men's eliminations, 3:30 a.m.

Women's eliminations, 10:30 p.m.

Thursday, Aug. 14=

Women's quarterfinals, semifinals, finals, 4 a.m.

Men's eliminations, 10:30 p.m.

Friday, Aug. 15=

Men's quarterfinals, semifinals, finals, 4 a.m.

---=

ATHLETICS=

At National Stadium=

Thursday, Aug. 14=

Women's Heptathlon 100 Hurdles, 9 p.m.

Men's Shot Put Qualifying Round - Group A/B

Men's Hammer Throw Qualifying Round - Group A

Men's 100 Round 1

Women's Heptathlon High Jump - Group A/B

Women's 800 Round 1

Men's Hammer Throw Qualifying Round - Group B

Friday, Aug. 15=

Women's Heptathlon Shot Put - Group A/B, 7 a.m.

Men's 1500 Round 1

Women's Discus Throw Qualifying Round - Group A

Men's 100 Round 2

Women's 3000 Steeplechase Round 1

Men's Shot Put Final

Women's Discus Throw Qualifying Round - Group B

Women's Heptathlon 200m

Women's Triple Jump Qualifying Round - Group A/B

Men's 400 Hurdles Round 1

Women's 10000 Final

Men's 20km Walk Final, 9 p.m.

Women's Shot Put Qualifying Round - Group A/B

Women's 400 Round 1

Women's Heptathlon Long Jump - Group A/B

Women's Pole Vault Qualifying Round - Group A/B

Men's Discus Throw Qualifying Round - Group A

Women's 100 Round 1

Men's Discus Throw Qualifying Round - Group B

Men's 3000 Steeplechase Round 1

Saturday, Aug. 16=

Women's Heptathlon Javelin Throw - Group A, 7 a.m.

Women's 800 Semifinals

Women's Shot Put Final

Men's 100 Semifinals

Women's Heptathlon Javelin Throw - Group B

Women's 100 Round 2

Men's 400 Hurdles Semifinals

Men's Long Jump Qualifying Round - Group A/B

Women's Heptathlon 800m

Men's 100 Final

Women's Marathon Final, 7:30 p.m.

Sunday, Aug. 17=

Women's 100 Hurdles Round 1, 7 a.m.

Men's Hammer Throw Final

Women's 100 Semifinals

Women's 400 Hurdles Round 1

Men's High Jump Qualifying Round - Group A/B

Women's 400 Semifinals

Women's Triple Jump Final

Women's 3000 Steeplechase Final

Men's 1500 Semifinals

Women's 100 Final

Men's 10000 Final

Men's 400 Round 1, 9 p.m.

Women's Hammer Throw Qualifying Round - Group A

Men's Triple Jump Qualifying Round - Group A/B

Men's 200 Round 1

Women's Hammer Throw Qualifying Round - Group B

Men's 110 Hurdles Round 1

Monday, Aug. 18=

Women's Discus Throw Final, 7 a.m.

Men's Long Jump Final

Women's Pole Vault Final

Women's 100 Hurdles Semifinals

Men's 200 Round 2

Women's 400 Hurdles Semifinals

Men's 3000 Steeplechase Final

Women's 800 Final

Men's 400 Hurdles Final

Women's Javelin Throw Qualifying Round - Group A, 9 p.m.

Women's Long Jump Qualifying Round - Group A/B

Women's 1500 Round 1

Women's Javelin Throw Qualifying Round - Group B

Women's 200 Round 1

Tuesday, Aug. 19=

Women's 200 Round 2, 7 a.m.

Men's High Jump Final

Women's 5000 Round 1

Men's 200 Semifinals

Men's 110 Hurdles Round 2

Men's Discus Throw Final

Men's 400 Semifinals

Women's 400 Final

Women's 100 Hurdles Final

Men's 1500 Final

Wednesday, Aug. 20=

Men's 800 Round 1, 7 a.m.

Women's Hammer Throw Final

Men's 5000 Round 1

Men's Pole Vault Qualifying Round - Group A/B

Men's 110 Hurdles Semifinals

Women's 200 Semifinals

Men's 200 Final

Women's 400 Hurdles Final

Women's 20km Walk Final, 9 p.m.

Men's Javelin Throw Qualifying Round - Group A

Men's Decathlon 100

Women's High Jump Qualifying Round - Group A/B

Men's Decathlon Long Jump - Group A/B

Men's Javelin Throw Qualifying Round - Group B

Men's Decathlon Shot Put - Group A/B

Thursday, Aug. 21=

Women's 1500 Semifinals, 7 a.m.

Men's Decathlon High Jump - Group A/B

Women's Javelin Throw Final

Men's 800 Semifinals

Women's 4 x 100 Relay Round 1

Men's Triple Jump Final

Men's 4 x 100 Relay Round 1

Men's 400 Final

Women's 200 Final

Men's 110 Hurdles Final

Men's Decathlon 400

Men's 50km Walk Final, 7:30 p.m.

Men's Decathlon 110 Hurdles

Men's Decathlon Discus Throw - Group A/B

Men's Decathlon Pole Vault - Group A/B

Friday, Aug. 22=

Men's Decathlon Javelin Throw - Group A, 7 a.m.

Women's Long Jump Final

Women's 4 x 400 Relay Round 1

Men's Pole Vault Final

Men's 4 x 400 Relay Round 1

Men's Decathlon Javelin Throw - Group B

Women's 5000 Final

Women's 4 x 100 Relay Final

Men's Decathlon 1500m

Men's 4x100 Relay Final

Saturday, Aug. 23=

Men's Javelin Throw Final, 7 a.m.

Women's High Jump Final

Men's 800 Final

Women's 1500 Final

Men's 5000 Final

Women's 4 x 400 Relay Final

Men's 4 x 400 Relay Final

Men's Marathon Final, 7:30 p.m.

---=

BADMINTON=

At Beijing University of Technology Gymnasium=

Friday, Aug. 8=

Men's and Women's Singles Round of 64, 9 p.m.

Saturday, Aug. 9=

Men's and Women's Singles Round of 64, 2 a.m.

Men's and Women's Singles Round of 64, 6:30 a.m.

Women's Doubles Round of 16, 10 p.m.

Women's Singles Round of 32

Men's Singles Round of 64

Sunday, Aug. 10=

Women's Doubles Round of 16, 6:30 a.m.

Women's Singles Round of 32

Men's Singles Round of 64

Women's Singles Round of 16, 10 p.m.

Women's Doubles Quarterfinals

Men's Singles Round of 32

Monday, Aug. 11=

Women's Singles Round of 16, 6:30 a.m.

Women's Doubles Quarterfinals

Men's Singles Round of 32

Mixed Doubles, Men's Singles and Men's Doubles Round of 16, 10 p.m.

Tuesday, Aug. 12=

Mixed Doubles, Men's Singles and Men's Doubles Round of 16, 6:30 a.m.

Women's Doubles Semifinals, 10 p.m.

Women's Singles Quarterfinals

Men's Doubles Quarterfinals

Wednesday, Aug. 13=

Women's Doubles Semifinals, 6:30 a.m.

Women's Singles Quarterfinals

Men's Doubles Quarterfinals

Men's Singles and Mixed Doubles Quarterfinals, 10 p.m.

Thursday, Aug. 14=

Men's Singles and Mixed Doubles Quarterfinals, 6:30 a.m.

Women's Singles and Men's Doubles Semifinals, 10 p.m.

Friday, Aug. 15=

Women's Doubles Bronze Medal Match, 6:30 a.m.

Men's Singles Semifinals

Women's Doubles Final

Women's Singles Bronze Medal Match, 10 p.m.

Men's Doubles Bronze Medal Match

Women's Singles Final

Saturday, Aug. 16=

Mixed Doubles Semifinals, 6:30 a.m.

Men's Singles Bronze Medal Match

Men's Doubles Final

Sunday, Aug. 17=

Mixed Doubles Bronze Medal Match, 6:30 a.m.

Mixed Doubles Final

Men's Singles Final

---=

BASEBALL=

At Wukesong Baseball Field=

Preliminary Round=

Tuesday, Aug. 12=

Field 2=

Netherlands vs. Taiwan, 10:30 p.m.

Main Field=

Canada vs. China, 11:30 p.m.

Wednesday, Aug. 13=

Field 2=

United States vs. South Korea, 6 a.m.

United States vs. Netherlands, 10:30 p.m.

Main Field=

Japan vs. Cuba, 7 a.m.

China vs. South Korea, 11:30 p.m.

Thursday, Aug. 14=

Field 2=

Canada vs. Cuba, 6 a.m.

Taiwan vs. China, 10:30 p.m.

Main Field=

Japan vs. Taiwan, 7 a.m.

Cuba vs. United States, 11:30 p.m.

Friday, Aug. 15=

Field 2=

South Korea vs. Canada, 6 a.m.

Canada vs. United States, 10:30 p.m.

Main Field=

Netherlands vs. Japan, 7 a.m.

Taiwan vs. Cuba, 11:30 p.m.

Saturday, Aug. 16=

Field 2=

Netherlands vs. China, 6 a.m.

Main Field=

South Korea vs. Japan, 7 a.m.

Sunday, Aug. 17=

Field 2=

Japan vs. Canada, 10:30 p.m.

Main Field=

South Korea vs. Taiwan, 11:30 p.m.

Monday, Aug. 18=

Field 2=

Cuba vs. Netherlands, 6 a.m.

Canada vs. Netherlands, 10:30 p.m.

Main Field=

China vs. United States, 7 a.m.

Cuba vs. South Korea, 11:30 p.m.

Tuesday, Aug. 19=

Field 2=

China vs. Japan, 6 a.m.

China vs. Cuba, 10:30 p.m.

Main Field=

Taiwan vs. United States, 7 a.m.

South Korea vs. Netherlands, 11:30 p.m.

Wednesday, Aug. 20=

Field 2=

Taiwan vs. Canada, 6 a.m.

Main Field=

United States vs. Japan, 7 a.m.

Thursday, Aug. 21=

Final Round=

Main Field=

Semifinal, 1 vs. 4, 10:30 p.m.

Friday, Aug. 22=

Main Field=

Semifinal, 2 vs. 3, 6 a.m.

Bronze Medal Game: Semifinal losers, 10:30 p.m.

Saturday, Aug. 23=

Main Field=

Gold Medal Game: Semifinal winners, 6 a.m.

---=

BASKETBALL=

At Beijing Olympic Basketball Gymnasium=

Friday, Aug. 8=

Women=

Belarus vs. Australia, 9 p.m.

Mali vs. New Zealand, 11:15 p.m.

Saturday, Aug. 9=

Women=

Spain vs. China, 2:30 a.m.

Brazil vs. South Korea, 4:45 a.m.

United States vs. Czech Republic, 8 a.m.

Russia vs. Latvia, 10:15 a.m.

Men=

Russia vs. Iran, 9 p.m.

Germany vs. Angola, 11:15 p.m.

Sunday, Aug. 10=

Men=

Spain vs. Greece, 2:30 a.m.

Lithuania vs. Argentina, 4:45 a.m.

Australia vs. Croatia, 8 a.m.

United States vs. China, 10:15 a.m.

Women=

New Zealand vs. Spain, 9 p.m.

Czech Republic vs. Mali, 11:15 p.m.

Monday, Aug. 11=

Women=

South Korea vs. Russia, 2:30 a.m.

Latvia vs. Belarus, 4:45 a.m.

China vs. United States, 8 a.m.

Australia vs. Brazil, 10:15 a.m.

Men=

Iran vs. Lithuania, 9 p.m.

Croatia vs. Russia, 11:15 p.m.

Tuesday, Aug. 12=

Men=

Greece vs. Germany, 2:30 a.m.

China vs. Spain, 4:45 a.m.

Angola vs. United States, 8 a.m.

Argentina vs. Australia, 10:15 a.m.

Women=

Belarus vs. Russia, 9 p.m.

Spain vs. Czech Republic, 11:15 p.m.

Wednesday, Aug. 13=

Women=

Brazil vs. Latvia, 2:30 a.m.

New Zealand vs. China, 4:45 a.m.

Australia vs. South Korea, 8 a.m.

Mali vs. United States, 10:15 a.m.

Men=

Germany vs. Spain, 9 p.m.

Australia vs. Iran, 11:15 p.m.

Thursday, Aug. 14=

Men=

Angola vs. China, 2:30 a.m.

Lithuania vs. Russia, 4:45 a.m.

United States vs. Greece, 8 p.m.

Argentina vs. Croatia, 10:15 a.m.

Women=

Czech Republic vs. New Zealand, 9 p.m.

Latvia vs. Australia, 11:15 p.m.

Friday, Aug. 15=

Women=

Russia vs. Brazil , 2:30 a.m.

China vs. Mali, 4:45 a.m.

United States vs. Spain, 8 a.m.

South Korea vs. Belarus, 10:15 a.m.

Men=

Greece vs. Angola, 9 p.m.

Russia vs. Australia, 11:15 p.m.

Saturday, Aug. 16=

Men=

Croatia vs. Lithuania, 2:30 a.m.

Iran vs. Argentina, 4:45 a.m.

China vs. Greece, 8 a.m.

Spain vs. United States, 10:15 a.m.

Women=

Spain vs. Mali, 9 p.m.

Australia vs. Russia, 11:15 p.m.

Sunday, Aug. 17=

Women=

Latvia vs. South Korea, 2:30 a.m.

Brazil vs. Belarus, 4:45 a.m.

Czech Republic vs. China, 8 a.m.

New Zealand vs. United States, 10:15 a.m.

Men=

Iran vs. Croatia, 9 p.m.

Australia vs. Lithuania, 11:15 p.m.

Monday, Aug. 18=

Men=

Greece vs. China, 2:30 a.m.

Angola vs. Spain, 4:45 a.m.

United States vs. Germany, 8 a.m.

Argentina vs. Spain, 10:15 a.m.

Tuesday, Aug. 19=

Women=

Quarterfinals=

B2 vs. A3, 2:30 a.m.

A1 vs. B4, 4:45 a.m.

A2 vs. B3, 8 a.m.

B1 vs. A4, 10:15 a.m.

Wednesday, Aug. 20=

Men=

Quarterfinals=

B2 vs. A3, 2:30 a.m.

A1 vs. B4, 4:45 a.m.

A2 vs. B3, 8 a.m

B1 vs. A4, 10:15 a.m.

Thursday, Aug. 21=

Women=

Semifinals=

B2-A3 winner vs. A1-B4 winner, 8 a.m.

A2-B3 winner vs. B1-A4 winner, 10:15 a.m.

Friday, Aug. 22=

Men=

Semifinals=

B2-A3 winner vs. A1-B4 winner, 8 a.m.

A2-B3 winner vs. B1-A4 winner, 10:15 a.m.

Saturday, Aug. 23=

Women=

Bronze Medal, 7:30 a.m.

Gold Medal, 10 a.m.

Sunday, Aug. 24=

Men=

Bronze Medal, 12 Mid.

Gold Medal, 2:30 a.m.

MORE

Comments