For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

Summer Olympic Daily Schedule

Aug. 06, 2008, 4:45 a.m. (ET)

Argentina vs. Canada, 5 a.m.

China vs. Sweden, 7:45 a.m.

At Shenyang, China=

Germany vs. Brazil, 5 a.m.

North Korea vs. Nigeria, 7:45 a.m.

At Qinhuangho, China

Japan vs. New Zealand, 5 a.m.

Norway vs. United States, 7:45 a.m.

---=

Thursday, Aug. 7=

Soccer (Men)=

At Shanghai, China=

Australia vs. Serbia, 5 a.m.

Ivory Coast vs. Argentina, 7:45 a.m.

At Tianjin, China=

Japan vs. United States, 5 a.m.

Netherlands vs. Nigeria, 7:45 a.m.

At Shenyang, China=

Brazil vs. Belgium, 5 a.m.

China vs. New Zealand, 7:45 a.m.

At Qinhuangdo, China=

Honduras vs. Italy, 5 a.m.

South Korea vs. Cameroon, 7:45 a.m.

---=

Friday, Aug. 8=

Badminton=

Men's and Women's Singles Round of 64, 9 p.m.

Basketball (Women)=

Belarus vs. Australia, 9 p.m.

Mali vs. New Zealand, 11:15 p.m.

Beach Volleyball=

Men's Pool A Match, 9 p.m.

Men's Pool B Match, 10 p.m.

Women's Pool A Match, 11 p.m.

Women's Pool B Match, 12 Mid.

Men's Pool C Match, 1 a.m.

Men's Pool D Match, 2 a.m.

Cycling (Road)=

Men's Road Race, 11 p.m.

Equestrian=

Team/Individual Eventing Dressage - Day 1, 6:30 p.m.

Fencing=

Women's Individual Sabre Eliminations Round of 64, Round of 32, Round of 16 and Quarterfinals, 10 p.m.

Shooting=

Women's 10m Air Rifle Qualification, 8:30 p.m.

Men's Trap Qualification, 9 p.m.

Women's 10m Air Rifle Final, 10:30 p.m.

Team Handball (Women)=

Pool A France vs. Angola , 9 p.m.

Pool B Hungary vs. Sweden, 10:45 p.m.

Volleyball=

Women=

Italy vs. Russia, 10 p.m.

Weightlifting=

Women's 48kg, 10 p.m.

---=

Saturday, Aug. 9=

Archery=

Women's ranking round, 12 Mid.

Men's ranking round, 3:30 a.m.

Women's Team (first round, quarterfinals), 10 p.m.

Badminton=

Men's and Women's Singles Round of 64, 2 a.m.

Men's and Women's Singles Round of 64, 6:30 a.m.

Women's Doubles Round of 16, 10 p.m.

Women's Singles Round of 32

Men's Singles Round of 64

Basketball (Women)=

Spain vs. China, 2:30 a.m.

Brazil vs. South Korea, 4:45 a.m.

USA vs. Czech Republic, 8 a.m.

Russia vs. Latvia, 10:15 a.m.

Basketball (Men)=

Russia vs. Iran, 9 p.m.

Germany vs. Angola, 11:15 p.m.

Beach Volleyball=

Women's Pool C Match, 6 a.m.

Women's Pool D Match, 7 a.m.

Men's Pool E Match, 8 a.m.

Men's Pool F Match, 9 a.m.

Women's Pool E Match, 10 a.m.

Women's Pool F Match, 11 a.m.

Men's Pool B Match, 9 p.m.

Men's Pool C Match, 10 p.m.

Women's Pool B Match, 11 p.m.

Women's Pool C Match, 12 Mid.

Men's Pool D Match, 1 a.m.

Men's Pool E Match, 2 a.m.

Boxing=

Middleweight (75kg) - (6 bouts), 1:30 a.m.

Light Heavyweight (81kg) - (6 bouts), 3 a.m.

Invitation place bout

Middleweight (75kg) - (6 bouts), 7 a.m.

Light Heavyweight (81kg) - (6 bouts), 8:30 a.m.

Invitation place bout

Equestrian=

Team/Individual Eventing Dressage - Day 1, 7:15 a.m.

Team/Individual Eventing Dressage - Day 2, 6:30 p.m.

Fencing=

Women's Individual Sabre Semifinals, Bronze Medal and Gold Medal Matches, 7 a.m.

Men's Individual Epee Eliminations Round of 64, Round of 32, Round of 16 and Quarterfinals, 10 p.m.

Field Hockey=

Women=

Pool B Japan vs. New Zealand, 8:30 p.m.

Pool A China vs. Spain, 10:30 p.m.

Gymnastics (Artistic)=

Men's Qualification - Subdivision 1, 12 Mid.

Men's Qualification - Subdivision 2, 4 a.m.

Men's Qualification - Subdivision 3, 8 a.m.

Women's Qualification - Subdivision 1, 10 p.m.

Judo=

Women's -48kg Preliminaries/Repechages, 12 Mid.

Men's -60kg Preliminaries/Repechages

Women's -48kg Final of Repechage A/B, 6 a.m.

Women's -48kg Final of Table A/B

Men's -60kg Final of Repechage A/B

Men's -60kg Final of Table A/B

Women's -48kg Bronze Medal A/B

Men's -60kg Bronze Medal A/B

Women's -48kg Gold Medal

Men's -60kg Gold Medal

Rowing=

Women's Single Sculls Heats 1-6, 1:50 a.m.

Men's Single Sculls Heats 1-6, 2:50 a.m.

Women's Pair Heats 1-2

Men's Pair Heats 1-3

Women's Double Sculls Heats 1-2

Men's Double Sculls Heats 1-3

Men's Four Heats 1-3

Sailing=

Women's Keelboat Yngling - Race 1, 1 a.m.

Heavy Weight Dinghy-Finn - Race 1

Women's Keelboat Yngling - Race 2

Heavy Weight Dinghy-Finn - Race 2

Shooting=

Men's 10m Air Pistol Qualification, 12 Mid.

Men's 10m Air Pistol Final, 3 a.m.

Women's 10m Air Pistol Qualification, 9 p.m.

Men's Trap Qualification, 9 p.m.

Soccer (Women)=

At Tianjin, China=

Sweden vs. Argentina, 5 a.m.

China vs. Canada, 7:45 a.m.

At Shenyang, China=

Nigeria vs. Germany, 5 a.m.

North Korea vs. Brazil, 7:45 a.m.

At Qinhuangho, China

United States vs. Japan, 5 a.m.

Norway vs. New Zealand, 7:45 a.m.

Swimming=

Men's 400 Individual Medley - Heats, 6:30 a.m.

Women's 100 Butterfly - Heats

Men's 400 Freestyle - Heats

Women's 400 Individual Medley - Heats

Men's 100 Breaststroke - Heats

Women's 4 x 100 Freestyle Relay - Heats

Men's 400 Individual Medley Final, 10 p.m.

Women's 100 Butterfly Semifinal

Men's 400 Freestyle Final

Women's 400 Individual Medley Final

Men's 100 Breaststroke Semifinal

Women's 4 x 100 Freestyle Relay Final

Team Handball (Women)=

Pool A Romania vs. Kazakhstan, 2 a.m.

Pool B Russia vs. South Korea, 3:45 a.m.

Pool A Norway vs. China, 7 a.m.

Pool B Germany vs. Brazil, 8:45 a.m.

Team Handball (Men)=

Pool A Croatia vs. Spain, 9 p.m.

Pool B Russia vs. Iceland, 10:45 p.m.

Tennis=

Men's Singles and Doubles First Round, 10:30 p.m.

Women's Singles and Doubles First Round

Volleyball=

Women=

Serbia vs. Kazakhstan, 12 Mid.

Algeria vs. Brazil, 12:30 a.m.

Poland vs. Cuba, 2:30 a.m.

Venezuela vs. China, 8 a.m.

Japan vs. United States, 10 a.m.

Men=

Serbia vs. Russia, 10 p.m.

Water Polo (Men)=

Group A Spain vs. Canada, 9:30 p.m.

Group A Hungary vs. Montenegro, 10:50 p.m.

Weightlifting=

Men's 56kg - Group B, 10 p.m.

---=

Sunday, Aug. 10=

Archery=

Women's Team (semifinals, finals), 4 a.m.

Men's Team (first round, quarterfinals), 10 p.m.

Badminton=

Women's Doubles Round of 16, 6:30 a.m.

Women's Singles Round of 32

Men's Singles Round of 64

Women's Singles Round of 16, 10 p.m.

Women's Doubles Quarterfinals

Men's Singles Round of 32

Basketball (Men)=

Spain vs. Greece, 2:30 a.m.

Lithuania vs. Argentina, 4:45 a.m.

Australia vs. Croatia, 8 a.m.

USA vs. China, 10:15 a.m.

Basketball (Women)=

New Zealand vs. Spain, 9 p.m.

Czech Republic vs. Mali, 11:15 p.m.

Beach Volleyball=

Women's Pool D Match, 6 a.m.

Women's Pool E Match, 7 a.m.

Men's Pool F Match, 8 a.m.

Men's Pool A Match, 9 a.m.

Women's Pool F Match, 10 a.m.

Women's Pool A Match, 11 a.m.

Men's Pool C Match, 9 p.m.

Men's Pool D Match, 10 p.m.

Women's Pool C Match, 11 p.m.

Women's Pool D Match, 12 Mid.

Men's Pool E Match, 1 a.m.

Men's Pool F Match, 2 a.m.

Boxing=

Light Welterweight (64kg) - (6 bouts), 1:30 a.m.

Welterweight (69kg) - (6 bouts), 3 a.m.

Light Welterweight (64kg) - (6 bouts), 7 a.m.

Welterweight (69kg) - (6 bouts), 8:30 a.m.

Cycling (Road)=

Women's Road Race, 2 a.m.

Diving=

Women's Synchronized 3-meter Springboard, 2:30 a.m.

Equestrian=

Team/Individual Eventing Cross Country, 8 p.m.

Fencing=

Men's Individual Epee Semifinals, Bronze Medal and Gold Medal Matches, a p.m.

Women's Individual Foil Eliminations Round of 64, Round of 32, Round of 16 and Quarterfinals, 10 p.m.

Field Hockey=

Women=

Pool A Australia vs. South Korea, 6 a.m.

Pool A Netherlands vs. South Africa, 8:30 a.m.

Pool B Argentina vs. United States, 6:30 a.m.

Pool B Germany vs. Britain, 9 a.m.

Men=

Pool A Germany vs. China, 8:30 p.m.

Pool B Pakistan vs. Britain, 10:30 p.m.

Gymnastics (Artistic)=

Women's Qualification - Subdivision 2, 1:30 a.m.

Women's Qualification - Subdivision 3, 5 a.m.

Women's Qualification - Subdivision 4, 8 a.m.

Men's Team Final, 10 p.m.

Judo=

Women's -52kg Preliminaries/Repechages, 12 Mid.

Men's -66kg Preliminaries/Repechages

Women's -52kg Final of Repechage A/B, 6 a.m.

Women's -52kg Final of Table A/B

Men's -66kg Final of Repechage A/B

Men's -66kg Final of Table A/B

Women's -52kg Bronze Medal A/B

Men's -66kg Bronze Medal A/B

Women's -52kg Gold Medal

Men's -66kg Gold Medal

Rowing=

Women's Lightweight Double Sculls Heats 1-3, 2:50 a.m.

Men's Lightweight Double Sculls Heats 1-4

Men's Lightweight Four Heats 1-3

Women's Quadruple Sculls Heats 1-2

Men's Quadruple Sculls Heats 1-3

Women's Eight Heats 1-2

Men's Eight Heats 1-2

Sailing=

Skiff Dinghy-49er - Race 1, 1 a.m.

Heavy Weight Dinghy-Finn - Race 3

Women's Keelboat Yngling - Race 3

Skiff Dinghy-49er - Race 2

Heavy Weight Dinghy-Finn - Race 4

Women's Keelboat Yngling - Race 4

Skiff Dinghy-49er - Race 3

Shooting=

Women's 10m Air Pistol Final, 12 Mid.

Men's Trap Final, 3 a.m.

Women's Trap Qualification, 9 p.m.

Men's 10m Air Rifle Qualification, 9 a.m.

Soccer (Men)=

At Shanghai, China=

Argentina vs. Australia, 5 a.m.

Ivory Coast vs. Serbia, 7:45 a.m.

At Tianjin, China=

Nigeria vs. Japan, 5 a.m.

Netherlands vs. United States, 7:45 a.m.

At Shenyang, China=

New Zealand vs. Brazil, 5 a.m.

China vs. Belgium, 7:45 a.m.

At Qinhuangdo, China=

Cameroon vs. Honduras, 5 a.m.

South Korea vs. Italy, 7:45 a.m.

Swimming=

Women's 100 Backstroke - Heats, 6:30 a.m.

Men's 200 Freestyle - Heats

Women's 100 Breaststroke - Heats

Men's 100 Backstroke - Heats

Women's 400 Freestyle - Heats

Men's 4 x 100 Freestyle Relay - Heats

Women's 100 Backstroke Semifinal, 10 p.m.

Men's 200 Freestyle Semifinal

Women's 100 Butterfly Final

Men's 100 Breaststroke Final

Women's 100 Breaststroke Semifinal

Men's 100 Backstroke Semifinal

Women's 400 Freestyle Final

Men's 4 x 100 Freestyle Relay Final

Team Handball (Men)=

Pool A France vs. Brazil, 2 a.m.

Pool B Germany vs. South Korea, 3:45 a.m.

Pool A Poland vs. China, 7 a.m.

Pool B Denmark vs. Egypt, 8:45 a.m.

Team Handball (Women)=

Pool A Kazakhstan vs. France, 9 p.m.

Pool B Brazil vs. Hungary, 10:45 p.m.

Tennis=

Men's Singles and Doubles First Round, 5 a.m.

Women's Singles and Doubles First Round

Men's Singles and Doubles First Round, 10:30 p.m.

Women's Singles and Doubles First Round

Volleyball=

Men=

Italy vs. Japan, 12 Mid.

United States vs. Venezuela, 12:30 a.m.

Brazil vs. Egypt, 2:30 a.m.

Bulgaria vs. China, 8 a.m.

Poland vs. Germany, 10 a.m.

Women=

Algeria vs. Serbia, 10 p.m.

Water Polo (Men)=

Group B Serbia vs. Germany, 12:10 a.m.

Group A Australia vs. Greece, 2 a.m.

Group B Croatia vs. Italy, 3:20 a.m.

Group B USA vs. China, 4:40 a.m.

Weightlifting=

Women's 53kg - Group B, 12:30 a.m.

Women's 53kg - Group A, 3:30 a.m.

Men's 56kg - Group A, 7 a.m.

Men's 62kg - Group B, 10 p.m.

MORE

Comments