Sept. 29-Oct. 2 | Park City, Utah


Biathlon
Bobsled
Curling
Figure Skating
Luge
Ice Hockey
Nordic Combined
Paralympics
Skeleton
Ski Jumping
Skiing - Alpine
Skiing - Cross-Country
Skiing - Freestyle
Snowboarding
Speedskating - Long Track
Speedskating - Short Track


TOTAL: 113 participants (as of Sept. 28, subject to change)

PRINTABLE LIST (.pdf)

Biathlon (3)

Lowell Bailey*
Tim Burke*
Susan Dunklee*
Return to top^

Bobsled (10)

Katie Eberling
Aja Evans
Jazmine Fenlator
Chris Fogt
Steven Holcomb
Lolo Jones
Steve Langton
Elana Meyers
Justin Olsen
Curt Tomasevicz
Return to top^

Curling (2)

Pete Fenson
Jessica Schultz
Return to top^

Figure Skating (14)

Max Aaron
Jeremy Abbott
Marissa Castelli
John Coughlin
Meryl Davis
Caydee Denney
Gracie Gold
Evan Lysacek
Alex Shibutani
Maia Shibutani
Simon Shnapir
Ashley Wagner
Charlie White
Agnes Zawadzki
Return to top^

Luge (3)

Julia Clukey*
Erin Hamlin*
Chris Mazdzer*
Return to top^

Ice Hockey (9)

Julie Chu
David Backes
Amanda Kessel
Hilary Knight
Jocelyne Lamoureux
Monique Lamoureux
Jessie Vetter
Katey Stone, women's head coach
David Poile, men's general manager
Return to top^

Nordic Combined (3)

Bill Demong
Bryan Fletcher
Taylor Fletcher
Return to top^

Paralympics (9)

Heath Calhoun, Skiing - Alpine
Steve Cash, Sled Hockey
James Joseph, Curling
Alana Nichols, Skiing - Alpine
Amy Purdy, Snowboarding
Rico Roman, Sled Hockey
Evan Strong, Snowboarding
Danelle Umstead, Skiing - Alpine
Jeremy Wagner, Skiing - Nordic
Return to top^

Skeleton (3)

John Daly
Noelle Pikus-Pace
Katie Uhlaender
Return to top^

Ski Jumping (3)

Sarah Hendrickson
Jessica Jerome
Lindsey Van
Return to top^

Skiing - Alpine (11)

Stacey Cook
Travis Ganong
Ted Ligety
Alice McKennis
Bode Miller
Steve Nyman
Laurenne Ross
Mikaela Shiffrin
Leanne Smith
Marco Sullivan
Lindsey Vonn* - teleconference transcript (.pdf)

Return to top^

Skiing - Cross-Country (4)

Jessie Diggins
Andy Newell
Kikkan Randall
Liz Stephen
Return to top^

Skiing - Freestyle (18)

Maddie Bowman
Bobby Brown
Ashley Caldwell
Emily Cook
Patrick Deneen
Simon Dumont
Grete Eliassen
Dylan Ferguson
Nick Goepper
Keri Herman
Hannah Kearney*
Gus Kenworthy
Devin Logan
Heather McPhie*
John Teller
Tom Wallisch
David Wise
Torin Yater-Wallace
Return to top^

Snowboarding (14)

Jamie Anderson
Nick Baumgartner
Gretchen Bleiler
Kelly Clark
Kaitlyn Farrington
Arielle Gold
Chas Guldemond
Elena Hight
Nate Holland
Scotty Lago
Justin Reiter
Hannah Teter
Louie Vito
Seth Wescott
Return to top^

Speedskating - Long Track (2)

Brian Hansen
Patrick Meek
Return to top^

Speedskating - Short Track (5)

Eddy Alvarez*
J.R. Celski*
Chris Creveling*
Alyson Dudek*
Travis Jayner
Return to top^ 

*Due to training and competition conflicts, will join via video or audio conference.