For a better browsing experience please switch your browser out of compatability mode.

USA Wrestling

Name
Location
Style
Weight
Place
 
1961 - Yokohama, Japan
Richard Wilson
1961 (Yokohama, Japan)
FS
114.5
5th
Carmen Molino
1961 (Yokohama, Japan)
FS
125.5
5th
Lee Allen
1961 (Yokohama, Japan)
FS
136.5
6th
Michael Rodriguez
1961 (Yokohama, Japan)
FS
147.5
5th
Earl Perillo
1961 (Yokohama, Japan)
FS
160.5
6th
Russell Camilleri
1961 (Yokohama, Japan)
FS
174
6th
Daniel Brand
1961 (Yokohama, Japan)
FS
191.5
4th
Dale Lewis
1961 (Yokohama, Japan)
FS
Hwt
dnp
Richard Wilson
1961 (Yokohama, Japan)
GR
114.5
5th
Joseph Gomes
1961 (Yokohama, Japan)
GR
125.5
dnp
Ron Finley
1961 (Yokohama, Japan)
GR
136.5
dnp
Ben Northrup
1961 (Yokohama, Japan)
GR
147.5
4th
William Weick
1961 (Yokohama, Japan)
GR
160.5
dnp
Russell Camilleri
1961 (Yokohama, Japan)
GR
174
dnp
Daniel Brand
1961 (Yokohama, Japan)
GR
191.5
5th
Patrick Lovell
1961 (Yokohama, Japan)
GR
Hwt
6th
 
1962 - Toledo, Ohio
Richard Wilson
1962 (Toledo, Ohio, USA)
FS
114.5
dnp
Dave Aubel
1962 (Toledo, Ohio, USA)
FS
125.5
4th
Ron Finley
1962 (Toledo, Ohio, USA)
FS
138.5
4th
Gregory Ruth
1962 (Toledo, Ohio, USA)
FS
154
5th
James Ferguson
1962 (Toledo, Ohio, USA)
FS
171.5
3rd
Bill Farrell
1962 (Toledo, Ohio, USA)
FS
191.5
dnp
Daniel Brand
1962 (Toledo, Ohio, USA)
FS
213.5
3rd
Merrell Solowin
1962 (Toledo, Ohio, USA)
FS
Hwt
dnp
Richard Wilson
1962 (Toledo, Ohio, USA)
GR
114.5
dnp
Carmen Molino
1962 (Toledo, Ohio, USA)
GR
125.5
dnp
Lee Grubbs
1962 (Toledo, Ohio, USA)
GR
138.5
dnp
James Burke
1962 (Toledo, Ohio, USA)
GR
154
3rd
Rudy Williams
1962 (Toledo, Ohio, USA)
GR
171.5
5th
Russell Camilleri
1962 (Toledo, Ohio, USA)
GR
191.5
dnp
Patrick Lovell
1962 (Toledo, Ohio, USA)
GR
213.5
6th
Hallow Wilson
1962 (Toledo, Ohio, USA)
GR
Hwt
5th
 
1963 - Sofia, Bulgaria
Andrew Fitch
1963 (Sofia, Bulgaria)
FS
114.5
6th
Dave Aubel
1963 (Sofia, Bulgaria)
FS
125.5
dnp
Ron Finley
1963 (Sofia, Bulgaria)
FS
138.5
4th
Gregory Ruth
1963 (Sofia, Bulgaria)
FS
154
3rd
Dean Lahr
1963 (Sofia, Bulgaria)
FS
171.5
4th
Russell Camilleri
1963 (Sofia, Bulgaria)
FS
191.5
6th
Russell Winer
1963 (Sofia, Bulgaria)
FS
213.5
dnp
Merrell Solowin
1963 (Sofia, Bulgaria)
FS
Hwt
dnp
 
1963 - Halsingborg, Sweden
Andrew Fitch
1963 (Halsingborg, Sweden)
GR
114.5
dnp
Carmen Molino
1963 (Halsingborg, Sweden)
GR
125.5
dnp
Bobby Douglas
1963 (Halsingborg, Sweden)
GR
138.5
dnp
Ben Northrup
1963 (Halsingborg, Sweden)
GR
154
dnp
Dennis Fitzgerald
1963 (Halsingborg, Sweden)
GR
171.5
dnp
Wayne Baughman
1963 (Halsingborg, Sweden)
GR
191.5
dnp
James Ferguson
1963 (Halsingborg, Sweden)
GR
213.5
dnp
James Raschke
1963 (Halsingborg, Sweden)
GR
Hwt
3rd
 
1965 - Manchester, England
Rick Sanders
1965 (Manchester, England)
FS
114.5
dnp
Bobby Douglas
1965 (Manchester, England)
FS
138.5
dnp
James Burke
1965 (Manchester, England)
FS
154
dnp
Russell Camilleri
1965 (Manchester, England)
FS
171.5
dnp
Wayne Baughman
1965 (Manchester, England)
FS
191.5
5th
Gerald Conine
1965 (Manchester, England)
FS
213.5
dnp
Larry Kristoff
1965 (Manchester, England)
FS
Hwt
3rd
 
1965 - Tampere, Finland
Rick Sanders
1965 (Tampere, Finland)
GR
114.5
dnp
Bobby Douglas
1965 (Tampere, Finland)
GR
138.5
dnp
James Burke
1965 (Tampere, Finland)
GR
154
dnp
Russell Camilleri
1965 (Tampere, Finland)
GR
171.5
dnp
Wayne Baughman
1965 (Tampere, Finland)
GR
191.5
dnp
Gerald Conine
1965 (Tampere, Finland)
GR
213.5
dnp
Larry Kristoff
1965 (Tampere, Finland)
GR
Hwt
dnp
 
1966 - Toledo, Ohio
Rick Sanders
1966 (Toledo, Ohio, USA)
FS
114.5
3rd
Fred Powell
1966 (Toledo, Ohio, USA)
FS
125.5
5th
Bobby Douglas
1966 (Toledo, Ohio, USA)
FS
138.5
2nd
Werner Holzer
1966 (Toledo, Ohio, USA)
FS
154
4th
Len Kauffman
1966 (Toledo, Ohio, USA)
FS
171.5
4th
Dean Lahr
1966 (Toledo, Ohio, USA)
FS
191.5
5th
Jess Lewis
1966 (Toledo, Ohio, USA)
FS
213.5
dnp
Larry Kristoff
1966 (Toledo, Ohio, USA)
FS
Hwt
2nd
James Hazewinkel
1966 (Toledo, Ohio, USA)
GR
114.5
6th
Charles Coffee
1966 (Toledo, Ohio, USA)
GR
125.5
dnp
Ron Finley
1966 (Toledo, Ohio, USA)
GR
138.5
6th
Ben Northrup
1966 (Toledo, Ohio, USA)
GR
154
dnp
Russell Camilleri
1966 (Toledo, Ohio, USA)
GR
171.5
dnp
Wayne Baughman
1966 (Toledo, Ohio, USA)
GR
191.5
dnp
Gerald Conine
1966 (Toledo, Ohio, USA)
GR
213.5
dnp
James Raschke
1966 (Toledo, Ohio, USA)
GR
Hwt
dnp
 
1967 - New Delhi, India
Rick Sanders
1967 (New Delhi, India)
FS
114.5
2nd
Richard Sofman
1967 (New Delhi, India)
FS
125.5
dnp
Michael Young
1967 (New Delhi, India)
FS
138.5
dnp
Werner Holzer
1967 (New Delhi, India)
FS
154
dnp
Patrick Kelly
1967 (New Delhi, India)
FS
171.5
dnp
Wayne Baughman
1967 (New Delhi, India)
FS
191.5
6th
Harry Houska
1967 (New Delhi, India)
FS
213.5
4th
Larry Kristoff
1967 (New Delhi, India)
FS
Hwt
3rd
 
1967 - Bucharest, Romania
David Hazewinkel
1967 (Bucharest, Romania)
GR
114.5
dnp
James Hazewinkel
1967 (Bucharest, Romania)
GR
125.5
dnp
Charles Coffee
1967 (Bucharest, Romania)
GR
138.5
dnp
Rudy Williams
1967 (Bucharest, Romania)
GR
171.5
dnp
Gary Stenslund
1967 (Bucharest, Romania)
GR
213.5
dnp
 
1969 - Mar del Plata, Argentina
Dale Kestel
1969 (Mar del Plata, Argentina)
FS
105.5
5th
Rick Sanders
1969 (Mar del Plata, Argentina)
FS
114.5
1st
Don Behm
1969 (Mar del Plata, Argentina)
FS
125.5
2nd
Michael Young
1969 (Mar del Plata, Argentina)
FS
136.5
5th
Bobby Douglas
1969 (Mar del Plata, Argentina)
FS
149.5
4th
Wayne Wells
1969 (Mar del Plata, Argentina)
FS
163
2nd
Fred Fozzard
1969 (Mar del Plata, Argentina)
FS
180.5
1st
Henk Schenk
1969 (Mar del Plata, Argentina)
FS
198
3rd
Larry Kristoff
1969 (Mar del Plata, Argentina)
FS
220
2nd
Rocky Rasley
1969 (Mar del Plata, Argentina)
FS
Hwt
5th
Art Chavez
1969 (Mar del Plata, Argentina)
GR
114.5
dnp
David Hazewinkel
1969 (Mar del Plata, Argentina)
GR
125.5
3rd
James Hazewinkel
1969 (Mar del Plata, Argentina)
GR
136.5
4th
Robert Buzzard
1969 (Mar del Plata, Argentina)
GR
149.5
dnp
Larry Lyden
1969 (Mar del Plata, Argentina)
GR
163
5th
Phil Wells
1969 (Mar del Plata, Argentina)
GR
180.5
dnp
Buck Deadrich
1969 (Mar del Plata, Argentina)
GR
198
6th
 
1970 - Edmonton, Canada
Joe Orta
1970 (Edmonton, Canada)
FS
105.5
dnp
John Morley
1970 (Edmonton, Canada)
FS
114.5
5th
Don Behm
1970 (Edmonton, Canada)
FS
125.5
5th
Michael Young
1970 (Edmonton, Canada)
FS
136.5
3rd
Bobby Douglas
1970 (Edmonton, Canada)
FS
149.5
3rd
Wayne Wells
1970 (Edmonton, Canada)
FS
163
1st
Fred Fozzard
1970 (Edmonton, Canada)
FS
180.5
5th
Bill Harlow
1970 (Edmonton, Canada)
FS
198
2nd
Larry Kristoff
1970 (Edmonton, Canada)
FS
220
2nd
Greg Wojciechowski
1970 (Edmonton, Canada)
FS
Hwt
4th
Dale Kestel
1970 (Edmonton, Canada)
GR
105.5
dnp
William Davids
1970 (Edmonton, Canada)
GR
114.5
dnp
David Hazewinkel
1970 (Edmonton, Canada)
GR
125.5
2nd
James Hazewinkel
1970 (Edmonton, Canada)
GR
136.5
dnp
Abdul Raheem Ali
1970 (Edmonton, Canada)
GR
149.5
dnp
Richard Mihal
1970 (Edmonton, Canada)
GR
163
dnp
J Robinson
1970 (Edmonton, Canada)
GR
180.5
4th
Wayne Baughman
1970 (Edmonton, Canada)
GR
198
dnp
Willie Williams
1970 (Edmonton, Canada)
GR
220
6th
Chris Taylor
1970 (Edmonton, Canada)
GR
Hwt
4th
 
1971 - Sofia, Bulgaria
Sergio Gonzales
1971 (Sofia, Bulgaria)
FS
105.5
6th
Jimmy Carr
1971 (Sofia, Bulgaria)
FS
114.5
dnp
Don Behm
1971 (Sofia, Bulgaria)
FS
125.5
2nd
Gene Davis
1971 (Sofia, Bulgaria)
FS
136.5
4th
Dan Gable
1971 (Sofia, Bulgaria)
FS
149.5
1st
Mike Gallego
1971 (Sofia, Bulgaria)
FS
163
dnp
John Peterson
1971 (Sofia, Bulgaria)
FS
180.5
dnp
Russ Hellickson
1971 (Sofia, Bulgaria)
FS
198
3rd
Larry Kristoff
1971 (Sofia, Bulgaria)
FS
220
dnp
Buck Deadrich
1971 (Sofia, Bulgaria)
FS
Hwt
dnp
Wayne Holmes
1971 (Sofia, Bulgaria)
GR
105.5
dnp
Dale Kestel
1971 (Sofia, Bulgaria)
GR
114.5
dnp
David Hazewinkel
1971 (Sofia, Bulgaria)
GR
125.5
dnp
James Hazewinkel
1971 (Sofia, Bulgaria)
GR
136.5
dnp
Gary Alexander
1971 (Sofia, Bulgaria)
GR
149.5
dnp
Gary Neist
1971 (Sofia, Bulgaria)
GR
163
dnp
J Robinson
1971 (Sofia, Bulgaria)
GR
180.5
5th
Wayne Baughman
1971 (Sofia, Bulgaria)
GR
198
dnp
Willie Williams
1971 (Sofia, Bulgaria)
GR
220
dnp
 
1973 - Tehran, Iran
David Range
1973 (Tehran, Iran)
FS
105.5
dnp
Henry Geller
1973 (Tehran, Iran)
FS
114.5
dnp
Don Behm
1973 (Tehran, Iran)
FS
125.5
4th
Larry Morgan
1973 (Tehran, Iran)
FS
136.5
4th
Lloyd Keaser
1973 (Tehran, Iran)
FS
149.5
1st
Stan Dziedzic
1973 (Tehran, Iran)
FS
163
dnp
John Peterson
1973 (Tehran, Iran)
FS
180.5
dnp
Ben Peterson
1973 (Tehran, Iran)
FS
198
3rd
James Duschen
1973 (Tehran, Iran)
FS
220
dnp
Mike McCready
1973 (Tehran, Iran)
FS
Hwt
dnp
Karoly Kancsar
1973 (Tehran, Iran)
GR
105.5
dnp
Bruce Thompson
1973 (Tehran, Iran)
GR
114.5
dnp
Joseph Sade
1973 (Tehran, Iran)
GR
125.5
dnp
Gary Alexander
1973 (Tehran, Iran)
GR
136.5
dnp
Phil Frey
1973 (Tehran, Iran)
GR
149.5
dnp
Abdul Raheem Ali
1973 (Tehran, Iran)
GR
163
dnp
Mike Gallego
1973 (Tehran, Iran)
GR
180.5
dnp
Willie Williams
1973 (Tehran, Iran)
GR
198
dnp
James Duschen
1973 (Tehran, Iran)
GR
220
dnp
Mack McCrady
1973 (Tehran, Iran)
GR
Hwt
dnp
 
1974 - Istanbul, Turkey
William Rosado
1974 (Istanbul, Turkey)
FS
105.5
dnp
Gary Breece
1974 (Istanbul, Turkey)
FS
114.5
dnp
Jan Gitcho
1974 (Istanbul, Turkey)
FS
125.5
dnp
Jim Humphrey
1974 (Istanbul, Turkey)
FS
136.5
dnp
Gene Davis
1974 (Istanbul, Turkey)
FS
149.5
6th
Stan Dziedzic
1974 (Istanbul, Turkey)
FS
163
5th
Greg Hicks
1974 (Istanbul, Turkey)
FS
180.5
dnp
Vincent Paolano
1974 (Istanbul, Turkey)
FS
198
dnp
John Bowlsby
1974 (Istanbul, Turkey)
FS
220
dnp
Mike McCready
1974 (Istanbul, Turkey)
FS
Hwt
dnp
 
1974 - Katowice, Poland
Karoly Kancsar
1974 (Katowice, Poland)
GR
105.5
6th
Bruce Thompson
1974 (Katowice, Poland)
GR
114.5
dnp
Brian Gust
1974 (Katowice, Poland)
GR
125.5
dnp
Reid Lamphere
1974 (Katowice, Poland)
GR
136.5
dnp
Patrick Marcy
1974 (Katowice, Poland)
GR
149.5
dnp
Abdul Raheem Ali
1974 (Katowice, Poland)
GR
163
dnp
Joseph Nigos
1974 (Katowice, Poland)
GR
180.5
dnp
Willie Williams
1974 (Katowice, Poland)
GR
198
6th
Bill Galler
1974 (Katowice, Poland)
GR
220
dnp
 
1975 - Minsk, Soviet Union
Larry Baltezore
1975 (Minsk, Soviet Union)
FS
105.5
dnp
James Haines
1975 (Minsk, Soviet Union)
FS
114.5
dnp
Mark Massery
1975 (Minsk, Soviet Union)
FS
125.5
4th
Jim Humphrey
1975 (Minsk, Soviet Union)
FS
136.5
4th
Lloyd Keaser
1975 (Minsk, Soviet Union)
FS
149.5
dnp
Carl Adams
1975 (Minsk, Soviet Union)
FS
163
5th
Greg Hicks
1975 (Minsk, Soviet Union)
FS
180.5
5th
Russ Hellickson
1975 (Minsk, Soviet Union)
FS
198
4th
Ben Peterson
1975 (Minsk, Soviet Union)
FS
220
4th
Mike McCready
1975 (Minsk, Soviet Union)
FS
Hwt
5th
Karoly Kancsar
1975 (Minsk, Soviet Union)
GR
105.5
5th
Bruce Thompson
1975 (Minsk, Soviet Union)
GR
114.5
dnp
Dan Mello
1975 (Minsk, Soviet Union)
GR
125.5
dnp
Gary Alexander
1975 (Minsk, Soviet Union)
GR
136.5
dnp
Patrick Marcy
1975 (Minsk, Soviet Union)
GR
149.5
dnp
Abdul Raheem Ali
1975 (Minsk, Soviet Union)
GR
163
dnp
Dan Chandler
1975 (Minsk, Soviet Union)
GR
180.5
dnp
Willie Williams
1975 (Minsk, Soviet Union)
GR
198
dnp
Brad Rheingans
1975 (Minsk, Soviet Union)
GR
220
dnp
William Van Worth
1975 (Minsk, Soviet Union)
GR
Hwt
6th
 
1977 - Lausanne, Switzerland
Randal Miller
1977 (Lausanne, Switzerland)
FS
114.5
dnp
Jack Reinwand
1977 (Lausanne, Switzerland)
FS
125.5
3rd
Jim Humphrey
1977 (Lausanne, Switzerland)
FS
136.5
2nd
Chuck Yagla
1977 (Lausanne, Switzerland)
FS
149.5
dnp
Stan Dziedzic
1977 (Lausanne, Switzerland)
FS
163
1st
Chris Campbell
1977 (Lausanne, Switzerland)
FS
180.5
5th
Laurent Soucie
1977 (Lausanne, Switzerland)
FS
198
dnp
Mike McCready
1977 (Lausanne, Switzerland)
FS
220
dnp
John Bowlsby
1977 (Lausanne, Switzerland)
FS
Hwt
dnp
 
1977 - Goteborg, Sweden
James Howard
1977 (Goteborg, Sweden)
GR
105.5
dnp
Michael Flemming
1977 (Goteborg, Sweden)
GR
114.5
dnp
Brian Gust
1977 (Goteborg, Sweden)
GR
125.5
dnp
Reid Lamphere
1977 (Goteborg, Sweden)
GR
136.5
dnp
Patrick Marcy
1977 (Goteborg, Sweden)
GR
149.5
dnp
John Matthews
1977 (Goteborg, Sweden)
GR
163
dnp
Dan Chandler
1977 (Goteborg, Sweden)
GR
180.5
6th
Mitch Hull
1977 (Goteborg, Sweden)
GR
198
dnp
Jeff Simons
1977 (Goteborg, Sweden)
GR
220
4th
Pete Lee
1977 (Goteborg, Sweden)
GR
Hwt
6th
 
1978 - Mexico City, Mexico
William Rosado
1978 (Mexico City, Mexico)
FS
105.5
dnp
James Haines
1978 (Mexico City, Mexico)
FS
114.5
3rd
Randy Lewis
1978 (Mexico City, Mexico)
FS
125.5
dnp
Tim Cysewski
1978 (Mexico City, Mexico)
FS
136.5
dnp
Jim Humphrey
1978 (Mexico City, Mexico)
FS
149.5
dnp
Leroy Kemp
1978 (Mexico City, Mexico)
FS
163
1st
John Peterson
1978 (Mexico City, Mexico)
FS
180.5
3rd
Ben Peterson
1978 (Mexico City, Mexico)
FS
198
5th
Larry Bielenberg
1978 (Mexico City, Mexico)
FS
220
6th
Greg Wojciechowski
1978 (Mexico City, Mexico)
FS
Hwt
5th
Wilfredo Leiva
1978 (Mexico City, Mexico)
GR
105.5
dnp
Michael Flemming
1978 (Mexico City, Mexico)
GR
114.5
dnp
Dan Mello
1978 (Mexico City, Mexico)
GR
125.5
dnp
Abdurrahim Kuzu
1978 (Mexico City, Mexico)
GR
136.5
dnp
Tom Minkel
1978 (Mexico City, Mexico)
GR
149.5
dnp
John Matthews
1978 (Mexico City, Mexico)
GR
163
4th
Dan Chandler
1978 (Mexico City, Mexico)
GR
180.5
6th
Jeff Simons
1978 (Mexico City, Mexico)
GR
198
dnp
Brad Rheingans
1978 (Mexico City, Mexico)
GR
220
6th
Craig Schoene
1978 (Mexico City, Mexico)
GR
Hwt
dnp
 
1979 - San Diego, California
Bobby Weaver
1979 (San Diego, Calif., USA)
FS
105.5
2nd
James Haines
1979 (San Diego, Calif., USA)
FS
114.5
2nd
Joe Corso
1979 (San Diego, Calif., USA)
FS
125.5
3rd
Andre Metzger
1979 (San Diego, Calif., USA)
FS
136.5
3rd
Chuck Yagla
1979 (San Diego, Calif., USA)
FS
149.5
dnp
Leroy Kemp
1979 (San Diego, Calif., USA)
FS
163
1st
John Peterson
1979 (San Diego, Calif., USA)
FS
180.5
2nd
Laurent Soucie
1979 (San Diego, Calif., USA)
FS
198
6th
Russ Hellickson
1979 (San Diego, Calif., USA)
FS
220
2nd
David Klemm
1979 (San Diego, Calif., USA)
FS
Hwt
dnp
Greg Williams
1979 (San Diego, Calif., USA)
GR
105.5
5th
Bruce Thompson
1979 (San Diego, Calif., USA)
GR
114.5
dnp
Dan Mello
1979 (San Diego, Calif., USA)
GR
125.5
dnp
Abdurrahim Kuzu
1979 (San Diego, Calif., USA)
GR
136.5
2nd
Gary Pelcl
1979 (San Diego, Calif., USA)
GR
149.5
dnp
John Matthews
1979 (San Diego, Calif., USA)
GR
163
dnp
Dan Chandler
1979 (San Diego, Calif., USA)
GR
180.5
5th
Steve Fraser
1979 (San Diego, Calif., USA)
GR
198
dnp
Brad Rheingans
1979 (San Diego, Calif., USA)
GR
220
3rd
Bob Walker
1979 (San Diego, Calif., USA)
GR
Hwt
3rd
 
1981 - Skoplje, Yugoslavia
William Rosado
1981 (Skoplje, Yugoslavia)
FS
105.5
3rd
Joe Gonzales
1981 (Skoplje, Yugoslavia)
FS
114.5
5th
Joe Corso
1981 (Skoplje, Yugoslavia)
FS
125.5
dnp
Mike Land
1981 (Skoplje, Yugoslavia)
FS
136.5
5th
Andy Rein
1981 (Skoplje, Yugoslavia)
FS
149.5
4th
Leroy Kemp
1981 (Skoplje, Yugoslavia)
FS
163
3rd
Chris Campbell
1981 (Skoplje, Yugoslavia)
FS
180.5
1st
Dan Lewis
1981 (Skoplje, Yugoslavia)
FS
198
dnp
Greg Gibson
1981 (Skoplje, Yugoslavia)
FS
220
2nd
Harold Smith
1981 (Skoplje, Yugoslavia)
FS
Hwt
5th
 
1981 - Oslo, Norway
Mark Fuller
1981 (Oslo, Norway)
GR
105.5
dnp
Wilfredo Leiva
1981 (Oslo, Norway)
GR
114.5
dnp
Dan Mello
1981 (Oslo, Norway)
GR
125.5
dnp
Abdurrahim Kuzu
1981 (Oslo, Norway)
GR
136.5
6th
Scott Bliss
1981 (Oslo, Norway)
GR
149.5
dnp
Jim Andre
1981 (Oslo, Norway)
GR
163
dnp
Dan Chandler
1981 (Oslo, Norway)
GR
180.5
dnp
Mike Houck
1981 (Oslo, Norway)
GR
198
dnp
Greg Gibson
1981 (Oslo, Norway)
GR
220
4th
Ron Carlisle
1981 (Oslo, Norway)
GR
Hwt
dnp
 
1982 - Edmonton, Canada
Tim Vanni
1982 (Edmonton, Canada)
FS
105.5
6th
Joe Gonzales
1982 (Edmonton, Canada)
FS
114.5
3rd
John Azevedo
1982 (Edmonton, Canada)
FS
125.5
4th
Randy Lewis
1982 (Edmonton, Canada)
FS
136.5
4th
Andre Metzger
1982 (Edmonton, Canada)
FS
149.5
4th
Leroy Kemp
1982 (Edmonton, Canada)
FS
163
1st
Dave Schultz
1982 (Edmonton, Canada)
FS
180.5
3rd
Mitch Hull
1982 (Edmonton, Canada)
FS
198
dnp
Greg Gibson
1982 (Edmonton, Canada)
FS
220
3rd
Bruce Baumgartner
1982 (Edmonton, Canada)
FS
Hwt
dnp
 
1982 - Katowice, Poland
TJ Jones
1982 (Katowice, Poland)
GR
105.5
dnp
Lew Dorrance
1982 (Katowice, Poland)
GR
114.5
dnp
Rob Hermann
1982 (Katowice, Poland)
GR
125.5
dnp
Abdurrahim Kuzu
1982 (Katowice, Poland)
GR
136.5
dnp
John Selmon
1982 (Katowice, Poland)
GR
149.5
dnp
John Matthews
1982 (Katowice, Poland)
GR
163
dnp
Tom Press
1982 (Katowice, Poland)
GR
180.5
dnp
Steve Fraser
1982 (Katowice, Poland)
GR
198
dnp
Greg Gibson
1982 (Katowice, Poland)
GR
220
dnp
Pete Lee
1982 (Katowice, Poland)
GR
Hwt
6th
 
1983 - Kiev, Soviet Union
Bobby Weaver
1983 (Kiev, Soviet Union)
FS
105.5
5th
Joe Gonzales
1983 (Kiev, Soviet Union)
FS
114.5
dnp
Barry Davis
1983 (Kiev, Soviet Union)
FS
125.5
dnp
Lee Roy Smith
1983 (Kiev, Soviet Union)
FS
136.5
2nd
Nate Carr
1983 (Kiev, Soviet Union)
FS
149.5
dnp
Dave Schultz
1983 (Kiev, Soviet Union)
FS
163
1st
Mark Schultz
1983 (Kiev, Soviet Union)
FS
180.5
dnp
Ed Banach
1983 (Kiev, Soviet Union)
FS
198
dnp
Greg Gibson
1983 (Kiev, Soviet Union)
FS
220
2nd
Bruce Baumgartner
1983 (Kiev, Soviet Union)
FS
Hwt
3rd
Mark Fuller
1983 (Kiev, Soviet Union)
GR
105.5
dnp
Jeff Clark
1983 (Kiev, Soviet Union)
GR
114.5
dnp
Rob Hermann
1983 (Kiev, Soviet Union)
GR
125.5
dnp
Abdurrahim Kuzu
1983 (Kiev, Soviet Union)
GR
136.5
dnp
Jim Martinez
1983 (Kiev, Soviet Union)
GR
149.5
dnp
Jim Andre
1983 (Kiev, Soviet Union)
GR
163
dnp
Dan Chandler
1983 (Kiev, Soviet Union)
GR
180.5
dnp
Mike Houck
1983 (Kiev, Soviet Union)
GR
198
dnp
Dennis Koslowski
1983 (Kiev, Soviet Union)
GR
220
6th
Pete Lee
1983 (Kiev, Soviet Union)
GR
Hwt
dnp
 
1985 - Budapest, Hungary
Tim Vanni
1985 (Budapest, Hungary)
FS
105.5
10th
Joe Gonzales
1985 (Budapest, Hungary)
FS
114.5
4th
Kevin Darkus
1985 (Budapest, Hungary)
FS
125.5
2nd
Gene Mills
1985 (Budapest, Hungary)
FS
136.5
dnp
Andre Metzger
1985 (Budapest, Hungary)
FS
149.5
dnp
Dave Schultz
1985 (Budapest, Hungary)
FS
163
3rd
Mark Schultz
1985 (Budapest, Hungary)
FS
180.5
1st
Bill Scherr
1985 (Budapest, Hungary)
FS
198
1st
Dan Severn
1985 (Budapest, Hungary)
FS
220
6th
Bruce Baumgartner
1985 (Budapest, Hungary)
FS
Hwt
3rd
 
1985 - Kobaltn, Norway
TJ Jones
1985 (Kobaltn, Norway)
GR
105.5
5th
Mark Fuller
1985 (Kobaltn, Norway)
GR
114.5
dnp
Rob Hermann
1985 (Kobaltn, Norway)
GR
125.5
dnp
Dalen Wasmund
1985 (Kobaltn, Norway)
GR
136.5
10th
Jim Martinez
1985 (Kobaltn, Norway)
GR
149.5
3rd
Dale Oliver
1985 (Kobaltn, Norway)
GR
163
dnp
Chris Catalfo
1985 (Kobaltn, Norway)
GR
180.5
6th
Mike Houck
1985 (Kobaltn, Norway)
GR
198
1st
Greg Gibson
1985 (Kobaltn, Norway)
GR
220
dnp
Dennis Koslowski
1985 (Kobaltn, Norway)
GR
Hwt
6th
 
1986 - Budapest, Hungary
Tim Vanni
1986 (Budapest, Hungary)
FS
105.5
6th
Mike Erb
1986 (Budapest, Hungary)
FS
114.5
9th
Barry Davis
1986 (Budapest, Hungary)
FS
125.5
2nd
Joe McFarland
1986 (Budapest, Hungary)
FS
136.5
2nd
Andre Metzger
1986 (Budapest, Hungary)
FS
149.5
2nd
Dave Schultz
1986 (Budapest, Hungary)
FS
163
3rd
Mark Schultz
1986 (Budapest, Hungary)
FS
180.5
7th
Jim Scherr
1986 (Budapest, Hungary)
FS
198
3rd
Bill Scherr
1986 (Budapest, Hungary)
FS
220
2nd
Bruce Baumgartner
1986 (Budapest, Hungary)
FS
286
1st
Eric Wetzel
1986 (Budapest, Hungary)
GR
105.5
6th
Shawn Sheldon
1986 (Budapest, Hungary)
GR
114.5
dnp
Anthony Amado
1986 (Budapest, Hungary)
GR
125.5
9th
Frank Famiano
1986 (Budapest, Hungary)
GR
136.5
dnp
Jim Martinez
1986 (Budapest, Hungary)
GR
149.5
dnp
David Butler
1986 (Budapest, Hungary)
GR
163
dnp
Darrell Gholar
1986 (Budapest, Hungary)
GR
180.5
6th
Derrick Waldroup
1986 (Budapest, Hungary)
GR
198
dnp
Dennis Koslowski
1986 (Budapest, Hungary)
GR
220
7th
Duane Koslowski
1986 (Budapest, Hungary)
GR
286
4th
 
1987 - Clermont-Ferrand, France
Tim Vanni
1987 (Clermont-Ferrand, France)
FS
105.5
5th
Greg Robbins
1987 (Clermont-Ferrand, France)
FS
114.5
dnp
Barry Davis
1987 (Clermont-Ferrand, France)
FS
125.5
2nd
John Smith
1987 (Clermont-Ferrand, France)
FS
136.5
1st
Andre Metzger
1987 (Clermont-Ferrand, France)
FS
149.5
3rd
Dave Schultz
1987 (Clermont-Ferrand, France)
FS
163
2nd
Mark Schultz
1987 (Clermont-Ferrand, France)
FS
180.5
1st
Jim Scherr
1987 (Clermont-Ferrand, France)
FS
198
2nd
Bill Scherr
1987 (Clermont-Ferrand, France)
FS
220
3rd
Bruce Baumgartner
1987 (Clermont-Ferrand, France)
FS
286
3rd
Lew Dorrance
1987 (Clermont-Ferrand, France)
GR
105.5
10th
Shawn Sheldon
1987 (Clermont-Ferrand, France)
GR
114.5
dnp
Anthony Amado
1987 (Clermont-Ferrand, France)
GR
125.5
4th
Dalen Wasmund
1987 (Clermont-Ferrand, France)
GR
136.5
8th
Jim Martinez
1987 (Clermont-Ferrand, France)
GR
149.5
10th
David Butler
1987 (Clermont-Ferrand, France)
GR
163
dnp
Chris Catalfo
1987 (Clermont-Ferrand, France)
GR
180.5
9th
Derrick Waldroup
1987 (Clermont-Ferrand, France)
GR
198
dnp
Dennis Koslowski
1987 (Clermont-Ferrand, France)
GR
220
2nd
Duane Koslowski
1987 (Clermont-Ferrand, France)
GR
286
5th
 
1989 - Martigny, Switzerland
Tim Vanni
1989 (Martigny, Switzerland)
FS
105.5
5th
Zeke Jones
1989 (Martigny, Switzerland)
FS
114.5
7th
Brad Penrith
1989 (Martigny, Switzerland)
FS
125.5
dnp
John Smith
1989 (Martigny, Switzerland)
FS
136.5
1st
John Giura
1989 (Martigny, Switzerland)
FS
149.5
7th
Kenny Monday
1989 (Martigny, Switzerland)
FS
163
1st
Melvin Douglas
1989 (Martigny, Switzerland)
FS
180.5
2nd
Jim Scherr
1989 (Martigny, Switzerland)
FS
198
2nd
Bill Scherr
1989 (Martigny, Switzerland)
FS
220
2nd
Bruce Baumgartner
1989 (Martigny, Switzerland)
FS
286
2nd
Lew Dorrance
1989 (Martigny, Switzerland)
GR
105.5
4th
Mark Fuller
1989 (Martigny, Switzerland)
GR
114.5
9th
Gogi Parseghian
1989 (Martigny, Switzerland)
GR
125.5
dnp
Buddy Lee
1989 (Martigny, Switzerland)
GR
136.5
10th
Andy Seras
1989 (Martigny, Switzerland)
GR
149.5
9th
David Butler
1989 (Martigny, Switzerland)
GR
163
7th
John Morgan
1989 (Martigny, Switzerland)
GR
180.5
5th
Michial Foy
1989 (Martigny, Switzerland)
GR
198
2nd
James "JJ" Johnson
1989 (Martigny, Switzerland)
GR
220
dnp
Craig Pittman
1989 (Martigny, Switzerland)
GR
286
7th
Marie Ziegler (Prado)
1989 (Martigny, Switzerland)
WF
97
dnp
Afsoon Johnston
1989 (Martigny, Switzerland)
WF
103.5
3rd
Asia DeWeese
1989 (Martigny, Switzerland)
WF
110
2nd
Janet Trussell
1989 (Martigny, Switzerland)
WF
116.5
5th
Leia Kawaii
1989 (Martigny, Switzerland)
WF
154
2nd
 
1990 - Tokyo, Japan
Cory Baze
1990 (Tokyo, Japan)
FS
105.5
6th
Zeke Jones
1990 (Tokyo, Japan)
FS
114.5
4th
Joe Melchiore
1990 (Tokyo, Japan)
FS
125.5
7th
John Smith
1990 (Tokyo, Japan)
FS
136.5
1st
Nate Carr
1990 (Tokyo, Japan)
FS
149.5
5th
Rob Koll
1990 (Tokyo, Japan)
FS
163
5th
Royce Alger
1990 (Tokyo, Japan)
FS
180.5
2nd
Chris Campbell
1990 (Tokyo, Japan)
FS
198
2nd
Kirk Trost
1990 (Tokyo, Japan)
FS
220
3rd
Bruce Baumgartner
1990 (Tokyo, Japan)
FS
286
2nd
 
1990 - Rome, Italy
Eric Wetzel
1990 (Rome, Italy)
GR
105.5
dnp
Shawn Sheldon
1990 (Rome, Italy)
GR
114.5
5th
Dennis Hall
1990 (Rome, Italy)
GR
125.5
dnp
Buddy Lee
1990 (Rome, Italy)
GR
136.5
4th
Andy Seras
1990 (Rome, Italy)
GR
149.5
6th
Gordy Morgan
1990 (Rome, Italy)
GR
163
dnp
John Morgan
1990 (Rome, Italy)
GR
180.5
6th
Michial Foy
1990 (Rome, Italy)
GR
198
dnp
Chris Tironi
1990 (Rome, Italy)
GR
220
6th
Matt Ghaffari
1990 (Rome, Italy)
GR
286
6th
 
1990 - Lulea, Swede
Marie Ziegler (Prado)
1990 (Lulea, Sweden)
WF
97
2nd
Afsoon Johnston
1990 (Lulea, Sweden)
WF
103.5
2nd
Patricia Saunders
1990 (Lulea, Sweden)
WF
110
6th
Shannon Williams
1990 (Lulea, Sweden)
WF
116.5
4th
Asia DeWeese
1990 (Lulea, Sweden)
WF
125.5
5th
 
1991 - Varna, Bulgaria
Tim Vanni
1991 (Varna, Bulgaria)
FS
105.5
dnp
Zeke Jones
1991 (Varna, Bulgaria)
FS
114.5
1st
Brad Penrith
1991 (Varna, Bulgaria)
FS
125.5
2nd
John Smith
1991 (Varna, Bulgaria)
FS
136.5
1st
Townsend Saunders
1991 (Varna, Bulgaria)
FS
149.5
dnp
Kenny Monday
1991 (Varna, Bulgaria)
FS
163
2nd
Kevin Jackson
1991 (Varna, Bulgaria)
FS
180.5
1st
Chris Campbell
1991 (Varna, Bulgaria)
FS
198
5th
Mark Coleman
1991 (Varna, Bulgaria)
FS
220
2nd
Bruce Baumgartner
1991 (Varna, Bulgaria)
FS
286
7th
Mark Fuller
1991 (Varna, Bulgaria)
GR
105.5
10th
Shawn Sheldon
1991 (Varna, Bulgaria)
GR
114.5
2nd
Frank Famiano
1991 (Varna, Bulgaria)
GR
125.5
dnp
Ike Anderson
1991 (Varna, Bulgaria)
GR
136.5
dnp
Andy Seras
1991 (Varna, Bulgaria)
GR
149.5
6th
David Butler
1991 (Varna, Bulgaria)
GR
163
dnp
John Morgan
1991 (Varna, Bulgaria)
GR
180.5
7th
Randy Couture
1991 (Varna, Bulgaria)
GR
198
dnp
Dennis Koslowski
1991 (Varna, Bulgaria)
GR
220
7th
Matt Ghaffari
1991 (Varna, Bulgaria)
GR
286
2nd
 
1991 - Tokyo, Japan
Marie Ziegler (Prado)
1991 (Tokyo, Japan)
WF
97
2nd
Patricia Saunders
1991 (Tokyo, Japan)
WF
103.5
5th
Shannon Williams
1991 (Tokyo, Japan)
WF
110
2nd
Jennifer Ottiano
1991 (Tokyo, Japan)
WF
116.5
7th
Kristy Schultz
1991 (Tokyo, Japan)
WF
125.5
5th
Andrea Carstens
1991 (Tokyo, Japan)
WF
134
6th
Leia Kawaii
1991 (Tokyo, Japan)
WF
165
6th
 
1992 - Villeurbanne, France
Marie Ziegler (Prado)
1992 (Villeurbanne, France)
WF
97
7th
Afsoon Johnston
1992 (Villeurbanne, France)
WF
103.5
5th
Patricia Saunders
1992 (Villeurbanne, France)
WF
110
1st
Jennifer Ottiano
1992 (Villeurbanne, France)
WF
116.5
dnp
Andrea Carstens
1992 (Villeurbanne, France)
WF
125.5
8th
Diana Wesendunk
1992 (Villeurbanne, France)
WF
134
8th
 
1993 - Toronto, Canada
Rob Eiter
1993 (Toronto, Canada)
FS
105.5
9th
Zeke Jones
1993 (Toronto, Canada)
FS
114.5
4th
Terry Brands
1993 (Toronto, Canada)
FS
125.5
1st
Tom Brands
1993 (Toronto, Canada)
FS
136.5
1st
Townsend Saunders
1993 (Toronto, Canada)
FS
149.5
4th
Dave Schultz
1993 (Toronto, Canada)
FS
163
2nd
Kevin Jackson
1993 (Toronto, Canada)
FS
180.5
4th
Melvin Douglas
1993 (Toronto, Canada)
FS
198
1st
Mark Kerr
1993 (Toronto, Canada)
FS
220
7th
Bruce Baumgartner
1993 (Toronto, Canada)
FS
286
1st
 
1993 - Stockholm, Sweden
Eric Wetzel
1993 (Stockholm, Sweden)
GR
105.5
dnp
Shawn Sheldon
1993 (Stockholm, Sweden)
GR
114.5
8th
Dennis Hall
1993 (Stockholm, Sweden)
GR
125.5
9th
Shon Lewis
1993 (Stockholm, Sweden)
GR
136.5
dnp
Andy Seras
1993 (Stockholm, Sweden)
GR
149.5
dnp
Gordy Morgan
1993 (Stockholm, Sweden)
GR
163
8th
Marty Morgan
1993 (Stockholm, Sweden)
GR
180.5
dnp
Randy Couture
1993 (Stockholm, Sweden)
GR
198
dnp
James "JJ" Johnson
1993 (Stockholm, Sweden)
GR
220
5th
Matt Ghaffari
1993 (Stockholm, Sweden)
GR
286
dnp
 
1993 - Stavern, Norway
Debby Weiss
1993 (Stavern, Norway)
WF
97
4th
Patricia Saunders
1993 (Stavern, Norway)
WF
103.5
2nd
Shannon Williams
1993 (Stavern, Norway)
WF
110
2nd
Andrea Carstens
1993 (Stavern, Norway)
WF
116.5
8th
Sheri Belew-Kennedy
1993 (Stavern, Norway)
WF
125.5
7th
Diana Wesendunk
1993 (Stavern, Norway)
WF
134
6th
 
1994 - Istanbul, Turkey
Tim Vanni
1994 (Istanbul, Turkey)
FS
105.5
9th
Zeke Jones
1994 (Istanbul, Turkey)
FS
114.5
dnp
Terry Brands
1994 (Istanbul, Turkey)
FS
125.5
dnp
Tom Brands
1994 (Istanbul, Turkey)
FS
136.5
dnp
Townsend Saunders
1994 (Istanbul, Turkey)
FS
149.5
dnp
Dave Schultz
1994 (Istanbul, Turkey)
FS
163
7th
Kevin Jackson
1994 (Istanbul, Turkey)
FS
180.5
dnp
Melvin Douglas
1994 (Istanbul, Turkey)
FS
198
3rd
Mark Kerr
1994 (Istanbul, Turkey)
FS
220
dnp
Bruce Baumgartner
1994 (Istanbul, Turkey)
FS
286
2nd
 
1994 - Tampere, Finland
Mujaahid Maynard
1994 (Tampere, Finland)
GR
105.5
10th
Shawn Sheldon
1994 (Tampere, Finland)
GR
114.5
dnp
Dennis Hall
1994 (Tampere, Finland)
GR
125.5
3rd
David Zuniga
1994 (Tampere, Finland)
GR
136.5
4th
Andy Seras
1994 (Tampere, Finland)
GR
149.5
10th
Gordy Morgan
1994 (Tampere, Finland)
GR
163
dnp
Dan Henderson
1994 (Tampere, Finland)
GR
180.5
dnp
Michial Foy
1994 (Tampere, Finland)
GR
198
5th
James "JJ" Johnson
1994 (Tampere, Finland)
GR
220
dnp
Matt Ghaffari
1994 (Tampere, Finland)
GR
286
6th
 
1994 - Sofia, Bulgaria
Vickie Zummo
1994 (Sofia, Bulgaria)
WF
97
7th
Margaret LeGates
1994 (Sofia, Bulgaria)
WF
103.5
2nd
Treeva Cohee
1994 (Sofia, Bulgaria)
WF
110
4th
Shannon Williams
1994 (Sofia, Bulgaria)
WF
116.5
2nd
Andrea Carstens
1994 (Sofia, Bulgaria)
WF
125.5
8th
Sheri Belew-Kennedy
1994 (Sofia, Bulgaria)
WF
134
8th
D'anya Bierria
1994 (Sofia, Bulgaria)
WF
143
4th
Jessica McDowell
1994 (Sofia, Bulgaria)
WF
154
8th
Joni Lewis
1994 (Sofia, Bulgaria)
WF
165
5th
 
1995 - Atlanta, Georgia
Rob Eiter
1995 (Atlanta, Ga., USA)
FS
105.5
7th
Zeke Jones
1995 (Atlanta, Ga., USA)
FS
114.5
3rd
Terry Brands
1995 (Atlanta, Ga., USA)
FS
125.5
1st
Tom Brands
1995 (Atlanta, Ga., USA)
FS
136.5
9th
Townsend Saunders
1995 (Atlanta, Ga., USA)
FS
149.5
8th
Dave Schultz
1995 (Atlanta, Ga., USA)
FS
163
5th
Kevin Jackson
1995 (Atlanta, Ga., USA)
FS
180.5
1st
Melvin Douglas
1995 (Atlanta, Ga., USA)
FS
198
3rd
Kurt Angle
1995 (Atlanta, Ga., USA)
FS
220
1st
Bruce Baumgartner
1995 (Atlanta, Ga., USA)
FS
286
1st
 
1995 - Prague, Czech Republic
Mujaahid Maynard
1995 (Prague, Czech Republic)
GR
105.5
5th
Shawn Sheldon
1995 (Prague, Czech Republic)
GR
114.5
5th
Dennis Hall
1995 (Prague, Czech Republic)
GR
125.5
1st
David Zuniga
1995 (Prague, Czech Republic)
GR
136.5
dnp
Heath Sims
1995 (Prague, Czech Republic)
GR
149.5
dnp
Gordy Morgan
1995 (Prague, Czech Republic)
GR
163
dnp
Marty Morgan
1995 (Prague, Czech Republic)
GR
180.5
dnp
Randy Couture
1995 (Prague, Czech Republic)
GR
198
dnp
John Oostendorp
1995 (Prague, Czech Republic)
GR
220
dnp
Matt Ghaffari
1995 (Prague, Czech Republic)
GR
286
3rd
 
1995 - Moscow, Russia
Vickie Zummo
1995 (Moscow, Russia)
WF
97
3rd
Patricia Saunders
1995 (Moscow, Russia)
WF
103.5
4th
Shannon Williams
1995 (Moscow, Russia)
WF
110
4th
Brenda Day
1995 (Moscow, Russia)
WF
116.5
5th
Andrea Carstens
1995 (Moscow, Russia)
WF
125.5
7th
Jennifer Ottiano
1995 (Moscow, Russia)
WF
134
7th
Lauren Lamb
1995 (Moscow, Russia)
WF
143
5th
Sandra Bacher
1995 (Moscow, Russia)
WF
154
9th
Jessica McDowell
1995 (Moscow, Russia)
WF
165
10th
 
1996 - Sofia, Bulgaria
Marie Ziegler (Prado)
1996 (Sofia, Bulgaria)
WF
97
dnc
Patricia Saunders
1996 (Sofia, Bulgaria)
WF
103.5
1st
Shannon Williams
1996 (Sofia, Bulgaria)
WF
110
5th
Stephanie Murata
1996 (Sofia, Bulgaria)
WF
116.5
7th
Jackie Berube
1996 (Sofia, Bulgaria)
WF
125.5
2nd
Diana Wesendunk
1996 (Sofia, Bulgaria)
WF
134
dnp
Lauren Lamb
1996 (Sofia, Bulgaria)
WF
143
8th
Sandra Bacher
1996 (Sofia, Bulgaria)
WF
154
4th
Kristie Davis
1996 (Sofia, Bulgaria)
WF
165
2nd
 
1997 - Krasnoyarsk, Russia
Zeke Jones
1997 (Krasnoyarsk, Russia)
FS
119
dnp
Tony Purler
1997 (Krasnoyarsk, Russia)
FS
127.75
10th
Cary Kolat
1997 (Krasnoyarsk, Russia)
FS
138.75
2nd
Lincoln McIlravy
1997 (Krasnoyarsk, Russia)
FS
152
dnp
Dan St. John
1997 (Krasnoyarsk, Russia)
FS
167.5
dnp
Les Gutches
1997 (Krasnoyarsk, Russia)
FS
187.25
1st
Melvin Douglas
1997 (Krasnoyarsk, Russia)
FS
213.75
9th
Tom Erikson
1997 (Krasnoyarsk, Russia)
FS
286
4th
 
1997 - Wroclaw, Poland
Broderick Lee
1997 (Wroclaw, Poland)
GR
119
dnp
Dennis Hall
1997 (Wroclaw, Poland)
GR
127.75
6th
David Zuniga
1997 (Wroclaw, Poland)
GR
138.75
dnp
Chris Saba
1997 (Wroclaw, Poland)
GR
152
dnp
Matt Lindland
1997 (Wroclaw, Poland)
GR
167.5
dnp
Dan Henderson
1997 (Wroclaw, Poland)
GR
187.25
7th
Randy Couture
1997 (Wroclaw, Poland)
GR
213.75
9th
Rulon Gardner
1997 (Wroclaw, Poland)
GR
286
5th
 
1997 - Clermont-Ferrand, France
Afsoon Johnston
1997 (Clermont-Ferrand, France)
WF
101.25
dnp
Shannon Williams
1997 (Clermont-Ferrand, France)
WF
112.25
2nd
Stephanie Murata
1997 (Clermont-Ferrand, France)
WF
123
dnp
Lauren Lamb
1997 (Clermont-Ferrand, France)
WF
136.5
5th
Sandra Bacher
1997 (Clermont-Ferrand, France)
WF
149.75
2nd
Kristie Davis
1997 (Clermont-Ferrand, France)
WF
165.25
2nd
 
1998 - Tehran, Iran
Sammie Henson
1998 (Tehran, Iran)
FS
119
1st
Tony Purler
1998 (Tehran, Iran)
FS
127.75
dnp
Cary Kolat
1998 (Tehran, Iran)
FS
138.75
3rd
Lincoln McIlravy
1998 (Tehran, Iran)
FS
152
3rd
Steve Marianetti
1998 (Tehran, Iran)
FS
167.5
dnp
Les Gutches
1998 (Tehran, Iran)
FS
187.25
7th
Melvin Douglas
1998 (Tehran, Iran)
FS
213.75
5th
Kerry McCoy
1998 (Tehran, Iran)
FS
286
4th
 
1998 - Gavle, Sweden
Shawn Sheldon
1998 (Gavle, Sweden)
GR
119
dnp
Dennis Hall
1998 (Gavle, Sweden)
GR
127.75
dnp
Kevin Bracken
1998 (Gavle, Sweden)
GR
138.75
dnp
Chris Saba
1998 (Gavle, Sweden)
GR
152
dnp
Matt Lindland
1998 (Gavle, Sweden)
GR
167.5
6th
Quincey Clark
1998 (Gavle, Sweden)
GR
187.25
9th
Jason Klohs
1998 (Gavle, Sweden)
GR
213.75
dnp
Matt Ghaffari
1998 (Gavle, Sweden)
GR
286
2nd
 
1998 - Poznan, Poland
Patricia Saunders
1998 (Poznan, Poland)
WF
101.25
1st
Stephanie Murata
1998 (Poznan, Poland)
WF
112.25
4th
Tina George
1998 (Poznan, Poland)
WF
123
dnp
Lauren Lamb
1998 (Poznan, Poland)
WF
136.5
dnp
Sandra Bacher
1998 (Poznan, Poland)
WF
149.75
3rd
Kristie Davis
1998 (Poznan, Poland)
WF
165.25
2nd
 
1999 - Ankara, Turkey
Eric Akin
1999 (Ankara, Turkey)
FS
119
dnp
Eric Guerrero
1999 (Ankara, Turkey)
FS
127.75
7th
Cary Kolat
1999 (Ankara, Turkey)
FS
138.75
4th
Lincoln McIlravy
1999 (Ankara, Turkey)
FS
152
2nd
Joe Williams
1999 (Ankara, Turkey)
FS
167.5
4th
Les Gutches
1999 (Ankara, Turkey)
FS
187.25
3rd
Dominic Black
1999 (Ankara, Turkey)
FS
213.75
dnp
Stephen Neal
1999 (Ankara, Turkey)
FS
286
1st
 
1999 - Athens, Greece
Steven Mays
1999 (Athens, Greece)
GR
119
dnp
Dennis Hall
1999 (Athens, Greece)
GR
127.75
dnp
Shon Lewis
1999 (Athens, Greece)
GR
138.75
dnp
David Zuniga
1999 (Athens, Greece)
GR
152
dnp
Matt Lindland
1999 (Athens, Greece)
GR
167.5
dnp
Quincey Clark
1999 (Athens, Greece)
GR
187.25
8th
Jason Klohs
1999 (Athens, Greece)
GR
213.75
7th
Dremiel Byers
1999 (Athens, Greece)
GR
286
6th
 
1999 - Boden, Sweden
Patricia Saunders
1999 (Boden, Sweden)
WF
101.25
1st
Stephanie Murata
1999 (Boden, Sweden)
WF
112.25
4th
Tina George
1999 (Boden, Sweden)
WF
123
6th
Lauren Lamb
1999 (Boden, Sweden)
WF
136.5
5th
Sandra Bacher
1999 (Boden, Sweden)
WF
149.75
1st
Kristie Davis
1999 (Boden, Sweden)
WF
165.25
2nd
 
2000 - Sofia, Bulgaria
Clarissa Chun
2000 (Sofia, Bulgaria)
WF
101.25
dnp
Patricia Miranda
2000 (Sofia, Bulgaria)
WF
112.25
2nd
Tina George
2000 (Sofia, Bulgaria)
WF
123.25
dnp
Sara McMann
2000 (Sofia, Bulgaria)
WF
136.5
9th
Kristie Davis
2000 (Sofia, Bulgaria)
WF
149.75
1st
Iris Smith
2000 (Sofia, Bulgaria)
WF
165.25
7th
 
2001 - Patras, Greece
Brandon Paulson
2001 (Patras, Greece)
GR
119
2nd
Jim Gruenwald
2001 (Patras, Greece)
GR
127.25
dnp
Kevin Bracken
2001 (Patras, Greece)
GR
138.75
7th
Marcel Cooper
2001 (Patras, Greece)
GR
152
dnp
Keith Sieracki
2001 (Patras, Greece)
GR
167.5
dnp
Matt Lindland
2001 (Patras, Greece)
GR
187.25
2nd
Jason Loukides
2001 (Patras, Greece)
GR
213.75
dnp
Rulon Gardner
2001 (Patras, Greece)
GR
286
1st
 
2001 - Sofia, Bulgaria
Stephen Abas
2001 (Sofia, Bulgaria)
FS
119
dnp
Eric Guerrero
2001 (Sofia, Bulgaria)
FS
127.75
dnp
Bill Zadick
2001 (Sofia, Bulgaria)
FS
138.75
7th
Chris Bono
2001 (Sofia, Bulgaria)
FS
152
dnp
Joe Williams
2001 (Sofia, Bulgaria)
FS
167.5
3rd
Brandon Eggum
2001 (Sofia, Bulgaria)
FS
187.25
2nd
Dominic Black
2001 (Sofia, Bulgaria)
FS
213.75
dnp
Kerry McCoy
2001 (Sofia, Bulgaria)
FS
286
4th
Patricia Saunders
2001 (Sofia, Bulgaria)
WF
101.25
dnp
Stephanie Murata
2001 (Sofia, Bulgaria)
WF
112.25
2nd
Erin Tomeo
2001 (Sofia, Bulgaria)
WF
123.25
dnp
Sara McMann
2001 (Sofia, Bulgaria)
WF
136.5
dnp
Toccara Montgomery
2001 (Sofia, Bulgaria)
WF
149.75
2nd
Jenna Pavlik
2001 (Sofia, Bulgaria)
WF
165.25
5th
 
2002 - Tehran, Iran
Stephen Abas
2002 (Tehran, Iran)
FS
121
dnc
Eric Guerrero
2002 (Tehran, Iran)
FS
132
dnc
Chris Bono
2002 (Tehran, Iran)
FS
145.5
dnc
Joe Williams
2002 (Tehran, Iran)
FS
163
dnc
Cael Sanderson
2002 (Tehran, Iran)
FS
185
dnc
Tim Hartung
2002 (Tehran, Iran)
FS
211.5
dnc
Kerry McCoy
2002 (Tehran, Iran)
FS
264.5
dnc
 
2002 - Moscow, Russia
Brandon Paulson
2002 (Moscow, Russia)
GR
121
8th
Jim Gruenwald
2002 (Moscow, Russia)
GR
132
8th
Kevin Bracken
2002 (Moscow, Russia)
GR
145.5
dnp
T.C. Dantzler
2002 (Moscow, Russia)
GR
163
dnp
Brad Vering
2002 (Moscow, Russia)
GR
185
5th
Garrett Lowney
2002 (Moscow, Russia)
GR
211.5
dnp
Dremiel Byers
2002 (Moscow, Russia)
GR
264.5
1st
 
2002 - Halkidam, Greece
Patricia Miranda
2002 (Halkidam, Greece)
WF
105.5
dnp
Stephanie Murata
2002 (Halkidam, Greece)
WF
112.25
10th
Tina George
2002 (Halkidam, Greece)
WF
121
2nd
Lauren Lamb
2002 (Halkidam, Greece)
WF
130
dnp
Sara McMann
2002 (Halkidam, Greece)
WF
138.75
dnp
Kristie Davis
2002 (Halkidam, Greece)
WF
147.5
3rd
Toccara Montgomery
2002 (Halkidam, Greece)
WF
158.5
10th
 
2003 - New York, NY
Stephen Abas
2003 (New York, NY, USA)
FS
121
5th
Eric Guerrero
2003 (New York, NY, USA)
FS
132
10th
Jamill Kelly
2003 (New York, NY, USA)
FS
145.5
dnp
Joe Williams
2003 (New York, NY, USA)
FS
163
dnp
Cael Sanderson
2003 (New York, NY, USA)
FS
185
2nd
Daniel Cormier
2003 (New York, NY, USA)
FS
211.5
5th
Kerry McCoy
2003 (New York, NY, USA)
FS
264.5
2nd
Patricia Miranda
2003 (New York, NY, USA)
WF
105.5
2nd
Jenny Wong
2003 (New York, NY, USA)
WF
112.25
3rd
Tina George
2003 (New York, NY, USA)
WF
121
2nd
Sally Roberts
2003 (New York, NY, USA)
WF
130
3rd
Sara McMann
2003 (New York, NY, USA)
WF
138.75
2nd
Kristie Davis
2003 (New York, NY, USA)
WF
147.5
1st
Toccara Montgomery
2003 (New York, NY, USA)
WF
158.5
2nd
 
2003 - Creteil, France
Brandon Paulson
2003 (Creteil, France)
GR
121
dnp
Jim Gruenwald
2003 (Creteil, France)
GR
132
4th
Kevin Bracken
2003 (Creteil, France)
GR
145.5
dnp
T.C. Dantzler
2003 (Creteil, France)
GR
163
dnp
Brad Vering
2003 (Creteil, France)
GR
185
5th
Justin Ruiz
2003 (Creteil, France)
GR
211.5
dnp
Rulon Gardner
2003 (Creteil, France)
GR
264.5
10th
 
2005 - Budapest, Hungary
Sammie Henson
2005 (Budapest, Hungary)
FS
121
dnp
Michael Lightner
2005 (Budapest, Hungary)
FS
132
dnp
Chris Bono
2005 (Budapest, Hungary)
FS
145.5
dnp
Joe Williams
2005 (Budapest, Hungary)
FS
163
3rd
Mo Lawal
2005 (Budapest, Hungary)
FS
185
7th
Daniel Cormier
2005 (Budapest, Hungary)
FS
211.5
dnp
Tolly Thompson
2005 (Budapest, Hungary)
FS
264.5
3rd
Lindsey Durlacher
2005 (Budapest, Hungary)
GR
121
dnp
Joe Warren
2005 (Budapest, Hungary)
GR
132
9th
Justin Lester
2005 (Budapest, Hungary)
GR
145.5
dnp
T.C. Dantzler
2005 (Budapest, Hungary)
GR
163
dnp
Brad Vering
2005 (Budapest, Hungary)
GR
185
dnp
Justin Ruiz
2005 (Budapest, Hungary)
GR
211.5
3rd
Dremiel Byers
2005 (Budapest, Hungary)
GR
264.5
dnp
Jenny Wong
2005 (Budapest, Hungary)
WF
105.5
7th
Stephanie Murata
2005 (Budapest, Hungary)
WF
112.25
7th
Tina George
2005 (Budapest, Hungary)
WF
121
dnp
Sally Roberts
2005 (Budapest, Hungary)
WF
130
3rd
Sara McMann
2005 (Budapest, Hungary)
WF
138.75
3rd
Katie Cygan
2005 (Budapest, Hungary)
WF
147.5
3rd
Iris Smith
2005 (Budapest, Hungary)
WF
158.75
1st
 
2006 - Guangzhou, China
Sammie Henson
2006 (Guangzhou, China)
FS
121
3rd
Mike Zadick
2006 (Guangzhou, China)
FS
132
2nd
Bill Zadick
2006 (Guangzhou, China)
FS
145.5
1st
Donny Pritzlaff
2006 (Guangzhou, China)
FS
163
3rd
Andy Hrovat
2006 (Guangzhou, China)
FS
185
dnp
Daniel Cormier
2006 (Guangzhou, China)
FS
211.5
dnp
Tolly Thompson
2006 (Guangzhou, China)
FS
264.5
dnp
Lindsey Durlacher
2006 (Guangzhou, China)
GR
121
3rd
Joe Warren
2006 (Guangzhou, China)
GR
132
1st
Justin Lester
2006 (Guangzhou, China)
GR
145.5
3rd
T.C. Dantzler
2006 (Guangzhou, China)
GR
163
5th
Jake Clark
2006 (Guangzhou, China)
GR
185
dnp
Justin Ruiz
2006 (Guangzhou, China)
GR
211.5
dnp
Dremiel Byers
2006 (Guangzhou, China)
GR
264.5
dnp
Mary Kelly
2006 (Guangzhou, China)
WF
105.5
9th
Patricia Miranda
2006 (Guangzhou, China)
WF
112.25
3rd
Tina George
2006 (Guangzhou, China)
WF
121
dnp
Erin Tomeo
2006 (Guangzhou, China)
WF
130
7th
Sara McMann
2006 (Guangzhou, China)
WF
138.75
dnp
Katie Cygan
2006 (Guangzhou, China)
WF
147.5
dnp
Kristie Davis
2006 (Guangzhou, China)
WF
158.75
3rd
 
2007 - Baku, Azerbaijan
Henry Cejudo
2007 (Baku, Azerbaijan)
FS
121
dnp
Mike Zadick
2007 (Baku, Azerbaijan)
FS
132
dnp
Doug Schwab
2007 (Baku, Azerbaijan)
FS
145.5
5th
Joe Heskett
2007 (Baku, Azerbaijan)
FS
163
5th
Joe Williams
2007 (Baku, Azerbaijan)
FS
185
5th
Daniel Cormier
2007 (Baku, Azerbaijan)
FS
211.5
3rd
Tommy Rowlands
2007 (Baku, Azerbaijan)
FS
264.5
5th
Lindsey Durlacher
2007 (Baku, Azerbaijan)
GR
121
5th
Joe Betterman
2007 (Baku, Azerbaijan)
GR
132
dnp
Justin Lester
2007 (Baku, Azerbaijan)
GR
145.5
3rd
T.C. Dantzler
2007 (Baku, Azerbaijan)
GR
163
dnp
Brad Vering
2007 (Baku, Azerbaijan)
GR
185
2nd
Justin Ruiz
2007 (Baku, Azerbaijan)
GR
211.5
dnp
Dremiel Byers
2007 (Baku, Azerbaijan)
GR
264.5
3rd
Stephanie Murata
2007 (Baku, Azerbaijan)
WF
105.5
5th
Jenny Wong
2007 (Baku, Azerbaijan)
WF
112.25
dnp
Marcie Van Dusen
2007 (Baku, Azerbaijan)
WF
121
10th
Leigh Jaynes
2007 (Baku, Azerbaijan)
WF
130
dnp
Sara McMann
2007 (Baku, Azerbaijan)
WF
138.75
3rd
Katie Cygan
2007 (Baku, Azerbaijan)
WF
147.5
3rd
Kristie Davis
2007 (Baku, Azerbaijan)
WF
158.75
2nd
 
2009 - Herning, Denmark
Danny Felix
2009 (Herning, Denmark)
FS
121
dnp
Shawn Bunch
2009 (Herning, Denmark)
FS
132
dnp
Trent Paulson
2009 (Herning, Denmark)
FS
145.5
dnp
Dustin Schlatter
2009 (Herning, Denmark)
FS
163
dnp
Jake Herbert
2009 (Herning, Denmark)
FS
185
2nd
Jake Varner
2009 (Herning, Denmark)
FS
211.5
9th
Tervel Dlagnev
2009 (Herning, Denmark)
FS
264.5
3rd
Spenser Mango
2009 (Herning, Denmark)
GR
121
9th
Jeremiah Davis
2009 (Herning, Denmark)
GR
132
dnp
Faruk Sahin
2009 (Herning, Denmark)
GR
145.5
dnp
Justin Lester
2009 (Herning, Denmark)
GR
163
dnp
Chas Betts
2009 (Herning, Denmark)
GR
185
dnp
R.C. Johnson
2009 (Herning, Denmark)
GR
211.5
dnp
Dremiel Byers
2009 (Herning, Denmark)
GR
264.5
2nd
Clarissa Chun
2009 (Herning, Denmark)
WF
105.5
9th
Jessica Medina
2009 (Herning, Denmark)
WF
112.25
dnp
Tatiana Padilla
2009 (Herning, Denmark)
WF
121
5th
Deanna Rix-Betterman
2009 (Herning, Denmark)
WF
130
5th
Elena Pirozhkova
2009 (Herning, Denmark)
WF
138.75
7th
Adeline Gray
2009 (Herning, Denmark)
WF
147.5
5th
Ali Bernard
2009 (Herning, Denmark)
WF
158.5
dnp
 
2010 - Moscow, Russia
Obe Blanc
2010 (Moscow, Russia)
FS
121
9th
Mike Zadick
2010 (Moscow, Russia)
FS
132
dnp
Brent Metcalf
2010 (Moscow, Russia)
FS
145.5
dnp
Travis Paulson
2010 (Moscow, Russia)
FS
163
dnp
Jake Herbert
2010 (Moscow, Russia)
FS
185
dnp
JD Bergman
2010 (Moscow, Russia)
FS
211.5
10th
Les Sigman
2010 (Moscow, Russia)
FS
264.5
9th
Spenser Mango
2010 (Moscow, Russia)
GR
121
dnp
Jeremiah Davis
2010 (Moscow, Russia)
GR
132
dnp
Faruk Sahin
2010 (Moscow, Russia)
GR
145.5
dnp
Jake Fisher
2010 (Moscow, Russia)
GR
163
dnp
Jake Clark
2010 (Moscow, Russia)
GR
185
dnp
Justin Ruiz
2010 (Moscow, Russia)
GR
211.5
5th
Dremiel Byers
2010 (Moscow, Russia)
GR
264.5
5th
Alyssa Lampe
2010 (Moscow, Russia)
WF
105.5
dnp
Jessica Medina
2010 (Moscow, Russia)
WF
112.25
9th
Tatiana Padilla
2010 (Moscow, Russia)
WF
121
3rd
Kelsey Campbell
2010 (Moscow, Russia)
WF
130
5th
Elena Pirozhkova
2010 (Moscow, Russia)
WF
138.75
2nd
Kristie Davis
2010 (Moscow, Russia)
WF
147.5
dnp
Stephany Lee
2010 (Moscow, Russia)
WF
158.5
dnp
 
2011 - Istanbul, Turkey
Nick Simmons
2011 (Istanbul, Turkey)
FS
121
5th
Reece Humphrey
2011 (Istanbul, Turkey)
FS
132
9th
Teyon Ware
2011 (Istanbul, Turkey)
FS
145.5
dnp
Jordan Burroughs
2011 (Istanbul, Turkey)
FS
163
1st
Cael Sanderson
2011 (Istanbul, Turkey)
FS
185
5th
Jake Varner
2011 (Istanbul, Turkey)
FS
211.5
3rd
Tervel Dlagnev
2011 (Istanbul, Turkey)
FS
264.5
5th
Spenser Mango
2011 (Istanbul, Turkey)
GR
121
dnp
Joe Betterman
2011 (Istanbul, Turkey)
GR
132
dnp
Justin Lester
2011 (Istanbul, Turkey)
GR
145.5
5th
Andy Bisek
2011 (Istanbul, Turkey)
GR
163
dnp
Cheney Haight
2011 (Istanbul, Turkey)
GR
185
dnp
Justin Ruiz
2011 (Istanbul, Turkey)
GR
211.5
dnp
Dremiel Byers
2011 (Istanbul, Turkey)
GR
264.5
dnp
Clarissa Chun
2011 (Istanbul, Turkey)
WF
105.5
7th
Whitney Conder
2011 (Istanbul, Turkey)
WF
112.25
dnp
Helen Maroulis
2011 (Istanbul, Turkey)
WF
121
5th
Kelsey Campbell
2011 (Istanbul, Turkey)
WF
130
dnp
Elena Pirozhkova
2011 (Istanbul, Turkey)
WF
138.75
5th
Adeline Gray
2011 (Istanbul, Turkey)
WF
147.5
3rd
Ali Bernard
2011 (Istanbul, Turkey)
WF
158.5
3rd
 
2013 - Budapest, Hungary
Angel Escobedo
2013 (Budapest, Hungary)
FS
121
5th
Reece Humphrey
2013 (Budapest, Hungary)
FS
132
8th
Brent Metcalf
2013 (Budapest, Hungary)
FS
145.5
dnp
Jordan Burroughs
2013 (Budapest, Hungary)
FS
163
1st
Keith Gavin
2013 (Budapest, Hungary)
FS
185
dnp
J.D. Bergman
2013 (Budapest, Hungary)
FS
211.5
dnp
Tervel Dlagnev
2013 (Budapest, Hungary)
FS
264.5
5th
Spenser Mango
2013 (Budapest, Hungary)
GR
121
5th
Jesse Thielke
2013 (Budapest, Hungary)
GR
132
8th
Ellis Coleman
2013 (Budapest, Hungary)
GR
145.5
dnp
Andy Bisek
2013 (Budapest, Hungary)
GR
163
dnp
Jordan Holm
2013 (Budapest, Hungary)
GR
185
dnp
Caylor Williams
2013 (Budapest, Hungary)
GR
211.5
dnp
Robbie Smith
2013 (Budapest, Hungary)
GR
264.5
7th
Alyssa Lampe
2013 (Budapest, Hungary)
WF
105.5
3rd
Victoria Anthony
2013 (Budapest, Hungary)
WF
112.25
5th
Helen Maroulis
2013 (Budapest, Hungary)
WF
121
7th
Alli Ragan
2013 (Budapest, Hungary)
WF
130
9th
Elena Pirozhkova
2013 (Budapest, Hungary)
WF
138.75
3rd
Veronica Carlson
2013 (Budapest, Hungary)
WF
147.5
10th
Adeline Gray
2013 (Budapest, Hungary)
WF
158.5
3rd