2017 Team USA Awards Best of the Year Qualifiers


Each of the five men's and women's finalists, and three team finalists for Best of the Month honors automatically qualify for the Team USA Awards presented by Dow Best of the Year honors. Below are the monthly finalists from the 2016-17 qualification period, which ranges from October 2016-September 2017. The 2017 Best of the Year Awards will be held in December. 

MEN

Monthly Finalists Sport Monthly Wins
Marcus Stroman Baseball March
Lowell Bailey Biathlon February
Corben Sharrah Cycling - BMX  
McLain Ward Equestrian  
Miles Chamley-Watson Fencing  
Race Imboden Fencing  
Alexander Massialas                                 Fencing  
Jason Brown Figure Skating October
Nathan Chen Figure Skating December, January
Tucker West Luge  
Chris Murphy Paralympic Cycling  
Jake Adicoff Paralympic Nordic Skiing  
Mike Minor Paralympic Snowboarding      November
Michael McPhail Shooting  
Matt Antoine Skeleton  
Travis Ganong Skiing-Alpine  
McRae Williams Skiing-Freestyle  
Andrew Kurka Skiing-Paralympic Alpine  
Thomas Walsh Skiing-Paralympic Alpine  
Ryan Stassel Snowboarding  
Joey Mantia Speedskating - Long Track  
Abdi Abdirahman Track and Field  
Greg Billington Triathlon  
Kyle Snyder Wrestling  

WOMEN

Monthly Finalists
Sport Monthly Wins
Susan Dunklee Biathlon February
Elana Meyers Taylor  Bobsled  
Amber Neben   Cycling-Road  
Lee Kiefer Fencing  
Anna van Brummen                                  Fencing November
Ashley Wagner Figure Skating October
Erin Hamlin Luge December
Oksana Masters  Paralympic Nordic Skiing          
Brenna Huckaby Paralympic Snowboarding  
Tatyana McFadden Paralympic Track and Field  
Kim Rhode Shooting  
Mikaela Shiffrin Skiing-Alpine March
Ashley Caldwell Skiing-Freestyle  
Julia Marino Skiing-Freestyle  
Lindsey Jacobellis Snowboarding  
Chloe Kim Snowboarding  
Heather Bergsma    Speedskating-Long Track  
Serena Williams Tennis January
Molly Huddle Track and Field  
Summer Cook Triathlon  

TEAM

Monthly Finalists
Sport Monthly Wins
U.S. World Baseball Classic Team Baseball March
Jamie Greubel Poser and Aja Evans Bobsled  
Elana Meyers Taylor and Kehri Jones Bobsled February
U.S. Men's Foil Team Fencing  
Madison Chock and Evan Bates Figure Skating  
Maia and Alex Shibutani Figure Skating                         October, December
U.S. Men's National Junior Team Ice Hockey January
U.S. Women's National Team Ice Hockey November
Matt Mortensen and Jayson Terdiman     Luge   
Team Relay Luge  
U.S. Team Sprint Paralympic Cycling  
U.S. Women's Sevens Team Rugby  
Stu McNay and Dave Hughes Sailing  
U.S. National Sled Hockey Team Sled Hockey