The USOC SportsMan and SportsWoman of the Year awards have been presented annually to the top overall male and female athletes from USOC member organizations since 1974. In 1996, a team category was added to recognize the outstanding achievements of team members who might not otherwise have been eligible for individual awards.

USOC SportsMan of the Year

1974         Jim Bolding, Track & Field 
1975         Clinton Jackson, Boxing  
1976         John Naber, Swimming  
1977         Eric Heiden, Speedskating   
1978         Bruce Davidson, Equestrian  
1979         Eric Heiden, Speedskating  
1980         Eric Heiden, Speedskating   
1981         Scott Hamilton, Figure Skating   
1982         Greg Louganis, Diving    
1983         Rick McKinney, Archery    
1984         Edwin Moses, Track & Field  
1985         Willie Banks, Track & Field   
1986         Matt Biondi, Swimming    
1987         Greg Louganis, Diving    
1988         Matt Biondi, Swimming    
1989         Roger Kingdom, Track & Field  
1990         John Smith, Wrestling   
1991         Carl Lewis, Track & Field   
1992         Pablo Morales, Swimming    
1993         Michael Johnson, Track & Field  
1994         Dan Jansen, Speedskating   
1995         Michael Johnson, Track & Field  
1996         Michael Johnson, Track & Field  
1997         Pete Sampras, Tennis    
1998         Jonny Moseley, Skiing    
1999         Lance Armstrong, Cycling    
2000         Rulon Gardner,Wrestling    
2001         Lance Armstrong, Cycling    
2002         Lance Armstrong, Cycling    
2003         Lance Armstrong, Cycling    
2004         Michael Phelps, Swimming   
2005         Hunter Kemper, Triathlon    
2006         Joey Cheek, Speedskating   
2007         Tyson Gay, Track & Field   
2008         Michael Phelps, Swimming 
2009         Todd Lodwick, Nordic Combined  
2010         Evan Lysacek, Figure Skating  
2011-12    Michael Phelps, Swimming
2012-13    Ted Ligety, Alpine Skiing

USOC SportsWoman of the Year

1974         Shirley Babashoff, Swimming
1975         Kathy Heddy, Swimming
1976         Sheila Young, Speedskating
1977         Linda Fratianne, Figure Skating
1978         Tracy Caulkins, Swimming
1979         Cynthia "Sippy" Woodhead, Swimming
1980         Beth Heiden, Speedskating
1981         Sheila Young Ochowicz, Cycling/Speedskating
1982         Melanie Smith, Equestrian
1983         Tamara McKinney, Skiing
1984         Tracy Caulkins, Swimming
1985         Mary Decker Slaney, Track & Field
1986         Jackie Joyner-Kersee, Track & Field
1987         Jackie Joyner-Kersee, Track & Field
1988         Florence Griffith Joyner, Track & Field
1989         Janet Evans, Swimming
1990         Lynn Jennings, Track & Field
1991         Kim Zmeskal, Gymnastics
1992         Bonnie Blair, Speedskating
1993         Gail Devers, Track & Field
1994         Bonnie Blair, Speedskating
1995         Picabo Street, Skiing
1996         Amy Van Dyken, Swimming
1997         Tara Lipinski, Figure Skating
1998         Picabo Street, Skiing
1999         Jenny Thompson, Swimming
2000         Marion Jones, Track & Field
2001         Jennifer Capriati, Tennis
2002         Sarah Hughes, Figure Skating
2003         Michelle Kwan, Figure Skating
2004         Carly Patterson, Gymnastics
2005         Katie Hoff, Swimming
2006         Hannah Teter, Snowboarding
2007         Katie Hoff, Swimming
2008         Natalie Coughlin, Swimming and Nastia Liukin, Gymnastics
2009         Lindsey Vonn, Skiing
2010         Lindsey Vonn, Skiing
2011-12    Allyson Felix, Track & Field
2012-13    Katie Ledecky, Swimming

USOC Olympic Team of the Year

1996         Women's National/Olympic Basketball Team  
1997         Women’s National Soccer Team  
1998         Women’s Olympic Ice Hockey Team  
1999         Women’s National Soccer Team  
2000         Baseball Olympic Team
2001         Postal Service Cycling Team  
2002         Women’s Bobsled Team  
2003         Women’s Gymnastics Team
2004         Olympic Softball Team
2005         Men’s Badminton Doubles Team of Howard Bach and Tony Gunawan
2006         Men’s Olympic Curling Team
2007         Women’s World Championships Gymnastics Team
2008         Men’s National Volleyball Team
2009         Steven Holcomb's Four-Man Bobsled Team
2010         USA I Four-Man Bobsled Team
2011-12    Women’s Eight Rowing Team
2012-13    Men's Doubles Tennis Team of Bob and Mike Bryan